Forum Whistlowisko Strona Główna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Konserwacja fletów
Idź do strony Poprzedni  1, 2

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Flet irlandzki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Barfly

PostWysłany: Sob Paź 25, 2008 19:43     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nasmarowa?bym go czym? co powinno u?atwi? "po?lizg" np lanolin? (o ile jest oboj?tna dla materia?u z którego wykonany jest slide)
Ale w tak delikatnej sprawie znowu najlepiej chyba zasi?gn?? opinii speca, kóry Ci go przygotowywa?.

Przesuwaj slide zawsze z lekko "okr??nym" ruchem - jakby? go wkr?ca?, albo wykr?ca? - powinien wtedy lepiej wspó?pracowa?
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
adam prószy?ski

PostWysłany: Sob Paź 25, 2008 23:21     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A oto co zaleca maker mojego fleciszcza:
http://www.celticlands.com/page12.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Efraim

PostWysłany: Nie Paź 26, 2008 12:10     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Barfly napisał:

Przesuwaj slide zawsze z lekko "okr??nym" ruchem - jakby? go wkr?ca?, albo wykr?ca? - powinien wtedy lepiej wspó?pracowa?

Dzi?ki za rad? - poskutkowa?a Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
celtic

PostWysłany: Czw Lis 13, 2008 23:50     Temat postu: Nowy w Whistlowisku Odpowiedz z cytatem

adam prószy?ski napisał:
A oto co zaleca maker mojego fleciszcza:
http://www.celticlands.com/page12.html

Dzieki za dobre porady dotyczace pielegnacji fletu. Twoj link wyjasnia wszysko. Teraz moge zadbac wlasciwie o moj nowy czero czesciowy flet zrobiony z drewna palisandrowego. Very Happy brzmi bardzo cieplo i mysle ze nie jest zly gdyz wydobywam na nim dzwiek az do E3. Wyzej to juz teoria, no chyba ze sie ma flet od Mac Gee, one sa wspaniale ale drogie.
padre

PostWysłany: Pią Lis 14, 2008 2:20     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gram sesje w Palace Bar z gosciem ktory ma flet Terry'ego McGee
moze kiedys to byl dobry instrument
teraz trzyma sie na bluetack i tasmie izolacyjnej.
za to flecista jest rewelacyjny.
przemek

PostWysłany: Pią Lis 14, 2008 15:54     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a co to za link?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
padre

PostWysłany: Pią Gru 05, 2008 17:23     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

alo
dla tych co jeszcze nie czytaja regularnie forum C&F
Hammy wkrotce wypuszcza DVD-Rom poswiecony konserwacji.
moze byc calkiem ciekawa pozycja.
http://forums.chiffandfipple.com/viewtopic.php?f=2&t=64898
Syrinks

PostWysłany: Sro Cze 20, 2012 8:20     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten temat poruszany jest tu tyle razy, ale mam jeszcze par? pyta? i du?o w?tpliwo?ci Wink

Posiadam Hohnera - taki ma?y poprzek z drewna gruszy

Olej. Sugerowa?am si? pewnym artyku?em na ten temat, nie wiem ile osób go zna, wi?c daj? link:
http://speedy.sh/dSm79/pielegnacja.pdf

Flecik mam od lutego czy marca. Z powodu braku czasu jako? niespecjalnie mu uwag? po?wi?ca?am, ostatnio mam wakacje, wi?c codziennie go bior? w r?ce Smile Flet gra? od pocz?tku dobrze, nawet bez smarowania. Odpalaj? prawie wszystkie d?wi?ki (jest dwuoktawowy), problem jest nadal jedynie z wysokim c i h - ci??ko si? w nie "wstrzeli?", je?eli flet jest nierozegrany, po ok. 15 minutach grania jest troch? lepiej.

Producent dorzuci? olej lniany w zestawie, ale troch? si? przestraszy?am po przeczytaniu artyku?u, ?e mo?e straci? d?wi?k, je?eli z nim przesadz?. Wi?c u?ywa?am rzepakowego, nic nie je?cza?o, ale chyba jest zbyt lotny, szybko przestawa?am odczuwa? jego "istnienie" we wn?trzu fletu. Par? dni temu przesmarowa?am go olejem lnianym - jest g?sty jak miód, troch? si? go obawiam, dlatego u?ywam go oszcz?dnie. Czuj?, ?e on tam "siedzi". Jednocze?nie przeczyta?am post, ?e ?cianki powinny by? maksymalnie g?adkie. Na zewn?trz s?, ale we wn?trzu ju? nie Razz
I tu kolejne pytanie, czy przejecha? go we wn?trzu delikatnie drobniutkim papierem ?ciernym, czy "produkowa? pow?ok?" z oleju lnianego (przy czym w drugim przypadku obawiam si? utraty d?wi?ku)?
A mo?e przerzuci? si? na zachwalany olejek migda?owy?

D?wi?k. Jest bardzo "szumiasty", osobi?cie za to kocham flety drewniane, ale boj? si?, czy nie jest a? za bardzo "wietrzny" i czy nie wynika to z braku g?adkich ?cianek/za ma?ej ilo?ci oleju. Podsy?am link do nagrania, ale mikrofon wycina po?ow? szumów, wi?c nie wiem, czy warto tego s?ucha? Wink
http://speedy.sh/CcPTb/En-Avant-Blonde-impro.wma

Intonacja. Bardzo chwiejna i kapry?na Twisted Evil Nie wiem, czy wynika to z tego, ?e:
a) flet jest jeszcze po prostu za ma?o rozegrany albo za?apa? focha przez dzisiejsz? pogod?
b) kosztowa? 35z? (wiem, ?e to bardzo ma?o! ale zwykle stoi ko?o 50z?, na e-bayu widzia?am po 20-30$ kiedy?, dawno) i to mo?e przez to Rolling Eyes
c) nie umiem na nim gra? Laughing (no ale sprawdza?am wczoraj mój poprzek i na 37 d?wi?ków zagranych chromatycznie, mo?e 6 nie stroi?o (w granicach 20-30 centyli - 3 najni?sze i 3 z pogranicza 3-4 oktawy)

Mo?e kto? co? doradzi?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
peter

PostWysłany: Pią Lut 08, 2013 12:04     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jako ?e dosta?em zalecenie od p. Grzegorza na olejowanie fletu przynajmniej 2 razy w tygodniu chcia?bym si? upewni? czy b?d? robi? to dobrze i zapyta? o szczegó?y.

1. Nas?czy? szmatk? olejkiem - jakie? preferencje na materia? szmatki? Ile olejku u?y??
2. Wcieranie(?) - jak dok?adnie rozprowadzi? olejek w ?rodku fletu? U?ywa? jakiego? wycioru czy co?? Otwory te? dok?adnie smarowa??
3. Na jakie elementy uwa?a?? Czyta?em gdzie? tu ?e "otworek do dymania" ma pozosta? ca?kowicie suchy. Pierwszej cz??ci fletu nie konserwowa? czy tylko do otworka?
4. Robi? to na wieczór, zostawia? na noc i do sucha wyciera? rano tak?
5.W?a?nie si? wyprawiam po zakup olejku migda?owego. Na jakie sk?adniki uwa?a? by olejek ich nie mia??

Na razie chyba tyle. Z pewno?ci? cz??? odpowiedzi na te pytania ju? pad?a. Czyta?em tu wszystkie w?tki o konserwacji oko?o 15 razy ale dalej mam w?tpliwo?ci.

Prosz? o wyrozumia?o??. S? to moje pocz?tki i mój pierwszy flet, nie chce go zepsu? na starcie Very Happy

Edit: W?a?nie doszed? do mnie flet i mam jeszcze pytanie co do ??cze?.
Ł?czenia s? "na nici", ale na obu ??czeniach ta nic si? "odkr?ca". To te? smarowa?? Te nici si? ubij? od olejku czy co z tym zrobi??
Powrót do góry
Janek

PostWysłany: Sob Lut 09, 2013 8:25     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odpowiedzi na pytania.

1. Tkanina bawe?niana. Najlepiej organiczna, bo to zdrowiej dla planety, idealnie z Turcji, bo ma niski ?lad w?glowy. Niestety, w Polsce dost?pna tylko w hurcie po 50 m. Je?eli nie masz dost?pu do takiej, wytnij po prostu d?ugi pasek starego t-shirta, koszuli, prze?cierad?a, poszewki na poduszk? czy innej mi?kkiej tkaniny bawe?nianej, tylko nie takiej z nadrukami. Olejkiem nas?cz tak, ?eby nie kapa?o na pod?og?, bo to nieestetyczne.
2. Kup zestaw sushi w sklepie, koniecznie z pa?eczkami. Zjedz albo wyrzu?, zostaw sobie jedn? pa?eczk?. Przy pomocy pa?eczki przepchnij jeden koniec nas?czonej szmatki po kolei przez ka?d? cz??? fletu. Je?eli m?drze uci??e? pasek, b?dzie wystawa? z obu stron i mo?esz teraz dok?adnie przetrze? ca?o?? wewn?trznego cylindra. G?ówk? przecierasz przepychaj?c pa?eczk? szmatk? do ko?ca (tylko nie za dynamicznie, ?eby nie przepchn?? korka) i okr?caj?c j? w ?rodku par? razy. Pa?eczk?, mimo i? jednorazowa, zachowaj, bo szkoda codziennie kupowa? sushi.
3. Ciekawa teoria. Nie s?dz?, ?eby od olejku dziurka si? zasklepi?a, ale na wszelki wypadek mo?esz j? po nasmarowaniu ca?ego fletu przetrze? such? szmatk?.
4. Na przyk?ad. Raczej chodzi o to, ?eby da? mu wsi?kn??, natomiast nie czeka?, a? zacznie si? zbryla? albo zje?czeje.
5. Nie kupuj aromatyzowanego, bo na d?u?sz? met? flet pachn?cy wanili? czy marcepanem utrudnia koncentracj? i wzmaga ?aknienie.

Pozdrawiam i ?ycz? wytrwa?o?ci na drodze do muzycznej doskona?o?ci.

J
Powrót do góry
peter

PostWysłany: Sob Lut 09, 2013 8:46     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzi?ki za wyczerpuj?c? odpowied? Very Happy
Ju? prawie wszystko wiem, jeszcze tylko jedno pytanko.
Olejek zakupi?em za 13zl 100ml.
Rozcie?cza? go w jakikolwiek sposób? Jest napisane aby rozcie?cza? do masa?u z innymi olejkami ale o konserwacji drewna nic nie napisali.
Powrót do góry
Janek

PostWysłany: Sob Lut 09, 2013 10:47     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie rozcie?czaj, stosuj saute.

J
Powrót do góry
peter

PostWysłany: Wto Lis 12, 2013 14:23     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam pytanko...
Ostatnio nie mam czasu gra? na moim poprzeku GT i od le?enia straci? sw? "moc". Staram si? przywróci? go do ?wietno?ci trzymaj?c go w worku z wilgotn? g?bk?. Bardzo ?adnie to robi swoja robot? i swobodnie ju? mog? na nim gra?.
Pytanie tutaj czy mog? ca?y czas trzyma? go w takiej wilgoci? Nie zgnije mi ani nic?
Powrót do góry
przemek

PostWysłany: Wto Gru 17, 2013 22:32     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ca?y czas to przesada, chocia? je?li to jest tylko wilgotna taka g?bka-szmatka do naczy?, to spoko. zale?y te? czy mieszkasz w bloku, wtedy wigotno?? masz w zimie poni?ej 20% a powinno by? 50% dla fletu.
W lecie wilgotno?? jest zwykle ko?o 50% tak?e wtedy jest ok
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Flet irlandzki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

Skocz do: