Forum Whistlowisko Strona Główna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pytanie nowicjusza o przepon?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Whistle
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
m64

PostWysłany: Pią Kwi 10, 2009 12:32     Temat postu: Pytanie nowicjusza o przepon? Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich. Jestem chyba najbardziej pocz?tkuj?cym mo?liwym graczem na whistlu - wczoraj dotar? do mnie mój pierwszy Goldfinch i mia?em okazj? poogrywa? go przez 2-3 godziny. Mam pytanie do wyjadaczy gwizdkowych - czy i na ile potrzebna w grze jest praca przepon??

Gram równie? na harmonijkach diatonicznych, a kiedy? na tr?bce wi?c spróbowa?em "podpiera?" d?wi?ki whistla przepon? technik? znan? z tych instrumentów i brzmienie wydaje mi si? ?adniejsze po takim podparciu, zw?aszcza w górnej oktawie. Natomiast ca?kiem mo?liwe, ?e doznaj? s?uchowego efektu placebo i przez to niepotrzebnie komplikuj? sobie technik? gry, dlatego postanowi?em zapyta? bardziej do?wiadczonych ode mnie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
przemek

PostWysłany: Pią Kwi 10, 2009 12:34     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o ile wiem to przepona przede wszystkim!!!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Barfly

PostWysłany: Pią Kwi 10, 2009 20:28     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdecydowanie u?ywanie przepony to podstawa - tak w ?piewie jak i na wszystkich instrumentach d?tych (w tym oczywi?cie na whistlu i flecie irlandzkim).
To nie tylko kwestia wydajno?ci/mocy/itp. Na d?u?sz? met? to rozwi?zanie pozwalaj?ce unikn?? gro?nych i nieprzyjemnych schorze? p?uc.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
m64

PostWysłany: Pią Kwi 10, 2009 23:12     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O schorzeniach p?uc akurat nie wiedzia?em, traktowa?em to raczej jako element techniki gry - na tr?bce bez pracy przepon? nie wyjdziesz poza podstawow? oktaw? (zreszt? na dobrej harmonijce te? b?dzie problem). Na whistlu wy?sze d?wi?ki mo?na zagra? przez zwyk?e mocne dmuchni?cie i st?d moje zastanowienie na ile przepona jest tu potrzebna. Dzisiaj poeksperymentowa?em chwil? ze slide'ami i gr? chromatyczn? przez cz??ciowe zakrywanie dziurek i tu ju? konieczno?? jej u?ycia jest ewidentna.

Dzi?kuj? wszystkim za odpowied? - id? dalej gwizda?
Powrót do góry
Feaorn

PostWysłany: Sob Kwi 11, 2009 22:46     Temat postu: Przepona Odpowiedz z cytatem

Moje oftopowe pozdrowienia i ?yczenia udanej kariery whistlowej od Gangu Goldfinchów! Wink

Przy okazji, my?l?, warto poruszy? kwesti? "przeponowania". Czy znacie mo?e jakie? dobre metody/?wiczenia przestawienia si? z p?uc na przepon?? Nieustannie mam z tym problemy i po wielogodzinnych graniach faktycznie zaczynam si? obawia? o swoje zdrowie...
m64

PostWysłany: Nie Kwi 12, 2009 0:47     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzi?ki za ?yczenia. Nie jestem raczej ?adnym autorytetem, ale jedno bardzo podstawowe ?wiczenie znam - nale?y po?o?y? si? na plecach i umie?ci? sobie na brzuchu ksi??k?, a nast?pnie oddycha? tak, by brzuch i ksi??ka si? porusza?y.

Bardziej zaawansowane jest oddychanie przez s?omki - wycinasz ze s?omki do napojów trzy odcinki, wk?adasz je sobie do ust i oddychasz przez nie. Kiedy dobrze Ci idzie z trzema, to jedn? wyjmujesz i oddychasz przez dwie, jak si? przyzwyczaisz, to schodzisz do jednej. Chocia? to chyba akurat jest bardziej na si?? zad?cia i uczy nie dusi? si? podczas gry - ale w sumie to z prawid?owym oddychaniem si? ??czy.
Powrót do góry
Feaorn

PostWysłany: Pią Kwi 17, 2009 11:54     Temat postu: Numer z ksi??k?. Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzi?ki! Co prawda o numerze z ksi??k? ju? s?ysza?em, ale nigdy do tej pory nie próbowa?em. Mo?e kiedy? w ko?cu przyjdzie ów numer zrealizowa??
MAdzialena

PostWysłany: Czw Maj 28, 2009 14:22     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dopiero jaki? czas temu u?wiadomi?am sobie, ?e przepona to mi?sie? i te? si? ?wiczy, a potem jest coraz ?atwiej. Mo?e oczywisto??, ale ja jako? nigdy tak o tym konkretnie nie my?la?am.
O ?wiczeniu ze s?omkami nie s?ysza?am, zaraz wypróbuj?, dzi?ki Very Happy
Dobrze si? jeszcze ?wiczy opieraj?c si? pod k?tem prostym o jaki? stó? albo... pianino? Very Happy i oddychaj?c sobie przepon?- to podobno najbardziej "wy?wicza" przepon?. [/u]
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Whistle Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: