Forum Whistlowisko Strona Główna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

How To Make A PCV Whistle?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Ró?ne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
michal18c

PostWysłany: Sro Sty 23, 2008 12:44     Temat postu: How To Make A PCV Whistle? Odpowiedz z cytatem

No w?a?nie jak?

A mo?e tak... http://guido.gonzato.googlepages.com/whistle.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Feaorn

PostWysłany: Sro Sty 23, 2008 16:41     Temat postu: TWCalc Odpowiedz z cytatem

My?l?, ?e strona Guido to dobry wybór na pocz?tek. Z mojego skromnego do?wiadczenia wynika, ?e buduj?c whistle cz?ek zdobywa zdolno?ci zarówno whistlemakerskie, jak i typowo muzyczne. Zrozumienie chyba nigdy nie idzie na marne. Smile

Nim zbudujesz w?asnego whistla, zerknij na ten program Daniela Bingamona, który pomo?e Ci stworzy? sensowny uk?ad dziurek:

http://www.kingsmills.us/twcalc/twcalc.htm

Pami?taj, ?e TWCalc podaje tylko przybli?one lokacje otworów. Do dok?adnego, swego wymarzonego uk?adu musisz dotrze? empirycznie sam. Smile Powodzenia!
Powrót do góry
ywysme

PostWysłany: Sro Sty 23, 2008 18:30     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kilka prób zrobienia swojego whistla z pcv mam juz za sob?, wi?cej tego nie powtórze. Jak kto? nie chce sie tym zaj?? na powa?nie to chyba nie ma po co. Chyba, ?e nie ma sie w?asnego instrumentu, taki mo?e wystarczy? na pocz?tek:)Mi wystarczy?, ale tylko do popiskania.

Co do tej pierwszej strony to jest ca?kiem fajna, tylko ustnik, ?e tak powiem do luftu. Ja tam si? nie znam ale jak zrobi?am ustnik, wszystko dok?adnie wg tej strony to to co mi wysz?o nie wydawa?o, ?adnego sensownego d?wi?ku. Potem kombinowa?am, szuka?am jaki? innych opisów ustnika ale nic mi z tego nie wysz?o.
michal18c

PostWysłany: Sro Sty 23, 2008 22:21     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja zrobi?em ustnik i ca?? reszt?, ale nie umiem otworów odpowiednio umie?ci? 3 jako? brzmia?y, ale reszta 3 ostatnie nie wysz?o, d?wi?k bardzo fajny jak dla mnie, zamówi?em sobie low d u Pana Marka napocz?tek (aluminium)

Mo?e w najbli?szym czasie spróbuj? raz jeszcze powoli i z koncentracj? wykona? low'a ale w jakiej mi tonacji owy instrument wyjdzie to nie mam poj?cia.
Jak zrobi?em pierwszy pcv to jednym palcem do otworu nie mog?em dosi?gn??
Powrót do góry
sarniak

PostWysłany: Nie Sie 03, 2008 18:46     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po pierwsze, pcv to nie jest to samo co pvc, Nie wiem, czy to pierwsze daje du?o gorsze brzmienie, ale to mo?e mie? znaczenie. Ja zrobi?em swojego pierwszego whistle z rurek znalezionych w domu, wi?c nie mam poj?cia, czy to pvc, czy pcv - brzmi nie?le, wi?c je?eli to drugie, to znaczy, ?e nawet przy pomy?ce, tragedii nie ma.

Ywysme, musia?a? co? nie do ko?ca doczyta?, albo ?le zinterpretowa?, bo ja zrobi?em ju? 3 ustniki i za ka?dym razem otrzymywa?em ?adny d?wi?k. Wprawdzie w dwóch z nich jeszcze nie wywierci?em otworów, wi?c nie mog? powiedzie? na 100%, czy si? udadz?, ale sam d?wi?k wyj?ciowy od otworów nie zale?y.

Michal18c, mo?esz napisa?, co dok?adnie Ci nie wysz?o?
Tzn. moim zdaniem jedyna rzecz, któr? mo?na spartaczy? w tej kwestii to przesadzenie z wielko?ci? otworów, ale mo?e z czym? innym mia?e? problem. Pami?tajcie, ?e te wielko?ci i odleg?o?ci s? podane orientacyjnie i trzeba to robi? wed?ug wskaza? ze strony. Jak ju? rozgrzejemy (koniecznie!) nasz fla?olet, to sprawdzamy d?wi?k (w obu oktawach) dla wywierconej dziury, je?eli jest za nisko, to rozwiercamy troszeczk?. Je?eli jest za wysoko, to niestety nic ju? sie zrobi? nie da.

Pozdrawiam,
sarniak
Yoshi
Site Admin

PostWysłany: Nie Sie 03, 2008 20:08     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PVC to polichlorek winylu... PCV to b??d j?zykowy od polskiego PCW... To to samo Razz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Feaorn

PostWysłany: Nie Sie 03, 2008 22:42     Temat postu: PeFa?Ce... Odpowiedz z cytatem

Zgadzam si? z Panem Yoshim.

Czy nie mia?e?, drogi Sarniaku, na my?li PVC (zwykle bia?e) i CPVC (kremowe)?

Michale! Spróbuj pokombinowa? z kalkulatorami - TWCalc (Tin whistle calculator) Daniela Bingamona ?wietnie si? sprawdza. Daje mo?liwo?? wzgl?dnego przewidzenia odleg?o?ci i w?a?ciwo?ci d?wi?kowych poszczególnych otworów. Tak jak ju? Sarniak s?usznie zauwa?y?, nie trzymaj si? kalkulatora bezwzgl?dnie, bo wskazuje on tylko przybli?one odleg?o?ci otworów - wier? najpierw mniejszym wiert?em i stopniowo rozwiercaj dziurki. Empiryzm gra w tym momencie ogromn? rol?, tote? próbuj i zdobywaj bezcenne do?wiadczenie! Wink
akukuq

PostWysłany: Sro Sie 06, 2008 9:43     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ze swojej strony polecam CPVC - jest nieco twardsze. Wad? tego rozwi?zania jest to, ?e przy obróbce plastik ten wydaje specyficzny zapach. CPVC to s? rurki do ciep?ej wody a PVC do zimnej (PVC mi?knie w wy?szych temperaturach)
Co do ustnika, poradnik Guido Gonzato traktuje ca?? spraw? w du?ym uproszczeniu. Zrobienie dobrego ustnika jest ci??k? spraw?. Zmiana niektórych wymiarów nawet o 0,5mm to ju? bardzo du?o i mo?e z najlepszego ustnika zrobi? totaln? pora?k? brzmieniow?. Pomimo tego ?e mam sporo sprz?tu i nie uwa?am si? za osob? o dwóch lewych r?kach to od miesi?ca eksperymentuj? z ustnikami i ca?y czas nie jestem zadowolony.

Pozdrawiam bra? whistlemakersk? i whistleplayersk?. Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sarniak

PostWysłany: Sro Sie 06, 2008 14:47     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

akukuq napisał:

Co do ustnika, poradnik Guido Gonzato traktuje ca?? spraw? w du?ym uproszczeniu. Zrobienie dobrego ustnika jest ci??k? spraw?. Zmiana niektórych wymiarów nawet o 0,5mm to ju? bardzo du?o i mo?e z najlepszego ustnika zrobi? totaln? pora?k? brzmieniow?. Pomimo tego ?e mam sporo sprz?tu i nie uwa?am si? za osob? o dwóch lewych r?kach to od miesi?ca eksperymentuj? z ustnikami i ca?y czas nie jestem zadowolony.

Z tego, co pami?tam (nie chc? teraz wertowa? strony), Guido pisa? o tym, ?e ma?e ró?nice w wymiarach powoduj? du?e ró?nice w brzmieniu.

Ja nie wiem, na ile stwierdzenie "?adnego sensownego d?wi?ku", które napisa?a ywysme, ma si? do Twojego stwierdzenia o niezadowoleniu. Bo inna sprawa, je?eli to wydaje d?wi?k niez?y, ale czujesz, ?e to jeszcze nie jest to, a inna, je?eli to w ogóle nie za bardzo chce gada?.

D?wi?k z mojego PVC w tonacji Eb podoba mi si? bardziej ni? mój Waltons Mellow D. Czy to znaczy, ?e mi si? uda?o, czy ?e producentowi si? nie uda?o - tego nie wiem, bo ma?o mia?em dotychczas fla?oletów w r?kach.

Mo?e inaczej - co Ci nie pasuje w d?wi?ku Twoich ustników? Z ciekawo?ci pytam, bo albo ja mam ma?e wymagania, albo od razu mi si? uda?o zrobi? niez?e ustniki.

Co do tych programów do obliczania wymiarów whistle'a - ja sprawdza?em na fla?olecie, który ju? zrobi?em i wyniki by?y zupe?nie rozbie?ne. Dlatego nie wiem, czy nie lepiej by?oby u?y? tabelki procentowej, która zreszt? jest na stronie Guido. Wtedy po otrzymaniu d?wi?ku wyj?ciowego poprzez stopniowe ucinanie rurki, wiercimy otwory wed?ug tych procentowych odleg?o?ci, wielko?ci? reguluj?c wysoko?? d?wi?ku.

Ja robi?em z patternu na stronie, wi?c nie wiem jak to wychodzi. Tak czy owak b?d? musia? poeksperymentowa?, bo chc? zrobi? jeszcze jakie? w skalach molowych, czy orientalnych.

Pozdrawiam
sarniak

P.S. Jak kto? ma problemy z ustnikiem, to mo?e lepiej b?dzie irish flute zrobi??
http://lostbiro.com/blog/?p=391
akukuq

PostWysłany: Sro Sie 06, 2008 19:35     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Źród?em mojego niezadowolenia z ustników jest kilka rzeczy. Te, których barwa mi odpowiada s? zbyt ciche a te g?o?niejsze maj? barw? która mniej mi si? podoba. Po za tym, g?o?niejsze ustniki maj? wolniejszy "atak" (np. nuty artyku?owane na "t" odzywaj? si? dopiero po u?amku sekundy a nie od razu. Uniemo?liwia to zagranie szybkich rytmów opartych o tak? artykulacj?). Do tego dochodzi problem ró?nic w g?o?no?ci oktaw.

Ps. Zapomnia?em doda?, ?e bazuj? na whistlach ?p. Glenna Schultza "Water Weasel" a nie na LoTechWhistle.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sarniak

PostWysłany: Nie Sie 17, 2008 11:35     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

akukuq napisał:
Źród?em mojego niezadowolenia z ustników jest kilka rzeczy. Te, których barwa mi odpowiada s? zbyt ciche a te g?o?niejsze maj? barw? która mniej mi si? podoba. Po za tym, g?o?niejsze ustniki maj? wolniejszy "atak" (np. nuty artyku?owane na "t" odzywaj? si? dopiero po u?amku sekundy a nie od razu. Uniemo?liwia to zagranie szybkich rytmów opartych o tak? artykulacj?). Do tego dochodzi problem ró?nic w g?o?no?ci oktaw.

Ci??ko w zasadzie o takich opcjach przez internet gaworzy?. Pewnie mam za ma?e do?wiadczenie w graniu i za ma?o whistlów mia?em w r?kach, ?eby co? wi?cej powiedzie? o brzmieniu moich wyrobów.

Cytat:

Ps. Zapomnia?em doda?, ?e bazuj? na whistlach ?p. Glenna Schultza "Water Weasel" a nie na LoTechWhistle.

Mo?e spróbuj si? na lowtechu wzorowac Wink.

Z mojej strony taka pro?ba, zapytanie - jest mo?e kto? z Warszawy lub okolic, kto chcia?by ogra? moje whistle? Chodzi mi o kogo? do?wiadczonego, kto móg?by powiedzie? - acha, fajnie fajnie, to i tamto jest ?le, do poprawienia.

Na razie pytam czysto hipotetycznie, bo jeszcze musz? ich kilka zrobi?, ?eby samemu mie? wgl?d w to, które mi si? uda?y mniej lub bardziej. Jakbym wiedzia?, ?e kto? si? zg?osi, to mo?e mia?bym wi?ksz? motywacj? Razz

Pozdrawiam
Feaorn's Daddy

PostWysłany: Wto Cze 09, 2009 13:04     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Temat ucich? by?, szkoda. Wybaczcie, ?e - by go o?ywi? - wtr?cam do? swoje trzy grosze, wynikaj?ce z moich do?wiadcze?.
- Ywysme ma poniek?d racj?, ?e "Jak kto? nie chce sie tym zaj?? na powa?nie to chyba nie ma po co". Wykonanie kilku czy kilkunastu instrumentów to tylko nie?mia?y pocz?tek. Dawno ju? straci?em rachub? ile dziesi?tek moich prób wyl?dowa?o w koszu.
Budowanie instrumentu to zawsze lekcja cierpliwo?ci i pokory.
Owo "poniek?d" i "chyba" ma jednak swoje uzasadnienie - otó?, nie przekonamy si? czy "to jest to" je?li nie spróbujemy. Pasja budzi si? czasami w sposób nadzwyczaj zaskakuj?cy.
- Co do nazewnictwa PVC - Yoshi ma racj?. (Acha, barwa nie jest wskazaniem odmiany PVC - mo?na je, w procesie produkcyjnym, barwi? dowolnie).
- Akukuq s?usznie rzek?, ?e CPVC jest twardsze i bardziej si? nadaje na budow? whistla. Co do zapachu: za ostra jazda + grzanie = smrodek Wink
Wspomniana stronka Guido to rzeczywi?cie du?e uproszczenie. Chwa?a jednak autorowi za ni?, bo tysi?ce ludzi pobudzi?a do roboty!
Akukuq wspomnia? o "0,5mm", jak go znam, nie chcia? straszy?, ale nale?y tu wpisa? 0,05mm Smile
- Sarniak napisa?: "Jak kto? ma problemy z ustnikiem, to mo?e lepiej b?dzie irish flute zrobi??" Ech, embouchure to magia! Zapytajcie p. Grzesia Tomaszewicza, albo Perrego.
Co do zdania Sarniaka: "sam d?wi?k wyj?ciowy od otworów nie zale?y" - nie zgadzam si?!
W ka?dym flecie "wszystko zale?y od wszystkiego"!

Ide? tego postu nie by?o zniech?canie do budowy w?asnego instrumentu - wr?cz przeciwnie!
Świadomo?? trudno?ci jakie nas czekaj? bywa pobudzaj?ca! Czego ?ycz? Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Ró?ne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: