Forum Whistlowisko Strona Główna Whistlowisko

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Tin whistle - flaĹźolet - flecik polski

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Folk polski
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Pees



Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 54
Skąd: ChorzĂłw

PostWysłany: Czw Kwi 24, 2008 20:24     Temat postu: Tin whistle - flaĹźolet - flecik polski Odpowiedz z cytatem

Co prawda w opisie działu jest raczej o fletach, a ja zapodałem whistlopodobne, ale poza tym rzecz jest raczej w temacie. Czy wymienione w tytule postu instrumenty czymś się w istocie różnią? Na opakowaniach setów Generations jest jak byk napisane 'flageolets', choć te ostatnie bywają zupełnie inne (a może zawsze są?). No i flecik polski - skoro był do tego stopnia popularny, że zasłużył na swą nazwę, czy pozostawił jakiś ślad w polskim folklorze? Nie chodzi mi oczywiście o piszczałki czy fujarki, chyba że to tylko kwestia terminologii, wtedy będę wdzięczny za sprostowanie. To, co znalazłem w sieci, jak na razie mnie nie satysfakcjonuje, zatem jakieś rzadko uczęszczane linki będą również mile widziane.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Feaorn



Dołączył: 09 Wrz 2007
Posty: 211
Skąd: Bydgoszcz - Goldfinch Whistles

PostWysłany: Pią Kwi 25, 2008 20:44     Temat postu: Historyia flaĹźoletu w Polszcze... Odpowiedz z cytatem

Flażolety dzielą się na angielskie i francuskie, i o ile mi wiadomo, te pierwsze nazywa się właśnie tin whistle (czy też pennywhistle). Flażolet francuski z wyglądu przypomina zwykle recorder (design, koniczna rura), ma 6 otworów, z czego dwa na kciuki.

To wszystko, czym mogę Cię w chwili obecnej wspomóc. Rad bym był, gdyby ktoś bardziej biegły wyjaśnił całą tę sprawę z flecikiem polskim! Smile
_________________
http://www.goldfinch.eu/ - Goldfinch Whistles
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
akukuq



Dołączył: 04 Kwi 2008
Posty: 32
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sob Kwi 26, 2008 0:08     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chodzi o coś takiego?
http://www.emuz.pl/flecik_polski.htm

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ywysme



Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 41
Skąd: stolica powiatu

PostWysłany: Sob Kwi 26, 2008 7:40     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Flecik polski i tinwhistle to to samo. Tak po prostu sobie nazwali to. Jesli kupujesz w Muzie albo od Wietrzyńskiego to tak się to nazywa ale jest to to samo. A czy zaostawiło to jakiś ślad w polskim folklorze to raczej nie.
_________________
Never was a cornflake girl...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Feaorn



Dołączył: 09 Wrz 2007
Posty: 211
Skąd: Bydgoszcz - Goldfinch Whistles

PostWysłany: Sob Kwi 26, 2008 12:14     Temat postu: Illuminacja... Odpowiedz z cytatem

No, to sprawa się wyjaśniła. Dzięki!
_________________
http://www.goldfinch.eu/ - Goldfinch Whistles
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Kinor Nagan



Dołączył: 13 Lip 2008
Posty: 3
Skąd: Murowana Goślina/Poznań

PostWysłany: Nie Lip 13, 2008 23:51     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o polską muzykę to z tego co mi wiadomo:
Flażolet przywędrował z Francji i w swoim czasie był bardziej popularny niż w ojczystym kraju. Zachowałby się w źródłach, gdyby nie to, że (fatalny błąd polskiej polityki) większość materiałów naszego folkloru zarchiwizowano i leżało sobie to ładnie i kurzyło się w jednym jedynym miejscu gdzieś w Wawie i spłonęło w czasie wojny. Wojciech Wietrzyński i spółka odkopali nikłe źródła, ale nie dotarli do zapisów nutowych ani niczego naprawdę przydatnego, bo to zginęło. Czasem na coś się trafi, znajdzie się przypadkiem, ale mało kto o tym wie. Szkoda...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Folk polski Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group