Forum Whistlowisko Strona Główna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

gdzie sesje ?
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> ITM
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
przemek

PostWysłany: Pią Sty 11, 2008 21:27     Temat postu: gdzie sesje ? Odpowiedz z cytatem

mo?e by tak stworzy? list? miejsc, gdzie mo?na by do??czy? si? do sesji???
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
padre

PostWysłany: Sob Sty 12, 2008 12:22     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

byly juz takie proby
ale rzadko kiedy i gdzie w kraju sesje odbywaja sie regularnie
a to znaczy, ze o kazdej sesji trzeba by bylo pisac osobno
a ludzie sa zwykle leniwi i im sie nie chce, bo wystarczy im ze przyjda ci ktorzy o sesji wiedza. bo, na przyklad, byli na poprzedniej jak sie towarzystwo umawialo.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
poznanskapyrka

PostWysłany: Nie Sty 13, 2008 18:46     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Padre ma racje. my ostatnio grywamy w Posen sesje do?? cz?sto,w który? z dni "sesyjnych", odgórnie wyznaczonych przez wiadomy pub. na stronie tego? pubu mo?na znale?? info :tego a tego dnia odb?dzie si? sesja muzyki irlandzkiej". jednak nie we wszystkich podanych terminach naprawd? odbywaj? si? sesje. zgadujemy si? we w?asnym gronie- kiedy gramy, wi?c je?li kto? kieruje si? kalendarium to albo trafi na sesj? albo nie....
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
padre

PostWysłany: Nie Sty 13, 2008 21:40     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jezeli jedziesz gdzies
i chcesz sie zalapac na sesje
to najlepiej zadzwonic, napisac do kogos z tego miasta
kto moze wiedziec o sesji
w sumie towarzystwo z ktorym mozna pograc na sesji
nie jest az takie duze.
Powrót do góry
Adidadi

PostWysłany: Sro Sty 16, 2008 16:02     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mo?e g?upio to zabrzmi, ale mo?e kto? mi wyt?umaczy? o co chodzi z tymi sesjami? Domy?lam si? co to jest oczywi?cie, ale chcia?bym dowiedzie? si? dok?adnie z pewnego ?ród?a. Ja pochodz? z ma?ej miejscowo?ci gdzie ci??ko jest znale?? osoby, które w ogóle s?ysza?y kiedy? muzyk? irlandzk? i wi?kszo?? nie ma bladego poj?cia co to whistle i uwa?a to za bardzo egzotyczny instrument wi?c sk?d mog? wiedzie? takie rzeczy. Bo?e dzi?ki Co za internet.
Powrót do góry
Feaorn

PostWysłany: Czw Sty 17, 2008 0:36     Temat postu: Rozbisurmaniono?? Odpowiedz z cytatem

Generalnie rzecz bior?c, sesjami nazywamy wydarzenie, w którym banda rozbisurmanionych irlandzkich wy?eraczy spotyka si? w pubie i wspólnie odgrywa klimatyczne kawa?ki, pij?c przy tym niezliczone ilo?ci piwska i znacz?co spó?niaj?c si? do domu na kolacj?.*

A tak na powa?nie, to proponuj? zapozna? si? z poni?szym artyku?em Witka, który spor? wiedz? o sesjach w nim zawar?, szczególnie o tych "klasycznych":

http://www.whistle.art.pl/content/view/29/41/

* Przepraszam wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób poczuli si? ura?eni moj? pochopn? wypowiedzi?. Pragn? podkre?li?, ?e przedstawiony przeze mnie obraz mo?e w kilku elementach odbiega? od rzeczywisto?ci, ponadto oparty jest o subiektywne przekonania i do?wiadczenia autora tej?e wypowiedzi.

Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
przemek

PostWysłany: Pon Sty 21, 2008 23:19     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to sobie sam odpowiem gdzie sesje...

http://www.bbc.co.uk/radio2/r2music/folk/sessions/

gor?co polecam

?wiczcie!
Powrót do góry
poznanskapyrka

PostWysłany: Czw Sty 24, 2008 6:42     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no tak virtualna sesja Smile

jest tam du?o popularnych rzeczy ale te? i troch? fajnych kawa?ków Smile
trzeba tylko uwa?a?, bo niektóre tjuny s? nagrane tak, ?e s? dziwne chwilowe zmiany tempa, chyba w scotisch jigs tak jest o ile dobrze pami?tam. Warto wi?c zwróci? na to uwag?, by przypadkiem nie nauczy? si? ci?gle przyspiesza?, bo ci??ko z tym walczy? Smile
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
padre

PostWysłany: Czw Sty 24, 2008 8:34     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tia i trzeba sie zdecydowac czy grac z nut czy ze sluchu, bo w kilku miejscach muzycy - swietni zreszta - graja inne wersje.
Powrót do góry
Barfly

PostWysłany: Czw Sty 24, 2008 9:09     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

G?osuj? za "ze s?uchu" Tak w ogóle, abstrahuj?c od tematu tych wirtualnych sesji.
Nutki niepotrzebnie ograniczaj? do jednej zapisanej wersji. Jak si? pos?ucha, po?apie i pomiesza rzeczy robione przez kilku innych muzyków a do tego doda jakie? swoje w?asne pomys?y, to powstanie kolejna, ju? "w?asna" wersja, któr? z kolei kto? b?dzie móg? ?ci?gn?? od nas i tak dalej i tak dalej, a? w ko?cu kawa?ek przestanie przypomina? swój pierwowzór i... stanie si? nowym kawa?kem Razz
Feaorn

PostWysłany: Czw Sty 24, 2008 18:01     Temat postu: Nuty i literki... Odpowiedz z cytatem

Wyborny przyrz?d, to Virtual Session, jak dla takiego muzycznego brzd?ca, jakim jestem.

Czy kto? móg?by mi powiedzie?, czy "Slow Barn-Dance" pochodz?cy z tegó? Virtual Session jest faktycznym tytu?em tego utworu, czy te? dysponuje on jakim? innym mianem? W ka?dym razie ci??ko mi go znale?? na TheSession.com, co oznacza, ?e albo ?le szukam, albo to naprawd? rzadki kawa?ek. Smile

Pomijaj?c ju? fakt moich nieumiej?tno?ci, ciekaw jestem po prostu, czy kryje si? za tym utworkiem jaka? g??bia, czy tajemnica. W ko?cu tytu?y przewa?nie nie powstaj? bez konkretnego powodu, zawsze z czym? si? wi???, wyra?aj? to, co - po szkolnemu mówi?c - autor mia? na my?li. Smile

Znajduj? si? obecnie w skomplikowanej sytuacji. Czytanie nut sprawia mi trudno?ci (i jako folkowiec, jestem z tego prawie dumny Wink ), a na próbowanie z ucha przy komputerze mam niezbyt odpowiednie warunki, bo brat grozi mi dekapitacj? za ka?dym razem, gdy s?yszy whistle. Gdybym jednak mia? "literki", móg?bym sobie je po prostu wydrukowa?/przepisa? i uda? si? do pokoju odleg?ego. Smile

Za?, po prawdzie, co do bieg?ego czytania nut... Którego? dnia wezm? si? w gar?? i pojm?. Obiecuj?. Smile
Powrót do góry
Adidadi

PostWysłany: Czw Sty 24, 2008 18:41     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem nuty nie s? niezb?dne do grania. Śmiem nawet twierdzi?, ?e niektórym szkodz?. Gra?em z wieloma lud?mi po szkole muzycznej, którzy znali nuty i byli dobrzy technicznie, ale grali tylko z kartki i to dok?adnie to co by?o tam napisane(nic poza tym). To tak jakby czyta? poprawnie tekst na g?os i nie skupia? si? na tre?ci. Nie potrafili nic doda? od siebie i stworzy? w?asnej aran?acji. Znam wiele takich przypadków. Dlatego my?l?, ?e lepiej jest skupi? si? na graniu ze s?uchu co jest wygodniejsze i daje wielk? swobod?.
Powrót do góry
przemek

PostWysłany: Czw Sty 24, 2008 20:07     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mo?e by w ko?cu odczarowa? te nuty, zapis przecie? prosty jak drut!
Te co s? np.wy?ej na kartce to wyobra?cie sobie oznaczaj? tak?e wy?sze d?wi?ki i jeszcze do tego trzeba odkry? te otwory na whistlu, które s? wy?ej, naprawd?!
A tak powa?nie - jest oczywiste,?e stylu ITM zapisa? si? w nutach nie da ( no chyba, ?e jest kto? kto by spróbowa?,bo teoretycznie wszystko da si? zapisa?)
Ale przeciesz trzeba sobie jako? zanotowa?, czasem cho?by kilka pierwszych d?wi?ków.
Macie tak? super pami?? ? Jako? nie wierz? Shocked

Dobrze, ?e Feaorn napisa? o tym, ?e tytu?y zwi?zane s? zwykle z jak?? histori? czy miejscem. Jak potraktujemy utwór jak jakie? opowiadanie czy historyjk? - nawet abstrakcyjn? - i chcemy to ciekawie opowiedzie?, to robimy to na swój sposób: ka?dy ma swoje frazowanie.
Jak tych historyjek jest kilkadziesi?t, które znamy, ( a irlandzkich w sumie chyba nawet kilkana?cie tysi?cy, jak jeszcze dodamy breto?skie czy asturia?skie ) to co? wszystko chcecie mie? w g?owie? czy gdzie? na p?ytkach? Nutki zast?puj? nam pami?? po prostu, to takie notatki to naszych opowiada? i historyjek, przemy?le?... I nale?y je traktowa? tak w?a?nie: jak szkic czy notatk? do tego co chcemy opowiedzied? nasz? gr?!
To po prostu jedno z narz?dzi do wykorzystania, wspieraj?ce nasz? pami?? i tyle.
Kto powiedzia?,?e te zapisy nutowe np.na www.sessions nale?y traktowa? dos?ownie.
Czy to znaczy, ?e jak macie nuty przed sob? to was ju? nie ma???

A jak dostaniecie co? nowego w takiej postaci??? To co ??? Trzeba to zagra? dok?adnie jak kto? to sobie ZANOTOWA???? To tak troch? jakby powiedzie?, ?e ksi??ki te? nie powinny mie? zapisu literowego, tylko nale?y je sobie opowiada?. A czytali?cie kiedy? swojemu dziecku???
czytacie jak syntetyzer mowy???
czy mo?e staracie si? troch?....
Super jest jak potraficie opowiedzie? bajk? z pami?ci, i to dobra sprawa tak umie?, czemu nie? mo?na spróbowa?, b?dzie na pewno ciekawiej, ale dobrze mie? chyba tekst pod r?k?, ?eby o kluczowych momentach nie zapomnie?. Przynajmniej na pocz?tku, jak dobrze tej historii - w muzyce czy bajce- nie znamy. Jasne,?e jak opowiedzieli?my / zagrali?my/ to wiele razy to pami?? nam wystarczy i historia troch? si? zaczyna zmienia? i ?y? w?asnym czyli twoim ?yciem! No ale znamy tych historyjek kilkadziesi?t, mo?e niektórzy kilkaset i zwyczajnie mo?emy zapomnie? jak co? si? tam zaczyna, to co? w nuty nie zagl?damy?To nie zagramy!!!

Jestem za takim rozwi?zaniem: jak uczymy si? czego? nowego to gramy ze s?uchu, ale patrzymy w nutki ( czy literki jak kto woli, to bez ró?nicy)
Wtedy, moim zdaniem oczywi?cie, mo?emy bardziej skupi? si? na tym JAK gra?, a nie na tym KTóRY D?WI?K. Mi po prostu szkoda czasu na wys?yszenie wszystkiego w szybkich reelach czy jigach.
Zreszt? zróbcie proste do?wiadczenie: we?cie dwa utwory i nauczcie si? jednego tylko ze s?uchu, a przy drugim skorzystajcie ze ?ci?gi. Wierz?, ?e s? tacy którym bez ró?nicy...du?o was???

którzy nut nie znaj? to niech poznaj?, bo to proste. Jak nie chc? to niech naucz? si? literek, s? te? zapisy tabulaturowe, ...a w szkole to nigdy nie ?ci?gali?cie...?
Powrót do góry
Feaorn

PostWysłany: Czw Sty 24, 2008 23:41     Temat postu: Opowie?ci Odpowiedz z cytatem

Podstawy czytania nut mia? chyba ka?dy, kto uczy? si? w podstawówce muzyki. I ja, przyznaj?, wówczas nie pró?nowa?em, potrafi? odró?ni? ósemk? od szesnastki, zrozumie? co to za zawijas na pocz?tku pi?ciolinii i co oznaczaj? te dwie cyferki. Smile Jestem jednak jeszcze, co ju? wspomina?em, pocz?tkuj?cym ludkiem, którego zdolno?ci gry (czy te? raczej s?uchania) nie s? - jak s?dz? - rozwini?te na tyle, by ot tak, ?apa? kawa?ki z powietrza (a przynajmniej wymaga to ode mnie o wiele wi?cej starania). Z kolei zapis nutowy jest dla mnie po prostu mniej wygodny, ni?eli banalne literki, co zazwyczaj decyduje o formie zapisu, z jakiej ucz? si? konkretnego utworu. W sumie, mówi? teraz o b?ahostce, bo zapisy nutowe, z którymi si? spotykam to naprawd? prosta rzecz, jak s?usznie Przemku zauwa?y?e?. Mi osobi?cie, w tym momencie, brakuje tej odrobinki czasu i determinacji, by za?apa? nuty w sposób ca?kiem bieg?y, móc z nich czyta? jak z "literek". Ale to ju? mój problem, który wkrótce - mam nadziej? - uda mi si? rozwi?za?. Smile

Moje bardziej dos?owne, ni? "wolne" interpretowanie wynika te? (mo?e b??dnie?) z mojej ch?ci opanowania instrumentu - wiadomo, ?e samemu kszta?tuj?c dany utwór zapewne poszed?bym na ?atwizn?, omin?? kilka trudnych, niewygodnych momentów, które jednak nie?le brzmi?.

Rzecz jasna, nie mam zamiaru porzuca? tej wspania?ej mo?liwo?ci improwizacji i wzbogacania ITM, któr? podejm? w stosownym czasie, a któr? dopiero co - z moimi umiej?tno?ciami - uszczkn??em. Smile

Dzi?kuj? za rozleg?? i barwn? wypowied?! Zapewne b?dzie to rzutowa?o na moje postrzeganie rzeczy przy nast?pnym szlifowanym kawa?ku. Smile

A tak poza tym: podoba mi si? koncepcja utworów-opowie?ci. Smile
Powrót do góry
poznanskapyrka

PostWysłany: Pią Sty 25, 2008 19:12     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Adidadi napisał:
Moim zdaniem nuty nie s? niezb?dne do grania. Śmiem nawet twierdzi?, ?e niektórym szkodz?. Gra?em z wieloma lud?mi po szkole muzycznej, którzy znali nuty i byli dobrzy technicznie, ale grali tylko z kartki i to dok?adnie to co by?o tam napisane(nic poza tym). To tak jakby czyta? poprawnie tekst na g?os i nie skupia? si? na tre?ci. Nie potrafili nic doda? od siebie i stworzy? w?asnej aran?acji. Znam wiele takich przypadków. Dlatego my?l?, ?e lepiej jest skupi? si? na graniu ze s?uchu co jest wygodniejsze i daje wielk? swobod?.

co do ludzi po szko?ach mam podobne do?wiadczenia. niektórym nawet "improwizowane" Razz solówki trzeba pisa? .....

przemo w zasadzie wi?kszo?? rzeczy ma si? w g?owie. oczywi?cie, je?li si? czego? nie gra przez jaki? czas to ulatuje, i trzeba si? wspomóc czym? by sobie przypomnie?Smile raz zdarzy?a mi si? taka sytuacja na koncercie, ?e zapomnia?am jak lecie dunmmore lassies, niestety okaza?o si?,?e skrzypek te? nie pami?ta, no i musieli?my omin?? kawa?ek bo za chiny nie mogli?my doj?? jak to by?oSmile

je?eli chodzi o nuty,i ich odczytywanie to je?li kto? zna irlandczyzn? to bez problemu czyta a vista "po irlandzku" "suchy" zapis nutowy.

Cytat:
Zreszt? zróbcie proste do?wiadczenie: we?cie dwa utwory i nauczcie si? jednego tylko ze s?uchu, a przy drugim skorzystajcie ze ?ci?gi. Wierz?, ?e s? tacy którym bez ró?nicy...du?o was??

dla mnie jest ró?nica : kiedy ucz? si? ze s?uchu to od razu mam kawa?ek w g?owie. kiedy ucz? si? kawa?ka z nut, to potem musz? go wkuwa? do g?owy tak, jak sie wkuwa wiersz.i tego w?a?nie nie lubi?.ale z mimo wszystko korzystam.

ps. jeszcze co do nazw kawa?ków, cz?sto jest przecie? tak, ?e jeden kawa?ek jest znany pod kilkoma tytu?ami, lub odwrotnie -jest jeden tytu?,a kryje si? pod nim kilka ró?nych kawa?ków.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> ITM Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 1 z 5

Skocz do: