Forum Whistlowisko Strona Główna Whistlowisko

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Uilleann Pipes
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Dudy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Luki



Dołączył: 10 Gru 2007
Posty: 123
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pią Sie 29, 2008 13:21     Temat postu: Uilleann Pipes Odpowiedz z cytatem

Czy w Polsce jest ktoś, kto gra na dudach irlandzkich?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jasiek



Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 113
Skąd: JędrzejĂłw/KrakĂłw

PostWysłany: Pią Sie 29, 2008 13:35     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest kilka osób, które je posiadają, a część też gra. Z tego co teraz potrafię sobie przypomnieć to:

- Darek Sojka z Carrantuohill - ma practice set
- Tomasz Haluszkiewicz "Connor" , posiada pełny zestaw uilleann pipes i świetnie na nich gra
- Kwiatek z Warszawy
- Maciak z Zielonej GĂłry
- Przemek z Anam na Eireann ma practice set Vignolesa
- Ja - posiadam practice set zrobiony przez Patricka Sky'a , ale nie umiem na nim grać Smile
- Pan Adam Prószyński , czyli jeden z tutejszych forumowiczów Smile
- Luki z Wrocławia - practice set Patricka Sky'a
- Mariusz "Greting" Tracz - practice set
- Kamil Rogiński z zespołu Rivendell

I jeszcze na pewno parę osób o których nie słyszałem...


Ostatnio zmieniony przez Jasiek dnia Sro Wrz 10, 2008 9:16 , w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ywysme



Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 41
Skąd: stolica powiatu

PostWysłany: Pią Sie 29, 2008 20:37     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Macieja Rumińskiego ostatnio widziałam w akcji z tymi dudami na koncercie więc gra.
_________________
Never was a cornflake girl...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
adam prószyński



Dołączył: 07 Wrz 2007
Posty: 198
Skąd: Dzierzkowice

PostWysłany: Sob Sie 30, 2008 11:46     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Owszem umiem na nich grać chociaz o zawrotnej szybkosci nie moge powiedziec, ale już poszły w świat. Miałem half set i niekompletny practice set odkupione od Marcina Rumińskiego. Dorobiłem do practicea worek wszystkie potrzebne przejściówki i grało tymbardziej ze chanter był lutniczy (jim Dailly). Pozyczal go ode mnie potem do nagrania kawalka na Green Hypnosis. Zostawiłem go do halfseta, a ten on halfseta przełozylem do practicea i sprzedalem komus z Warszawy. Z halfsetem rozstalem sie dwa lata temu. Zona sie wsciekala, ze sa za glosne, a cwiczyc trzeba. Full Set Connora to bardzo dobry instrument jesli dobrze pamietam to robil go CHARLES ROBERTS. Reklamowal w nim co prawda regulatory, ale teraz gra swietnie. Gralem tez na secie Przemka. Bylo ciezko bo Przemek osoba raczej duza a ja chudiutki i za diabla mieszek nie pasowal pod moje gabaryty. Tak z niedudziarskich zeczy. Czekam na flet od Copeleya (heban bez tuninslida) i na mandoline oktawowa co prawda Freshwatera, ale dziewiecioletnia czyli z czasow kiedy na prawde sie starali. Ostatnio w stanach gosc sprzedawal 12 letni cittern w stanie jak nowy i powiem ze obecnym instrumentom tego makera przynajmniej z wygladu zewnetrznego daleko do tego co robi teraz.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Luki



Dołączył: 10 Gru 2007
Posty: 123
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pon Wrz 01, 2008 14:33     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za informację. Właśnie otrzymałem practice set od Patricka Sky'a
Na razie uczę się układu palców dla poszczególnych dźwięków.
Dobrze wiedzieć, że nie ja jeden się zająłem tym instrumentem Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jasiek



Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 113
Skąd: JędrzejĂłw/KrakĂłw

PostWysłany: Pon Wrz 01, 2008 18:42     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oooo... Very Happy Jak ze strojeniem seta Sky'a? Jak sie spisuje stroik w tych warunkach? Masz jakies zdjecia seta?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jasiek



Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 113
Skąd: JędrzejĂłw/KrakĂłw

PostWysłany: Wto Wrz 02, 2008 7:01     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ywysme napisał:
Macieja Rumińskiego ostatnio widziałam w akcji z tymi dudami na koncercie więc gra.


Rozmawiałem z Marcinem i nie ma już uilleann pipes, więc musiało Ci się pomylić z jego dudami szkockimi Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ywysme



Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 41
Skąd: stolica powiatu

PostWysłany: Wto Wrz 02, 2008 19:25     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
ywysme napisał:
Macieja Rumińskiego ostatnio widziałam w akcji z tymi dudami na koncercie więc gra.



Rozmawiałem z Marcinem i nie ma już uilleann pipes, więc musiało Ci się pomylić z jego dudami szkockimi

Hah, no pewnie tak, bez okularów byłam a to już różnica. sorry, za wprowadzenie z błądSmile
_________________
Never was a cornflake girl...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Luki



Dołączył: 10 Gru 2007
Posty: 123
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pią Wrz 05, 2008 17:12     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jasiek napisał:
oooo... Very Happy Jak ze strojeniem seta Sky'a? Jak sie spisuje stroik w tych warunkach? Masz jakies zdjecia seta?


Zdjęcia już mam, jutro postaram się wrzucić w sieć.

Co do strojenia, to jak nauczę się utrzymywać stabilne dźwięki to będę mógł napisać więcej o strojeniu bądź nie strojeniu.
Po wyjęciu z pudełka cały zestaw od razu gra, tzn jestem w stanie wydobyć z niego dźwięki od D4 do B5, przy czym dolne D wymaga dużo uwagi przy utrzymywaniu ciśnienia w worku, bo łatwo wpada w "turbulencje". Większość dźwięków jest o 20 centów zbyt wysoka (ale nie wszystkie) i jest problem z Cnat. Udało ni się zagrać wyłącznie z chwytu B z otworem B zakrytym do połowy. A C# to nietypowo:
T 000|XXXX X czyli trochę niewygodnie ze względu na trzymanie kciuka na tylnim otworze.
Ogólnie bardzo się cieszę, że nie muszę modyfikować instrumentu zanim się z nim nie zapoznam i mogę się nauczyć pompowania, chociaż już widzę że trzeba będzie popracować przy nim, żeby do brze grał (ale to jest przecież nie do uniknięcia przy tym instrumencie).

Bardzo dużo ciśnienia wymagają dźwięki z drugiej oktawy. Czy to jest normalne, żeby ściskać worek z całej siły?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Luki



Dołączył: 10 Gru 2007
Posty: 123
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sob Wrz 06, 2008 12:42     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj udało mi się zagrać prawie wszystkie dźwięki prawie w stroju. WinkGórne E jest trochę wymagające.

a oto kilka zdjęć mojego instrumentu:



wewnątrz jednego otworu znajduje się metalowa obręcz. została tam wklejona (ciekawe dlaczego?)




Ostatnio zmieniony przez Luki dnia Pią Lis 19, 2010 23:27 , w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Yoshi
Site Admin


Dołączył: 22 Sie 2007
Posty: 129

PostWysłany: Sob Wrz 06, 2008 16:04     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do tej obręczy to jeśli nie jest to jakaś ciekawa praktyka w przebierkach, to strzelam, że komuś się za duży otwór nie w stroju zrobił i to taka sprytna metoda na uratowanie drewienka Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Luki



Dołączył: 10 Gru 2007
Posty: 123
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Nie Wrz 07, 2008 13:02     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Yoshi napisał:
Co do tej obręczy to jeśli nie jest to jakaś ciekawa praktyka w przebierkach, to strzelam, że komuś się za duży otwór nie w stroju zrobił i to taka sprytna metoda na uratowanie drewienka Wink

Też pomyślałem, że to poprawka na zbyt duży otwór, ale może to taki nowy techno tręd Wink


Dziś jest wspaniały dzień, udało mi się znaleść kombinacje palców dla górnego E Very Happy, jest dziwna:
T XXX|XXOX O

I tak gra idealnie czysto
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
adam prószyński



Dołączył: 07 Wrz 2007
Posty: 198
Skąd: Dzierzkowice

PostWysłany: Nie Wrz 07, 2008 19:07     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znalazlem wyjscie jak ominac problem sasiada glosnego przenosnego: www.vpipes.com (kosztuja 1000 euro)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Adidadi



Dołączył: 29 Sie 2007
Posty: 261
Skąd: Szczytno/Olsztyn

PostWysłany: Nie Wrz 07, 2008 19:10     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fajnie brzmią. Spodziewałem się gorszej barwy. Tylko ta cena...
_________________
W życia wędrówce, na połowie czasu,
Straciwszy z oczu szlak niemylnej drogi,
W głębi ciemnego znalazłem się lasu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Jasiek



Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 113
Skąd: JędrzejĂłw/KrakĂłw

PostWysłany: Sro Wrz 10, 2008 9:00     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Luki napisał:
Bardzo dużo ciśnienia wymagają dźwięki z drugiej oktawy. Czy to jest normalne, żeby ściskać worek z całej siły?


Z całej siły nie. Druga oktawa powinna wchodzić lekko, ale nie aż tak lekko żeby sama wskakiwała kiedy próbujesz grać w pierwszej.

Możliwe też, że jeśli nie grałeś nigdy wcześniej na żadnych dudach, nawet lekko grająca druga oktawa może się wydawać wchodzić ciężko. Zresztą od twojego postu minęło już trochę czasu, więc pewnie już to wszystko "czujesz" Smile

Jeśli druga oktawa ciągle wchodzi ciężko, może spróbować troche przesunać "bridle" żeby usta stroika się lekko przymknęły.

Cytat:
Co do tej obręczy to jeśli nie jest to jakaś ciekawa praktyka w przebierkach, to strzelam, że komuś się za duży otwór nie w stroju zrobił i to taka sprytna metoda na uratowanie drewienka Wink


Tak samo pomyślałem, ale na stronie Patricka jest zdjęcie practice seta z taka samą obręcza, więc możliwe, że takie coś inowacyjnego wprowadził, albo jest tam zdjęcie dud Lukiego Smile

Muszę przyznać, że twoje dudy Luki są o wiele ładniej wykonane od moich, postaram się wkleić zdjęcie moich niedługo. Tylko Twoje są zrobione z innego drewna, czy to jest Rosewood? Ja mam z Hebanu.

Natomiast do naszej listy dudziarzy w Polsce należy dopisać dwie osoby o których zapomniałem:

- Pierwsza osoba to Mariusz Tracz zwany Gretingiem, który dostał dudy gdzieś w 1992 albo w 1993 przywiezione z Irlandii, kiedy grał w kapeli "Wędrowny Kopacz Torfu" Smile). (swoją drogą ciekawe czy ktoś miał wcześniej w Polsce uilleann pipes? :>) Dudy zapomnianego makera, ale podobno jakiś "irol".

- Kamil Rogiński z zespołu Rivendell http://www.rivendell.art.pl , pamiętam, że kiedyś spotkaliśmy przy okazji jakiegoś koncertu i miał grające dudy, nawet ich używał podczas swojego występu.

Nie mam zdjęcia swoich, ale wkleję zdjęcie dud Gretinga:













[URL=http://g.imageshack.us/img228/img63




Ostatnio zmieniony przez Jasiek dnia Sro Wrz 10, 2008 20:32 , w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Dudy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group