Forum Whistlowisko Strona Główna Whistlowisko

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czego sluchacie, co Was inspiruje?
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Yoshi
Site Admin


Dołączył: 22 Sie 2007
Posty: 129

PostWysłany: Wto Wrz 11, 2007 8:12     Temat postu: Czego sluchacie, co Was inspiruje? Odpowiedz z cytatem

W tym dziale, bo nie chodzi mi tylko o ITM Wink No, wiec jakie zespoly lub solistow lubicie sluchac i ktorzy wywarli na Was jakis wplyw? No i tak ogolnie co polecacie posluchac Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Barfly



Dołączył: 28 Sie 2007
Posty: 237
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Wto Wrz 11, 2007 10:00     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poza ITM, moim wielkim muzycznym "guru" jest Tom Waits, a zaraz po nim Nick Cave.

Ich muzyka uświadamia mi ile piękna i siły kryje się w pozornych niedoskonałościach - "charakterystycznych" głosach, swobodnej intonacji, zgrzytach, piskach, szumach, wszelkich dźwiękach, o których najczęściej nie myślimy w kontekście muzyki, ale które przecież cały czas nas otaczają i sprawiają, że to co słyszymy brzmi prawdziwie, autentycznie. Szczególnie przykład Toma Waitsa uczy ile siły, przekazu kryje się w prostocie, ile emocji, a nawet delikatności może zawierać głos, "na pierwszy rzut ucha" należący do - delikatnie mówiąc - aktywnego konesera tanich win z wieloletnim stażem. Naturalna siła przekazu o ogromnym potencjalne, w żadnej z jej wielu odsłon nie wymagająca sztucznych wzmocnień, ulepszaczy. Twórczość Waitsa ma wiele twarzy. Tu dla przykladu ta moja ulubiona: knajpiano-kameralno-dymna Wink http://www.youtube.com/watch?v=oZD75yvI5F4 http://www.youtube.com/watch?v=PV7bxC0UVMM&mode=related&search= http://www.youtube.com/watch?v=mqPsIMI2lOs&mode=related&search= Nawet w "coverze" potrafi brzmieć tak: http://www.youtube.com/watch?v=CVE72Ae82Tw&mode=related&search=

We wielu współczesnych nagraniach, w których wszystko jest sztucznie czyste, sterylne, wyrównane, komputerowo podrasowane, brakuje mi rzeczy takich jak skrzypienie płyty na adapterze, małych potknięć, niedociągnięć, szumów, zgrzytów, pozornie niezdarnych, przypadkowych, niewyretuszowanych dźwięków zdradzających obecność prawdziwego człowieka po drugiej stronie głośnika.

I dokładnie to dostaję z nawiązką na ostatnim 3-płytowym albumie Tom Waitsa: "Orphans". Szczególnie mój faworyt - druga płyta "BAWLERS" - to dla osób o wyżej opisanych upodobaniach po prostu uczta! Prostota, piękna i inspirująca!

--------------------------------------------------------------------------

Z ITM moim faworytem w kategorii "zespół" jest DANU - genialne połączenie mistrzostwa wykonania, swobody, delikatności i ogromnej energii.
Moi starzy mistrzowie, z tych samych względów, to De Danann, którzy dodatkowo posiadają zdolność "zirlandczania" dźwięków nierzadko pochodzącej z zupełnie odległych przestrzeni muzycznych. Przez lata poddawali i nadal poddają swoją muzykę eksperymentom (bardziej lub mniej udanym) ale zawsze gdzieś przebija to ich charakterystyczne brzmienie, które tak lubię i do którego mam ogromny sentyment.

Na Flecie z kolei wielką inspiracją są dla mnie:

Matt Molloy - perfekcyjna technika, zawsze w wiernej służbie "flow" i niesamowity klimat, którego apogeum znajduję na płycie "Shadows on Stone".
Harry Bradley - niezawodna pulsacja, dzieki której można na własne uszy przekonać się co jest najważniejsze w tradycyjnym graniu i jak flet moze być jednocześnie potężnym instrumentem perkusyjnym (bynajmniej, nie mówię o waleniu nim o stół Wink). Z tych samych przyczyn, mistrzem takiego właśnie "perkusyjnego" grania jest dla mnie Conal O'Grada.
Brian Duke - połączenie powyższych cech. Flow, technika i motoryka w idealnej symbiozie.
Tom McElvogue - technika i fantazja która nadal mieści się w ramach jak najbardziej tradycyjnych.
Peter Horan - najważniejsza dla mnie postać, spośród starszych mistrzów - jego motoryka i niesamowity talent do tradycyjnych "wariacji" są - oprócz wspaniałej muzyki - niezastąpionym materiałem szkoleniowym.

Jest jeszcze wielu - dużo by wymieniać, często nieznanych mi z imienia i nazwiska. Ot, bezimienny muzykant, niekoniecznie flecista, który pewnego wieczora w pewnym ciasnym pubie, w jakiejś małej miejscowości usiadł sobie, wyjął instrument i "zamiótł" mnie doszczętnie dostarczając wrażeń i wyzwań na kolejne lata Smile
_________________
Strings in the earth and air
make music sweet
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Daguśś



Dołączył: 28 Sie 2007
Posty: 13

PostWysłany: Wto Paź 09, 2007 20:42     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lubię słuchać jak grasz długie dźwięki Twisted Evil
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
poznanskapyrka



Dołączył: 12 Wrz 2007
Posty: 190
Skąd: w drodze...

PostWysłany: Sob Gru 22, 2007 1:46     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Daguśś napisał:
Lubię słuchać jak grasz długie dźwięki Twisted Evil


długie dźwięki to podstawa:)
_________________
Poznań miasto Doznań
www.ewelinagrygier.art.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
poznanskapyrka



Dołączył: 12 Wrz 2007
Posty: 190
Skąd: w drodze...

PostWysłany: Pon Gru 31, 2007 0:50     Temat postu: fletowa muzyka Odpowiedz z cytatem

to może rozwijając wątek napiszę jacy fleciści mnie inspirująSmile
K.Popek genialny flet altowy, spokojny jazzik dobry na zadumę, mam nawet swój ulubiony utwór "Just groovin" z płyty "letters and leaves". Popek gra ze składem międzynarodowym , w którym znajduję się jeszcze jeden genialny Polak- trębacz Piotr Wojtasik.
Hefi -ciekawy, bo odmienny (ale nie tylko dlatego), poza tym łączy jazz z folkiem (a to jest połączenie, które chyba najbardziej mnie fascynuje), zwłaszcza polecam solowy projekt "Lechoechoplexita".
oczywiście inspiruje mnie jeszcze nasz znajomy M.Żak bo gra lekko i z feelingiem, i mnie osobiście podobają się jego improwizacje.ponadto ze znajomych bardzo sobie cenię sessiowe interakcje i dialogi fletowe z poznańską flecistką Asią Zielecką
kończąc wątek polski-ostatnio słucham K.Zgraji Zwłaszcza urzekła mnie płyta duo Bednarka i Zgraji "Live in Hanover", jest tam taki jednek kawałek w którym jest imitacja polskiej muzyki tradycyjnej.Wychodzi to strasznie przekonująco,nie jest łatwo zagrać tak,zęby wyglądało i brzmiało tak,jak gdyby grał wiejski muzykant ,a nie wykształcony flecista.
z pogranicza jazzu, muzyki kubańskiej i innych fascynuje mnie Dave Valentin .powala niezwykła energia:) płynąca z tej muzy.
z tzw. muzyki klasycznej słucham przede wszytskim D.Laurina (świetna płyta z koncertami Vivaldiego na recorder) oraz M.Petri (ciekawie zagrane Sonaty Telemanna wraz z E.Selini no i niezłe 4 pory roku, choć koncertowe wykonanie Laurina było naprawdę koncertowe i rozkochało mnie we flecie prostym)


jeżeli chodzi o flecistów z kręgu celtyckiego to mistrzem dla mnie N.Keegan( jig jazzy i nigdy niekończąca się inspiracja:), dalej
Sylvian Barou, Jean-Michell Veillon (za lekkość, finezję, i za wtręty nieceltyckie) M.Carvou (za całokształtSmile
Cormac Breatnach równeiż za całokształt, za finezję, improwizacje i ogólny super klimat w Deisealu.

kiedyś też wielką inspiracją i codzienną liturgią było słuchanie Seamusa Egana i Jean-Luc Thomasa


oczywiście to tylko część bogatego świata fletowego:)...never say that flute is boring Smile
_________________
Poznań miasto Doznań
www.ewelinagrygier.art.pl


Ostatnio zmieniony przez poznanskapyrka dnia Nie Lut 17, 2008 17:35 , w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Adidadi



Dołączył: 29 Sie 2007
Posty: 261
Skąd: Szczytno/Olsztyn

PostWysłany: Sro Sty 16, 2008 16:17     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja uwielbiam słuchać Michaela'a McGoldricka za jego brzmienie i niepowtarzalny klimat. Dzięki niemu zauważyłem jak wielkie spektrum muzyczne obejmuje gra na low whistle. Drugim artystą, którego polecam jest Barry Kerr, który jest zarówno genialny w grze na whistle jak i na uillean pipes.
Zespoły, na których się wychowałem to m. in. Shantalla, Avalon(Hiszpania), Beltaine (szczególnie pierwsza płyta), Ar Re Yaouank (Bretania), Hevia
_________________
W życia wędrówce, na połowie czasu,
Straciwszy z oczu szlak niemylnej drogi,
W głębi ciemnego znalazłem się lasu.


Ostatnio zmieniony przez Adidadi dnia Sro Sty 30, 2008 17:07 , w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
michal18c



Dołączył: 18 Sty 2008
Posty: 326
Skąd: Mąkolno

PostWysłany: Wto Sty 29, 2008 11:21     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ostatnio jak dlas mnie inspirujący jest utwór Johny'ego Debney'a "Resurrection"

Ostatnio zmieniony przez michal18c dnia Wto Sty 29, 2008 20:59 , w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
padre



Dołączył: 16 Gru 2007
Posty: 258
Skąd: An Baile Breac

PostWysłany: Wto Sty 29, 2008 20:50     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Village Kolektiv
Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
poznanskapyrka



Dołączył: 12 Wrz 2007
Posty: 190
Skąd: w drodze...

PostWysłany: Nie Lut 17, 2008 17:47     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z "literatury fletowej" polecam jeszcze Rampal&Bolling
"Suite For Flute and Jazz Piano" naprawdę niezłe! -wiele kawałków z tej płyty można znaleźć na youtubie.
_________________
Poznań miasto Doznań
www.ewelinagrygier.art.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
poznanskapyrka



Dołączył: 12 Wrz 2007
Posty: 190
Skąd: w drodze...

PostWysłany: Pon Cze 22, 2009 13:58     Temat postu: cymru Odpowiedz z cytatem

Ostatnio fascynuje mnie muzyka walijska, w necie znalazłam m.in flecistę Ceri Rhys Matthewsa:

http://homepage.mac.com/juliemurphymusic/yscolan/index.html
http://www.myspace.com/ceriandchristine
_________________
Poznań miasto Doznań
www.ewelinagrygier.art.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
adam prószyński



Dołączył: 07 Wrz 2007
Posty: 198
Skąd: Dzierzkowice

PostWysłany: Pon Cze 22, 2009 21:57     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zajrzyj na www.greenlinnet.com Kiedyś mieli wszystkie swoje wydawnictwa podzielone na grupy narodowościowe. Teraz są wymienieni artyści. Było tam sporo "walijszczyzny". Jeśli znasz tych którzy takowa muzę wykonują to pewnie ich tam znajdziesz. A i można tego posłuchać online.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Helbreder



Dołączył: 15 Sie 2009
Posty: 21
Skąd: Prawie Wrocław

PostWysłany: Nie Sie 16, 2009 16:34     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Afro Celt Sound System Very Happy

"The Silken Whip" - http://www.youtube.com/watch?v=vhL_8lA43d8
"Mojave" - http://www.youtube.com/watch?v=KfgBz89sxMA
Troszkę materiału live (niestety RealMedia, polecam drugi kawałek - "Big Cat" - 00:15:50) - http://www.bbc.co.uk/radio2/realmedia/cambridge03/afrocelts.ram
_________________
I can't can be translated to I don't know how
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
padre



Dołączył: 16 Gru 2007
Posty: 258
Skąd: An Baile Breac

PostWysłany: Czw Sie 20, 2009 8:41     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Avishai Cohen
Puck Fair
_________________
gdyby zaba miala skrzydla, nie obijalaby sobie dupy skaczac.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
poznanskapyrka



Dołączył: 12 Wrz 2007
Posty: 190
Skąd: w drodze...

PostWysłany: Pią Sie 21, 2009 0:36     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fernhill czyli fajna muza z Walii Smile

http://www.myspace.com/fernhillmusic

poza tym polecam też zespół naszego ziomka, który osiadł był w Wiedniu - Krzysztof Dobrek i Dobrek Bistro

na przykład :

Slavienna : http://www.youtube.com/watch?v=ZeLF5zbWImE&feature=related

i jeszcze coś, co mnie urzekło na tegorocznym EthnoPorcie (Jeden z lepszych koncertów na jakich ostatnio, a może i w ogóle byłam:

Houria Aichi i L'Hijaz Car Smile

http://www.myspace.com/lescavaliersdelaures
_________________
Poznań miasto Doznań
www.ewelinagrygier.art.pl


Ostatnio zmieniony przez poznanskapyrka dnia Pią Sie 21, 2009 0:53 , w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
michal18c



Dołączył: 18 Sty 2008
Posty: 326
Skąd: Mąkolno

PostWysłany: Pią Sie 21, 2009 21:20     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prócz ITM, kocham, uwielbiam muzykę na native american flute (czyli flecie indian ameryki pn.) - brzmienie tego fletu z innymi tradycyjnymi instrumentami indiańskimi, ale też połączenie naf'a z wiolonczelą, skrzypcami, gitarą itd.
Drugą inspiracją jest muzyka filmowa: soundtracki z filmów Titanic, Braveheart, Narnii. Ostatnio zasłuchany w muzyce Michała Lorenca soundtracki z filmów takich jak Bandyta (Brute), '300 mil do nieba' - ciekawe i inspirujące utwory z użyciem hammered dulcimer. Inspirująca jest też dla mnie ITM w wykonaniu Joanie Madden.
Słucham i polecam muzykę zespołu Kansas, świetne rock'owe kawałki. Najbardziej znane utworki to "Dust In The Wind" czy "Carry On My Wayward Son"


Ostatnio zmieniony przez michal18c dnia Sob Sie 22, 2009 22:05 , w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Inne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group