Forum Whistlowisko Strona Główna Whistlowisko

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pytanie nowicjusza o przeponę

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Whistle
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
m64



Dołączył: 10 Kwi 2009
Posty: 3

PostWysłany: Pią Kwi 10, 2009 12:32     Temat postu: Pytanie nowicjusza o przeponę Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich. Jestem chyba najbardziej początkującym możliwym graczem na whistlu - wczoraj dotarł do mnie mój pierwszy Goldfinch i miałem okazję poogrywać go przez 2-3 godziny. Mam pytanie do wyjadaczy gwizdkowych - czy i na ile potrzebna w grze jest praca przeponą?

Gram również na harmonijkach diatonicznych, a kiedyś na trąbce więc spróbowałem "podpierać" dźwięki whistla przeponą techniką znaną z tych instrumentów i brzmienie wydaje mi się ładniejsze po takim podparciu, zwłaszcza w górnej oktawie. Natomiast całkiem możliwe, że doznaję słuchowego efektu placebo i przez to niepotrzebnie komplikuję sobie technikę gry, dlatego postanowiłem zapytać bardziej doświadczonych ode mnie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
przemek



Dołączył: 24 Lis 2007
Posty: 111
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pią Kwi 10, 2009 12:34     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o ile wiem to przepona przede wszystkim!!!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Barfly



Dołączył: 28 Sie 2007
Posty: 237
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Pią Kwi 10, 2009 20:28     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdecydowanie używanie przepony to podstawa - tak w śpiewie jak i na wszystkich instrumentach dętych (w tym oczywiście na whistlu i flecie irlandzkim).
To nie tylko kwestia wydajności/mocy/itp. Na dłuższą metę to rozwiązanie pozwalające uniknąć groźnych i nieprzyjemnych schorzeń płuc.
_________________
Strings in the earth and air
make music sweet
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
m64



Dołączył: 10 Kwi 2009
Posty: 3

PostWysłany: Pią Kwi 10, 2009 23:12     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O schorzeniach płuc akurat nie wiedziałem, traktowałem to raczej jako element techniki gry - na trąbce bez pracy przeponą nie wyjdziesz poza podstawową oktawę (zresztą na dobrej harmonijce też będzie problem). Na whistlu wyższe dźwięki można zagrać przez zwykłe mocne dmuchnięcie i stąd moje zastanowienie na ile przepona jest tu potrzebna. Dzisiaj poeksperymentowałem chwilę ze slide'ami i grą chromatyczną przez częściowe zakrywanie dziurek i tu już konieczność jej użycia jest ewidentna.

Dziękuję wszystkim za odpowiedź - idę dalej gwizdać
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Feaorn



Dołączył: 09 Wrz 2007
Posty: 211
Skąd: Bydgoszcz - Goldfinch Whistles

PostWysłany: Sob Kwi 11, 2009 22:46     Temat postu: Przepona Odpowiedz z cytatem

Moje oftopowe pozdrowienia i Ĺźyczenia udanej kariery whistlowej od Gangu GoldfinchĂłw! Wink

Przy okazji, myślę, warto poruszyć kwestię "przeponowania". Czy znacie może jakieś dobre metody/ćwiczenia przestawienia się z płuc na przeponę? Nieustannie mam z tym problemy i po wielogodzinnych graniach faktycznie zaczynam się obawiać o swoje zdrowie...
_________________
http://www.goldfinch.eu/ - Goldfinch Whistles
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
m64



Dołączył: 10 Kwi 2009
Posty: 3

PostWysłany: Nie Kwi 12, 2009 0:47     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za życzenia. Nie jestem raczej żadnym autorytetem, ale jedno bardzo podstawowe ćwiczenie znam - należy położyć się na plecach i umieścić sobie na brzuchu książkę, a następnie oddychać tak, by brzuch i książka się poruszały.

Bardziej zaawansowane jest oddychanie przez słomki - wycinasz ze słomki do napojów trzy odcinki, wkładasz je sobie do ust i oddychasz przez nie. Kiedy dobrze Ci idzie z trzema, to jedną wyjmujesz i oddychasz przez dwie, jak się przyzwyczaisz, to schodzisz do jednej. Chociaż to chyba akurat jest bardziej na siłę zadęcia i uczy nie dusić się podczas gry - ale w sumie to z prawidłowym oddychaniem się łączy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Feaorn



Dołączył: 09 Wrz 2007
Posty: 211
Skąd: Bydgoszcz - Goldfinch Whistles

PostWysłany: Pią Kwi 17, 2009 11:54     Temat postu: Numer z książką. Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzięki! Co prawda o numerze z książką już słyszałem, ale nigdy do tej pory nie próbowałem. Może kiedyś w końcu przyjdzie ów numer zrealizować?
_________________
http://www.goldfinch.eu/ - Goldfinch Whistles
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
MAdzialena



Dołączył: 26 Maj 2009
Posty: 11

PostWysłany: Czw Maj 28, 2009 14:22     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dopiero jakiś czas temu uświadomiłam sobie, że przepona to mięsień i też się ćwiczy, a potem jest coraz łatwiej. Może oczywistość, ale ja jakoś nigdy tak o tym konkretnie nie myślałam.
O ćwiczeniu ze słomkami nie słyszałam, zaraz wypróbuję, dzięki Very Happy
Dobrze się jeszcze ćwiczy opierając się pod kątem prostym o jakiś stół albo... pianino? Very Happy i oddychając sobie przeponą- to podobno najbardziej "wyćwicza" przeponę. [/u]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Whistle Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group