Forum Whistlowisko Strona G³ówna Whistlowisko

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Pytania poczÄ…tkujÄ…cego

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G³ówna -> Dudy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Adamant



Do³±czy³: 18 Kwi 2010
Posty: 14
Sk±d: Lublin

PostWys³any: Nie Kwi 18, 2010 22:07     Temat postu: Pytania poczÄ…tkujÄ…cego Odpowiedz z cytatem

Witam
Na wstępie chcę wszystkich powitać Smile
Początkującym raczej nazwać mnie nie można, ale... będę! Smile
Od zawsze moim marzeniem było to by nauczyć się grać na dudach. Ze względu na egzotyczność i "popularność" tego instrumentu, każdy z kim się podzieliłem takim marzeniem, patrzył na mnie jak na kosmitę Razz ale co moje to moje.
Do rzeczy- uzbierałem trochę grosza, i chciałbym rozpocząć naukę gry na tymże instrumencie, ale że jestem zupełnie zielony w tym aspekcie, potrzebuję Waszej pomocy- co kupić na wstępie, jak się do tego zabrać i w ogóle. Przypuszczam że na wstępie nie potrzebuję sprzętu najwyższej klasy ( zarówno dlatego że nie wykorzystam jego potencjału, jak i dlatego że po prostu mnie na niego nie stać Smile ). Każda informacja jest dla mnie cenna, wszystko ma znaczenie.
Z niecierpliwością oczekuję odpowiedzi Smile
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Luki



Do³±czy³: 10 Gru 2007
Posty: 123
Sk±d: WrocÅ‚aw

PostWys³any: Pon Kwi 19, 2010 0:14     Temat postu: Re: Pytania poczÄ…tkujÄ…cego Odpowiedz z cytatem

Warto sobie zadać jedno bardzo ważne pytanie Smile. Co chcesz na nich grać? Muzykę irlandzką? Może szkocką? Albo jeszcze inną?
Czy masz doświadczenie w muzykowaniu w ogóle?
Jak odpowiesz, to wtedy będzie można powiedzieć coś bardziej szczegółowego.
_________________
--------------------------------------------------------------------------------------------
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Adamant



Do³±czy³: 18 Kwi 2010
Posty: 14
Sk±d: Lublin

PostWys³any: Pon Kwi 19, 2010 0:24     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Muzyka- raczej szkocka
Doświadczenie w muzykowaniu- niestety brak ( rodzice nie wpadli na pomysł żebym nauczył się grać na czymś w dzieciństwie...). Na pewno jest to (bardzo) duży minus, ale myślę że nadrobię to zapałem ( w końcu kto by nie chciał spełnić swoich marzeń? Smile )
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Jasiek



Do³±czy³: 14 Wrz 2007
Posty: 113
Sk±d: JÄ™drzejów/Kraków

PostWys³any: Pon Kwi 19, 2010 10:51     Temat postu: Re: Pytania poczÄ…tkujÄ…cego Odpowiedz z cytatem

Adamant napisa³:

Od zawsze moim marzeniem było to by nauczyć się grać na dudach. Ze względu na egzotyczność i "popularność" tego instrumentu,


A próbowałeś kiedyś grać na dudach? Smile

Jeżeli chcesz grać szkocką muzykę to dudy na pewno szkockie Wink W Polsce jest trochę ludzi grających, więc na pewno doradzą Ci jaki instrument wybrać. Najlepiej jakbyś miał na początku też practice chanter i jakąś dobrą książkę, tutorial a najlepiej nauczyciela.
Aha - instrument jest głośny więc granie w bloku raczej opada a i dudy to taki instrument przy którym czasami trzeba "podłubać" żeby wszystko stroiło.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Adamant



Do³±czy³: 18 Kwi 2010
Posty: 14
Sk±d: Lublin

PostWys³any: Pon Kwi 19, 2010 11:41     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właśnie nigdy nie miałem okazji spróbować grać na nich. Jest to tak rzadki instrument że chyba nawet nigdy go na oczy na żywo nie widziałem.
Poczytałem chwilę forum i widzę że każdy początkujący ma practice chantera. Wyczytałem też że polecacie firmę T&M która sprowadza zarówno practice chantery jak i dudy, także chyba pokuszę się tam o zakup Smile zwłaszcza że za drobną dopłatą dodają książkę i płytę cd do nauki. Że jest głośny to chyba wie każdy Very Happy mieszkam na chwilę obecną w akademiku także mój współlokator będzie wniebowzięty jak zacznę coś ćwiczyć ( po sesji będę miał do dyspozycji trochę więcej przestrzeni). Tak czy owak jestem w tej kwestii poinformowany i w pełni świadom cech tego instrumentu.
Niewątpliwie przydałby się nauczyciel- książka nigdy w pełni nie odzwierciedli człowieka, ale z tego co czytałem w internecie w Szczecinie nie ma osób grających na dudach. Będę miał chwilę wolnego czasu to coś jeszcze poszukam, może coś się zmieniło w tej kwestii. "Dłubanie" mi nie przeszkadza, mam do tego smykałkę Razz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Adamant



Do³±czy³: 18 Kwi 2010
Posty: 14
Sk±d: Lublin

PostWys³any: Pon Kwi 19, 2010 17:25     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znalazłem na allegro takie oto dudy
http://www.allegro.pl/item995910784_szkockie_dudy_2_kolory_sklepmuzyczny24.html
Czy warto zainwestować na początek w taki instrument? Pytam się gdyż cena jest w moim zasięgu nawet teraz.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
adam prószyński



Do³±czy³: 07 Wrz 2007
Posty: 198
Sk±d: Dzierzkowice

PostWys³any: Pon Kwi 19, 2010 18:01     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odpuść sobie, chyba że kominek masz Smile. Kumpel ma do sprzedania practice pipes z bagpipes galore.(http://www.bagpipe.co.uk/catalog/product_info.php?cPath=21&products_id=2Cool
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Jasiek



Do³±czy³: 14 Wrz 2007
Posty: 113
Sk±d: JÄ™drzejów/Kraków

PostWys³any: Wto Kwi 20, 2010 18:37     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokładnie. Takie dudy możesz sobie odpuścić - chyba że jako ozdoba Wink

Wiem, że z kasą jest na początku ciężko, ja na swoje dudy zbierałem długo, ale warto. Te robione w Pakistanie nie działają tak jak powinny Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Adamant



Do³±czy³: 18 Kwi 2010
Posty: 14
Sk±d: Lublin

PostWys³any: Pi± Maj 14, 2010 18:39     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj przyszedł do mnie practice chanter... normalnie masakra! Very Happy niby proste ale przychodzi zagrać najzwyklejszą w świecie gamę i jest problem Very Happy widzę że będę miał dużo zabawy przy nim a w przyszłości z dudami.
Mam pytanie- czy to normalnie że po nieco dłuższym "graniu" bolą mnie usta i nie jestem w stanie dobrze trzymać ustnika?
Pozdrawiam Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Adamant



Do³±czy³: 18 Kwi 2010
Posty: 14
Sk±d: Lublin

PostWys³any: Sob Maj 15, 2010 22:49     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, mam drobny problem
Otóż usiłuję zagrać przednutki( gracenote)- na chwilę obecną G, i na jakieś 200 podejść, udało mi się poprawnie zagrać może z 5 i sam w sumie nie wiem dlaczego mi wyszła. Przy tych podejściach zakończonych niepowodzeniami, albo wychodził mi zupełnie inny dźwięk niż powinien, albo w jakiś sposób blokował się przepływ powietrza. Powiedzcie mi, dlaczego tak się dzieje? robię coś za szybko/wolno? możecie się podzielić jakimiś wskazówkami do tej techniki? Wink z tego co czytałem jest to jedna z podstawowych i najczęstszych, a zatem w pewien sposób najważniejszych, zatem dobrze by było ją opanować Smile
Z góry dzięki za pomoc!
P.S. Jak będę miał jakiś problem z graniem, to będę pisał tutaj cobym nie zaśmiecał forum zakładając nowe tematy.
Pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G³ówna -> Dudy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group