Forum Whistlowisko Strona Główna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Flet Irlandzki - co polecacie

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Flet irlandzki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
QuendiX

PostWysłany: Pon Lut 28, 2011 10:16     Temat postu: Flet Irlandzki - co polecacie Odpowiedz z cytatem

Cze??, od d?u?szego czasu zamierzam si? do kupna Fletu Irlandzkiego. Mój fundusz na ten cel obecnie to oko?o 4500-5000z?, ale mog? jeszcze dozbiera? jakby co.

Mam kilka pyta? natury techniczno-teoretycznych:

Od jakich makerów polecacie flety dobrej jako?ci?

Jakie s? ró?nice dotycz?ce drewna z jakiego s? wykonane?

Czy klapy mo?na doda? do keylessa pó?niej ?

Czy klapy w ogóle mi si? przydadz? i je?li ju? to z jakimi klapami zamawia? Flet?

Taka poboczna pro?ba, czy jaki? posiadacz Fletu Irlandzkiego (b?d? kilku Fletów) z Warszawy, b?d? najbli?szych okolic ewentuanie mo?e si? ze mn? spotka? ?ebym móg? bardziej namacalnie si? dowiedzie? czy Flet, który posiada mi pasuje. Do tej pory gra?em tylko na jedynym Flecie - Copley & Boegli w Delrinie D Keyless.

Nadmienie ?e z nieznanych mi przyczyn mam ch?? zamówi? Flet u Martina Doyla - Celtic style w Cocus D Keyless

Pozdrawiam
Kamil Jachnicki
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
przemek

PostWysłany: Pon Lut 28, 2011 11:47     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja , mimo ?e jeszcze nie mam, czekam ju? 14 miesi?cy, polecam Pola Jezequela z Bretanii, w ogóle w Bretanii jest kilku b. dobrych makerów.
Co do drewna , zamówi?em flet z mopane , poczytaj o tym drewnie, po za tym bardzo lubi? taki kolor Smile
mia?em okazj? pogra? na takim flecie i nie mam w?tpliwo?ci!
poleci? mi go Diarmuid Johnson mimo ,?e sam gra na co dzie? na fletach Hammy Hamilton
Co do klap - trzeci rok gram na flecie bezklapowym i brakuje mi wszystkich d?wi?ków których nie mam, a w szczególno?ci Es (Dis), do?? cz?sto potrzebne jest te? Gis ( w A-dur ) ale to zale?y ju? od repertuaru,

sze?? klap za?atwia ca?? spraw?, masz ca?? skal? - nigdy nie wiadomo co b?dziesz sobie chcia? sobie pogra?, a przy takim wydatku nie ma co rezygnowa? z jakiego? d?wieku.

Z drugiej strony je?li ju? grasz jaki? czas i nie natrafi?e? na nic, co by? chcia? sobie zagra? i gdzie potrzebne s? klapy, to mo?e nie s? Ci wcale potrzebne, a to BARDZO zmienia cen?!

Ale dobr? alternatyw? jest Tomasiewicz z Warszawy, cenowo! a i jego flety s? ca?kiem- ca?kiem, no i masz na miejscu!
Nie wiedzia?em ,?e robi w ogóle i do tego tak dobre, jak si? dowiedzia?em to ju? mia?em wp?acon? zaliczk?...
fishman

PostWysłany: Pon Lut 28, 2011 12:17     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze??, moim zdaniem drewno ró?nica mi?dzy drewnem nie ma znaczenia, gram na blackwoodzie i nie potrzebuj? wi?cej. Wypada?oby pomy?le? o slajdzie, wyj?tkowo przydatna rzecz, je?eli nie chcesz po?wi?ca? wypracowanej barwy d?wi?ku dla stroju (w zespole oczywi?cie), ale przy tym przedziale cenowym to standard. Klapy to nie tylko nowe d?wi?ki, ale i pot??ne E je?eli u?yjesz klapy Es, a ten d?wi?k jest cz?sto wykorzystywany. Przy szybszych kawa?kach w A dur bez klapy G te? ci??ko utrzyma? równ? moc. Bez klapy c prze?yjesz, reszta klap to albo jakie? szkockie, cz?sto w B i Es (ale to mo?esz przerobi? na co chcesz), albo muzyka rozrywkowa.

Gram na Copleyu i jest spoko, szczególnie dó?, a gór? my?l?, ?e wypracuj? jeszcze. Podobnie korzystnie cenowo stoj? flety O'brien, klipy na stronie zrobione bez ?adnych przekszta?ce? czy pog?osów (jak pami?tam) i brzmi? i wygl?daj? ?adnie. Zupe?nie inn? bajk?, ale te? wart? rozwa?enia jest flet koncertowy. Za 2 tysie dostaniesz yamaszk?, za 3 z otwartymi klapami. Je?eli chodzi o chromatyk? to jest piku?, d?wi?k troch? si? ró?ni ale ornamentcje te? wychodz? (nie gra?em na otwartych klapach, ale na zamkni?tych daje rad?).
Powrót do góry
fishman

PostWysłany: Pon Lut 28, 2011 12:47     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mia?em na my?li oczywi?cie klap? Gis. A co do odnowionych antyków z pracowni p. GT - by?em, zagra?em i polecam.
Powrót do góry
przemek

PostWysłany: Pon Lut 28, 2011 13:06     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z tego co wiem Grzegorz Tomasiewicz robi te? flety ca?kiem nowe!
QuendiX

PostWysłany: Pon Lut 28, 2011 13:22     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A móg?bym prosi? o jakie? przyk?ady utworów, w których te klapy si? wykorzystuje ?

Ze wzgl?du na to, ?e nie jestem w stanie opanowa? nazewnictwa d?wi?ków, bo to jak rozmowa z niewidomym o kolorach to chcia?bym sprawdzi? trudno?? zagrania takich utworów na Low D ze s?uchu.
Powrót do góry
przemek

PostWysłany: Pon Lut 28, 2011 13:36     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gram g?ównie ze s?uchu, i nie zawsze znam tytu?y, ale co? pomy?l? pó?niej,
mo?e w mi?dzyczasie kto? co? napisze...
fishman

PostWysłany: Pon Lut 28, 2011 13:50     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

swedish jig wykorzystuje f w molowej cz?sci
Powrót do góry
Janek

PostWysłany: Pon Lut 28, 2011 22:02     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zale?y, jak? muzyk? chcesz gra?. Je?eli b?dziesz gra? irlandzk?, to mo?esz si? bez klap obej??. Nie zagrasz kilku nowszych kawa?ków, ale 98% repertuaru b?dziesz móg? pogra?. Je?eli zechcesz jednak gra? kawa?ki O'Carolana, co? breto?skiego albo, nie daj Bo?e, kawa?ki spoza tradycji celtyckich lub co? bardziej awangardowego z pozycji irlandzkopodobnych, klapy s? fajnym wynalazkiem. Polecam.

Dobrych makerów jest mnóstwo, w Bretanii, Stanach, Anglii, Australii, Niemczech... a nawet w Irlandii. Jest nawet jeden w Polsce, bo Grzegorz Tomaszewicz (nie Tomasiewicz) jest naprawd? godny polecenia.

Nie zawsze dobry maker oznacza dobry flet (widzia?em flety Hamiltona, które si? nadawa?y co najwy?ej do podpierania okiennic), nie zawsze dobry maker oznacza dobry kontakt. Akurat Doyle nie nale?y do moich ulubie?ców, jego flet ?rednio mnie zachwyci? - kiedy? mieli?my na ten temat przyjacielsk? ró?nic? zda? z Witkiem z Duanów, który do tej pory gra na flecie Doyle'a, ale mia? k?opoty chyba z terminowym zdobyciem zdobyciem instrumentu. Moje typy (z tych, co gra?em): Glenn Watson, Sam Murray, Pol Jezequiel, Michael Grinter, Patrick Olwell, Gilles Lehart, ale gra?em te? na bardzo fajnych fletach np. Desi Seery'ego (który robi flety z tworzywa), i ostatnio na niez?ym Copleyu, czyli zdarzaj? si? okazy te? na ?redniej pó?ce.

Klapy do keylessa teoretycznie mo?na dorobi? pó?niej, tzn. albo zamawiasz u makera flet z blokami pod klapy, albo sobie pó?niej dorabiasz klapy na ko?kach. Je?eli masz flet z krótk? nó?k?, zapomnij o klapach C i C#. Nie to, ?eby to by?a wielka strata - s? one zasadniczo zb?dne i w wi?kszo?ci modeli ha?asuj? - dobrze sprawdzaj? si? tylko w modelu Hawkes, ale to model bardzo rzadko wykonywany.

Drewno robi ró?nic? w niewielkim zakresie - wi?kszo?? g?stych gatunków brzmi w?a?ciwie tak samo, natomiast takie gatunki jak bukszpan czy grusza daj? nieco "s?odszy" d?wi?k. Dla tej muzyki nie ma to wi?kszego znaczenia.

Je?li zamawia? flet, to wg. mnie najlepiej z sze?cioma klapami (czyli pe?ne oklapowanie minus C i C#) - po co potem plu? sobie w brod?.

Je?li jeste? zainteresowany jak brzmi flet oklapowany, odezwij si? do mnie na priva - jestem w Warszawie.
Powrót do góry
QuendiX

PostWysłany: Wto Mar 01, 2011 10:52     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzi?ki za odpowiedzi Smile

Janek napisał:
Zale?y, jak? muzyk? chcesz gra?.

Muzyk? przede wszystkim ITM, ale ch?tnie pogra?bym te? Bretony i co? w stylu muzyki Hiszpa?skiej/Cyga?skiej.

Janek napisał:
Je?eli masz flet z krótk? nó?k?

Nie bardzo wiem o czym piszesz.Mo?esz bardziej opisa? czym jest ta krótka nó?ka, jestem w tym temacie laikiem.

Janek napisał:
Klapy do keylessa teoretycznie mo?na dorobi? pó?niej, tzn. albo zamawiasz u makera flet z blokami pod klapy,, albo sobie pó?niej dorabiasz klapy na ko?kach.

Czy te bloki nie przeszkadzaj? gra? ?

Czy ewentualnie dorobione klapy na ko?kach maj? jakie? wady, np. cz??ciej si? uszkadzaj? ?

Jeszcze co do slide, czyta?em gdzie?, ?e je?li Flet jest dwucz??ciowy to nie ma sensu kupowa? Fletu ze slidem, bo jak wiadomo drewno pracuje a metal nie co mo?e powodowa? uszkodzenie Fletu, a przy dwu cz??ciowym Flecie zawsze jest mo?liwo?? lekkiego dostrojenia si? - chcia?bym zna? Wasze opinie na ten temat.

Pozdrawiam
Kamil Jachnicki
Powrót do góry
jurbassteck

PostWysłany: Czw Mar 03, 2011 9:35     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

QuendiX napisał:

Jeszcze co do slide, czyta?em gdzie?, ?e je?li Flet jest dwucz??ciowy to nie ma sensu kupowa? Fletu ze slidem, bo jak wiadomo drewno pracuje a metal nie co mo?e powodowa? uszkodzenie Fletu, a przy dwu cz??ciowym Flecie zawsze jest mo?liwo?? lekkiego dostrojenia si? - chcia?bym zna? Wasze opinie na ten temat.

Pozdrawiam
Kamil Jachnicki

Metal te? pracuje, to si? nazywa rozszerzalno?? temperaturowa. Oczywi?cie b?dzie pracowa? inaczej ni? drewno, ale jednak.
Janek

PostWysłany: Wto Mar 08, 2011 8:20     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak chcesz gra? hiszpa?sk? i cyga?sk?, to klapy s? bardzo wskazane. Przy bretonach te? nie przeszkadzaj?.

Krótka a d?uga nó?ka: patrz tutaj: http://www.mcgee-flutes.com/images/foot%20joints.jpg

D?uga nó?ka jest przystosowana do zamontowania klap C i C#. Na krótkiej ten numer nie przejdzie.

Bloki nie przeszkadzaj? gra?.

Klapy na ko?kach nie uszkadzaj? si? cz??ciej, tyle ?e nie wygl?daj? tak "stylowo" jak na blokach. Poza tym z punktu widzenia ergonomii s? mniej awaryjne (nie to, ?e blokowe s? jakie? strasznie awaryjne - ale sam zauwa?y?e?, ?e drewno pracuje inaczej ni? metal; metalowe klapy w drewnianych blokach, inna rozszerzalno?? i czasem co? si? zatnie).

Co do slide'u, mo?na sobie poradzi? bez niego, tyle ?e masz mniejszy zakres dostrojenia si?.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Flet irlandzki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: