Forum Whistlowisko Strona Główna Whistlowisko

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ornamentacje

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Komentarze do artykułów
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Yoshi
Site Admin


Dołączył: 22 Sie 2007
Posty: 129

PostWysłany: Sob Wrz 15, 2007 9:35     Temat postu: Ornamentacje Odpowiedz z cytatem

Masz jakieś uwagi, refleksje nt. artykułu? Pisz tutaj.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
przemek



Dołączył: 24 Lis 2007
Posty: 111
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sob Lis 24, 2007 11:30     Temat postu: ornamentacja Odpowiedz z cytatem

cześć!
Nie wiem , czy to słuszna koncepcja, żeby napisać komentarz do artykułu, którego jeszcze nie ma, ale na pewno ciekawa!? Ale skłoniła mnie do tego rozbudowana już dyskucja na temat sessions i pomysł tej strony, żeby dzielić się wszelkimi uwagami. Mam taką generalną uwagę:

Uznajmy wszyscy, że NIKT tutaj nie ma intencji M¡DRZYć SIę, tylko chcemy jak najlepiej dla whistla i fletu i wszysko co piszemy ma służyć muzyce ( trochę mi to wyszło patetycznie).

Wracając do tematu ornamentacji. Nauczcie się najpierw grać równo i bez ornamentacji i dopiero potem dodawajcie to czy owo. Na sessions zdyt dużo ozdobników to chyba nie za bardzo? Liczy się WSPóLNA gra, czyż nie? Zresztą poza sessions nadmiar, jak wszędzie, też nie za bardzo.
Może być pewien problem w sytuacji jak powtarzamy w utworze ten sam dźwięk dwa czy trzy razy z rzędu, bo wtedy przydałby się czasem cut czy tap, ale i tu na początek szczerze polecam "g" lub "k"( ale NIE "T")
O "tonguing" może, jak chcecie, napiszę później, bo już przynudzam.

Grać równo bez ozdobników, wcale nie tak łatwo, a nadmiarem ozdobników czasem ukrywamy pewne niedostatki...
Zapraszam do dyskusji.
przemek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Barfly



Dołączył: 28 Sie 2007
Posty: 237
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Sro Lis 28, 2007 11:09     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdecydowanie dobra rada, żeby nauczyć się najpierw grać równo i bez ornamentacji

Co do włączania, czy wyłączania tzw "ornamentacji" w trakcie gry, w różnych warunkach, sesyjnych czy niesesyjnych: Generalnie, nie powinno się o tym w ogóle myśleć. To wszystko ma przychodzić naturalnie, wynikać z osłuchania, własnych preferencji i możliwości. Chyba nigdy nie zdarzyło mi się "planować" utworu w sensie: OK, tu mamy melodię, tu sobie wstawię cut, tu tap, a tu jeszcze parę rolli.

Oczywiście dobre to jest na etapie nauki, żeby doskonalić swój arsenał na przykładzie konkretnej melodii, ale w późniejszym graniu nie powinno się o tym w ogóle myśleć, tylko korzystać z dostępnych środków swobodnie, według upodobania. Są fleciści "ozdabiający" niemal każdy dźwięk, są i ci, którzy "ornamentacji" nie używają prawie wcale. W obu grupach, jak i we wszystkich pośrednich, znajdziemy pokaźną reprezentację rewelacyjnych w swoim stylu muzyków. I ta różnorodność jest częścią wielkiego bogactwa ITM.
_________________
Strings in the earth and air
make music sweet
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Duana



Dołączył: 24 Paź 2010
Posty: 5

PostWysłany: Nie Paź 24, 2010 20:00     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Barfly napisał:
To wszystko ma przychodzić naturalnie, wynikać z osłuchania
Przydałyby się jakieś próbki mp3 + nuty , bo tak na sucho, to trochę trudno dla laika. Ot tak, jakieś proste ćwiczonko. Rolling Eyes
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
michal18c



Dołączył: 18 Sty 2008
Posty: 326
Skąd: Mąkolno

PostWysłany: Nie Paź 24, 2010 21:38     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na YT pewien ksiądz na swoim kanale uczy gry na whistleu, wystarczy jak wpiszesz tin whistle. Pisze on też bloga.
Na yt szukaj pod hasłami whistle plus tradshool itp. Jest tego cała masa, lekcje i ćwiczenia na ozdobniki też.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Duana



Dołączył: 24 Paź 2010
Posty: 5

PostWysłany: Czw Paź 28, 2010 12:56     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki! Księdza widziałam ale problem polega na tym, że ja nie znam angielskiego i zanim dotrę do grania to już mi się nie chce dalej oglądać. Okazuje się po obejrzeniu kilku lekcji, że grałam te wszystkie rzeczy naturalnie, nie wiedząc nawet jak to się nazywa. Kiedy się dużo słucha, to to co masz w głowie, samo przekłada się na palce. Technicznie może nie będzie to do końca poprawnie ale brzmi podobnie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
michal18c



Dołączył: 18 Sty 2008
Posty: 326
Skąd: Mąkolno

PostWysłany: Czw Paź 28, 2010 17:00     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak grałaś naturalnie to teraz będziesz wiedziała jakie ozdobniki to były.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Komentarze do artykułów Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group