Forum Whistlowisko Strona Główna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sesje irlandzkiej muzyki tradycyjnej

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Komentarze do artyku?ów
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Yoshi
Site Admin

PostWysłany: Czw Wrz 06, 2007 17:20     Temat postu: Sesje irlandzkiej muzyki tradycyjnej Odpowiedz z cytatem

Masz jakie? uwagi, refleksje nt. artyku?u? Pisz tutaj.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
poznanskapyrka

PostWysłany: Czw Wrz 13, 2007 8:20     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

moje trzy grosze:

Cytat:
Grupa trzymaj?ca w?adz?” by?a wyra?nie widoczna, po krótkiej obserwacji mo?na by?o wyra?nie okre?li? kto jest ewidentnym liderem tego wydarzenia.(...)panowa? ustrój bli?szy patriarchatowi ni? demokracji.

hmm... ja si? nie zgadzam, gdy? wi?kszo?? sesji na których gra?am nie by?a tak szczelnie zhierarchizowana. kawa?ki rozpoczyna?y ró?ne osoby, nie by?o jednej która by wybitnie sterowa?a wydarzeniem, przynajmniej nie by?o to dostrzegane z zewn?trz.

Cytat:
S? to najcz??ciej muzycy doro?li, na pierwszy rzut oka bardzo surowo wygl?daj?cy
oczywi?cie wi?kszo?ci przypadków tak jest. ale grywa?am i z lud?mi w moim wieku i m?odszymi(!)

a propos do??czania si? do sesji, to w tym roku, chodz?c po irlandzkich pubach z moim gitarzyst? Tomiszkiem muzycy widz?c gitarr? na plecach sami zagadywali,by?my si? dosiedli.

Cytat:

Nie bierz na sesj? instrumentów spoza kr?gu muzyki irlandzkiej!
to wszystko wzgl?dne, jak napisa?e?. Na sesyji w Ennis pewien Irlandczyk gra? na congach.

Cytat:
Nie próbuj akompaniowa?, je?eli kawa?ek jest ewidentnie solowy
na sesji w Westport spotka?am si? z dziwnym zjawiskiem, widzianym tylko raz, tylko tam, ?e akompaniowano do ?piewu. Instrumenty melodyczne podbija?y harmoni?.

na szcz??cie nigdy si? nie spotka?am z pytaniem „cz?sto tu przychodzisz ?wiczy??”, ale mnie strasznie to rozbawi?oSmile

w kwestii grania setów mo?na wymieni? trzy sposoby:
-muzycy przed rozpocz?ciem utworu umawiaj? si? jaki b?dzie drugi i trzeci tunes,
-jedna osoba, rozpoczynaj?ca dany kawa?ek po odpowiedniej ilo?ci "kó?ek" zaczyna gra? nast?pny,
-co tune to inna osoba.chyba najrzadziej spotykane, kto? zaczyna a potem wzrokiem lub czasem krzycz?c do kogo? "tune!" przekazuje mu pa?eczk?Razz

Odnosz? jakie? takie przygn?bienie po przeczytaniu tego artyku?u. wszystko jest takie uszeregowane,uporz?dkowane, tysi?ce zasad. szczerze powiedziawszy gdybym najpierw przeczyta?a artyku?,a dopiero potem mia?a i?? na sesj? mia?abym wielkie opory.no ale spotka?a mnie w ?yciu inna kolejno??.

Take it easy! Wink
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Barfly

PostWysłany: Czw Wrz 13, 2007 8:48     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ano, pewnie ?e wszystko jest wzgl?dne. Nie ma jednej recepty na sesje - to spotkania ?ywych ludzi, wszelkie wydarzenia i kombinacje mog? wyst?pi?.

I nam zdarzy?o si? bywa? na przedziwnych sesjach - nie wszystkie by?y takie "u?o?one". Na jednej z nich jeden ledwo trzymaj?cy si? na nogach go?? uparcie uszcz??liwia? otoczenie swoj? interpretacj? "Banks of the Roses" z towarzyszeniem werbla, innym razem starszy pan z wdzi?kiem i ?z? w oku, bior?c pod r?ce zgromadzone niewiasty, ciep?ym g?osem intonowa? "Danny Boy'a" wspieraj?c swoje wykonanie teatraln? gestykulacj?. Jedn? z moich ostatnich sesji w pewnym momencie zdominowa?, z kolei, bojowo nastawiony "tam-bylec", który zawzi?tym g?osem, stoj?c (przy stoliku) ?piewa? "rebel songi" wygra?aj?c niewidzialnemu wrogowi kuflem piwa, od czasu do czasu funduj?c zebranym nieoczekiwany piwny prysznic (wi?kszo?? muzyków spakowa?a swoje instrumenty i wysz?a). Towarzyszy?a mu roze?miana dziewczyna, która stara?a si? chyba zanuci? co? drugim g?osem, a ?e ewidentnie nie mog?a si? wstrzeli?, zacz??a gra? na flecie (prostym) jak?? zupe?nie inn? melodi?, w trakcie kolejnej piosenki swojego kompana. Bywa ró?nie hehe.

Tu pozwol? sobie zacytowa? komentarz pewnego zdolnego Janka na temat tego samego tekstu. Zdolny Janek troch? mnie lubi, wi?c za samowolny cytat raczej mnie nie ubije. Uwaga trafna, wyja?niaj?ca wiele w?tpliwo?ci:

(...) Pami?tajmy o tym, ?e ten, kto buduje sesj?, czyli grupa trzymaj?ca w?adz?, decyduje o jej kszta?cie. Jak kto chce sesje flookowo-jazzowo-afro-etno, to prosz? bardzo, ma prawo j? stworzy?. Widzia?em i takie. I nikt nie ma prawa mu kw?ka? - wystarczy si? nie do??cza?, jest to opcja skuteczna i darmowa (...)

Artyku? jest celowo troch? "straszny", zak?adaj?cy "wariant ortodoksyjny" ?eby uczuli? na pewne kwestie, które mog? uderzy? kogo? zbytnio nastawionego na "hurra". Osobiscie, na w?asnej skórze do?wiadczy?em paru z tych nieprzyjemnych sytuacji, wi?c wol? ostrzec na wszelki wypadek. S?owa-klucz w tym tek?cie to: Pos?uchaj chwil? zanim zaczniesz i dopasuj si? do konwencji Moze si? okaza?, ?e trafi?a? na super-luzack? sesyjk?, bez ?adnych ogranicze?. Wtedy - je?eli Ci to odpowiada - hulaj dusza!

Pewnie, ?e nie wszystkie sesje s? tak bardzo u?o?one, ale jak widzisz, po takim przygotowaniu, zdobywaj?c w?asne do?wiadczenia mo?na si? tylko mi?o rozczarowa? Smile I o to chodzi! Je?eli kto? naprawd? chce gra? na sesjach, to ?aden tekst go nie zniech?ci, a par? porad "na wyrost" mo?e tylko pomóc.

W ogóle, to super Ci? widzie? na tym forum! Niech si? kula d?ugo i szcz??liwie Very Happy

Ostatnio zmieniony przez Barfly dnia Czw Wrz 13, 2007 13:33 , w całości zmieniany 6 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Barfly

PostWysłany: Czw Wrz 13, 2007 9:20     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

poznanskapyrka napisał:
na szcz??cie nigdy si? nie spotka?am z pytaniem „cz?sto tu przychodzisz ?wiczy??”

Szczerze mówi?c, z Twoim poziomem grania - nie dziwota Cool Odpowiednie umiej?tno?ci pozwalaj? unika? wpadek i tym samym wielu uwag, o których wspomina?em. Jezeli grasz pewnie i równo, a nie "pitolisz", to sesja mo?e na tym tylko zyska?. Razz Jeste?cie zgrani, znacie swój repertuar, wi?c jedziecie z tym koksem i si?? rzeczy, musi to brzmie? dobrze!
poznanskapyrka

PostWysłany: Czw Wrz 13, 2007 15:20     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
S?owa-klucz w tym tek?cie to: Pos?uchaj chwil? zanim zaczniesz i dopasuj si? do konwencji Moze si? okaza?, ?e trafi?a? na super-luzack? sesyjk?, bez ?adnych ogranicze?. Wtedy - je?eli Ci to odpowiada - hulaj dusza!

nie chc? ?eby wygl?da?o,ze gra?am na sesjach, na których wszystko mo?na i ka?dy gra co mu w duszy hula. chcia?am tylko zaznaczy? ,?e mam odczucia bardzo przyjazne ze spotka? z muzykami, którzy nie próbowali mnie wstawia? w ?adne szeregi.

Cytat:
W ogóle, to super Ci? widzie? na tym forum! Niech si? kula d?ugo i szcz??liwie
fajnie,?e co? takiego powsta?o w ogóle:) mnie równie? mi?o pogada? z ca?? braci? fletowa:)
Barfly

PostWysłany: Czw Wrz 13, 2007 17:23     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

poznanskapyrka napisał:
...chcia?am tylko zaznaczy? ,?e mam odczucia bardzo przyjazne ze spotka? z muzykami, którzy nie próbowali mnie wstawia? w ?adne szeregi.

i jak mam takowe, bo nawet je?eli kto? mnie kiedy? gdzie? w szeregu ustawi?, to - w wi?kszo?ci przypadków - mia? absolutn? racj?, co zrozumia?em gdy zastosowa?em si? do uwag. Ostatecznie muzyce wysz?o to na dobre i dzi?, sto kilkadziesi?t sesji pó?niej, podchodz? do tego nieco inaczej ni? na samym pocz?tku

Powtórz? si?. Twoje do?wiadczenia s? innne si?? rzeczy - gra?a? na tych sesjach niedawno, na poziomie, na którym ju? jeste? teraz. Ja, kiedy wlaz?em na swoj? pierwsz? sesj? jakie? 11 lat temu, by?em jeszcze pocz?tkuj?cym, nieokrzesanym piszczkiem z niedostrojonym tin whistlem za pazuch?, prze?wiadczonym, ?e wolno mu wszystko bo sesje s? "dla wszystkich" Smile W wi?kszo?ci przypadków sz?o g?adziutko, broni?o si?, ale par? "zgrzytów" da?o mi do my?lenia i wychowa?o na przysz?o??. Dzi?, kiedy czuj?, ?e nic dobrego nie wnios? do muzyki, nie próbuj? nawet wyci?ga? instrumentu. Kiedy? zacz??bym od razu i gra? bezkrytycznie od pocz?tku do ko?ca - znaj?c kawa?ki lub nie, bez róznicy.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Komentarze do artyku?ów Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: