Forum Whistlowisko Strona G³ówna Whistlowisko

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Uilleann pipes/GHB i inne a CNC i produkcja seryjna ?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G³ówna -> Dudy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
michu
Go¶æ





PostWys³any: Wto Wrz 25, 2012 14:26     Temat postu: Uilleann pipes/GHB i inne a CNC i produkcja seryjna ? Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich ponownie.
Po głowie chodzi mi cały czas taka sprawa.
Aby ją wyjaśnić najpierw odsyłam do filmów poniżej:

http://www.youtube.com/watch?v=AR_YYDqtktU

http://www.youtube.com/watch?v=ac9u2Fl-4E8

http://www.youtube.com/watch?v=4rJDE-u8bos

Popatrzcie sami jaka precyzja toczenia oraz frezowania.
Teraz do sedna. Skoro są takie precyzyjne maszyny to czemu julianów nie zaczęto produkować seryjnie. Dlaczego nadal robi się to ręcznie?
Pomijam stroiki ponieważ one muszą być dostrojone przez ręczną robotę.
Przebierki oraz korpusy itp. można by wykonywać na obrabiarkach CNC.
Dla czego muzyczne koncerny nie zdecydowały się na seryjną produkcję?
Wg.mnie obniżyło by to o wiele cenę i instrument był by łatwiej dostępny.
Co stoi na przeszkodzie na zebranie wymiarów itp. oraz wprowadzenie tego do obrabiarek by rozpocząć produkcję seryjną.
Czy naprawdę wszystko jest tak pilnie strzeżone że nie ma możliwości pozyskać wymiarów itp?
Zapraszam do dyskusji Smile
Powrót do góry
michal18c



Do³±czy³: 18 Sty 2008
Posty: 326
Sk±d: MÄ…kolno

PostWys³any: Nie Wrz 30, 2012 0:00     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A pakistany czasem nie są robione masowo i podobna metodą? Swoją drogą to zastanawiam, się co np. w chanterze jest źle zrobione bo stroik wiadomo... czy to otwory są źle wymierzone czy średnica kanału wewnętrznego zła? Moim zdaniem jak by ktoś umiał przerabiać pakistański chanter na zdatny do gry to nadal i tak by się opłacało bo mieszek i worek pakistański są na tyle dobre, że na początek wystarczą sam chanter też jest solidnie wykonany. Dodam, że "plastikowy" stroik też można zrobić David Daye umieścił instaukcję.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
michu
Go¶æ





PostWys³any: Nie Wrz 30, 2012 19:57     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wydaje mi się że produkcja pakistanów wcale nie opiera się na obrabiarkach CNC.
Według filmu poniżej:

http://www.youtube.com/watch?v=Ujp6HmGTwTM

Robią to na badziewnych pseudo tokarkach co gorsze napędzanych jakimiś silniczkami i pasami napędowymi...
Wydaje mi się że robią to na sztukę...dlatego tak właśnie grają chantery.
Co do mieszka już sam mogę powiedzieć że daje rade. Miałem niemiłą okazję używać practice chantera pakistana do uilleanów i nie stety potwierdzam tylko to co piszesz - syf jakich niemało i lepiej z dala od tego.
Co do CNC nadal sądzę że jeśliby mieć wymiary albo najlepiej wziąć cały set i z dokładnością co do setnych milimetra wszystko pomierzyć i wprowadzić do obrabiarek to można było by seryjnie produkować dobre uilleanny...
Uważam że możliwe jest dogadanie się z jakimś makerem aby udostępnił set wzorcowy i licencję na jego wymiary. Takie porozumienie zaowocowało by tym że seryjnie produkowane sety były by tańsze i bardziej dostępne. Stroiki nadal pozostaną produkowane ręcznie tak sądzę. Co do ręcznej produkcji uilleannów to sądzę że można jak najbardziej pozostawić ją ale np. w tedy był by możliwy wybór dla zawodowców mogących kupić set ręcznie robiony i dopasowany pod siebie oraz dla innych grających czy początkujących chcących za mniejsze pieniądze mieć także instrument.
Prosta sprawa podam przykład:
Można mieć gitarę elektryczną sygnowaną znanej firmy za 4399,00 zł:



Można też mieć gitarę produkowaną seryjnie za 475zł także znanej marki robiącej dobry sprzęt:



Nie robię krypto reklamy ale podaje fakt, że na początek można mieć jeśli chodzi o inne instrumenty coś na start i nie trzeba wydawać jak w przypadku uilleannów około 4 tysięcy i to na sam practice set.
Temat rzeka...naprawdę sądzę że koncerny produkujące instrumenty mogły by się wziąć za produkcję dud.
Może seryjnie produkowane instrumenty nie mają zadziwiających parametrów oraz nie da się czasami wydobyć z nich czegoś wyjątkowego w brzmieniu ponad podstawowe brzmienie ale można grać normalnie. Wielu muzyków gra koncerty na seryjnie produkowanych instrumentach i może nie są to cuda lutnicze ale dają radę i da się na nich normalnie grać.
Co do pakistanów to na nich nie da się grać i w tym jest problem. Dziwi mnie fakt że producenci tych dud nie ogarnęli się bo jakby poszli po rozum do głowy to sami by zyskali a i muzycy mieli by wybór a tak to sobie zepsuli reputacje na dobre. Czytałem że kiedyś ponoć robili własnie takie sety które grały poprawnie chociaż nie oszołamiająco i samemu można było kombinować ze stroikiem itp... by jeszcze lepiej to grało. Obecnie to jest nędza po prostu...
Powrót do góry
padre



Do³±czy³: 16 Gru 2007
Posty: 258
Sk±d: An Baile Breac

PostWys³any: Nie Wrz 30, 2012 22:54     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie mozesz porownywac instrumentu jak gitara ktory jest sprzetem totalnie main streamowym i co druga/trzecia osoba w pewnym momencie probowala sie nauczyc grac. z instrumentem totalnie niszowym jak dudy irlandzkie.
podejrzewam, ze prawie kazdy z makerow, nawet z mozliwoscia uzycia sprzetow o jakich piszesz i tak rzadalby takich samych sum za instrument jak teraz przy uzyciu prostszych narzedzi. bo popyt nie bedzie nigdy wystarczajaco duzy, zeby im sie to oplacalo.
niektorzy lutnicy budujacy mandoliny w USA przyznaja sie do wykorzystywania maszyn tego typu przy wstepnej obrobce drewna. a i tak kasuja za te mandoliny grube tysiace dolarow.
wracajac do gitar ktore wspominasz. miej litosc. nawet na zdjeciach widac roznice miedzy tymi instrumentami. poczawszy od materialow uzytych przy budowie, po przystawki w instumentach a skonczywszy na wykonczeniu. bardzo watpie, zeby ten squire mial taki sam set up jak ten ibanez za 4k.
za jakosc, prace rzemieslnika i materialy trzeba placic.
_________________
gdyby zaba miala skrzydla, nie obijalaby sobie dupy skaczac.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
adam prószyński



Do³±czy³: 07 Wrz 2007
Posty: 198
Sk±d: Dzierzkowice

PostWys³any: Nie Wrz 30, 2012 22:56     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kupuj te:
http://www.ebay.co.uk/itm/Uilleann-Pipes-Practise-Set-/280982245597?pt=UK_Woodwind_Instruments&hash=item416bd8d0dd

Za taką cenę szkoda się bawić
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
michu
Go¶æ





PostWys³any: Pon Pa¼ 01, 2012 17:36     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokładnie wczoraj kontaktowałem się ze sprzedającym.
Przed chwilą kupiłem od niego ten pół set Smile
Pisał że wszystko dobrze stroi i gra.
Tak jak piszesz jest okazja to trzeba brać.
Czekam teraz na email i sfinalizowanie płatności.
Jak wszystko dojdzie do mnie pocztą to opiszę jak to wszystko wygląda i wrzucę zdjęcia.
Na pewno będę musiał jakoś połączyć miech z tym końcem od worka bo jest zupełnie inny.
Co byście doradzili jak połączyć rurę od miecha z tą wypustką?

http://www.ebay.pl/itm/280982245597?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2648#ht_500wt_1288
Czy w środku jest ta klapka? ten zaworek tzw. flapper?

Padre zgadzam się z Tobą. Naszła mnie taka myśl jak piszesz, że dudy to specyficzny instrument i jednak ceny też są specyficzne. Trudno porównywać te instrumenty do innych ze względu na precyzję wykonania oraz proces wytwarzania. Jednak jak się poszuka i pokornie poczeka to trafia się okazja jak i mi dzisiaj - za rozsądną cenę nabyłem połowę instrumentu. Aby nie robić jeszcze radochy poczekam aż cała akukcja zostanie sfinalizowana to jest będę miał instrument w rękach Smile Dopiero po tym jak połączę mieszek z workiem i zacznę wydobywać dźwięki to będę mógł coś powiedzieć. Długa będzie jeszcze droga przede mną do opanowania podstaw ale chodzi mi bardziej na razie o to jak się będzie to wszystko spisywało...
Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G³ówna -> Dudy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group