Forum Whistlowisko Strona G³ówna Whistlowisko

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

konserwacja i czyszczenie - surowe drewno!

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G³ówna -> Whistle
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
przemek



Do³±czy³: 24 Lis 2007
Posty: 111
Sk±d: WrocÅ‚aw

PostWys³any: Pi± Kwi 04, 2008 11:24     Temat postu: konserwacja i czyszczenie - surowe drewno! Odpowiedz z cytatem

nabyłem drogą kupna dwa whistle z Australii od OZ Mitch, jeden jest z akacji, drugi z chińskiego drzewa łojowego: link do Tony Hinnigana :
http://media.tonyhinnigan.net/movies/WanganuisWishList.wmv



Maker zaleca olejowanie, no i tu mały problem: w sklepach muzycznych nie mogę dostać zalecanego przez niego oleju migdałowego, ani oleju do otworów klarnetowych. A tymi spożywczymi to nie wiem??
Maker pisze,że najlepiej potłuc orzechy włoskie zawinięte w materiał, i potem tym materiałem olejować.

(Oil with Almond oil or clarinet bore-oil (light machine oil) – better than these is walnut oil – to get walnut oil just put some walnuts in a cloth and crush, then oil the whistle with the cloth. )

To mogę zrobić. Tylko nie wiem czy w środku czy na zewnątrz, czy i tu i tu ? I jak długo ?
chodzą słuchy,że Perry jest specjalistą w tej materii...HELP

przemek
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
adam prószyński



Do³±czy³: 07 Wrz 2007
Posty: 198
Sk±d: Dzierzkowice

PostWys³any: Pi± Kwi 04, 2008 22:21     Temat postu: olej do drewniaków Odpowiedz z cytatem

Jak miałem flet poprzeczny to miałem też i olej. Kupiłem go w sklepie muzycznym i właśnie był z tego co się orientuję migdałowy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
fishman



Do³±czy³: 13 Sty 2008
Posty: 59
Sk±d: ToruÅ„

PostWys³any: Pon Kwi 07, 2008 19:57     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie jestem zbytnio doświadczony w tych sprawach, ale producent mojego sprzętu zalecał olejek migdałowy lub lniany. Lniany dostaniesz w sklepie dla plastyków. Migdałowy widziałem na allegro, ale cena jest wysoka (chyba że kupisz też dla zdrowia Smile )

Ciekawa rzecz, że niektórzy producenci nie zalecają żadnego smarowania;

więcej znajdziesz w tym wątku: http://chiffboard.mati.ca/viewtopic.php?p=749206

Mam nadzieję, że ktoś jeszcze dorzuci coś od siebie.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Perry



Do³±czy³: 30 Sie 2007
Posty: 212
Sk±d: Jozee pod Warszawa

PostWys³any: Pon Kwi 07, 2008 23:17     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W zielarniach dostaniesz olej migdałowy do masażu ze słodkich migdałow. Brązowa butelka z zieloną naklejką. Produkuje to Polena Aroma. To jest czysty olej migdałowy. Używam tego do fletów poprzecznych. Z lianym olejem bym uważał. One są często domieszkowane
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
przemek



Do³±czy³: 24 Lis 2007
Posty: 111
Sk±d: WrocÅ‚aw

PostWys³any: Pon Kwi 07, 2008 23:42     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

już właśnie kupiłem. dzięki!
Ale cóś więcej,please!!! w środku? czy jak?, jak długo???
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Perry



Do³±czy³: 30 Sie 2007
Posty: 212
Sk±d: Jozee pod Warszawa

PostWys³any: Wto Kwi 08, 2008 0:30     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W środku i na zewnątrz. Uważaj na blok i na windcanal. Generalnie okolice krawędzi i ustnika muszą być idealnie suche.

Jeżeli tam sie dostanie olej to możesz sobie nieodwracalnie zepsuć instrument.

Blok który jest w whistlu podobnie jak we flecie prostym jest elementem który chłonie wode. To jest normalne i tak powinno być

Smaruj delikatnie. Tak żeby nie zalać instrumentu. Wcieraj w powierzchnie zewnętrzną najlepiej dłonią. Zostaw na jeden dzien do wyschnięcia. Potem usuń nadmiar oleju szmatką.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
przemek



Do³±czy³: 24 Lis 2007
Posty: 111
Sk±d: WrocÅ‚aw

PostWys³any: Wto Kwi 08, 2008 10:33     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

podziękował!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
gregor101



Do³±czy³: 22 Wrz 2007
Posty: 5
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Sob Maj 10, 2008 17:05     Temat postu: konserwacja whistle+ gatunki drewna Odpowiedz z cytatem

Witam,


Konserwacja fletów olejem to często jedna z największych tajemnic makerów. Ten z pozoru nieistotny punkt ma bardzo duży wpływ na brzmienie instrumentu i jego żywotność.
Generalnie stosuje się oleje ,które są typowe dla danego rejonu świata. W Europie używa się od wieków oleju: lnianego, rzepakowego, migdałowego, sezamowego, kukurydzianego i wiele innych.
Olej z orzecha włoskiego? No tutaj może być problem, ponieważ posiada on dużo garbnika ,który może uczulać.
Obecnie ze względu na niskie koszty, niektóre fabryki stosują specjalną parafinę ale powoduje to zgaszenie dźwięku i pozbawienie drewna rezonansu.
Zdecydowanie proszę unikać używania olejów na bazie parafiny czy też olejów/smarów technicznych. Ich użycie może dodatkowo spowodować wypłukanie z drewna jego naturalnych składników.
Większość makerów często stosuje oleje ,których receptury sami przygotowują, czasami nawet stosuje się oleje o zmienionej strukturze molekularnej, która powoduje np. w oleju lnianym szybsze twardnienie.
Ja stosuję najczęściej do moich instrumentów olej lniany oraz migdałowy z preferencją na lniany. Mimo jego dosyć głębokiego zapachu, doskonale sprawdza się w instrumentach dętych. Prawdą jest, że olej lniany kupowany w sklepach jest często zanieczyszczony różnymi dodatkami np. terpentyną ale nawet w tej postaci powinien dobrze konserwować. Oczywiście, byłoby dobrze go oczyścić.

Gatunki drewna używane do produkcji whistle /fletów poprzecznych.

KtoÅ› ostatnio sprowadziÅ‚ sobie whistla wykonanego w drewnie akacji? No nie wiem, w Europie ten gatunek jest wspaniaÅ‚y, Å›wietnie rezonuje, obrabia siÄ™ doskonale i ten kolor . Prawie same zalety ale jest - „toksyczny”!!!! Akacja należy do gatunku drewna silnie uczulajÄ…cego tj.”żywe drewno”. Można oczywiÅ›cie spróbować tak to drewno spreparować ,aby byÅ‚o neutralne ale to zwiÄ™ksza koszty produkcji instrumentu. W Polsce z powodu szkodliwoÅ›ci tego drewna ,tylko niektóre tartaki obrabiajÄ… akacjÄ™.
Z jakiego drewna szukać instrumentu? To już często sprawa nie tylko brzmienia danego gatunku/ciężar gatunkowy/ ale także preferencji estetycznych.
Wielu muzyków nie zdaje sobie sprawy ,że kupuje instrument wykonany w materiale szkodliwym dla zdrowia.
Np.drewno wężowe .Rzadko wykonuje siÄ™ inst.. dÄ™te z tego gatunku. Dlaczego? Najczęściej wykonuje siÄ™ z tego drewna smyczki. Czy widzieliÅ›cie kiedyÅ› rÄ™ce makerów którzy je robiÄ…. Zazwyczaj majÄ… rozlegÅ‚e ,czerwone plamy..., to jest trochÄ™ obrzydliwe ,wiÄ™c nie bÄ™dÄ™ siÄ™ rozpisywaÅ‚ . Co myÅ›licie o popularnym materiale ,który jest czÄ™sto wykorzystywany do whistle – aluminium! Hm, to jak już tak, to może zrobić whistle z oÅ‚owiu obÅ‚ożonego wykÅ‚adzinÄ… azbestowÄ…? Podobno dobrze rezonuje?/sic!/
Co pozostaje? Cała gama gatunków o świetnych charakterystykach brzmieniowych: heban,grenadill,palisander,śliwa,klon,jawor/mój ulubiony/,czereśnia,bukszpan,,jabłoń,grusza,lapaczo,oliwka,cocuswood.
Z poważaniem
Grzegorz Tomaszewicz
gregor101@tlen.pl


PS
Podobno jeden z makerów ,zrobił kiedyś flet z marchewki!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G³ówna -> Whistle Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group