Forum Whistlowisko Strona Główna Whistlowisko

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nauka szybkich melodii - jig'Ăłw, reeli

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Whistle
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
michal18c



Dołączył: 18 Sty 2008
Posty: 326
Skąd: Mąkolno

PostWysłany: Sro Sie 11, 2010 10:44     Temat postu: Nauka szybkich melodii - jig'Ăłw, reeli Odpowiedz z cytatem

Jak najlepiej uczyć się grania szybkich melodii? Ja robię to tak jeżeli z nut to najpierw osłuch*je Smile mp3 lub midi, następnie gram wolno utwór z wykorzystaniem techniki 'tongue', następnie wolno z ornamentacją a na koniec próbuję szybko i palce mi się plączą. Dotychczas najlepiej umiem zagrać bodajże slip jig "Snowy Path", a mocniejszą stroną są wolne irlandzkie utwory. Może czas zacząć zażywać magnez by zwiększyć koncentrację Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
czerstwy22



Dołączył: 04 Sie 2010
Posty: 5

PostWysłany: Sro Sie 11, 2010 19:57     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podczepiam się do pytania Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Luki



Dołączył: 10 Gru 2007
Posty: 123
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sro Sie 11, 2010 21:53     Temat postu: Re: Nauka szybkich melodii - jig'Ăłw, reeli Odpowiedz z cytatem

Hej,
nie uważam się za jakiegoś wymiatacza, ale powoli dochodzę do tempa tanecznego.
Podstawą jest nauczenie się grania z wyraźnym rytmem, nawet powoli. Jak to idzie gładko, to można zacząć przyspieszać, ale tylko odrobinkę, tak żeby nie stracić rytmu. Jak przy przyspieszaniu przestanie Ci się podobać to jak melodia brzmi, to znak że jest zbyt szybko grana.

Co do plączenia się palców, to najlepiej trzymać je wszystkie tuż nad otworkami. Wtedy nie trzeba będzie ich szybko przywoływać z daleka kiedy będą potrzebne.
To tyle. Może się przyda. Wink
_________________
--------------------------------------------------------------------------------------------
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
padre



Dołączył: 16 Gru 2007
Posty: 258
Skąd: An Baile Breac

PostWysłany: Sro Sie 11, 2010 22:12     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie uczyc sie szybko ani szybkiego grania
jak sie wyrobisz w graniu to samo zacznie ci szybko wychodzic.
_________________
gdyby zaba miala skrzydla, nie obijalaby sobie dupy skaczac.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
michal18c



Dołączył: 18 Sty 2008
Posty: 326
Skąd: Mąkolno

PostWysłany: Czw Sie 12, 2010 4:39     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za cenne rady. Uczę się teraz "John Ryan's Polka" (znany utworek - jak ktoś oglądał Titanic'a to jest grany jak Jack stepuje i tańczy z Rose). Mi sprawia zagranie początku: D2 D2 H C#2 D2 H w tempie jak w filmie - chociaż zauważyłem, że oddech jest ważny (szczególnie jak się ma alergiczny całoroczny nieżyt błony śluzowej nosa i skurcz oskrzeli - niestety mi ta przypadłość towarzyszy od 2 lat).
Tu ciekawy artykuł o ćwiczeniach oddechowych dla astmatyków i alergików:
http://www.astma.edu.pl/alergia_astma/3/19
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Adidadi



Dołączył: 29 Sie 2007
Posty: 261
Skąd: Szczytno/Olsztyn

PostWysłany: Nie Sie 15, 2010 16:25     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Są trzy proste zasady:
1. Trzeba ćwiczyć.
2. Trzeba dużo ćwiczyć
3. Patrz pkt 1 i 2

Tak jak mówi Padre - z czasem samo wejdzie w palce. Ale szybko się nie da nauczyć szybkiego grania. Trzeba cierpliwości i wytrwałości.
_________________
W życia wędrówce, na połowie czasu,
Straciwszy z oczu szlak niemylnej drogi,
W głębi ciemnego znalazłem się lasu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maja84



Dołączył: 04 Kwi 2012
Posty: 13

PostWysłany: Sro Kwi 04, 2012 12:52     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak wszędzie tak i tu praktyka czyni mistrza. Moim zdaniem lepiej zaczynać naukę utworu od wolnego tempa gry, a nie próbując od razu grać z docelową szybkością "zagrywać" i utrwalać (pamięcią motoryczną) swoje własne błędy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Syrinks



Dołączył: 10 Gru 2011
Posty: 37
Skąd: Pyrlandia

PostWysłany: Sro Paź 03, 2012 16:46     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najlepszą metodą na szybkie i dobre granie jest ćwiczenie z metronomem. Zaczynamy od wolnego tempa, grając idealnie i gdy nam wychodzi przesuwamy o jedną kreseczkę w dół (na pudełkowych). Znów zaczynamy i w momencie, gdy popełniamy błąd, ogrywamy dany moment kilka razy i znów lecimy w tym tempie całość - tak żeby zagrać wręcz idealnie ze 2-3 razy - i znów kreska w dół. Mozolne, nudne, czasochłonne, ale skuteczne Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
padre



Dołączył: 16 Gru 2007
Posty: 258
Skąd: An Baile Breac

PostWysłany: Sro Paź 03, 2012 20:43     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tylko, ze grajac z metronomem wiekszosc ludzi zapomina o pulsie w melodii - ktory jest bardzo wazny w muzie irlandzkiej, bo to wlasnie on czyni ja tak specyficzna.
_________________
gdyby zaba miala skrzydla, nie obijalaby sobie dupy skaczac.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Adidadi



Dołączył: 29 Sie 2007
Posty: 261
Skąd: Szczytno/Olsztyn

PostWysłany: Czw Paź 04, 2012 22:13     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja tam się metronomu jeszcze nie dorobiłem. Nóżka pracuje i się gra. Lepiej z przytupem niż z klikiem czy cykiem. Polecam zatem podtupywanie.
_________________
W życia wędrówce, na połowie czasu,
Straciwszy z oczu szlak niemylnej drogi,
W głębi ciemnego znalazłem się lasu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Janek



Dołączył: 28 Lut 2011
Posty: 10
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto Paź 09, 2012 9:49     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szybkie granie to żadna sztuka. Wolne granie - tu trzeba umiejętności. Niestety, dobre szybkie granie jest prostą pochodną dobrego wolnego grania.

Metronom jest dobry do ćwiczenia równego grania powoli, jeżeli ma się z tym kłopoty, ale lepiej nie grać z metronomem cały czas, bo zapomina się o pulsie i frazie, jak powiedział Padre, a w muzie irlandzkiej fraza i puls to klucz do dobrego grania. Jedyna skuteczna metoda (póki co): nie wysilać się na szybkie granie. Naucz się grać wolno, w tempie "zrelaksowanym", a potem pracuj nad utworem tak długo, aż granie wolno będzie sprawiać Ci przyjemność (kawałek będzie mieć taki puls i frazę, że granie go w wolnym tempie będzie się broniło). Nie przechodź na wyższy poziom dopóki nie będziesz mieć utworu w pamięci motorycznej, tzn. dopóki nie będziesz grać tego kawałka ze wszystkimi "fajerwerkami" bez potrzeby koncentracji na technice grania.

Wtedy zacznij się zastanawiać, jak to zagrać szybciej, ale pamiętaj, dobry puls jest ważniejszy od tempa. Jak zauważysz, że tracisz puls, zwolnij. Szybkie granie muzyki irlandzkiej bez pulsu i frazy to pitolenie, nie granie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Annika
Gość





PostWysłany: Pon Paź 15, 2012 14:30     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też bym stawiała na dokładność w nauce, a nie szybkość.

Ale co ja tam wiem, sama zakochałam się w tym instrumencie niedawno Smile
Powrót do góry
Maja84



Dołączył: 04 Kwi 2012
Posty: 13

PostWysłany: Sro Lip 03, 2013 12:41     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uczyć należy się zawsze grać utwór w wolnym tempie, żeby nie utrwalać błędów, których może nie być dobrze słychać w czasie szybkiej gry.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
whistleisok



Dołączył: 09 Maj 2014
Posty: 3

PostWysłany: Sob Maj 31, 2014 18:59     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja jeśli chcę się nauczyć grać szybko, po prostu ćwiczę - najpierw wolno, potem coraz szybciej, ale nie zbyt szybko, żeby się nie zaplątać Smile Metoda dobra i sprawdzona. Ale tak naprawdę rzadko specjalnie uczę się szybkiej gry - po prostu po jakimś czasie samo wchodzi w palce.
Cytat:

Szybkie granie to żadna sztuka. Wolne granie - tu trzeba umiejętności. Niestety, dobre szybkie granie jest prostą pochodną dobrego wolnego grania.


Całkiem się zgadzam z Jankiem Smile Ale dodam jeszcze, że szybkie granie zwykle robi większe wrażenie na słuchaczach (w każdym razie takie są moje obserwacje).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Whistle Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group