Forum Whistlowisko Strona Gwna Whistlowisko

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   ZalogujZaloguj 

Michael Burke Pennywhistle
Id do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Gwna -> Whistle
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
Lulu



Doczy: 27 Gru 2009
Posty: 51
Skd: Bydgoszcz

PostWysany: Sro Kwi 25, 2012 15:39     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Adidadi - Jak działa taka wibracja krtanią? Ja mało vibrata używam i nie znam tego tematu Smile
Mógłbyś zmierzyć rozstaw otworów oraz średnicę zewnętrzną whistla? Ja zrobiłem sobie "practice chanter" whistla bass A według wymiarów takiego instrumentu Goldiego i nie mam problemów z "graniem". Zaznaczam, że mam 173 cm wzrostu i średnie-małe dłonie.

Rozstaw otworów w takim dużym flecie produkcji Goldiego (licząc odległość pomiędzy najbardziej oddalonymi od siebie krawędziami 1 i 3 oraz 4 i 6 otworu) wynosi: 9,9 cm dla dziurek lewej ręki i 9,65 cm dla otworów zakrywanych palcami prawej ręki. Dla porównania powiem, że w moim Goldfinchu low D te wymiary to ok 8,5 cm dla każdej dłoni. Jak widzicie nie jest to jakaś ogromna różnica...

Odnośnie niższych tonacji: pisałem w tej sprawie do Colina Goldiego. Robi on najniższe whistle B, A i G o średnicy 3,2 cm. Przy czym nie jest to set - wnioskuję, że każda główka jest robiona pod konkretną tonację. Przy czym np. Reviol robi sety G, F, E oraz Eb, D, C. Maker także uznany a jego whistle dobrze przyjmowane. Może jest to jakaś myśl...
Powrt do gry
Oglda profil uytkownika Wylij prywatn wiadomo
Adidadi



Doczy: 29 Sie 2007
Posty: 261
Skd: Szczytno/Olsztyn

PostWysany: Sro Kwi 25, 2012 19:17     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do wibracji, to stosuję technikę gry charakterystyczną dla moldvai kaval i moldvai flute. Są to flety drewniane i wpadają w fajne wibracje jak wydaje się buczenie krtanią. Słyszałem też takie określenie jak burdon. Mało który flet niedrewniany, a i nie każdy drewniak tak fajnie reaguje, a Burke to właśnie ma. Z własnych obserwacji wnioskuję, że może to być (choć nie musi) zasługa cienkich ścianek i lekkiego stopu aluminium. Na Kerry V3 to już tak fajnie nie brzmi, bo to kawał rury, ale czasami też zdarza mi się gdzieś zaakcentować taki ozdobnik. Po prostu jak grasz to staraj się coś tak jakby powiedzieć, mruczeć, buczeć. Sam dojdziesz.
Tutaj słychać jak to brzmi:
http://www.youtube.com/watch?v=xQJBVaw_9wI
Co do setów, to mam kilka ale jakoś nie jestem do końca przekonany. Może się czepiam, ale osobiście wolę oddzielne całe flety, a nie bawić się w ściąganie i zakładanie.
_________________
W życia wędrówce, na połowie czasu,
Straciwszy z oczu szlak niemylnej drogi,
W głębi ciemnego znalazłem się lasu.
Powrt do gry
Oglda profil uytkownika Wylij prywatn wiadomo
j4piotrek



Doczy: 31 Mar 2011
Posty: 40
Skd: Sandcity

PostWysany: Sro Kwi 25, 2012 19:31     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lulu - zaśmiej się "ha ha ha" potem zrób to grając, w szybszym tempie i bedziesz miał wibrację krtanią.
Powrt do gry
Oglda profil uytkownika Wylij prywatn wiadomo
Syrinks



Doczy: 10 Gru 2011
Posty: 37
Skd: Pyrlandia

PostWysany: Czw Kwi 26, 2012 15:31     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na poprzecznym też można buczeć, ale rzeczywiście wygląda to trochę inaczej, chociaż flet też wibruje Wink Na przesłanym nagraniu buczy się na jednym dźwięku, ja bucząc zmieniam wysokość buczenia z wysokością dźwięku i jest to w tym przypadku nazywane "Graniem i śpiewaniem".
Jakoś nie pasuje mi tu określenie vibrato, bo dla mnie vibrato pochodzi z przepony (uczyłam się go na wyżej wspomnianym "ha ha ha", bo jak się śmiejemy to pracuje przepona, wystarczy się złapać za brzuch, żeby poczuć Laughing ) lub z krtani/gardła (takie robiłam dawno temu, stawiając pierwsze kroki, podobno jest niewskazane, ale już nie pamiętam dlaczego i w sumie "przeponowe" jest ładniejsze). Vibrato to "drgający" dźwięk Wink
Określenie burdon lepiej oddaje to, co wyczynia Török Ádám Very Happy
Co do buczenia na poprzecznym:
http://www.youtube.com/watch?v=N2RNe2jwHE0
od 1:03 słychać to pięknie Very Happy
A jak zrobić dosyć dobrze tłumaczy ten pan:
http://www.youtube.com/watch?v=R8_Ri-Hnd3o - można znaleźć tego więcej, wystarczy wpisać "playing and singing flute" Rolling Eyes

Na poprzecznym używa się tej techniki grania najczęściej w muzyce współczesnej lub przeróbkach jak u Jethro Tull.
Powrt do gry
Oglda profil uytkownika Wylij prywatn wiadomo Odwied stron autora
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Gwna -> Whistle Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group