Forum Whistlowisko Strona Główna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

flet nierozegrany
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Flet irlandzki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
przemek

PostWysłany: Sob Gru 13, 2008 9:17     Temat postu: flet nierozegrany Odpowiedz z cytatem

witam!

cz?sto s?yszymy, ?e nowy - szczególnie drewniany instrument wymaga rozegrania - mniej wi?cej ka?dy te? czuje na czym to polega.
Ale czy móg?by kto? z szanownych pa?stwa wyja?ni? na czym to tak na prawd? polega i co si? zmienia w tym naszym cudownym kawa?ku drewna, ?e z surowizny staje si? rozegranym fletem, bo przecie? fizycznie to nic si? nie zmienia, no chyba ?eby ????
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Perry

PostWysłany: Sob Gru 13, 2008 11:44     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O rozgrywaniu fletu drewnianego i wogóle ka?dego instrumentu mo?na by napisa? ksi??ke.

Instrument jak wychodzi od producenta czy fabryki nowy to jest w zasadzie jeden naoliwiony kawa?ek drewna. O poprostu graj?cy instrument. Nierozegrany

Z biegiem czasu jak zaczynamy gra? na nim przyzwyczajamy instrument do wilgoci i do nowych warunków. Ciep?e pwietrze z ust, np.
Podczas gry na flecie cz??? od strony g?ówki otrzymuje wi?cej pary i wilgoci ni? stopka np. To ju? powoduje pewne nieci?g?ó?ci w strukturze drewna.

Wymiary sie oczywi?cie zmieniaj?. Minimalnie. Drewno p?cznieje, przesycha i to nieregularnie. Pozatym sama fala d?wi?kowa zmienia troszke strukture materia?u w ?rodku.

Kupa drobnych czynników które w sumie powoduj? ze po po pewnym czasie instrument wyra?nie gra lepiej. D?wi?k jest pe?niejszy, flet zyskuje na mocy troszke. Bardzo cz?sto pojawiaj? si? nowe d?wi?ki. Jakby wgrywaj?.

W trzeciej oktawie jest to szczególnie widoczne. Flet na którym obecnie gram na pocz?tku mia? trzeci? oktawe szcz?tkow?. Po 7-8 miesi?cach gry
mam w zasadzie przyzwoicie stroj?c? ca?? trzeci? Smile Dó? te? si? poprawi?.
Pomijam aspekt przyzwyczajania sie do fletu.

Kolejne ciekawe zjawisko to fakt ?e jak po?yczymy jakiemu? dobremu fleci?cie instrument na 3-4 tygodnie to po odbiorze b?dzie gra? wyra?nie lepiej i nieco innym d?wi?kiem. Jego d?wi?kiem. Flet w pewnym stopniu dostosowuje sie do w?a?ciciela

Pami?tajcie ?e je?eli gramy na instrumencie przez d?u?szy czas to zacznie traci? d?wi?k. Zgodnie z zasad? mi?sie? nieu?ywany zanika... Dlatego najwa?niejsze to gra? na flecie jak najcz??ciej. Je?eli wyje?dzamy na d?u?szy okres czasu i niemo?emy zabra? fletu to mo?na go po?yczy? jakiemu? fleci?cie który pogra te 10-15 min dziennie na nim Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
przemek

PostWysłany: Sob Gru 13, 2008 12:10     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to, wszystko jasne! dzi?ki !
Ale moje pytanie dotyczy tego, co si? tak naprawd? fizycznie dzieje z instrumentem, ?e nawet ju? rozegrany i po?yczony wraca z inn? barw? jak napisa?e?...
Powrót do góry
jurbassteck

PostWysłany: Sob Kwi 25, 2009 12:11     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Dokona?em ostatnio kolejnego instrumentalnego zakupu, mianowicie fletu irlandzkiego od T&S, nie wiem jakiej jest produkcji. Jest to flet nowy, wi?c i nie rozegrany. Gram ju? na X instrumentach, w tym na flecie poprzecznym i do tej pory nie spotka?em si? z takim dziwnym zjawiskiem. Flet najzwyczajniej nie stroi w drugiej oktawie, konkretnie D2 jest o pó? tonu ni?sze od D1 i robi mi si? z tego pi?kna 7< Smile
Idealne strojenie zaczyna si? od F2 w gór?... Tzn pierwsza oktawa stroi, potem mam dziur? do f i reszta jest ok. O co chodzi???
Dzi?ki za odpowied? Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
poznanskapyrka

PostWysłany: Sob Kwi 25, 2009 17:06     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Perry napisał:
W trzeciej oktawie jest to szczególnie widoczne. Flet na którym obecnie gram na pocz?tku mia? trzeci? oktawe szcz?tkow?. Po 7-8 miesi?cach gry
mam w zasadzie przyzwoicie stroj?c? ca?? trzeci? Smile

Ja z trzecia oktawa mam podobne doswiadczenia, na poczatku byla ciezko osiagalna....obecnie jest calkiem przyzwoita do b3 Smile za wyjatkiem f3, ktore jest wiecznie zaniskie:(...i zeby bylo idealne trzeba wykonac taka kombinacje alpejska, ktora mozliwa jest tylko przy graniu tego dzwieku z osobna ale nigdy w biegu...

w ogole to czuje nierownosc w trudnosci osiagania poszczegolnych dzwiekow w 3 oktawie. f3,a3 sa b. trudne...a np. gis3 czy b3 bardzo proste...
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
panna rozyczka

PostWysłany: Sob Kwi 25, 2009 18:06     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mia?am ten sam problem jeszcze dwa dni temu, spraw? rozwi?za? Grzegorz Tomaszewicz i nasz Perry. Prawdopodobnie korek Ci si? poluzowa? w g?ówce fletu. Przesun?? albo za daleko albo za blisko otworu. Po ma?ym podpaleniu i wsuni?ciu w odpowiednie miejsce flet si? wystroi? pieknie, zyska?am trzeci? oktaw? i jako bonus pi?kny soczysty d?wi?k, którego wcze?niej nie by?o.
Mam nadziej?, ze u Ciebie te? jest tyllo taki ma?y problemik
Powrót do góry
akukuq

PostWysłany: Pon Kwi 27, 2009 21:59     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A to mo?liwe... Gdzie? kiedy? czyta?em ?e korek nie tylko pozwala zestroi? górne rejestry z dolnymi (wci?ni?cie korka podwy?sza strojenie ca?ego fletu ale bardziej górnych d?wi?ków ni? niskich) ale mo?e te? u?atwi? lub utrudni? gr? w poszczególnych rejestrach. Chyba jak si? wci?nie korek to ?atwiej zgra? gór?, ale dó? jest s?abszy i trudniejszy natomiast jak si? korek wyci?gnie to trudniej zagra? gór? ale dó? zyskuje na mocy.
Wydaje mi si? ?e to dzia?a chocia? efekt nie jest zbyt mocny.
Pozdrawiam!
Powrót do góry
przemek

PostWysłany: Wto Kwi 28, 2009 8:26     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przepraszam uprzejmie, ale kto? mi si? wci?? w temat!!!

ale jak tak, to prosz? bardzo:

"If your octaves seem wildly out of tune with each other, you may need to check the adjustment of your headjoint cork. Under normal circumstances, the distance from the face of the cork to the center of the embouchure hole should equal the diameter of the headjoint's bore. Increasing the distance will flatten the second octave; decreasing the distance will sharpen it. You can check this measurement by marking the diameter on a dowel, wooden spoon handle, or your cleaning rod, then seeing if the the mark is in the center of the embouchure hole when the dowel is touching the cork."

z http://www.geocities.com/feadanach/tuning.html

pozdrawiam
Powrót do góry
jurbassteck

PostWysłany: Sro Lip 01, 2009 21:41     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Wracam na moment do tego fletu o którym kiedy? pisa?em...
Po konsultacji z GT okaza?o si?, ?e flet by? "pakistanem", a koszt jego regeneracji by?by zbyt du?y dla mnie na tamt? chwil? i nie wiadomo, czy wysz?o by wszystko tak jak powinno...
W ka?dym razie w ostatni weekend zakupi?em na Allegro co? takiego http://www.allegro.pl/show_item.php?item=673239197 i powiem - jestem mile zaskoczony Smile nie mam poj?cia z jakiego drewna jest zrobiony, jaka to firma, kto jest producentem, ale najwa?niejsze - gra, stroi w zakresie moich umiej?tno?ci i ma ?adn? barw? Laughing
Powrót do góry
adam prószy?ski

PostWysłany: Sro Lip 01, 2009 21:59     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zastanawia mnie w jakiej jest tonacji, bo kiedy? ten Allegrowicz wystawia? ju? flet strojony w Es. Nie wiem czy to nie ten, bo wtedy nie by?o na niego ch?tnych (550z?). Mysla?em, zeby go kupi? , ale cena dolara by?a tak niska, ?e wola?em zakupi? oryginalny flet irlandzki.
Powrót do góry
jurbassteck

PostWysłany: Sro Lip 01, 2009 22:14     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest in D, jak go dosta?em w swoje r?ce mia?em problem z ustaleniem jego stroju - przy najkrótszej pozycji slide'a gra w 445Mhz, czyli jakie? 1/4 tonu wy?ej, ale teraz ju? jestem pewien, ?e jest in D przy 440Mhz.
Podejrzewam te?, ?e krótka cz??? slide'a by?a dorabiana/rekonstruowana(?) poniewa? jest zrobiona z innego drewna ni? reszta (jest pomalowana - profesjonalnie, ale jednak). Aha, brakuje mu pokr?t?a od korka...
Powrót do góry
adam prószy?ski

PostWysłany: Czw Lip 02, 2009 10:49     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To ten sam. Widocznie co? mu si? wtedy pokr?ci?o ze strojem. Wtedy mia? p?kni?t? beczu?k? wiec pewnie wymieni?. ?ycz? dobrej zabawy z fleciszczem.
Powrót do góry
jurbassteck

PostWysłany: Czw Lip 02, 2009 21:56     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzi?ki Smile
Jest bardzo podatny na zad?cie, zupe?nie inaczej si? na nim gra ni? na klasycznym poprzecznym, ale ja mam czas...
Powrót do góry
akukuq

PostWysłany: Czw Lip 02, 2009 23:19     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No za takie pieni?dze nie ma z?ych fletów Smile A jak gra i stroi to tylko si? cieszy?, gratuluj?.

W sumie, to nie pisa?bym gdyby nie moje inklinacje fizyczne.
Na mi?o?? Bosk? Hz a nie MHz. Prosz?! Megaherc to jest milion herców a d?wi?k A razkre?lne to 440 herców. Dzi?kuj? za uwag? i przepraszam za offtop.
Powrót do góry
jurbassteck

PostWysłany: Pią Lip 03, 2009 0:26     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

akukuq napisał:

W sumie, to nie pisa?bym gdyby nie moje inklinacje fizyczne.
Na mi?o?? Bosk? Hz a nie MHz. Prosz?! Megaherc to jest milion herców a d?wi?k A razkre?lne to 440 herców. Dzi?kuj? za uwag? i przepraszam za offtop.

Racja Embarassed nic doda?, nic uj??... "mach?o" mi si?, dzi?ki za poprawk? Smile
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Flet irlandzki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: