Forum Whistlowisko Strona G³ówna Whistlowisko

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Jakie "high D" polecacie?
Id¼ do strony 1, 2, 3, 4, 5  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G³ówna -> Whistle
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Yoshi
Site Admin


Do³±czy³: 22 Sie 2007
Posty: 129

PostWys³any: Czw Sie 30, 2007 22:14     Temat postu: Jakie "high D" polecacie? Odpowiedz z cytatem

Od pewnego czasu mam zamiar kupic sobie jakiegos fajnego tin whistle'a w D i chcialbym uslyszec Wasze opinie o tych, na ktorych mieliscie przyjemnosc grac. Glownie chodzi mi o to czemu ten akurat whistle Wam sie spodobal.

Grr... Ktos mi sprzed nosa zwinal Susato na allegro Razz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
ka-gi



Do³±czy³: 28 Sie 2007
Posty: 4
Sk±d: dziki zachód

PostWys³any: Czw Sie 30, 2007 22:36     Temat postu: Odpowiedz z cytatem



original penny whistle firmy Clarke (D)
ścięcie stożkowe ma brzmienie bardziej wietrznie... no i faktycznie chyba tak jest... Smile
bardzo fajny, ale czy siÄ™ na nim lepiej gra... nie wiem... Very Happy
_________________
to się zarejestrowałam Very Happy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Barfly



Do³±czy³: 28 Sie 2007
Posty: 237
Sk±d: Gliwice

PostWys³any: Sob Wrz 01, 2007 9:12     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poniżej whistle, z którymi miałem do czynienia osobiście i moje subiektywne odczucia na ich temat.

1.Plastikowe, strojone

Water Weasel (www.thinweasel.com)
Jeden z moich faworytów. Robiony przez Å›.p. Glenna Schultza, który na co dzieÅ„ pracowaÅ‚ jako tokarz w fabryce samochodów, a po godzinach robiÅ‚ Å›wietne, bardzo cenione "w Å›rodowisku" whistle i flety (drewniane i plastikowe). Water Weasel to w zamyÅ›le plastikowa, niedroga wersja (zrobiona z rurki PCV takiej jak używa siÄ™ w hydraulice), jednak wykonana z taka sama starannoÅ›ciÄ… jak whistle drewniane, wedÅ‚ug wÅ‚asnego projektu autora. Cóż można powiedzieć - perfekcyjne strojenie, zdecydowana, raczej ostra barwa, gÅ‚oÅ›ność bardzo dobra, żadnych problemów z zatykaniem siÄ™ (przemyÅ›lnie wyprofilowany klocek w ustniku). Wymaga trochÄ™ wiÄ™cej powietrza i bardziej zdecydowanego zadÄ™cia w wyższych partiach. Nie próbowaÅ‚em wersji drewnianej, ale jeżeli jest równie udana konstrukcyjnie to na pewno jest to instrument godny polecenia. Glenn robiÅ‚ również zestawy: jeden ustnik – 3 korpusy (D, C, B). Warto poszukać - to jeden z najlepszych whistlów, jakie miaÅ‚em

Tony Dixon (www.tonydixonmusic.co.uk)
£adne maleÅ„stwo, Å‚adnie wykonane, ale cichuteÅ„kie. BarwÄ™ ma Å‚adna, lekko syczÄ…ca i wymaga delikatnego zadÄ™cia. Bardzo dobry strój. Mój miaÅ‚ wymienne korpusy dla D i C przy jednym ustniku – praktyczna sprawa. Zdecydowanie za cichy na sesyjne granie – ginie już przy Å›rednio gÅ‚oÅ›nej gitarze i lubi siÄ™ zatykać

Susato (www.susato.com)
GÅ‚oÅ›ny (gÅ‚oÅ›niejszy nawet niż Weasel), na pewno nie zginie w sesyjnym gwarze. TrochÄ™ mniej spodobaÅ‚a mi siÄ™ barwa, ale to też zależy w jakimÅ› stopniu od techniki zadÄ™cia. Granie „przez zÄ™by” wprowadza nieco „szumu”, który bardzo lubiÄ™. TestowaÅ‚em jakiÅ› czas Susato kolegi, bo wahaÅ‚em siÄ™ czy go kupić – ostatecznie nie zdecydowaÅ‚em siÄ™. Ale jest popularny, niedrogi, solidny i bardzo dobrze stroi. Wielu irlandzkich flecistów wydobywa z niego cuda.

M&E (www.irishflutes.net)
Chyba najgÅ‚oÅ›niejszy whistle na Å›wiecie. Solidna, rÄ™czna robota, bez wiÄ™kszej dbaÅ‚oÅ›ci o wykoÅ„czeniowe detale (z czego znane sÄ… polimerowe instrumenty Michaeala Cronnolly’ego). Ostatnio znajomy skomentowaÅ‚, że wyglÄ…da jakby byÅ‚ wystrugany kozikiem, na kolanie - coÅ› w tym jest hehe.
Whistle o potężnej mocy i wyglÄ…dzie pancerfausta. Jest tak duży (w sensie Å›rednicy), ze mógÅ‚by sÅ‚użyć za futeraÅ‚ dla każdego innego. Ma piÄ™kna, miÄ™ciutkÄ… barwÄ™, im wyżej tym wiÄ™cej „powietrza” Wymaga wyćwiczonego oddechu, bo rzeczywiÅ›cie potrafi zmÄ™czyć. To taki idealny whistle na sesje z bardzo dużą liczba muzyków, nie da siÄ™ nikomu zagÅ‚uszyć i zawsze usÅ‚yszysz, co grasz. DostÄ™pne w wielu dziwnych kolorach, których paleta jest ograniczona jedynie fantazjÄ… producentów tworzyw sztucznych 


2. Metalowy korpus, plastikowa główka (strojone, z większym lub mniejszym wysiłkiem)

Generation – jak wielu innych, zaczynaÅ‚em od nich i nadal mam do nich ogromny sentyment. Może miaÅ‚em szczęście, ale wiÄ™kszość z nich wspominam naprawdÄ™ dobrze i na kilku gram do dziÅ›.
PowiedziaÅ‚bym, że idealny na poczÄ…tek, choć (jak to w produkcji seryjnej) bywajÄ… fatalnie strojÄ…ce egzemplarze. Raczej cichy, ale niezwykle Å‚atwy w grze, niedrogi, Å‚atwo dostÄ™pny. Barwa sÅ‚odka, w wersji „tweaked” (udoskonalony przez Jerry’ego Freemana) nieco bardziej syczÄ…ca.

Walton’s – miaÅ‚em takiego czarnego z „Guinnessem” (masowa produkcja - taki instrument-pamiÄ…tka) i ogólne spostrzeżenia podobne jak w przypadku Generation, z tÄ… jednak różnicÄ…, że strasznie byÅ‚o delikatne maleÅ„stwo – blaszka gięła siÄ™ pod palcami, bez wiÄ™kszego wysiÅ‚ku. Znowuż cichutki, barwa sÅ‚odka, ale matowa z odrobinÄ… powietrza.

Muza – pierwszy (i chyba ostatni, póki co) whistle polskiej produkcji. EksploatowaÅ‚em go dość dÅ‚ugo i muszÄ™ podkreÅ›lić przede wszystkim jego ogromnÄ… wytrzymaÅ‚ość. TrzymaÅ‚ siÄ™ dÅ‚ugo, ale szczerze mówiÄ…c jego barwa ostatecznie nie przypadÅ‚a mi do gustu.

Clarke’s Sweetone - barwa skrajnie rożna od powyższych metalowych, ale bardzo ciekawa, bardzo „tradycyjna”, możnaby rzec – duużo powietrza, syków, trochÄ™ gorsze strojenie w przypadku „C” Jak na swojÄ… gÅ‚oÅ›ność oceniam, że wymaga zbyt dużo powietrza.

3. inne:

Shaw (www.daveshaw.co.uk)
(Korpus i główka z jednego kawaÅ‚ka blachy (niestrojony)_– piÄ™kny syczÄ…cy dźwiÄ™k, rasowy wyglÄ…d, jednak miaÅ‚ tendencje do zatykania siÄ™ po krótkiej chwili. MiaÅ‚em (być może mylne) wrażenie, że drewniany klocek w ustniku miaÅ‚ z tym cos wspólnego. Whistle nie aż taki cichy, ale po paru minutach grania jakby traciÅ‚ moc i zatykaÅ‚ - jak na mój gust - za czÄ™sto i za szybko.

Michael Burke (www.burkewhistles.com)
mój to mosiężny, w wersji „Session” (DBSBT), oczywiÅ›cie strojony. Nie da siÄ™ go pomylić z żadnym innym – wyglÄ…d ma bardzo charakterystyczny (z charakterystycznym zgrubieniem na baryÅ‚ce). Cięższy niż wszystkie, które znam, solidny, z rewelacyjnie zbalansowanymi oktawami (góra jest piÄ™kna, "kremowa", Å‚agodna, nie piskliwa). Bardzo wszechstronny - wymaga dobrej kontroli oddechu i nieco wiÄ™kszej niż przeciÄ™tna iloÅ›ci powietrza. PiÄ™kna, Å‚agodna barwa - idealny do nagraÅ„, a i w sesyjnym gwarze nie zgubi siÄ™ tak Å‚atwo. Aktualnie gram tylko na nim i gorrÄ…co polecam! Ostudzić zapaÅ‚ może nieco jego cena.
_________________
Strings in the earth and air
make music sweet
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Perry



Do³±czy³: 30 Sie 2007
Posty: 212
Sk±d: Jozee pod Warszawa

PostWys³any: Pon Wrz 03, 2007 18:49     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To ja moge polecic whistle firmy

SYN - nie mam akurat takiego w domu ale probowalem. Pewnie kiedys zakupie.
Sa to aluminiowe whistle se slidem i z glowka polimerowa. Dzwiekowo bardzo zblizone do Water Weaseli Schultz'a. Dzwiek troszke slodszy, gora latwa. Instrumenty wykonane bardzo dobrze i cena rewelacyjna.
W USA set whistli (1 glowka i 4 korpusy) Eb/D/C/Bb kosztuje 86$ !
Wiem ze firma SYN sprzedaje jeszcze wieksze sety (nawet do 8 przebierek) taki set kosztuje w Australi 180 AUD czyli jakies 420 zl
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
adam prószyński



Do³±czy³: 07 Wrz 2007
Posty: 198
Sk±d: Dzierzkowice

PostWys³any: Pi± Wrz 07, 2007 15:37     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam kolegów

Skoro mowa o Glenie Shultzu to polecam jego jedynego ucznia: http://www.busmanwhistles.com

a susato zarezerwował sobie Rorian
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Perry



Do³±czy³: 30 Sie 2007
Posty: 212
Sk±d: Jozee pod Warszawa

PostWys³any: Pi± Wrz 07, 2007 16:29     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten susato z allego jest dziwnie podobny do tego mojego ktorego ja sprzedalem Very Happy Mial troche przygryzien na ustniku wiec go zmatowilem Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Yoshi
Site Admin


Do³±czy³: 22 Sie 2007
Posty: 129

PostWys³any: Wto Wrz 11, 2007 8:09     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No no... Witek sie rozpisal Smile Ja wlasnie ostatnio dowiadywalem sie o SYN'y, bo fakt faktem sÄ… kuszÄ…ce.

Ehh... Musze w koncu na flet kase odlozyc Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Barfly



Do³±czy³: 28 Sie 2007
Posty: 237
Sk±d: Gliwice

PostWys³any: Wto Wrz 11, 2007 8:15     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właśnie zamówiłem sobie zestaw do wypróbowaia. Kuszące w całym secie jest to, że ma się whistla w praktycznie każdym stroju, nawet w tych dziwnych, rzadko spotykanych. Z takim zestawem żadna tonacja nie straszna.

Jak tylko przyjdą - potestuję na wszystkie strony i dam znać co myślę.
_________________
Strings in the earth and air
make music sweet


Ostatnio zmieniony przez Barfly dnia Wto Wrz 11, 2007 10:15 , w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Yoshi
Site Admin


Do³±czy³: 22 Sie 2007
Posty: 129

PostWys³any: Wto Wrz 11, 2007 8:21     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uuu... Szkoda, ze nie wiedzialem, to bym sie moze dolozyl do zamowienia. Jaka droga sciagales i ile Cie ta przyjemnosc kosztowala?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Barfly



Do³±czy³: 28 Sie 2007
Posty: 237
Sk±d: Gliwice

PostWys³any: Wto Wrz 11, 2007 8:40     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na razie nie mam jeszcze informacji o kosztach. Erle (maker SYNów) wysyła mi zestaw na próbę, podejrzewam, że na podobnych zasadach, na jakich miałem przyjemność robić "interesy" z Glennem Schultzem, czy Michaelem Cronnolly'm. Dżentelmeńska umowa: on wysyła instrument na próbę, ja testuję. Jak mi się spodobają - wysyłam przelew, jak nie - odsyłam z powrotem do makera.

Swoją drogą, zawsze fascynowało mnie to zaufanie, jakim makerzy obdarzają zupełnie nieznane osoby z drugiego końca świata. W czasach zaliczek, depozytów, zabezpieczeń, PayPalów - fajnie, że są miejsca w których wierzy się nadal w dane słowo - zwykłą ludzką rzetelność i uczciwość. Oby tak pozostało jak najdłużej!
_________________
Strings in the earth and air
make music sweet
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Perry



Do³±czy³: 30 Sie 2007
Posty: 212
Sk±d: Jozee pod Warszawa

PostWys³any: Wto Wrz 11, 2007 10:51     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No ja tez jestem ciekaw Smile Secik D/C jest baaaaardzo fajny Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
poznanskapyrka



Do³±czy³: 12 Wrz 2007
Posty: 190
Sk±d: w drodze...

PostWys³any: Czw Wrz 13, 2007 7:45     Temat postu: whistle cd. Odpowiedz z cytatem

Feadog (http://www.feadog.ie)- whistle masowej produkcji ale tani (w Irlandii kosztuje 3 euro) i sprawny.Stroi w granicach błędu- zależy na jaki egzemplarz trafimy.dźwięk-przeciętny.Kiedyś feadogi były fajniejesze, mam taki egzemplarz, którego nie produkują już od +- 15 lat (różni się ustnikiem od tych obecnych) ,ma taką miękką barwę. feadog to na pewno dobry whistle na początek.

dorzucę jeszcze swoje trzy grosze do tego co zostało już napisane:

Generation - w kwestii strojenia raczej słabo wypada Sad, a większość (może wszystkie?) nastrojone są za wysoko.

Water Weasel - zdecydowanie najlepiej gadający whistle na jakim grałam. Piękny dźwięk i łatwość w grze i bardzo wyrównany rejestr.
To jedyny whistle jakiego znam, na którym pokuszenie się o granie w dziwnych dla muzyki irlandzkiej tonacjach ma sens. Witku czy Ty wygrywasz na nim 3 oktawę? (bo mi się nie udało...)

Susato jak dla mnie są za ostre. druga oktawa wymaga wiele powietrza, zbyt wiele.delikatne granie jest prawie niemożliwe.

Walton’sy i Clarki mnie Å›mieszÄ…. zwÅ‚aszcza Clarki. "brzmienie bardziej wietrzne" (ka-gi). jak dla mnie to poza tym szumem nie ma tam dźwiÄ™ków.

jeszcze mała ciekawostka a propos whistle made by muza.
Otóż poza egzemplarzem, który był (i jest?) w produkcji, były plany wypuszczenia na rynek whistla poprzecznego ( z główką jak we fletach) z możliwością wymiany na "normalny" ustnik. mam taki jeden egzemplarz w domu:)no ale stety-niestety, pozostało to w sferze planów.
_________________
Poznań miasto Doznań
www.ewelinagrygier.art.pl
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Barfly



Do³±czy³: 28 Sie 2007
Posty: 237
Sk±d: Gliwice

PostWys³any: Czw Wrz 13, 2007 8:58     Temat postu: Re: whistle cd. Odpowiedz z cytatem

poznanskapyrka napisa³:
Water Weasel (...) Witku czy Ty wygrywasz na nim 3 oktawę? (bo mi się nie udało...)

Szczerze mówiąc, na whistlach w ogóle nie przejmuję się czymś takim jak trzecia oktawa. Raz, że w ITM w ogóle mi się ona nie przydaje, do tego bardzo lubię skakanie po tych dwóch, które mam. Dwa, że już najwyższe dźwięki drugiej oktawy stanowią dla moich uszu granicę bólu. Nawet nie próbuję wyżej Very Happy
_________________
Strings in the earth and air
make music sweet
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
adam prószyński



Do³±czy³: 07 Wrz 2007
Posty: 198
Sk±d: Dzierzkowice

PostWys³any: Sob Wrz 15, 2007 15:38     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To znów ja Zajrzyjcie tu:
http://pipersgrip.50webs.com/index.html
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
adam prószyński



Do³±czy³: 07 Wrz 2007
Posty: 198
Sk±d: Dzierzkowice

PostWys³any: Pon Wrz 17, 2007 12:44     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polecam jak nie wiem co: http://www.tinwhistletunes.com/clipssnip/index.htm
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G³ówna -> Whistle Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2, 3, 4, 5  Nastêpny
Strona 1 z 5

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group