Forum Whistlowisko Strona G³ówna Whistlowisko

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Secik :)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G³ówna -> Dudy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
michu
Go¶æ





PostWys³any: Pon Wrz 17, 2012 14:32     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Adamie mam tylko takie jeszcze maleńkie pytanie.
Może nie koniecznie wiąże się z dudami a raczej ich zakupem.
Czy na tym ebayu można kupować mając już konto na polskim ebayu? Konieczne jest zakładanie drugiego konta na brytyjskim ebayu?
Problem rozwiązany. Mając konto na ebayu polskim możemy się logować również na angielskim - dobra sprawa Smile
Więc zaczynam polowanie na jakiś tani set.
Jest znowu wystawiony penny chanter od daye ale taki jak poprzednio:

http://www.ebay.co.uk/itm/DAVID-DAYE-UILLEANN-PIPE-APARTMENT-PENNY-CHANTER-KIT-/330795123900?pt=UK_Woodwind_Instruments&hash=item4d04ed04bc


Kosztuje ponad 500 zł w przeliczeniu plus koszta wysyłki. Jest to aukcja więc cena może wzrosnąć. Dodatkowo wymaga on nawiercenia otworów oraz montażu plastikowego wykończenia. Jest w zestawie instrukcja ale wiadomo że nawiercając coś źle zniszczy się cały instrument jak już sam wiem po próbach budowy whistla. Co innego jakby instrument był cały w częściach tj. pojedyncze rurki i instrukcja. W takiej opcji można było by sobie samemu znaleźć zamienniki w/w części bo podejrzewam że to miedziane rurki Smile w każdym sklepie z hydrauliką pewnie da się dostać. W razie pomyłki lub jakiegoś wypadku przy wierceniu można było by sobie odtworzyć bazowy chanter a tak mamy tylko 1 próbę...
Ja na to miast znalazłem w internecie plan do zbudowania mieszka do uilleanów i myślę że sobie takowy sam zrobię i wyjdzie mi to o wiele taniej.
Wygląda to mniej więcej tak:

http://uilleann-info.blogspot.com/2010/12/straightforward-bellows-for-smallpipes.html

Dodatkowo na stronce Daya jest cały plan jak zrobić miech i worek:

http://www.daye1.com/bagpage/makepipe/pc_up_parts.html

Moje pytanie dla kogoś kto może coś doradzić. Aby zaoszczędzić na materiałach czy ma sens wykorzystanie arkuszów gumy lub silikonu.
Można posłużyć się np starą dętką z dużej opony samochodowej i wykorzystać jej nie zniszczony fragment by on posłużył jako materiał do budowy miecha oraz worka. Zaznaczam że całość była by klejona - chodzi o worek. Z miechem to by się odbyło na zasadzie że guma połączona by została z dwiema drewnianymi płytami miecha klejem oraz dodatkowo szpilkami tzw. pinezkami tapicerskimi by wszystko było uszczelnione.
Mam jeszcze takowe pytanie czy te klapki tak zwane zawory w otworze wlotowym i tuż przy rurce wylotowej połączonej z workiem muszą dawać idealną hermetyczną szczelność? czy chodzi raczej by powietrze nie uciekało. Wg. schematu pracuje to w ten sposób. Kiecy nabieramy powietrze w miech klapka opada na dół i możliwe jest zasysanie powietrza. Zadęcie miechem powoduje zamknięcie klapki na wlocie do miecha poprzez ciśnienie wewnątrz a to z kolei ciśnienie otwiera klapkę wlotową w rurce wiodącej do torby.

http://www.daye1.com/bagpage/makepipe/pc_blws4.gif

Jeszcze na koniec na powyższym schemacie ta rurka na dole ona wychodzi z miecha pod kątem i na schemacie jest jakby ścięta ukośnie czy to chodzi by klapka od wlotu do miecha zamykała ją czy po prostu tak narysowane jest a rurka może być normalnie umieszczona pod kątem?
Dodatkowo wg schematu:

http://www.daye1.com/bagpage/makepipe/pc_blws3.gif

Jak myślicie jak wielki musi być arkusz skóry czy ew. gumy? Dokładnie to chodzi o jakiś obwód ale nie rozumię tego "-1/2' ". O co dokładnie może chodzić?
Reasumując jeśli by ktoś doradził to będę na prawdę bardzo wdzięczny. Zrobiłem sobie już szablon płytek miecha. Jeżeli uda się zrobić miech i worek to praktycznie zostanie zakup tylko chantera. W taki sposób mogę sobie kupić naprawdę lepszy chanter od makera z pełną chromatyką a cały set wyjdzie na prawdę tanio. Jest sens się w ogóle porywać na budowę worka i miecha?
Powrót do góry
michal18c



Do³±czy³: 18 Sty 2008
Posty: 326
Sk±d: MÄ…kolno

PostWys³any: Wto Wrz 18, 2012 1:21     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sens budowy zawsze jest o ile wiesz co i jak oraz masz manualne zdolności do tego. Po drugie nie śpiesz się. Nie chcę wyrokować, ale żeby nie było tak, że Daye się odezwie jak już zdecydujesz się na ten chanter. Na yt widziałem jak ludzie grają na dudach zrobionych z gumowej rękawiczki, trzciny i rurek - więc jeśli będziesz dysponował odpowiednimi materiałami i informacjami to samemu coś Ci powinno wyjść. A czy wiesz, że uilleann to trudny instrument? Dobry set to już jest jakiś plus i tylko ćwiczyć pozostaje.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Adamant



Do³±czy³: 18 Kwi 2010
Posty: 14
Sk±d: Lublin

PostWys³any: Wto Wrz 18, 2012 1:38     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Budowanie, tak jak napisał michal18c- jest sens pod warunkiem że wiesz co, jak, i ma się do tego zdolności manualne. Nie sztuka pozbyć się dużej ilości pieniędzy, sztuką jest je właściwie wykorzystać Smile
Nie wiem jak wygląda nauka gry na julianach, ja gram wyłącznie na GHB. Może kupno od razu jakiegoś seta nie jest najlepszym pomysłem? w przypadku GHB zaczyna się od practice chantera, później w miarę postępów practice pipes i dopiero na końcu Great Highland Bagpipes. Jest coś takiego jak practice chanter ale do julianów? Smile Jeśli by coś takiego było, poradziłbym Ci zacząć właśnie od tego. Generalnie takie cudo drogie nie jest, a zastosowanie ma od samego początku do końca kariery ( w przypadku GHB). No i gdyby się okazało że coś takiego jest, mógłbyś metodami nieinwazyjnymi przyswoić podstawy, miałbyś czas upolować i uzbierać na jakiegoś porządnego seta. Mój practice chanter do GHB w linku poniżej
http://imageshack.us/photo/my-images/528/p8180273.jpg/
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
michu
Go¶æ





PostWys³any: Wto Wrz 18, 2012 17:18     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do uilleannów practice chanter w zasadzie nie istnieje. Jest opcja owszem takiego bardzo podobnego ale to jest pakistan:

http://www.ebay.co.uk/itm/IRISH-UILLEANN-BAGPIPE-CHANTER-PRACTICE-IN-THE-KEY-OF-D-WITH-4-REEDS-/180816827946?pt=UK_Woodwind_Instruments&hash=item2a1985d62a

Odpada bo na pakistanach siÄ™ nie gra ale pada ich ofiarÄ….
Tak jak piszesz do GHB są practice pipesy a practice set do uilleanów to w zasadzie to samo bo dalej są half i full sety Smile
Nic czekam może Dave się odezwie by potem nie być zaskoczonym.
Co do palcowania na uilleannach jest podobne jak w GHB z tym że dodatkowo dochodzi zatkanie przebierki i jej odetkanie poprzez dociśnięcie do nogi i w zasadzie tyle. Wiadomo ze dochodzi do tego operowanie miechem i workiem. Palcowanie natomiast jest podobne chodź nie identyczne Smile
Tak więc pokornie pozostaje mi czekać dzięki za rade bo lepiej się nie spieszyć z tym.
Budowa miecha - myślę że warto spróbować dla samego eksperymentu czy się rzeczywiście uda. Dziś dociąłem płytki z drewna. Jutro wezmę się za resztę to jest nawiercę otwory wlotowy i wylotowy. Jeśli nie ma się dobrych narzędzi to sam zauważyłem że wszystko nie wychodzi tak precyzyjnie np przycinanie płytek zwykłą piłą ręczną ale jakiś wielkich nierówności nie ma. Najtrudniej będzie z otworami i ich rozwiercaniem ale cóż trzeba kombinować. Załatwiłem sobie skórę bydlęcą od kolegi bo akurat miał i za niedługo będę docinał boki i policzki i montował ją do płytek. Wpierw jednak muszę rozwiązać patent zaworku wlotowego. Jeśli uda mi się zrobić miech to wrzucę zdjęcia - mogą się przydać. W domu mam dużo rurek miedzianych z racji na to że tata zajmuje się instalacjami więc nie muszę kupować bo jest tego dużo Smile. Moim zdaniem jeśli miało by się dostęp do warsztatu stolarskiego na cały dzień to taki miech w 1 dzień da rade zrobić. Potrzebne narzędzia których nie ma w każdym domu to:

Wiertarka na statywie pionowym
Krajzega mała z możliwością cięcia ukośnego
Strug - przydatny do precyzyjnego docinania i wyrównywania desek
Najważniejsze koło szlifierskie lub szlifierka z papierem ściernym
Frezarka - do precyzyjnego wyżłobienia otworów itp.
Specjalne wiertła do wiercenia otworów i pogłębiania
To chyba tyle. Sama robota nie jest jakaś skomplikowana ale wymaga dosyć precyzyjnych narzędzi.
Szczelność miecha można uzyskać tak że boki policzków skóry przykleja się klejem do łączenia skóry i drewna do płyt miecha i dodatkowo przybija pinezkami tapicerskimi. Dodatkową szczelność uzyskuje się mieszając silikon z spirytusem mineralnym do konsystencji syropu i od wewnątrz rozprowadza się tą mieszaninę w miechu lub miejscach w których występują nieszczelności. Po związaniu mieszanina ta uzyskuje postać błony dobrze rozciągliwej oraz wytrzymałej i szczelnej Smile To patent z któy widziałem na tym filmie:
http://www.youtube.com/watch?v=fmkoMfzFH_o
Zobaczymy co z tego wyjdzie Smile
A na odzew od Daya czekam nadal.
Powrót do góry
Adamant



Do³±czy³: 18 Kwi 2010
Posty: 14
Sk±d: Lublin

PostWys³any: Wto Wrz 18, 2012 22:57     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Odpada bo na pakistanach siÄ™ nie gra ale pada ich ofiarÄ….

W zamyśle hasło to odnosi się do pełnych setów GHB, z czym trudno się nie zgodzić. Nigdy nie słyszałem pakistańskiego seta na żywo, ale nie wierzę że powstałoby takie powiedzenie bez powodu Smile . Z pakistańskimi practice chanterami bywa różnie- czasem wyjdą lepsze, czasem gorsze, kwestia przypadku Razz . Sam przez jakiś czas cisnąłem na pakistańskim PC ale ze szkockim stroikiem. Oczywiście jakość nie powala, co nie jest niespodzianką, ale za takie pieniądze taki starter? czemu nie? Różnica w jakości dźwięku jest zaskakująco duża ( w porównaniu oczywiście ze stroikami które dostaje się od producenta) i moim zdaniem nawet warta zachodu. Pytanie tylko czy znalazłbyś stroik do practice chantera do julianów od jakiegoś porządnego maker'a ( i za jakieś rozsądne pieniądze rzecz jasna)
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
michal18c



Do³±czy³: 18 Sty 2008
Posty: 326
Sk±d: MÄ…kolno

PostWys³any: Wto Wrz 18, 2012 23:21     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na jakiejś stronce widziałem jak zrobić różne stroiki do julianów plus jest jeszcze w sieci pdf o stroikach do dronów. Te instrumenty tyle kosztują ile pracy w nie włożono plus materiały. Ostatnio zainteresowany barwą japońskiego fletu shakuhachi widziałem na ebayu jeden za ok. 7 tysięcy zł. Niby kawałek bambusa, ale jest to specjalna odmiana, sezonowana x lat plus praca nad fletem oraz renoma makera i ''marka'' - flet egzotyczny i cena też Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
adam prószyński



Do³±czy³: 07 Wrz 2007
Posty: 198
Sk±d: Dzierzkowice

PostWys³any: Sro Wrz 19, 2012 11:04     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to jak chcesz się bawić w zrobienie dud to zajrzyj tu:
http://dennishavlena.com/bagpipe.htm -koszt pewnie ze 200zł
i tu:
http://www3.telus.net/ereiswig/ssp_make.htm

Mam gdzieś w domu papierowe plany northumbrian smallpipes i irlandzkich warpipes- takie jak GHB tylko mają 2 drony. Nie gwarantuję,że znajdę bo było to b.dawno temu (10-12 lat) jak się do nich przymierzałem

W końcu kupiłem na ebayu chanter do uilleannów. Worek zrobiłem ze skaju sklejonego klejem szewskim. Nie do rozerwania. Złączki i stocki wytoczyłem z prętów plastikowych, a miech zrobiony był wg planów z 2 linku.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
michu
Go¶æ





PostWys³any: Sro Wrz 19, 2012 11:52     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chłopie wielkie dzięki za linka do miechów Smile bo jest jeszcze bardziej czytelny i praktyczniejszy niż od Daya.
Co do miecha to mam już dwie płyty z otworami wlotowym i wylotowym. Wg. tego linka dorobię zawór do rury wlotowej. Moje postępy w pracach - wszystko jest zrobione jeśli chodzi o płyty. Z racji tego że nie dysponuje wiertarką na statywie ani strugiem czy krajzegą to zarówno deski jak i otwory są niezbyt równe ale wszelkie nierówności uszczelnię kiedy będę składał miech już w całości. Powiedz mi jeszcze jak możesz skaj to rodzaj skóry?. Masz może zdjęcie swoich dud? Jak sobie poradziłeś z robieniem klapek od rury wlotowej do miecha oraz worka? Nie było problemu ze szczelnością?
Powrót do góry
adam prószyński



Do³±czy³: 07 Wrz 2007
Posty: 198
Sk±d: Dzierzkowice

PostWys³any: Sro Wrz 19, 2012 13:40     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Worek był szczelny. Miałem mały problem z mieszkiem bo mi trochę przepuszczał tam gdzie był przykręcony ten element wylotowy do łączenia go z workiem, ale zrobiłem gumową podkładkę i było ok. Te zaworki zrobiłem ze skórki. Początkowo były gumowe ale mi się przyklejały do stocków. Zdjęcia raczej już chyba nie znajdę chyba, ze w jakimś archiwum na CD ale po przeprowadzce wielu rzeczy nie mogę się doszukać Smile Jak zbnajdę to wrzucę na forum. A ten skaj to sztuczna skóra inaczej
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
michu
Go¶æ





PostWys³any: Sro Wrz 19, 2012 13:59     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki wielkie to i ja zrobię te klapki ze skóry. Obliczyłem sobie że całość na zrobienie worka wyniesie około 25 zł - klej i skóra łał Very Happy ale wiadomo że trzeba to porządnie wyciąć i skleić.
Powrót do góry
adam prószyński



Do³±czy³: 07 Wrz 2007
Posty: 198
Sk±d: Dzierzkowice

PostWys³any: Czw Wrz 20, 2012 10:08     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pamiętaj tylko, że ten klej szewski to nie budapren tylko "Klej szewski" tak się nazywa. Jest przeźroczysty i śmierdzi jak dawny klej hermol do plastiku. Trzeba posmarować jedną warstwę i poczekac aż wsiąknie w materiał potem drugą. CZasem ta druga też wsiąknie Wszystko zależy od rodzaju tej skai. Czekamy aż trochę zmętnieje i dopiero łączysz wszystko i ściskasz.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
michu
Go¶æ





PostWys³any: Pon Wrz 24, 2012 20:14     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Więc tak.
Odpuściłem sobie robienie mieszka z uwagi na trudności w wykonaniu flapperów. Odkupiłem sam mieszek od pakistana. Worek zrobię samemu bo znalazłem wymiary i dostałem od kumpla dwa rodzaje skóry bydlęcej ( duże arkusze). Pozostaje wyciąć wszystko oraz dorobić stocki. Jak uporam się z tym to kupię jakoś okazyjnie chanter już osobno na ebayu. Zdecydowałem się na tę opcję gdyż próby kontaktu z http://www.daye1.com/ spełzły na niczym zarówno emailowo jak i po nieudanej próbie na fejsie. Nie wiem czemu nie można się teraz skontaktować z tym makrem po prostu przykre bo wysłałem tuzin emaili z różnych kont a nawet z fejsa i nic zero odzewu.
Skoro już tak to wolę sobie wydać nawet ponad 1000 zł na dobrą przebierkę nawet z całą chromatyką a pół instrumentu sobie sam dorobię. Samo klejenie worka i sktocki są stosunkowo łatwe do zrobienia . Co do mieszka ten od którego go odkupuję sprawdzał go i jest szczelny dla tego zdecydowałem się kupić bo pakistana wolę kupić z 2 ręki jeśli ktoś już go sprawdzał. Nie odważył bym się kupować z neta bo można się przejechać na pakistańskim drewnie opałowym czytaj setach
Powrót do góry
Peter_Piper



Do³±czy³: 07 Lis 2007
Posty: 81
Sk±d: Lublin

PostWys³any: Pon Wrz 24, 2012 21:58     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
¦ledzę ten wątek już od jakiegoś czasu i podziwiam Twój upór. Trzymam kciuki, by się wszystko udało Smile
Wspomniałeś teraz o zakupie chantera. Znalazłem chanter Marka Van Daala (z tego, co się orientuję to całkiem niezły maker) za 300 funtów na brytyjskim ebayu. Tylko musisz napisać do gościa z pytaniem o wysyłkę do Polski, ale z tym na ogół nie ma problemu.
PodajÄ™ link do aukcji: http://www.ebay.co.uk/itm/Mark-Van-Daal-uilleann-pipe-chanter-/160888011892?pt=UK_Woodwind_Instruments&hash=item2575ac3c74#ht_500wt_1361

Powodzenia! Smile

Piotrek
_________________
Before "Going Home" "The Wild Rover" bade his "Farewell To The Creeks". "All Through The Night" he travelled, saw "The Back Of The Moon" and at "The Dawning Of The Day" finally came back to his home in "Bonnie Dundee" Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Peter_Piper



Do³±czy³: 07 Lis 2007
Posty: 81
Sk±d: Lublin

PostWys³any: Wto Wrz 25, 2012 7:07     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolejny link z ebaya. Cały practice set, licytacja zaczyna się od 100 funtów: http://www.ebay.co.uk/itm/practice-set-of-uilleann-pipes-in-concert-D-/230856036144?pt=UK_Woodwind_Instruments&hash=item35c0178f30
_________________
Before "Going Home" "The Wild Rover" bade his "Farewell To The Creeks". "All Through The Night" he travelled, saw "The Back Of The Moon" and at "The Dawning Of The Day" finally came back to his home in "Bonnie Dundee" Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
michu
Go¶æ





PostWys³any: Wto Wrz 25, 2012 8:16     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właśnie dodałem sobie do obserwowanych. Jest też chanter z workiem na aukcji oraz practice set jeszcze inny. Poczekam zobaczymy jak będą przebiegać aukcje. Szkoda bo często ceny są tak wysokie pod koniec aukcji , że u Daya miał bym już set w tej cenie. Poczekam cierpliwie. Myślę że w końcu trafię coś na ebayu za rozsądną cenę. Wychodzę z założenia że jak mam dać za set około 3 tysięcy bo zazwyczaj tak się kończą aukcje to wg. mnie lepiej dopłacić 1000, poczekać i zamówić gotowy od makera za 4 tysiaki i mamy nówkę sztukę. Uważam też że lepiej już wykonać połowę instrumentu samemu a nawet za te 2 tysiaki kupić naprawdę dobrą przebierkę z klapami bocznymi i reedem. Czytałem po forach że najważniejsza jest właśnie przebierka i dobry stroik. Worek i miech ważne by były szczelne ale nie muszą być kunsztownie wykonane więc te elementy mogą być gorszego wizualnego wykonania ale nie jakości. Jak widać nawet na tych bardzo drogich instrumentach da się trochę oszczędzić. Polak i tak potrafi Smile

Nie chcę zakładać nowego wątku. Mam jeszcze takie pytanie. Do czego służą wypustki w drewnie. Próbuję strzelać że może do poprawy trzymania przebierki w ręku albo do wydobywania półtonów?
Chodzi o takie wypustki czy wytoczenia:

Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G³ówna -> Dudy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3  Nastêpny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group