Forum Whistlowisko Strona Główna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Michael Burke Pennywhistle
Idź do strony Poprzedni  1, 2

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Whistle
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lulu

PostWysłany: Sro Kwi 25, 2012 15:39     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Adidadi - Jak dzia?a taka wibracja krtani?? Ja ma?o vibrata u?ywam i nie znam tego tematu Smile
Móg?by? zmierzy? rozstaw otworów oraz ?rednic? zewn?trzn? whistla? Ja zrobi?em sobie "practice chanter" whistla bass A wed?ug wymiarów takiego instrumentu Goldiego i nie mam problemów z "graniem". Zaznaczam, ?e mam 173 cm wzrostu i ?rednie-ma?e d?onie.

Rozstaw otworów w takim du?ym flecie produkcji Goldiego (licz?c odleg?o?? pomi?dzy najbardziej oddalonymi od siebie kraw?dziami 1 i 3 oraz 4 i 6 otworu) wynosi: 9,9 cm dla dziurek lewej r?ki i 9,65 cm dla otworów zakrywanych palcami prawej r?ki. Dla porównania powiem, ?e w moim Goldfinchu low D te wymiary to ok 8,5 cm dla ka?dej d?oni. Jak widzicie nie jest to jaka? ogromna ró?nica...

Odno?nie ni?szych tonacji: pisa?em w tej sprawie do Colina Goldiego. Robi on najni?sze whistle B, A i G o ?rednicy 3,2 cm. Przy czym nie jest to set - wnioskuj?, ?e ka?da g?ówka jest robiona pod konkretn? tonacj?. Przy czym np. Reviol robi sety G, F, E oraz Eb, D, C. Maker tak?e uznany a jego whistle dobrze przyjmowane. Mo?e jest to jaka? my?l...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Adidadi

PostWysłany: Sro Kwi 25, 2012 19:17     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do wibracji, to stosuj? technik? gry charakterystyczn? dla moldvai kaval i moldvai flute. S? to flety drewniane i wpadaj? w fajne wibracje jak wydaje si? buczenie krtani?. S?ysza?em te? takie okre?lenie jak burdon. Ma?o który flet niedrewniany, a i nie ka?dy drewniak tak fajnie reaguje, a Burke to w?a?nie ma. Z w?asnych obserwacji wnioskuj?, ?e mo?e to by? (cho? nie musi) zas?uga cienkich ?cianek i lekkiego stopu aluminium. Na Kerry V3 to ju? tak fajnie nie brzmi, bo to kawa? rury, ale czasami te? zdarza mi si? gdzie? zaakcentowa? taki ozdobnik. Po prostu jak grasz to staraj si? co? tak jakby powiedzie?, mrucze?, bucze?. Sam dojdziesz.
Tutaj s?ycha? jak to brzmi:
http://www.youtube.com/watch?v=xQJBVaw_9wI
Co do setów, to mam kilka ale jako? nie jestem do ko?ca przekonany. Mo?e si? czepiam, ale osobi?cie wol? oddzielne ca?e flety, a nie bawi? si? w ?ci?ganie i zak?adanie.
Powrót do góry
j4piotrek

PostWysłany: Sro Kwi 25, 2012 19:31     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lulu - za?miej si? "ha ha ha" potem zrób to graj?c, w szybszym tempie i bedziesz mia? wibracj? krtani?.
Powrót do góry
Syrinks

PostWysłany: Czw Kwi 26, 2012 15:31     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na poprzecznym te? mo?na bucze?, ale rzeczywi?cie wygl?da to troch? inaczej, chocia? flet te? wibruje Wink Na przes?anym nagraniu buczy si? na jednym d?wi?ku, ja bucz?c zmieniam wysoko?? buczenia z wysoko?ci? d?wi?ku i jest to w tym przypadku nazywane "Graniem i ?piewaniem".
Jako? nie pasuje mi tu okre?lenie vibrato, bo dla mnie vibrato pochodzi z przepony (uczy?am si? go na wy?ej wspomnianym "ha ha ha", bo jak si? ?miejemy to pracuje przepona, wystarczy si? z?apa? za brzuch, ?eby poczu? Laughing ) lub z krtani/gard?a (takie robi?am dawno temu, stawiaj?c pierwsze kroki, podobno jest niewskazane, ale ju? nie pami?tam dlaczego i w sumie "przeponowe" jest ?adniejsze). Vibrato to "drgaj?cy" d?wi?k Wink
Okre?lenie burdon lepiej oddaje to, co wyczynia Török Ádám Very Happy
Co do buczenia na poprzecznym:
http://www.youtube.com/watch?v=N2RNe2jwHE0
od 1:03 s?ycha? to pi?knie Very Happy
A jak zrobi? dosy? dobrze t?umaczy ten pan:
http://www.youtube.com/watch?v=R8_Ri-Hnd3o - mo?na znale?? tego wi?cej, wystarczy wpisa? "playing and singing flute" Rolling Eyes

Na poprzecznym u?ywa si? tej techniki grania najcz??ciej w muzyce wspó?czesnej lub przeróbkach jak u Jethro Tull.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Whistle Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

Skocz do: