Forum Whistlowisko Strona Główna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Whistle i flet prosty - ró?nice
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Whistle
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
OrzechPMA

PostWysłany: Pią Cze 15, 2012 16:53     Temat postu: Whistle i flet prosty - ró?nice Odpowiedz z cytatem

Witam, od jakiego? czasu kompletnie poch?on??a mnie muzyka irlandzka (z tym, ?e nie klasyczna ale punkowa, w której zespo?y wykorzystuj? instrumenty u?ywane w muzyce irlandzkiej np.: Dropkick Murphys, The Rumjacks).
Od 7 lat z do?? du?ymi przerwami grywam na basie w ró?nych punkowych bandach. Teraz chcia?bym spróbowa? jakiego? mi?ego w brzmieniu i ?atwego do ogarni?cia praktycznego i finansowego instrumentu - zainteresowa?em si? fletem irlandzkim.
Po jakim? czasie dostrzeg?em, ?e rodzajów fletów jest od groma, ale zespo?y wymienione wy?ej korzystaj? z whistla i fletu poprzecznego. Zastanawiam si? nad kupnem jednego z nich (lecz zamiast fletu poprzecznego flet prosty) i tak sobie my?l? - czym one w?a?ciwie si? ró?ni??
Z tego co dotychczas zd??y?em zauwa?y? to whistle ma o jeden otwór mniej i sam ju? nie wiem czy partie nagrywane na fletach da rad? w pe?ni zagra? na whistlu? Pojawia si? równie? pytanie o tonacj?... W sklepach mo?na zobaczy? flety i whistle w ró?nych tonacjach i zastanawiam si?, czy je?li dana partia nagrana jest w tonacji D, to da rad? j? zagra? na whistlu/flecie z tonacj? E? Na basie wystarczy gra? na innych progach/przestroi? gitar? lecz tutaj nie znam zakresu d?wi?ków (ile w?a?ciwie ró?nych mo?na uzyska?).
Je?li chodzi o pierwszy instrument to bardziej kusi mnie whistle z tym, ?e na Allegro mo?na od tego samego u?ytkownika zakupi? równie? flet (zamówi?bym dwa w paczce) i próbowa? si? na obu instrumentach. Uwa?acie, ?e to dobry pomys?? Jestem kompletnie zielony i namiesza?o mi si? ju? w g?owie. Mam nadziej?, ?e kto? tutaj b?dzie w stanie mnie troch? wyprostowa? i pomóc w dokonaniu dobrych wyborów.

Je?li chodzi o moje inspiracje to tutaj wyczai?em whistle:
http://www.youtube.com/watch?v=iMs_WffLI2k

a tutaj flet (przypominam, ?e nie wiem jaka jest ró?nica mi?dzy poprzecznym a prostym z wyj?tkiem sposobu trzymania/gry):
http://www.youtube.com/watch?v=z1Qx0X4T_s0

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Adidadi

PostWysłany: Pią Cze 15, 2012 20:34     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wnioskuj? z Twojej wypowiedzi, ?e masz du?o do poczytania. Na tym forum jest chyba najwi?ksza (albo jedna z wi?kszych) polska skarbnica wiedzy na temat whistli, fletów prostych, poprzecznych, takich, ?makich i innych instrumentów etnicznych, albo i nie. Wi?kszo?? odpowiedzi na Twoje pytania zosta?a ju? tu kilka razy zamieszczona wi?c polecam lektur?. Wiem, ?e tego jest du?o, ale jak to ?ykniesz, to b?dziesz du?o du?o m?drzejszy w tych tematach.

P. S. Wstaw linki do aukcji, na których s? te flety. Na allegro mo?na cz?sto trafi? na jaki? badziew, którego nie warto kupowa?, je?li chodzi o instrumenty "mniej popularne".
Powrót do góry
OrzechPMA

PostWysłany: Pią Cze 15, 2012 20:55     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Racja, sporo odpowiedzi ju? znalaz?em. Whistle z allegro to akurat ten najcz??ciej polecany przez u?ytkowników forum: http://allegro.pl/flazolet-stroj-d-tin-whistle-meg-by-clarke-i2420000670.html

Niestety wci?? nie znalaz?em odpowiedzi na pytanie o ró?nice mi?dzy fletem prostym a whistlem. A konkretniej obawiam si?, ?e na whistlu nie b?d? w stanie zagra? partii oryginalnie nagranych na flecie ze wzgl?du na mniejsz? ilo?? otworów.
Powrót do góry
Adidadi

PostWysłany: Sob Cze 16, 2012 8:01     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Taki whistle, jak na pocz?tek i za taka cen? mo?e i b?dzie dobry na razie. W tej kategorii cenowej najlepiej w sklepie sprawdzi? ka?dy egzemplarz i wybra? najlepszy bo zazwyczaj wiele z nich ni stroi dobrze, ale czego chcie? za 20z?. W razie czego, ma?a strata. Co do ró?nicy mi?dzy whistle a fletem prostym (czyli tzw. recorderem) to domy?lnie na whistlu gra si? w skali diatonicznej a recorder ma skal? chromatyczn? i tu mo?esz mie? racj?. Niemniej jednak, na whistlu mo?na grac dodatkowe d?wi?ki zakrywaj?c po?owicznie dziurki, albo ?api?c "tzw." chwyty krzy?owe. Te chwyty nie s? jednoznaczne dla ka?dego whistla i mog? si? od siebie troch? ró?ni? wi?c trzeba je znale?? na ka?dym egzemplarzu oddzielnie. Tak wi?c mo?na wiele utworów zagra? z recordera na whistle, z tym, ?e jest to ju? technika dla bardziej zaawansowanych.
Powrót do góry
michal18c

PostWysłany: Sob Cze 16, 2012 20:21     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na allegro ostatnio tin whistle w tonacji D Muza si? pojawi? http://allegro.pl/flazolet-muza-polski-flecik-flet-irlandzki-whistle-i2413868417.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
OrzechPMA

PostWysłany: Nie Cze 17, 2012 11:02     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli tego MUZA lepiej ni? Clarke?
Powrót do góry
Syrinks

PostWysłany: Nie Cze 17, 2012 15:12     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam whistla tin D i C z Clarka. C jest w porz?dku, ma znacznie g?o?niejszy dó? ni? D. D jest troch? gorszy, ale obydwa w miar? stroj?.
W momencie, gdy kupowa?am na allegro nie by?o fla?oletu MUZA, ale gdyby by?, to bym go wzi??a Laughing
W zwi?zku z moim szybko rosn?cym whistlowym 'skillem' powoli przymierzam si? do Goldfincha, tylko jeszcze decyzja czy low D czy high D a mo?e obydwa? Cool
Mam flet prosty z MUZA i nawet nauczyciel w szkole nam je poleca?, bo to najlepiej stroj?ce flety w tej cenie.

Flet poprzeczny, a prosty: ró?nica jest kolosalna! Tylko chwyty s? podobne, reszta ca?kiem inna. Flet poprzeczny jest duuuu?o trudniejszym instrumentem do opanowania, ale daje najwi?cej mo?liwo?ci. Zad?cie, praca przepon?, to wszystko wymaga ogromnej cierpliwo?ci i pracy Wink
Powrót do góry
michal18c

PostWysłany: Nie Cze 17, 2012 19:32     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do Clarke mam dwa Meg w C & D i obydwa brzmi? fajnie. Ka?dy whistle -je?li idzie o mark? ma troch? inne brzmienie, wa?ne ?eby stroi? i nie szumia? za bardzo.
Powrót do góry
Funek_1

PostWysłany: Czw Cze 28, 2012 9:47     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam ebaya , mo?na w rozs?dnych cenach kupi? markowe instrumenty ... Je?eli mog? wtr?ci? 3grosze na razie najlepiej sprawuje mi si? High D Burkea , gram te? na HighD Collina Goldie , te? super ale Burke to jednak Mercedes , teraz kupi?em HighD ALBY i Dixona w UK , w?a?nie id? poczt? ... I pami?tajcie jedn? zasad? , nie graj na gównie , bo si? zrazisz ...
Powrót do góry
Adidadi

PostWysłany: Czw Cze 28, 2012 10:13     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widz?, ?e kolega gra na wy?szych modelach. Mam Burke'a ale low C aluminium. My?la?em nad high brass D bo s?ysza?em, ?e s? g?o?ne i na granie bez nag?o?nienia s? najlepsze. S?ysza?em tez, ?e ich wad? jest to, ?e potrzebuj? ma?o powietrza i trzeba si? kontrolowa?. Ja gram du?o na lowach i jestem przyzwyczajony, ?e swoje trzeba dmuchn??. Nie mia?em niestety ?adnego Burke'a high w ustach wi?c nie wiem. Mam za to bardzo fajne Dixony D, C , Bb high z serii DX. Nie s? mo?e bardzo g?o?ne, ale maj? pi?kne brzmienie i stroj? jak ?ylety. Idealne do nagra? studyjnych. Podpisuj? si? pod s?owami przedmówcy. Lepiej sobie kupi? porz?dny sprz?t. Du?o lepiej si? gra.
Powrót do góry
j4piotrek

PostWysłany: Czw Cze 28, 2012 17:40     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam Burke D narrow bore, jest cichszy od session - czyli normalnego. Bardzo delikatnie trzeba dmucha?, potwierdzam. Zw?aszcza po graniu na duduku gdzie trzeba mocno zad?? to ci??ko mi sie przestawi?. Ma jeszcze inn? wad?, szybko kondensuje si? woda w ustniku, czasem nawet po pó? minuty, wtedy zaczyna charcze? i nie da si? gra?. Rozgrzewam w r?kach ale to niewiele daje. Ale brzmi fajnie, ostatnio co? nagra?em:
http://www.youtube.com/watch?v=soWl-hOPVg0
Tu jest fajne porównanie ró?nych rodzajów Burke:
http://www.youtube.com/watch?v=D_P9GYVKNqQ
Powrót do góry
adam prószy?ski

PostWysłany: Sro Sie 01, 2012 23:07     Temat postu: A teraz co? co je ??czy Odpowiedz z cytatem

http://www.ebay.co.uk/itm/Chromatic-Low-Whistle-Flute-head-joint-exclusively-from-ethnicwind-com-/230803558172?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35bcf6cf1c
Powrót do góry
Syrinks

PostWysłany: Czw Sie 02, 2012 18:25     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy kto? próbowa? kiedykolwiek na czym? takim gra?? Bo ze zdj?? wynika, ?e gdy kupi? sobie g?ówk?, to mam nagle w domu low whistla Wink Tylko trzeba trzyma? troszk? bokiem, bo inaczej to niewygodne. Nie wspominaj?c o tym, ?e trudniej robi si? tap'y czy cut'y... No i na wideo troch? niefachowo uk?ada palce prawej r?ki - powinien zamyka? klapki opuszkami, tylko ?e w sumie w klapakach bez otworów, na krótk? met?, nie robi to wi?kszej ró?nicy.
Powrót do góry
Adidadi

PostWysłany: Czw Sie 02, 2012 20:56     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wygl?da ciekawie, brzmi tak sobie. Mo?e dlatego, ?e kole? tak gra. Fajna sprawa ze wzgl?du na chromatyk?, ale ba?bym si? troch? chyba za tak niska cen?. Nie jestem znawc? blaszaków, ale wydaje mi si?, ?e zwyk?y poprzek za tak? kas? to najni?sza pó?ka pokroju stagga. Ca?kiem mo?liwe, ?e to "cacko" zacznie si? szybko sypa?. Mog? si? jednak myli?.
Powrót do góry
Syrinks

PostWysłany: Pią Sie 03, 2012 9:37     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma si? co oszukiwa?, sza?u nie b?dzie za t? cen?. Najlepiej by?oby zamówi? sam? g?ówk? i poszuka? jakiej? u?ywanej Yamahy lub czego? innego, sprawdzonego. Tylko, ?e Yamaha - w zale?no?ci od tego w jakim jest stanie - to wydatek min. 1000z? za 211 + ewentualne koszty remontu. Z tym, ?e najlepiej poszuka? japo?skiej, bo te indonezyjskie niewiele lepsze od Stagga Evil or Very Mad Za sam? g?ówk? chc? 120$, wi?c podejrzewam, ?e flet to z tych, który mo?na kupi? na wschodzie (Indonezja, Indie) za 20$. Niektórzy robi? takie interesy i sprzedaj? je potem po 500-600z?, a ludzie to kupuj? Confused A po roku zostaje z tego kupka metalu do wyrzucenia...

Wczoraj na prób? próbowa?am po??czy? mojego poprzeka z g?ówk? whistla, no i uda?o si? z g?ówk? od high D. Tylko, ?e ona ma tak ma?e wymagania powietrza, ?e brzmia?o raczej niezbyt, o ile nie tragicznie Laughing Ale trzyma?o si? to ca?kiem nie?le, no i jest chromatyka Smile
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Whistle Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: