Forum Whistlowisko Strona Główna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Niestandardowe tonacje

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> ITM
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lulu

PostWysłany: Pon Wrz 12, 2011 20:30     Temat postu: Niestandardowe tonacje Odpowiedz z cytatem

Witam

Zastanawia mnie co s?dzicie o graniu tradycyjnej muzyki irlandzkiej (my?l?, ?e mo?na te? poruszy? kwestie muzyki breto?skiej) w tonacjach innych ni? tradycyjne.

Mam ?wiadomo??, ?e du?? rol? gra tu czynnik finansowy je?eli mówimy o instrumentach d?tych zw?aszcza fletach, melodeonach oraz dudach. Natomiast instrumentali?ci graj?cy na instrumentach strunowych szarpanych mog? bez zmiany opalcowania (zak?adaj?c kapodaster) dowolnie podwy?sza? tonacj? tune'a.

Nie wiem jak wygl?da sprawa ze skrzypcami, bo z jednej strony - chromatyczny instrument, z drugiej - w ITM mo?na zagra? wiele w pierwszej pozycji wykorzystuj?c puste struny i zwi?zane z nimi ozdobniki. A co za tym idzie (przypuszczam) zagranie jiga,który tradycyjnie wyst?puje D-dur wy?ej np. w Ab/G# lub Ni?ej W H wi??e si? z pewnymi ozdobnikowymi (a mo?e jeszcze jakimi??) ograniczeniami.

Nie wspomnia?em o fletach oklapowanych, gdy? nie wiem jak chromatyczne mo?liwo?ci samego fletu przek?adaj? si? na gr? tradycyjnych tune'ów w odmiennych tonacjach...

Jestem niesamowicie ciekaw waszych opinii, gdy? osobi?cie uwielbiam brzmienie niskich tonacji zw?aszcza julianowych flat pipesów oraz niskich fletów i whistli.

Pozdrawiam
Adam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Barfly

PostWysłany: Wto Wrz 13, 2011 12:59     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W Irlandii do?? cz?sto spotyka si? transponowanie o pó? tonu w gór? (skrzypkowie podci?gaj? struny, gitarzy?ci i buzuki?ci tez przestrajaj? si?, albo chwytaj? kapodastry, fleci?ci flety w 'Es' itp.) - niektóre zespo?y graj? niemal wy??cznie w ten sposób.
Podaje si? ró?ne przyczyny takich praktyk: "ja?niejsze" brzmienie, czy te? "sposób na ograniczenie liczby uci??liwego towarzystwa na sesjach" Wink. Nieco rzadziej, ale równie? spotyka sie transponowanie o pó? tonu w dó?, czy o jakikolwiek inny interwa?.

S? pewne "przyj?te" tonacje, których mo?na si? spodziewa?, ale je?eli spróbuje si? swojej, to ?adna tragedia si? nie dzieje - nieraz brzmi to bardzo interesuj?co i nie tyle ogranicza co zmusza do kreatywno?ci. Wspó?czesne kawa?ki s? ju? du?o bardziej "ucywilizowane" - ich autorzy ?wiadomie wybieraj? t? tonacj? a nie inn? (kieruj?c si? najpewniem brzmieniem i mo?liwo?ciami w?asnego instrumentu), ale na starych, solowych nagraniach cz?sto s?ycha?, ?e poj?cie "tonacji" jest rzecz? bardzo umown? Wink

PS. flety w "Es" brzmi? super - jakby same gra?y Cool
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
adam prószy?ski

PostWysłany: Sro Kwi 11, 2012 23:18     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W 100% si? z tob? zgadzam Kasir (np: http://www.youtube.com/watch?v=lh8G1emfyOU) i Julie Fowlis graj? jak si? zorientowa?em g?ównie w Es. Uwielbiam t? tonacj?. Druga to F-dur no mo?e jeszcze A-dur.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Syrinks

PostWysłany: Czw Kwi 12, 2012 13:59     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystkie instrumenty d?te, które znam, brzmi? lepiej w tonacjach bemolowych, dlatego s? one cz?sto stosowane w aran?acjach dla orkiestr d?tych. Nie wiem, jak to ma si? do reszty instrumentów.
Osobi?cie uwa?am, ?e tonacje bemolowe na poprzeku s? ?atwiejsze ni? krzy?ykowe - no chyba, ?e mówimy to o tonacji Ces-dur, Ges-dur, to ju? zupe?nie inna bajka Evil or Very Mad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> ITM Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: