Forum Whistlowisko Strona G³ówna Whistlowisko

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

gdzie sesje ?
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G³ówna -> ITM
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
przemek



Do³±czy³: 24 Lis 2007
Posty: 111
Sk±d: WrocÅ‚aw

PostWys³any: Sob Sty 26, 2008 11:58     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
raz zdarzyła mi się taka sytuacja na koncercie, że zapomniałam jak lecie dunmmore lassies, niestety okazało się,że skrzypek też nie pamięta, no i musieliśmy ominąć kawałek bo za chiny nie mogliśmy dojść jak to byłoSmile

no i w zasadzie o to mi chodzi. Gdyby było gdzie zerknąć, to byście zagrali...
Kawałki można też sobie śpiewać, jak kto ma trudności z zapamiętywaniem. Trzeba było zapytać publiczności, czy zna Dunmore Lassies, też byście zagrali, bo ktoś by się znalazł, kto by wam zaśpiewał pierwsze trzy nuty.



nawiasem mówiąc, skąd wy bierzecie tych ludzi ze szkół muzycznych Shocked

Cytat:
jeżeli chodzi o nuty,i ich odczytywanie to jeśli ktoś zna irlandczyznę to bez problemu czyta a vista "po irlandzku" "suchy" zapis nutowy.

zamiast tego co napisałem poprzednio, to twoje jedno zdanie wystarczy!!!

Ale czuję tu na forum niechęć do nut. Może macie jakąś traume Smile i takie skojarzenie z tymi nieszczęśnikami po szkołach muzycznych, którym odebrano (jeśli mieli) resztki własnej osobowości i wrażliwości, a właściwie tak naprawdę przyjemności i radości z grania. Oni chyba nigdy nie grali tego co chcieli, a ćwiczenia to była smutna konieczność, a nie radość z rozwijania własnych umiejętności Crying or Very sad Zresztą dowodem na to są naprawdę duże trudności ze znalezieniem dobrych płyt z muzyką klasyczną. Tu przy okazji polecam Il Giardinio Armonico! To kilku ludzi, którzy z pasją zaczęli grać Vivaldiego i to tak że ciarki po plecach przechodzą. Oni na pewno nie mają prób od 8.00 do 15.00 z przerwą śniadaniową dokładnie od 11.00 do 11.30.
Od Vivaldiego i Bacha to kroczek do ITM - Turlough O'Carolan!!!

No i ostatnia moja uwaga - na pewno widzieliście dobrych muzyków jazzowych, na dobrych koncertach, z porozkładanymi nutami Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
padre



Do³±czy³: 16 Gru 2007
Posty: 258
Sk±d: An Baile Breac

PostWys³any: Sob Sty 26, 2008 13:51     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nuty nie sa zle, tak samo jak ich uzywanie
pamiec ludzka jest ograniczona a czasami przydaje sie sciagawka.
Jednak, jezeli ktos chcialby sie uczyc grac muzyke irlandzka tylko i wylacznie z nut bedzie to brzmialo jak wspomniala Ewelina. Suche odwalanie kawalkow. Niestety, mnostwo ludzi w naszym kraju w duzym stopniu tak gra ta muzyke.
W nutach nie bedzie podana pulsacja utworu, i akcenty. Nie wspominajac o ornamentacji.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Perry



Do³±czy³: 30 Sie 2007
Posty: 212
Sk±d: Jozee pod Warszawa

PostWys³any: Sob Sty 26, 2008 14:30     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przemek napisa³:
Zresztą dowodem na to są naprawdę duże trudności ze znalezieniem dobrych płyt z muzyką klasyczną.


I tu sie mylisz jest mnóstwo dobrych z muzyką klasyczna. Posluchaj sobie np dowolnej plyty nagranej z polskim zespołem "Arte Dei Suonatori"

przemek napisa³:

No i ostatnia moja uwaga - na pewno widzieliście dobrych muzyków jazzowych, na dobrych koncertach, z porozkładanymi nutami Smile


Tez nie jest to. Widziałeś co oni w tych nutach mają? Oni tam zapisują głównie linie harmoniczną i ew kawałek tematu. Nie nazwał bym tego graniem z nut.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Adidadi



Do³±czy³: 29 Sie 2007
Posty: 261
Sk±d: Szczytno/Olsztyn

PostWys³any: Sob Sty 26, 2008 16:38     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przemek napisa³:

Ale czuję tu na forum niechęć do nut. Może macie jakąś traume Smile i takie skojarzenie z tymi nieszczęśnikami po szkołach muzycznych:)


Może coś w tym jest. Ja miałem wiele takich sytuacji i byłem mocno rozczarowany owymi "muzykantami"i może dlatego podchodzę do nut z dystansem. Poza tym dotychczas radziłem sobie zazwyczaj bez nich. Przydają się jako ściągawka, ale tak na stałe to bym nie mógł z nich grać. Kiedyś się uczyłem grać z nut na gitarze, ale jako że jestem samoukiem i od zawsze grałem ze słuchu, mimowolnie zapamiętywałem utwór i nie utrwalałem sobie przez to umiejętności czytania zapisu nutowego. Tak więc orientuję się w tym na tyle, żeby zobaczyć mniej więcej jak utwór leci i to mi wystarcza.
_________________
W życia wędrówce, na połowie czasu,
Straciwszy z oczu szlak niemylnej drogi,
W głębi ciemnego znalazłem się lasu.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
poznanskapyrka



Do³±czy³: 12 Wrz 2007
Posty: 190
Sk±d: w drodze...

PostWys³any: Sob Sty 26, 2008 17:14     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Michał ma rację podając przykład Arte Dei, poza tym -moim zdaniem-jest tak samo dużo ciekawych płyt z tzw. muzyką klasyczną jak płyt złych.


Cytat:
Od Vivaldiego i Bacha to kroczek do ITM - Turlough O'Carolan!!! ]

od Bacha to chyba trochę więcej kroków trzeba by było wykonać niż od Vivaldiego -przykład vivaldowsko-irlandzka "O'Stravaganza" (polecam, zwłaszcza jeśli jesteś fanem i Antosia i Ajtiemu ) poza tym jeszcze -przynejmniej w części-Kilowska "Handel's Fantasy" Smile

takie jeszcze jedno mam skojarzenie barokowo-irishowe a propos nut. W wielu przypadkach w kompozycjach barokowych nie jest jeszcze zapisane dokładnie to co brzmi,tak jak w ITM, jest tylko "szkielet" , bez ozdobników,które trzeba samemu dodać. I mimo, że nie ma ich zapisanych, to wiadomo gdzie i jakie muszą być. tak samo jest z irlandczyzną, tylko, że tu jest mniejszy stopień komplikacji.


ps. widziałam kiedyś na mezzo koncert Kennedyego z Polisch Chamber Orchestra, nie pamiętam co konkretnie grali, ale na koniec po 1 improwizowanym bisie (dzięki bogu takie rzeczy się też zdarzają) Kennedy zagrał jakieś polki irlandzkie Smile
_________________
Poznań miasto Doznań
www.ewelinagrygier.art.pl
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
przemek



Do³±czy³: 24 Lis 2007
Posty: 111
Sk±d: WrocÅ‚aw

PostWys³any: Sob Sty 26, 2008 21:52     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
I tu sie mylisz jest mnóstwo dobrych z muzyką klasyczna. Posluchaj sobie np dowolnej plyty nagranej z polskim zespołem "Arte Dei Suonatori"

Dzięki! Posłucham!
Coraz bardziej podoba mi się ta dyskusja, bo od pytania o sesję doszliśmi już do kącika z muzyką klasyczną, więc jak ktoś jeszcze nie słuchał to polecam płytkę Zimmermana z koncertami Chopina. I wcale nie będziemy daleko od muzyki folkowej- gdzie jest więcej tańców ludowych niż u Chopina?
Sięgnąłem sobie i przeglądam właśnie zapis nutowy Mazurków Chopina...tak sobie myślę, czy ktoś kto nigdy nie słyszał jak powinien brzmieć mazurek, oberek czy kujawiak, to na podstawie tych nut jest w stanie oddać charakter tych tańców?

jednak będę się upierał, że nie łatwo o dobre wykonania muzyki klasycznej ( może ktoś znowu da jakiś ekstra przykład Laughing bardzo proszę! ).
Miałem na myśli to, że jak staniesz w sklepie przed półką z płytami to te dobre stanowią ułamek procenta... a do tego znam tylko jeden sklep w Polsce ( w Poznaniu zresztą ) w którym sprzedawca zna się dodrze na tym co sprzedaje...wieć kącik z muzyką klasyczną ?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
poznanskapyrka



Do³±czy³: 12 Wrz 2007
Posty: 190
Sk±d: w drodze...

PostWys³any: Sob Sty 26, 2008 23:36     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a propos Arte Dei...jest to forum whistlowo-fletowe więc polecam nagranie koncertów fletowych G.Ph.Telemann z D.Laurinem na flecie prostym Smile (wydane nota bene w kolekcji GW)
ADS współpracuje jeszcze z flecistą A.Kossenką (traverso), i z tego co się orientuje też nagrali jakąś płytę razem, ale nie wiem jaką. Jakoś zbyt manieryczny ten Kossenko ostatnio mi się wydaje i na razie nie chce mi się sprawdzać tej płyty.

W sumie nie wiem jak to do końca jest, ale chyba od baroku wzwyż coraz częściej przy nutach dopisywano elementy pomocnicze (agogika,artykulacja,frazowanie, ozdobniki itd), które mają pomóc w wykonaniu "zgodnym" z zamysłem kompo. I chyba u Chopina jest tak, że późniejsze dzieła są mocno przesycone tymi "elementami pomocniczymi".

ps. a co to za sklep w Poznaniu? Fripp?

fakt, ze coś nie jest dostępne w Polandii nie oznacza, że w ogóle tego nie ma. (to a propos dobrych płyt z klasykąSmile bo czyż dobre płyty folkowe są dostępne? w większości przypadków na półkach sklepowych znaleźć można jedynie folk(lor) średnich lotów i ciekawy chyba jedynie dla hotelowych turystów.


a z takich klasyczno-celtyckich produkcji to przyszła mi do głowy jescze jedna rzecz, nie irlandzka a bretońska- Squibanowska "Symphonie Bretagne ". Bombarda na tle orkiestry robi wrażenie Smile
_________________
Poznań miasto Doznań
www.ewelinagrygier.art.pl
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
przemek



Do³±czy³: 24 Lis 2007
Posty: 111
Sk±d: WrocÅ‚aw

PostWys³any: Nie Sty 27, 2008 10:18     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja na nich mówię Multi-Culti. Bardzo dawno tam nie byłem, ale myślę ,że pozostali sobą.
To jasne, że jeśli u nas nie ma płyt to nie znaczy,że ich w ogóle nie ma. Ale w w końcu jesteśmy dość blisko świata i chciałoby sie wejść do sklepu i bez problemu kupić jakąś dobrą płytkę. Wyobraź sobie, że ktoś trafił na koncert dobrej , rasowej muzyki irlandzkiej i na drugi dzień idzie do sklepu, bo ma ochotę na więcej.........

Ja kiedyś we Frippie, pomyślałem , że może by tak suity orkiestrowe Bacha (no bo to tańce w końcu); mieli trzy różne warianty, ale zasugerowali, żebym poczekał miesiąc, że trzeba poczekać na te, którymi dyryguje Philip Pickett. Znacie jeszcze jakieś takie miejsce???

Wracając jeszcze do nut i Zimmermana - jak posłuchacie tych koncertów Chopina (to wydał Deutsche Grammophon) to usłyszycie tam drugie głosy, które zawsze były zapisane w nutach, ale których jakoś nikt przed Zimmermanem nie zauważył. Zresztą w tych suitach orkiestrowych ,tych własnie pod dyrekcją Picketta, w Badinerie - siódmej części II suity, tego najlepiej znanego kawałka fletowego - też, okazało się, jest zapisany w nutach drugi głos, no i tu go możemy posłuchać Smile

pozdrawiam wszystkich, dziękuję za pouczającą wymianę opinii i wyłączam się, bo mnie już tu za dużo. Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Yoshi
Site Admin


Do³±czy³: 22 Sie 2007
Posty: 129

PostWys³any: Nie Sty 27, 2008 11:16     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

E tam za duzo... Im wiecej tym lepiej. Przynajmniej cos tu sie dzieje i ktos pisze, wiec jest dobrze Wink

Co do nagran muzyki klasycznej to troszke mnie dziwi zdanie, ze malo jest dobrych. W koncu na swiecie w prawie kazdym kraju mamy po kilka orkiestr i mimo wszystko maja one swoje nagrania. Wystarczy poszukac. A od sklepu zalezy czy obok "dobrych" nagran wrzuca kilka wydawanych w ramach dolaczania do gazetek Wink A tu trzeba nadmienic, ze nie kazde jest zle. Tak mi sie przynajmniej wydaje, ale moze wynika to z mojej niewiedzy Wink

Swoja droga juz dawno nie sluchalem klasyki... Ehh... Bedzie trzeba nadrobic.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Luki



Do³±czy³: 10 Gru 2007
Posty: 123
Sk±d: WrocÅ‚aw

PostWys³any: Nie Cze 22, 2008 18:44     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przemek rozpoczął ten wątek pytaniem o sesje, więc chciałbym nawiązać do tego tematu.

Od jakiegoś czasu we Wrocławiu jest miejsce w którym można pouczyć się muzyki irlandzkiej, wymienić doświadczeniami, spróbować wspólnie zagrać muzykę irlandzką. Spotkania są organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury Irlandzkiej "Pogue May" z Wrocławia i odbywają się cyklicznie co dwa tygodnie w Klubie "Pod Kolumnami" przy pl.¦w.Macieja 21.
Spotykam się tam między innymi z ww.Przemkiem, wymieniamy się spostrzeżeniami, własnymi doświadczeniami i ogólnie pracujemy nad rozwojem, zarówno techniki jak i repertuaru Smile.
Zachęcam osoby zainteresowane tematem muzyki irlandzkiej z Wrocławia i okolicy do odwiedzenia nas. Zachęcam zarówno osoby nie grające muzyki irlandzkiej, a chcące rozwinąć się w tym kierunku, jak i weteranów irlandzkiego grania, którzy mogliby podzielić się swoim doświadczeniem.
Ze względu na ruchome godziny spotkań chętnych proszę o wcześniejszy kontakt mailowy ze mną (przez forum).
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Barfly



Do³±czy³: 28 Sie 2007
Posty: 237
Sk±d: Gliwice

PostWys³any: Wto Cze 24, 2008 10:14     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ech, no... jak już we Wrocku nie mieszkam to takie fajne miejsce się wykluło. Kiedyś takowego bardzo brakowało, więc Straż Miejska musiała po nocach gonić nas z rynkowych i Placowo_Solnych ławek Smile

A propos "celtycko-klasycznych" kombinacji - przypomniało mi się jeszcze z dawnych "wrocławskich" czasów - jeżeli ktoś lubi takie przedsięwziecia, to warto zwrócic uwagę na ogromniasty, orkiestrowo-chóralno-solistyczny utwór p.t."Pilgrim" (autor: Shaun Davey). Opowiada o życiu i pielgrzymkach ¦w. Kolumbana - opis akcji znajdziecie na stronie http://www.taramusic.ie/features/plgstory.htm

Znajdziecie tam klimatyczną narrację opartą na średniowiecznych irlandzkich tekstach (bardzo udane połączenie słowa i muzyki), tradycyjny śpiew irlandzki (mój ulubiony Iarla O'Lionaird) a także pieśni w jezyku walijskim, kornwalijskim, bretońskim, angielskim i w szkockim gaelicu. Jak na podróże muzyczne przystało, oprócz kompletnej orkiestry symfonicznej i chóru mamy tam też wszelakie instrumenty charakterystyczne dla danych regionow takie jak irlandzkie uilleann pipes, galicyjska gaita, szkockie bagpipes (solo i z całym pipes&drums bandem), bretońskie biniou, bombardy, harfę, a do tego nawet syntezator (żeby było klimatyczniej w narracjach Wink) i... niestety - perkusję. Niestety, bo jak na moje skromne ucho ta ostatnia totalnie i nieodwracalnie psuje i spłyca, szczególnie monumentalne chóralne partie, które tym samym przestają być monumentalne. Tu przykład: http://ie.youtube.com/watch?v=205nlcJFppc

Na pewno warto posłuchać, jeżeli Wam wpadnie w ręce. Mnie ten utwór zaskoczył przede wszystkim spójnością brzmienia uilleann pipes i orkiestrowych smyków - współgrają wręcz idealnie.
_________________
Strings in the earth and air
make music sweet
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Luki



Do³±czy³: 10 Gru 2007
Posty: 123
Sk±d: WrocÅ‚aw

PostWys³any: Czw Lip 10, 2008 21:53     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właśnie ustaliłem termin wspólnego grania we Wrocławiu.
Spotykamy się W Klubie pod kolumnami przy pl.¦w Macieja 21 w sobotę o godzinie 10:00. Chętnych serdecznie zapraszamy.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Luki



Do³±czy³: 10 Gru 2007
Posty: 123
Sk±d: WrocÅ‚aw

PostWys³any: Pi± Wrz 05, 2008 16:54     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Następne wspólne granie w Klubie pod Kolumnami we Wrocławiu przy ulicy Pl.¦w.Macieja 21. Spotkanie odbędzie się w sobotę 13 września o godzinie 17:00.
Zapraszam chętnych do pogrania.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Luki



Do³±czy³: 10 Gru 2007
Posty: 123
Sk±d: WrocÅ‚aw

PostWys³any: Sob Sie 15, 2009 9:54     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie po długiej przerwie w tym dziale.
Piszę bo jest okazja zaprosić na sesję muzyki irlandzkiej.
Zapraszam w poniedziałek (17.08.2009) na 21 do Wrocławskiego pubu Guinnes przy placu solnym. Przynajmniej piątka nas tam będzie, ale liczymy na większą grupę. Będziemy mieli gościa z zagranicy grającego na akordeonie i świetnie śpiewającego pieśni.

W niedzielę poprzedzającą tą sesję zapraszam wieczorem do pubu Włodkowica 21 przy ulicy Włodkowica pod numer 21. Będę tam ja, gość z zagranicy i trochę tancerzy, którym będzie można pograć Smile. Mniej więcej na 20- 21 godzinę.
_________________
--------------------------------------------------------------------------------------------
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Barfly



Do³±czy³: 28 Sie 2007
Posty: 237
Sk±d: Gliwice

PostWys³any: Nie Sie 16, 2009 11:22     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oj, brzmi kuszÄ…co Cool
_________________
Strings in the earth and air
make music sweet
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G³ówna -> ITM Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Nastêpny
Strona 2 z 5

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group