Forum Whistlowisko Strona Główna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pocz?tki i pytania.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Flet irlandzki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
QuendiX

PostWysłany: Sro Maj 11, 2011 10:09     Temat postu: Pocz?tki i pytania. Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich Smile

Oko?o pó?tora miesi?ca temu zakupi?em Flet Irlandzki D keyless wykonany przez Grzegorza Tomasiewicza.

Do?? szybko opanowa?em wydobywanie d?wi?ku za ka?dym razem, jednak mam kilka "dolegliwo?ci".

1.Od pocz?tku mam pewn?, ?e tak powiem niedogodno?? w wydobyciu d?wi?ków D i E w pierwszej oktawie - musze si? nad nimi skupi? i d?wiekom brak mocy, któr? znam z mojego Low Whistla. Dopiero po kilkunastu minutach grania mog? wydoby? te d?wi?ki do?? p?ynnie bez skupiania si? nad strumieniem powietrza i mam wra?enie, ?e flet musi si? nawil?y? par? i dopiero wtedy zaczyna gra? "wyra?niej".
Poczyta?em troch? forum i przesun??em korek oko?o 2-3 mm bli?ej dziórki, w któr? si? dmie i wydaje mi si?, ?e faktycznie to nieco wzmocni?o te dwa d?wi?ki. I tu pytanie czy to normalne, ?e te d?wi?ki s? jakby s?absze i ich moc si? zwi?kszy wraz z up?ywam czasu i wyuczeniem si? gry i rozegraniem Fletu ?

2. Kolejna rzecz - czysto?? d?wi?ków. Jak zaczynam gra? to d?wi?ki s?, nazwa?bym to "szeleszcz?ce" i dopiero jak pogram d?u?ej to si? poprawiaj? i graj? czy?ciej. Jednak nawet jak ju? rozegram troch? flet to przez pierwsz? chwile zaczyna gra? czysto po czym po chwili z powrotem zaczyna gra? nieczysto. I tu kolejne pytanie, czy to ma zwi?zek z mi??niami twarzy i brakiem ich przyzwyczajenia do takiego "ustwienia" ust ? Wydaje mi si? ?e po prostu nie daje rady przez d?u?szy czas utrzymywa? takiego samego kszta?tu ust co powoduje nieczysto?ci, albo mo?e chodzi o uk?ad ust do fletu i ?le co? robie. Ewentualnie czy s? jakie? ?wiczenia na poprawienie mi??ni twarzy, które mogliby?cie poda??

3. Na koniec co? co mnie mocno zniech?ca przy tym flecie :/ - mam za krótki strumie? powietrza/ za krótki oddech. Ten mankament mnie nie do?c ?e zniech?ci? to jeszcze troch? cofn?? w rozwoju uczenia si? melodii. Nie jestem w stanie zagra? do ko?ca wersów nawet najprostszego utworu w wolnym tempie ;( Po 10 minutach walki zaczyna mi si? kr?ci? w g?owie i w ogóle wpadam w dziwny stan jak s?dze przez u?ywanie przepony. Czy s? jakie? ?wiczenia poprawiaj?ce d?ugo?? strumienia powietrza i czy mogliby?cie je poda??

Pozdrawiam
Kamil Jachnicki
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
michal18c

PostWysłany: Sro Maj 11, 2011 14:17     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie gram na flecie poprzecznym, ale zauwa?y?em ?e podczas gry na duduku ?adniejszy d?wi?k 'pojawia' si? po ok. 40 minutach. Taki urok drewna... ;D
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Adidadi

PostWysłany: Czw Maj 12, 2011 10:01     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Je?eli chodzi o "d?ugo?? oddechu", nale?y wykonywa? ?wiczenia na rozci?ganie przepony. Ogólnie trzeba przy wdechu zwraca? uwag?, ?eby nie wci?ga? powietrza w p?uca, tylko w przepon?. Jak bierzesz wdech to przytrzymaj sobie klatk? piersiow?, ?eby si? nie unosi?a, wtedy troch? powietrza pójdzie w przepon?. Na pocz?tek trzeba sobie po prostu u?wiadomi? co si? dzieje z tym powietrzem i jak to dzia?a, ?eby to kontrolowa? (tak my?l?). Najprostsze ?wiczenia, to wci?ganie i wypuszczanie powietrza przez zw??one usta z lekkim sykiem, tak aby trzeba by?o u?y? si?y do wci?gni?cia powietrza (oczywi?cie nale?y przy tym kontrolowa? gdzie to powietrze jest wt?aczane). Zaleta tego ?wiczenia jest to, ?e mo?na je robi? wsz?dzie i zawsze. Drugie polega na tym, ?e trzeba kucn?? tak, aby kolanami przycisn?? klatk? piersiow? i wtedy bra? g??bokie oddechy. Powietrze z braku miejsca w p?ucach pójdzie w przepon?. Przy tym ?wiczeniu czu? jak przepona wype?nia si? powietrzem nawet od strony pleców.
Powrót do góry
Luki

PostWysłany: Sob Maj 14, 2011 15:57     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ekspertem nie jestem, ale mog? przypuszcza?, ?e wydychasz powietrze zbyt szerokim strumieniem. Przez to szybko pozbywasz si? jego zapasu i musisz cz??ciej bra? oddech aby gra?.
Moja rada która zadzia?a?a w moim przypadku: zamknij usta, u?miechnij si? lekko bez podnoszenia koncików ust. Lekko wydmij wargi na zewn?trz wci?? nie otwieraj?c ich.
Nast?pnie spróbuj wydmucha? powietrze przez te zamkni?te usta, tak ?eby by?o wystrzeliwane z oporem. Szczelina pomi?dzy wargami powinna by? jak najg?adsza (dlatego wydymamy wargi) i jak najw??sza.
Usta trzeba przyzwyczai? do takiej pracy, wi?c trzeba sporo ?wiczy? ?eby nie traci? optymalnego ustawienia.

Pozrawiam
QuendiX

PostWysłany: Pią Sie 19, 2011 10:45     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzi?kuje, za wszystkie porady Smile

Pytanie do Lukiego -> Jakie powinno by? ustawienie warg przy tym ?wiczeniu?

?wiczenie które poda?e? poleci? mi te? Janek K?oczko, któremu przy okazji podzi?kuje za spotakanie i u?wiadomienie mnie co ?le robi? Smile

Mam pewn? rozbie?no?? w ustawieniu ust pomi?dzy tym ?wiczeniem bez fletu, a wykonywaniem tego samego z fletem, a dok?adniej podczas robienia tego ?wiczenia powietrze wydmuchiwane jest przez male?k? dziórk? i rozumiem ?e tak mam by? i ustawienie warg jest na równi, natomiast gdy staram si? to samo ?wiczenie powtórzy? z fletem to górna warga wysuwa si? bardziej do przodu i zamiast tej ma?ej dziórki z ?wiczenia robi mi si? dzióra, przez któr? nie kontroluje ju? tak powietrza, a gdy ustawiam wargi na równi to flet wydaje z siebie d?wi?k (albo i nie), ale nieczysty.

Pozdrawiam
K.J.
Powrót do góry
Luki

PostWysłany: Sro Sie 24, 2011 0:38     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mo?e pomo?e Ci ta strona.
http://www.larrykrantz.com/embpic.htm

Mo?esz popatrzy? na ró?ne ustawienia ust i znale?? w?asne ustawienie warg. Przy grze na flecie drewnianym strumie? powietrza powinien by? w??szy nie? przy metalowym.

Najbardziej pomo?e Ci jak skonsultujesz si? z kim? w cztery oczy.
Pozdrawiam
Barfly

PostWysłany: Sro Sie 24, 2011 9:05     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dok?adnie Smile B?dziesz na festiwalu w B?dzinie? Je?eli tak, to zahacz mnie tam przy jakiej? okazji a zerkniemy jak Ci idzie. Tak teoretycznie, na odleg?o?? cie?ko cosik konkretnego doradzi?.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
QuendiX

PostWysłany: Sro Sie 24, 2011 9:49     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Idzie mi s?abo, a nawet bym powiedzia?, ?e bardzo s?abo i troch? si? w cudzys?owie boj? dotyka? do tego Fletu, a to dlatego, ?e si? naczyta?em i nas?ucha?em, ?e na pocz?tku ?atwo naby? z?e nawyki. Staram si? codziennie gra? na Low Whistlu, i te? w tym czasie próbuje z poprzekiem przy lustrze ?wiczy?, ale jak staram si? gra? w?skim strumieniem to ?atwiej mi wydoby? na nim drug? oktawe ni? pierwsz?. Pierwsza oktawa mi wychodzi, ale wtedy strumie? powietrza mam zbyt szeroki i szybko ko?czy mi si? powietrze...

Nie mam pomys?u jak praktykowa? ?wiczenia jak nawet ustwi? wzgl?dem ust tego Fletu nie potrafie Sad

A propo B?dzina, nia planowa?em, ale zosta?y dwa dni wi?c mo?e si? zbior? i pojad? tylko czy tam mo?na pojecha? z namiotem ?

Pozdrawiam
K.J.
Powrót do góry
Barfly

PostWysłany: Sro Sie 24, 2011 11:37     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jedyne co mog? (mo?e na pocieszenie) od siebie doda? to to, ?e graj?c ca?y czas zmieniam ustawienia ust - nie mam jednego "z?otego ?rodka" na wszystkie barwy i rejestry. Jedno ustawienie dobrze si? sprawdza w górze, inne w dole, jedno do ?agodnego d?wi?ku, inne do ostrzejszego - jest to zupe?nie normalne. I to w?a?nie metoda prób i b??dów sobie jako? do nich dochodzi?em, wi?c zdecydowanie zach?cam do eksperymentowania. Polecam te? osobisty kontakt z kimkolwiek kto ju? gra - jedno takie bezpo?rednie spotkanie daje wi?cej ni? kilka przeczytanych poradników.

A propos namiotu - obawiam si?, ze oficjalnie nie ma takiej opcji, ale zawsze mo?na obczai? alternatywy na http://www.zamekfestival.pl/
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
QuendiX

PostWysłany: Sro Sie 24, 2011 12:08     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W?a?nie Pani mi odpisa?a na maila, ?e mnie zapisa?a na nocleg wi?c w B?dzinie ju? mam zamiar si? pojawi? - my?la?em, ?e B?dzin ju? by? dlatego nawet si? nie interesowa?em przybyciem.

Mam nadziej?, ?e si? spotkam z Tob? Witku i mo?e mi doradzisz jak ten instrument uja?mi? Smile

Gdyby jednak nie to ewentualnie poprosz? Ewelin? G. o kilka lekcji, po których mog?bym ju? sam rze?bi? dalej nie zawracaj?c nikomu g?owy.

K.J
Powrót do góry
Barfly

PostWysłany: Sro Sie 24, 2011 12:23     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam si? Cool Do zobaczyska!

PS - w sobot? o 11:00 na zamkowym dziedzi?cu odb?d? si? warsztaty fletowe - poprowadzi je Géza Frank z Parsec. Warto zajrze?!
Lulu

PostWysłany: Czw Sie 25, 2011 0:13     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widz?, ?e kto? dysponuje tu nieoficjalnymi informacjami...
Witek wiesz co? na temat warsztatów whistlowych?
Powrót do góry
Barfly

PostWysłany: Czw Sie 25, 2011 7:36     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Informacje jak najbardziej oficjalne - wisz? na stronie festiwalu. Whistle, flety, low whistle - wszystko b?dzie w jednym.
QuendiX

PostWysłany: Czw Sie 25, 2011 9:19     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na stronie Zamku w dziale Program po lewej stronie s? wypisane wszystkie warsztaty i godziny kiedy si? odbywaj?.

http://www.zamekfestival.pl/program.html

W sobote s? warsztaty fletowe, a po nich bodhrán'owe...i tu si? zastanawiam czy bra? mojego zdech?ego O'kane'a ;( czy go nie bra? ?eby sobie wstydu nie robi? i ?ebra? u kogo? bodhran na warsztatach :/ albo jak za dawnych czasów wezm? teczk? na dokumenty ... i tiper z drewna ró?anego od Seamus'a tak dla równowagi

W niedziel? za to gitarowe na DAGDAD, te? si? przyda.

Pozdrawiam
Kamil Jachnicki
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Flet irlandzki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: