Forum Whistlowisko Strona Główna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

A tak se o dusiworze :p
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Dudy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mnich

PostWysłany: Sro Gru 24, 2008 15:58     Temat postu: A tak se o dusiworze :p Odpowiedz z cytatem

Heh no to jedziemy ^^

temat jest, bedzie mozna sie wyzywac dowoli a ludzie przyjamniej beda miec co czytac.

Wiem ze czeka mnie ciezka praca ale wcale sie nie boje. Nie zebym sie chwalil ale jestem po szkole muzycznej 6 letniej na fortepian. Gitary tez troche liznalem wiec podstawy mam :pp

Kiedys bardzo bardzo dawno temu byl u nas w rodzinie taki stary wogole nie strojacy flet i grywalo sie na nim przedziwne melodie. Jezeli na nim sie gralo spox to cos mi sie zdaje ze tamtego PC tez ujazmie Smile oczywiscie nie odrazu :p no ale Smile

pierwsze pytanie: jak i z czego mozna sobie samemu zrobic stroik ? czy jest mozliwe przerobienie jakiegos od saxofonu ?

drugie pytanie: normalnie taki PC ma jedna oktawe. Druga oktawe mozna uzyskac za pomoca przedecia ( mocniejszego dmuchniecia tak jak na przyklad w wlecie poprzeczym ) ? a jezeli nie to czy wogole jest to mozliwe ? jak tak to jak ?;p

i wiem ze bede odyslany tutaj

http://www.dudziarz.e12.pl/wiki/index.php?title=FAQ

oraz tutaj

http://www.teachyourselfbagpipes.co.uk/polskiindex.htm

juz to powioli czytam Smile

no ale na forum zawsze latwiej sie zapytac :p no i przy okazji z kims mozna pogadac ;pp

pozdrowka i wesolych swiat dla wszystkich czytajacych ten temat Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Peter_Piper

PostWysłany: Sro Gru 24, 2008 19:03     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywi?cie przeszkolenie si? przyda zawsze, ale dudy to zupe?nie inna bajka i lepiej b?dzie, na rzecz szybszego ch?oni?cia techniki, wyzby? si? paru za?apanych nawyków i nie korzysta? za cz?sto z podstaw nabytych podczas grania na fortepianie czy gitarze, bo mo?e to tylko utrudni? spraw?.

U mnie do czasu pojawienia si? dud, by?o tak ?e nie lubi?em gra?. Pewnie tylko dlatego, ?e narzucano mi poszczególne melodie do wygrywania na przekl?tym, plastikowym flecie w podstawówce i gimnazjum, a teraz ucz? si? czego chc?, w miar? swoich umiej?tno?ci rzecz jasna i to nie tylko na dudach (wymienia? nie b?d? na czym jeszcze, bo wyjdzie, ?e si? przechwalam Razz) Smile

Ad. 1: Stroik, a dok?adniej nowe listki plastikowe do PC mo?na zrobi? z pude?ka po jogurcie, najlepiej du?ej Bakomie (sprawdzone; tu nale?? si? podzi?kowania dla p. Adama Prószy?skiego, który wskaza? mi drog? w podobnej sprawie stroika do bombardy) Smile Doci?te do w?a?ciwych rozmiarów kawa?ki plastiku trzeba spi?owa? drobnym papierem ?ciernym lub czymkolwiek innym, co ma podobne w?a?ciwo?ci, ?eby ?atwiej wpada?y w drganie. Reszta stroika, czyli miedziana rurka i gumowa owijka, na ogó? si? nie psuje, ale zawsze mo?na to dosztukowa? z podobnych materia?ów.
Je?li za? chodzi o stroiki saksofonowe to z tego, co wiem nie da rady z nich czegokolwiek zmajstrowa?, bo po pierwsze s? trzcinowe, podczas gdy zdecydowana wi?kszo?? stroików do PC jest plastikowa, a po drugie konstrukcja jest ca?kiem inna.

Ad. 2: Dudy szkockie graj? tylko i wy??cznie w jednej oktawie, wi?c przed?cia nie s? niestety mo?liwe. Tutaj, gdy dmuchnie si? mocniej albo d?wi?ki b?d? brzmia?y dziwnie, troch? wy?ej ale nadal w tej samej oktawie albo stroik pod zwi?kszonym ci?nieniem zamknie si? i nie b?dzie gra?.
Naturalnie, przed?cie w dudach jest mo?liwe, ale tylko w takich rodzajach jak np. Gaita Gallega, Gaita Asturiana (oba z pó?nocnej Hiszpanii, z Galicji i Asturii) czy irlandzkie Uilleann Pipes.

Ja do FAQ na Dudziarskiej Wiki odsy?a? ci? nie mam zamiaru Smile Chyba, ?e naprawd? nie b?d? w stanie udzieli? informacji na jaki? temat ale wtedy, jakby co jest Forum Dudziarskie jeszcze, gdzie jest nas wielu Wink

Polecam dodatkowo lekcje wideo tutaj, pod napisem Piping (wprowadzenie, dziewi?? lekcji i "Skye Boat Song"): http://www.lyon.edu/webdata/groups/shp/videolessons/index.htm
Go?? wszystko jasno t?umaczy, pocz?wszy od skali a? do z?o?onych ozdobników. Pomog?o mi to bardziej ni? patrzenie na krzy?yki i kó?eczka robi?ce za opuszczone i podniesione palce czy te? na same nuty. Po prostu wzrokowcem rasowym jestem Very Happy

Weso?ych Świ?t i do pogadania nied?ugo! Smile

Pozdravim!
Before "Going Home" "The Wild Rover" bade his "Farewell To The Creeks". "All Through The Night" he travelled, saw "The Back Of The Moon" and at "The Dawning Of The Day" finally came back to his home in "Bonnie Dundee" Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mnich

PostWysłany: Czw Gru 25, 2008 12:09     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no to sie troche... przylamalem ? czyli wychodzi na to ze do wykorzystania mam cala jedna oktawe ? 8 dzwiekow i tyle ? a co z dzwiekami z "czarnych klawiszy" ? krzyzyki i bemole ? wogole jest to mozliwe ?

no ale z drugiej strony... jak patrze jak ludzie graja to full respect. I jezeli wykorzystuja do tego tylko te pare dzwiekow... no to magia Smile

a co do stroika... wczesniej jak nie bylo plastiku to z czego je robili ?;p no raczej strzelam ze jakies drewno co nie ? tak sie sklada ze mam okazje poprobowac robic przeroznych rzeczy z drewna - moj ojciec jest stolarzem a ja dzieki temu wzbogacilem sie o dosc spora kusze i wlasnie obecnie koncze luk kompozytowy :p ( o meblach to juz wole nie mowic bo to normalne ze umie je zrobic Smile wiec co do drzewa znam sie na nim, cenie je i bardzo lubie - piekny material. U gory warsztatu ojca suszy sie bardzo duzo przeroznego rodzaju drewna. Czemu by tego nie wykorzystac ? Smile trzeba mi tylko instrukcje :p oczywiscie nie przedkladam zapedu przed umiejetnosci tylko chce sprobowac sie w czyms nowym Smile

wiec czekam na informacje :>
Powrót do góry
Peter_Piper

PostWysłany: Czw Gru 25, 2008 15:00     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma sensu si? do?owa? Smile Oktawa jest jedna i ma 9 d?wi?ków podstawowych (low G, low A, B, C, D, E, F, high G, high A), ale mo?na dzi?ki tzw. "false" fingering zagra? w sumie 14 d?wi?ków. Jeden go?? prezentuje to tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=d29pzkJRzDg

Natomiast prawdziwym mistrzem gry z u?yciem alternatywnego palcowania by? Gordon Duncan, niestety trzy lata temu pope?ni? samobójstwo, jednak nagrania zosta?y. Polecam ten klip, gdzie gra dwie melodie z Galicji: "Jota de Paradela" i "Muineira de Poio" z wykorzystaniem "false" fingering: http://www.youtube.com/watch?v=h_EdlItyX8M Smile

Mimo wszystko, kiedy ju? b?dziesz gra? to w 95% przypadków potrzebne ci b?dzie jedynie palcowanie podstawowe. Zatem radz? nie zawraca? sobie pozosta?ymi d?wi?kami g?owy albo traktowa? je tylko jako ciekawostk? Wink

Kiedy? stroiki do PC by?y wykonywane z trzciny, ale naturalnie l?ejszej, by da?o si? gra? lekkim zad?ciem. Obecnie równie? s? dost?pne, tyle ?e rynek jest zdominowany przez plastikowe, które s? stabilniejsze w brzmieniu i nie gnij?, gdy za d?ugo posiedz? zamkni?te Razz

Niestety z drewna nie zrobisz stroików ani tych do przebierki ani do piszcza?ek. Jedynym materia?em na stroiki jest trzcina, najlepsza jest ta sprowadzana m.in. z Hiszpanii, której ?aci?ska nazwa brzmi Arundo Donax.

Na koniec, odchodz?c od tematu dud, je?li idzie o wytwarzanie ró?nych sprz?tów z drewna, to u mnie w piwnicy (na szcz??cie jest tam sucho) sezonuj? si? dwa kawa?ki lipy (ok. 280 cm. i 150 cm.), z których planuj? zrobi? pierwsze, w?asne didgeridoo Very Happy Tylko narz?dzi na razie brak...
Before "Going Home" "The Wild Rover" bade his "Farewell To The Creeks". "All Through The Night" he travelled, saw "The Back Of The Moon" and at "The Dawning Of The Day" finally came back to his home in "Bonnie Dundee" Smile
Powrót do góry
Perry

PostWysłany: Pią Gru 26, 2008 15:17     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja sie tak wtr?ce na chwile i powiem ?e a? mi sie mordka cieszy jak widze ?e temat dud na tym forum sie rozwija Smile Tak sobie my?le ?e mo?e dojdzie kiedy? do tego ?e dudziarzez z innymi fujarkowcami b?d? na jednym forum Smile

To by?o by pi?kne Smile Przecie? wielu z nich gra i na fletach i na whistlach...
Powrót do góry
Peter_Piper

PostWysłany: Pią Gru 26, 2008 15:34     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak samo i ja si? ciesz? niezmiernie, bo to wskazuje na rozprzestrzenianie si?, podobnego do fletowej, odmiany wirusa dudysium szkotensis Very Happy Jedno forum to by?aby ?wietna sprawa, bez dwóch zda? Smile Sam pogrywam troch? na whistle'u i dwojnicy Wink
Powrót do góry
Perry

PostWysłany: Pią Gru 26, 2008 16:30     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to uruchamiaj kontakty swoje na forum dudziarskim i niech Yoshi sie dogaduje z adminem forum dudziarskiego Smile ja uwa?am ?e to by?o by co? pi?knego. Napewno by wzros?o zaintweresowanie jednym i drugim instrumentem :)Zrobi?o by sie odddzielne dzialy tak jak jest na C&F ustali?o modów itp itd Smile

Sorki za offtop Smile
Powrót do góry
Peter_Piper

PostWysłany: Pią Gru 26, 2008 17:07     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobry offtop nie jest z?y Wink

Trudno nazwa? to kontaktami, bo oprócz jednej osoby, która na Forum zagl?da nikogo wi?cej osobi?cie nie znam... Jedyne, co mog? zrobi? to gor?co namawia? ca?? bra? dudziarsk? do pomocy w jakiej si? tylko da formie i tak samo swoj? oferowa?, gdy pomys? wejdzie w faz? realizacji.

Je?li za? chodzi o admina Forum Dudziarskiego to nale?a?oby rozmawia? z Paw?em Dziemskim, czyli Snorim Smile Jego mail jest dost?pny tutaj: http://www.dudziarz.e12.pl/wiki/index.php?title=Dudziarze_w_Polsce
Powrót do góry
Mnich

PostWysłany: Pią Gru 26, 2008 23:38     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no tak :p nie bylo mnie chwilke i ktos mi temat przejal ><

oczywiscie glupi maly zarcik :p

wracajac do tematu:) jak tylko przyjdzie czas to zamawiam to:

http://www.bazarek.pl/produkt/47523/107590/arundo-donax-sadzonki.html

Smile mam warunki zeby to gdzies posadzic a moja matka jest zagorzala fanka wszelkiego zielstwa ( dudow niestety nie i sadze ze nie ucieszy sie jak mi przyjdzie ta przebierka :p ) wiec trzcinka bedzie sobie spokojnie rosla Smile

narazie na tym zakoncze jakiekolwiek przygotowania do produkcji dusiwora :p bedziemy o tym gadac jak przyjdzie przebierka, ja sie do niej dobiore i skutki tego beda jakies takies widoczne ( oczywiscie pozytywne :p )

W koncu musze to napisac bo teraz mnie rozwaliles: full respect odemnie za wiedze Smile pelen profesjonalizm ktory wykazales przy udzielaniu mi informacji mnie zaszokowal i naprawde pozytywnie zaskoczyl Smile widze ze trafilo mi sie na chodzaca encyklopedie i zdaje mi sie... ze Cie wykorzystam :> oczywiscie TYLKO pozytywnie ( hie hie hie :3 )

Teraz napisz mi cos o Tobie ile grasz jak Ci sie to zaczelo z ta choroba :p jaki masz sprzet no i... a wymysl tam cos jeszcze :p chce wiedziec jak najwiecej i sie przygotowywac:) do grania :p
Powrót do góry
Peter_Piper

PostWysłany: Sob Gru 27, 2008 13:05     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W takim razie ?ycz? powodzenia w hodowaniu trzcinki i nawracaniu rodziny na d?wi?ki dud Very Happy Jeszcze przy graniu na PC nie b?dziesz s?ysza? cz?stych sprzeciwów raczej, ale poczekaj jak przyjdzie pora na dudy, ?e tak powiem, w?a?ciwe Wink Jednak, z tego co czytam, imaginuj? sobie, ?e nie mieszkasz w zbytnio zaludnionej okolicy, a je?li moje wyobra?enie pokrywa si? z rzeczywisto?ci? to masz ch?opie szcz??cie, bo b?dziesz móg? wychodzi? w ciep?e dni w pi?knych okoliczno?ciach natury pogrywa?! Smile U mnie wypadki wr?cz idealnie si? potoczy?y, gdy? trzy lata temu przeprowadzi?em si? na osiedle, które jest do?? oddalone od centrum miasta, gdzie dotychczas mieszka?em i gdzie warunki nie pozwala?y na ?wiczenie, chyba ?e wyprawia?bym si? na strych Razz Tutaj mam niedaleko pole, na które sobie chadzam podudzi?, a jak przyjdzie ochota, kiedy domowników nie ma, to uruchamiam potwora w pokoju i mog? gra? nawet godzin? i nikt si? nie przyczepia, za co chwa?a moim s?siadom po raz nie wiem ju? który i niech im wszelkie stworzenie na ?wiecie b?ogos?awi! Laughing A zwa? wa??, ?e zwierzak ów d?wi?ki z g?o?no?ci? 116 decybeli w przestrzeniach zamkni?tych z siebie wydaje Very Happy

Nie przesadzajmy, ?adna tam ze mnie encyklopedia chodz?ca, s? wi?ksze i to na terenie naszego pi?knego kraju, ale dzi?ki Smile Wszystko to kwestia oczytania. Dlatego polecam szuka?, szuka? i jeszcze raz szuka? wszelkich mo?liwych nowinek, ciekawostek, niuansów, historii powstawania instrumentu, a potem czyta?, czyta? i jeszcze raz czyta? Smile Nawet si? nie ogl?dniesz, kiedy to wszystko ci? wci?gnie na dobre i b?dziesz wiedzia? tyle samo, co ja albo i wi?cej nawet Wink
Na dobry pocz?tek gor?co polecam lektur? tych dwóch stron:

http://www.bagpipejourney.com/ (m.in. wszelkie sprawy techniczne dotycz?ce stroików, ich ustawienia, uszczelniania worka, itp., itd. bardzo sk?adnie i przyst?pnie opisane)

http://www.hotpipes.com/main.html (strona o dudach z krajów i regionów, w których nie podejrzewa?by? nawet ?e mog?yby tam istnie?, poza tym bardzo ale to bardzo rozszerza horyzonty i sprawia, ?e chcia?by? sobie sprawi? cho?by po jednym porz?dnym "przyk?adzie" z ka?dego gatunku, przynajmniej ja tak mam Laughing)

Co? o mnie... Hmm, troch? tego mo?e by? i nie chc? zanudza?, ale dobra Smile Otó? zacz??o si? to wszystko jakie? 7-8 lat temu. Zdarza?o mi si? s?ysze? dudy gdzie? w telewizji, a niekiedy nawet u mnie w Lublinie, na ?ywo (np. dudziarz w pe?nym stroju graj?cy pod McDonald's w centrum, a pó?niej kupuj?cy kie?bas? w mi?snym nieopodal, tego widoku nie zapomn? nigdy Very Happy), ale na pocz?tku nawet nie wiedzia?em jak to ustrojstwo si? nazywa. Pó?niej by?y kasety Hevii, pierwsze mp3 ?ci?gni?te z sieci i wtedy ju? si? wszystko rozkr?ci?o na dobre. Tak oto gdzie? w 2002 b?d? 2003 postanowi?em, ?e chc? gra?, a nie tylko przebiera? bezd?wi?cznie palcami po o?ówkach, d?ugopisach, kraw?dziach biurek i czymkolwiek innym co znalaz?o si? w moim zasi?gu. Zagada?em na Forum Dudziarskim, gdzie zaoferowano mi u?ywany PC z palisandru wraz z ksi??k? do nauki i nutami za 50 z?ociszy. Skorzysta?em z tej okazji i gdy w ko?cu paczka przysz?a i spróbowa?em wydoby? pierwsze nuty z przebierki przerazi?em si?, bo ledwo dawa?em rad? zagra? dwa d?wi?ki. By? moment zawahania, bo skoro niewinny instrument do ?wicze? wymaga tyle si?y to co dopiero b?dzie jak kupi? "Wielkie Szkoty"... Jednak nie podda?em si? i konsekwentnie wygrywa?em w kolejnych zmaganiach z przebierk? Smile Wtedy te? zacz??em szuka? dud dobrze brzmi?cych, ?atwych w obs?udze i niewymagaj?cych dla pocz?tkuj?cego jak i oczywi?cie w miar? tanich. W tamtym czasie doczyta?em si? w?a?nie na stronie hotpipes.com, ?e dudy kanadyjskiego wytwórcy o nazwisku Dunbar, produkuj?cego instrumenty z twardego plastiku Polypenco o w?a?ciwo?ciach d?wi?kowych drewna, s? najlepszym wyborem. Zastanawia?em si? jeszcze nad mark? Pettigrew, ale ich strona nie wygl?da?a na godn? zaufania... Szuka?em, szuka?em i szuka?em, wysy?a?em po kilka maili dziennie do ró?nych sklepów w Kanadzie, USA, Wielkiej Brytanii a? w ko?cu natrafi?em na niepozorny sklepik celtickraft.de w Niemczech, gdzie znalaz?em te w?a?nie dudy za jedyne 590 Euro. Zesz?o mi troch? czasu na korespondencji z nimi, ale to tylko dlatego ?e chcia?em o wszystko si? dok?adnie wypyta?, bo zawsze odpisywali szybko i w ko?cu po wp?aceniu 630 Euro na ich konto (dosz?a jeszcze ubezpieczona przesy?ka: 30 Euro i p?yn do uszczelniania worka: 10 Euro) i wygl?daniu kuriera przez jakie? dwa tygodnie, 31 maja 2006 roku w godzinach wieczornych przysz?a wielka prostok?tna paka wy?o?ona niemieckimi gazetami, w?ród których le?a?o moje cudo Very Happy Niestety pojawi?y si? problemy, bo stroik od przebierki okaza? si? za twardy, a co za tym idzie niew?a?ciwy dla niewyrobionych p?uc i przepony, a stroiki trzcinowe do piszcza?ek pomimo dobrej jako?ci po dzi? dzie? uznawane s? za kompletnie nieodpowiednie dla nowicjuszy, a cz?sto nawet dla bardziej wyrobionych dudziarzy, poniewa? s? niestabilne (po ok. 15-20 minutach grania trzeba je znowu dostraja? z powodu wilgoci, któr? ch?on?, bo to sama trzcina, ?adnych syntetyków) i potrafi? bra? za du?o powietrza (chodzi tu o jego ilo?? przelatuj?c? pod uniesionym j?zykiem stroika, który drgaj?c wydaje d?wi?k). Dlatego z kasy z imienin i innych oszcz?dno?ci kupi?em sobie stroiki syntetyczne, a pó?niej lekki stroik do przebierki (graj?c na nim, eksperymentowa?em w tym czasie jeszcze z syntetycznym i spi?owa?em ten pierwszy, twardy, którego, nota bene, teraz w?a?nie u?ywam, bo brzmi lepiej). W ten oto sposób powsta?a moja obecna konfiguracja, czyli: dudy Dunbar P1 z przebierk? Elite II, trzcinowy stroik do przebierki McCann, syntetyczne stroiki Ezeedrone do piszcza?ek, worek skórzany, rozmiar ?redni (cho? marzy mi si? ma?y) firmy L&M, czarne okrycie worka z bia?ymi fr?dzlami i bia?e sznurki ??cz?ce piszcza?ki. W sumie gram ju? jakie? dwa lata, ale wzi??em si? w gar?? i doszlifowa?em ozdobniki dopiero rok temu Razz Je?li chcia?by? pos?ucha? jak to brzmi, zapraszam na mój profil na youtube: http://www.youtube.com/user/PeterPiper86 gdzie znajdziesz klip pt. "The Piper's Weird" ("weird" w dawnym szkockim oznacza?o "przeznaczenie", wi?c nie nale?y t?umaczy? tego tytu?u jako "Dziwny ten dudziarz" Razz).

Chyba to tyle, je?li o mnie chodzi.

Do pogadania! Pozdravim!

Piotrek
Powrót do góry
Mnich

PostWysłany: Nie Gru 28, 2008 23:58     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oj tam :p Moja Ty Encyklopedio :p zawsze jak cos ze mnie wyjdzie pozytecznego bedziesz sie mogl chwalic ze byles mi Mentorem na poczatku ;pp a jak nie to po prosisz admina forum zeby skasowal temat i sladu po naszych kontaktach nie bedzie xD ale badz czujny:p PrtScreen nie spi :p bede miec dowod ^_^

Plastik, plastik, plastik... nie lubie tworzyw sztucznych:/ niby takie wielkie dobrodziejstow a wcale mi sie to nie podoba ( jestem ekologiem :p ). Jakos wczesniej gralo sie na drewnie i bylo oki. Co do kropelek wody juz kapuje jak bedzie trzeba konserwowac i stroik w PC i w dudach "jakis tam" w ktore kiedys w koncu sie moze zaopatrze ( a wlasnie, bardzo ladnie wygladaja te Twoje, lubie kolorystyke czarno biala:) no ale przy trzcince w stroiku to czy nie mozna jej jakos bardzo mocno polakierowac zeby nie gnila ? nie wiem jak zdrewniala czesc trzciny reaguje no ale chyba pomysl dobry ? powinnien jakis lakier ja zabiezpieczyc co nie ?

Kolejne pytanie Smile czy w kazdym z burtonow ( tak to sie pisze ?;p a jak nie to chodzi mi o te samoistnie grajace rurki co jest ich zazwyczaj 3 sztuki :p ) jest oddzielny stroik ? i czy zeby je nastroic to sie je reguluje tak jak... hm... ciezko porownac :p kijki tregingowe albo kule ? rozsuwa albo zsuwa ?

Na szczescie mieszkam na malym osiedlu 2 km za miastem obok wielkiego parku:) wiec spokojnie moge albo gnebic sasiadow ( i tak mnie juz nie lubia bo na naszej uliczce stoi moje 40 letnie auto i jak wszyscy twierdza tylko 'zawadza' Sad ) no albo wybrac sie do tego parku gdzie i tak nikt nie chodzi bo jest to zakazane ( park zostal wykupiony wraz z istniejacym tam dworkiem no i teraz jest to teren prywatny... ale zawsze mozna sie tam zakrasc ^^ ). Ostatecznie czekac az rodzicow nie bedzie w domu albo cwiczyc nawet przy nich bo sa przyzwyczajeniu juz do fletu poprzecznego mojej siostry :p )

Moglbym dostac zdjatka Twojego sprzetu ?;p od taka mala moja zachcianka ^^ jakos tak z bliska albo... o zgrozo :p w rozmontowanym stanie ?;p jak cos z gory dzieki xD a jak nie to bede dalej meczyl :pp
Powrót do góry
Peter_Piper

PostWysłany: Pon Gru 29, 2008 14:43     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hehe, no je?li z tej strony na to spojrze? to perspektywa zyskania uznania (niczym Jerzy Dudek, tylko nie wiem w jakim regionie) jest ciekawa Smile

Uwierz mi, gdy ju? nauczysz si? podstaw, gdy przyjdzie czas na zamawianie dud i gdy b?dziesz próbowa? nastroi? ca?ego potwora to b?dziesz wdzi?czny konstruktorom za stworzenie stroików syntetycznych Wink Przynajmniej do piszcza?ek, bo w przebierce nadal prym wiedzie trzcina (cho? nie powiem, syntetyczny stroik, który sprzedaj? w dziale Bazar, przy dobrym ustawieniu gra niemal identycznie jak trzcinowy). M.in. o moim sposobie czyszczenia stroika do PC mo?esz poczyta? dodatkowo w w?tku "practice chanter" w tym dziale Smile
Je?li chodzi o lakierowanie trzcinowej cz??ci stroika to przyznam, ?e nigdzie nie czyta?em o takim sposobie, a znam ich sporo, wi?c zdecydowanie odradzam. Stroik od dud szkockich to do?? specyficzna bestyja, ale b?dzie ?y? d?ugo, gdy si? o niego zadba pami?taj?c o tym, ?e:
- nie mo?na go zostawia? zamontowanego w przebierce, której nie wyjmiesz z gniazda (ang. stock) po graniu; wtedy jest najwi?ksze prawdopodobie?stwo, ?e zacznie gni?, bo wilgotne i ciep?e powietrze, które wci?? cyrkuluje wewn?trz worka i rozchodzi si? do ka?dej jego cz??ci jest jednym z najwi?kszych wrogów naszego ma?ego, trzcinowego przyjaciela Razz
- nie nale?y chowa? go do jakiegokolwiek pojemnika tu? po wyj?ciu z przebierki, musi chwil? och?on??, inaczej znów pojawia si? mo?liwo?? gnicia; mo?na suchymi palcami delikatnie ?ci?gn?? z powierzchni nadmiar wilgoci i dmuchn?? od strony miedzianej rurki, ?eby to co wewn?trz siedzi wysz?o na wierzch w postaci kropelek tylko trzeba uwa?a? przy ?ci?ganiu ich palcem, bo robisz to na samym wierzchu stroika i je?li co? si? nad?amie to nie ma wielkich szans, by stroik gra? po tym jak trzeba
- nie wolno moczy? go w wodzie przed graniem, by go zmi?kczy?; bardziej to zaszkodzi ni? pomo?e
- nie wolno tak samo zwil?a? trzciny poprzez wk?adanie stroika do ust, bo wystarczy mu mikroorganizmów i innych bakterii, które si? na nim zatrzymuj? w czasie gry Wink
- mo?na natomiast, ?e tak powiem, pomasowa? stroik przed graniem, co go nieco zmi?kczy; przez ok. 20-30 sekund trzymaj?c stroik za grubsz? cz??? trzciny tu? przy wi?zaniu mi?dzy kciukiem a palcem wskazuj?cym, ?ciskasz i puszczasz, powoduje to otwieranie i zamykanie si? wylotu stroika.
To tyle je?li chodzi o podstawy obchodzenia si? ze trzcin? w dudach Smile

Kolorów okrycia worka, fr?dzli i sznurków jest od zatrz?sienia. Mi si? obecnie najbardziej marzy (marzy, bo ceny s? kosmiczne za te wszystkie dodatki) okrycie z tartanu Black Watch i sznurki w tych samych barwach, ?eby pasowa?o do mojego kiltu albo butelkowa ziele? ze z?otymi fr?dzlami i z?ote sznurki Wink

By?e? blisko, dok?adnie zwie si? to to burdonami Smile Niekiedy piszcza?kami burdonowymi, po prostu piszcza?kami albo, co jest u?ywane najcz??ciej, spolszczona wersja angielskiej nazwy "drones", czyli drony Very Happy Otó? zgadza si?, ka?dy z dronów posiada jeden stroik umieszczony na samym dole w swoim w?asnym "gniazdku" i tak mamy jeden stroik basowy (najd?u?szy) i dwa tenorowe (krótsze), które montuje si? w odpowiednich dronach. Ka?dy stroik pod k?tem przep?ywaj?cej przez nie ilo?ci powietrza reguluje si? przesuwaj?c gumowe kó?ko na d?ugo?ci j?zyka, który wytwarza d?wi?k. Nieco zmienia to wysoko?? tonu, ale najwi?kszy wp?yw na tonacj? maj? ?rubki, które skracaj? lub wyd?u?aj? s?up powietrza wpadaj?cy do wn?trza stroika. Trzeba przy tym wszystkim troch? pomajstrowa?, ?eby uzyska? dobr? tonacj? i sprowadzi? do niezb?dnego minimum ilo?? "z?eranego" przez ka?dy dron powietrza, ale w sumie gdy ju? ustawisz przep?yw gumk? to pó?niej tylko kr?cisz ?rubk? Smile Ostatnim etapem strojenia jest regulowanie samych dronów czyli w?a?nie wyd?u?anie lub skracanie poszczególnych sekcji. W basie masz dwa miejsca, w których tej regulacji dokonujesz, a w tenorach jedno. Drony musz? by? zgrane ze sob? i nie mo?e by? ?adnych dysonansów w brzmieniu ich samych b?d? razem z przebierk?, czyli, tu onomatopeja, wydaj? d?wi?k taki: ????????????????????????????????????, a nie taki: ?????????????????????????. Bas musi stroi? dwie oktawy poni?ej podstawowego d?wi?ku, czyli low A, a tenory jedn? oktaw? ni?ej. W razie potrzeby, w celu dostrojenia przebierki mo?na regulowa? wysoko?? umieszczenia stroika (im ni?ej, g??biej go wci?niesz tym wy?ej b?dzie gra?, szczególnie na górnych d?wi?kach takich jak E, F, high G i high A, zamontujesz wysoko to b?dzie gra? nisko) po czym jeszcze okleja? ta?m? otwory na palce powy?ej d?wi?ku, który brzmi, jakby to rzec, nieswojo Razz

Uff, to si? rozpisa?em o tych stroikach Laughing

To masz warunki do ?wicze? niczego sobie Wink Dopóki grasz tylko na PC to z dudzeniem w domu nie powiniene? mie? problemu, ale jak ju? "zaadoptujesz" full set to park mo?e si? przyda?, ostatecznie jaka? piwnica albo strych mo?e Razz

Zdj?cia zrobi?em i chcia?em je wgra? tak, by by?y widoczne w moim wpisie, ale serwisy hostuj?ce co? si? buntuj?, wi?c wgra?em wszystko na rapidshare, tu jest link: http://rapidshare.com/files/177803770/Dudy.rar.html
21 zdj?? moich dud z bliska, z daleka, zmontowanych, rozmontowanych, do wyboru, do koloru Laughing Mi?ego ogl?dania i do przeczytania! Smile
Powrót do góry
Mnich

PostWysłany: Sro Gru 31, 2008 1:12     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przyszlo Smile niestety caly dzien mnie nie bylo w domku, wrocilem dopiero teraz no i spozieram, a na lozku lezy jakas paczka. Dopiero zajazylem po jakis 4 sekundach co to jest bo moj umysl byl juz praktycznie wylaczony ;p odrazu rzucilem sie na nia z nozem i szybko wydostalem moje cudo na swiatlo dzienne... no i niestety ale chyba szajs mi sie trafil ^_^ no ale cwiczyc na tym bedzie mozna, chyba :p dzwiek ktory widaje z siebie ciezko opisac xD jest to cos miedzy kaczka a... zarzynana kaczka xD troche to przypomina dudy :p wiec nie jest zle Smile

najgorsze jest to ze stroik jest skrecone na stalo jakas nitka wiec pewnie bede musial za Twoja rada zrobic sobie stroik z dzogurtowego pudelka Smile bo tamten bedzie i ciezko czyscic i wogole :p

to odrazu pytanie, czy rurka ktora bedzie w stroiku musi byc miedziana czy moze byc cos innego ? co z taka guma to nie bedzie problemu, pewnie jutro sobie cos znajde no a plastki to sie kupic razem z czyms o smaku truskawki ^_^

jutro rano zamieszcze zdjecia mojego cuda zeby sie pochwalic jaki to mi szmelc wcisneli :p niech sie inni posmieja :p

no to ide spac a od jutra rano trening ^_^
Powrót do góry
Peter_Piper

PostWysłany: Sro Gru 31, 2008 10:43     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie mo?na si? wiele po pakista?skim produkcie spodziewa?, ale b?dzie jako? gra?, a d?wi?k kaczki jest charakterystyczny dla tego PC Razz

Poleca?bym ci na razie gra? z u?yciem tego stroika, który przyszed? w paczce, bo na konstruowanie ca?ego stroika nawet ja si? jeszcze nie odwa?y?em Wink Doci?? do w?a?ciwych wymiarów i spi?owa? plastik na listki to w sumie niewielki problem, ale z ca?? reszt? mo?e by? ró?nie...

Mo?liwe, ?e mied? to nie jest jedyny materia? odpowiedni do zrobienia z niego rurki, ale tylko z takim si? spotka?em i w stroikach do PC i przebierki w full secie, wi?c niestety nie wiem, co mog?oby si? jeszcze nada?. Na pewno musi to by? wystarczaj?co gi?tki metal, by mo?na z niego by?o w miar? ?atwo wytoczy? tak? rurk? Smile

Czekam na zdj?cia, potem zobaczymy co si? da zdzia?a? z tym paki-stroikiem Wink
Powrót do góry
Mnich

PostWysłany: Sro Gru 31, 2008 14:40     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

po dlugich poszukiwaniach aparatu ( znalazl sie w koncu pod poduszka u mojej siostry (!?) ) udalo mi sie w koncy pstryknac pare zdjatek Smile niestety najgorsze zdjecie jest stroika bo niestety mam kiepski aparat no i brzydko widac Sad

niestety nie moge wgrac zdjecia stroiku bo servery szaleja i wgrywanie tych zdjeci zajelo mi godzine O.o

mama juz wie czym bede ich meczyc i powiedziala mi ze "moze jednak wrocisz do grania na pianinie ? " xD a siostra mi zabrala i powiedziala ze nie odda puki nie zagra czystej gamy :p

a wlasnie Dziwny Dudziarzu Smile fajnie grasz Smile juz sie nie moge doczekac az mi cos zacznie wychodzic. Narazie sie mecze i proboje dmuchac PC tak zeby ladnie gralo. Bo raz zapiszczy mocniej raz jekliwiej ale juz powoli zaczynam to czuc Smile wtedy skrzeczy tak bardzo bardzo ladnie:)

I juz postawnowilem ze bede PC probowal podrasowac :p pierwsze to dostanie ladny czarny lakier no i wymienie te zolte sznurki :p i nawine swoje tak ladnie i grubo :pp no a potem sie zobaczy ^_^

No ale tak fajnie nowy rok przywitac z nowa zajawka Smile mam nadzieje ze to mi tak zostanie przez kolejne nowe roki :pp

Skomentuj stroik bo jak dla mnie w porownaniu z Twoim moj wyglada...
zalosnie :ppp

Edit:

udalo mi sie w koncu wgrac ten stroik :p

jutro jak tylko znajde odpowiednia rurke zaczne ciac butelki, kubki i inne plastikowe rzeczy i probowac zrobic stroik Smile metoda prob i bledow :pp
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Dudy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: