Forum Whistlowisko Strona Główna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Uilleann Pipes
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Dudy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Perry

PostWysłany: Wto Lis 08, 2011 12:22     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rogge te?. Ja walcze z chanterem pakista?skim teraz. Dorabiam ca?ego nowego topa. Niestety jako?? wykonania tych chanterów jest straszna ;/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Lulu

PostWysłany: Nie Kwi 01, 2012 13:02     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawi mnie taka oto kwestia:
czy mo?na "pod??czy?" julianowy chanter do worka innych dud?

Przypuszczam, ?e jest to kwestia dorobienia czego? na kszta?t przej?ciówki by utrzyma? szczelno?? pomi?dzy workiem a przebierk?.

Jednak jest jeszcze kwestia nape?niania worka powietrzem. W dudach irlandzkich idzie ono z miecha, a mój pomys? zak?ada by nie miecha nie dokupowa?.
Powrót do góry
Ashankar

PostWysłany: Wto Kwi 10, 2012 23:27     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Heja!
Czy ktos bylby w stanie podac jakis namiar na Macka z Zielonej Gory? O ile wciaz gra i jest w Zielonej Gorze Smile
Bylabym bardzo wdzieczna
Z gory dzieki
Powrót do góry
Peter_Piper

PostWysłany: Sob Maj 12, 2012 19:06     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znalaz?em na eBayu Practice Set wykonany przez Michael'a Vignolesa i pomy?la?em, ?e mo?e kogo? to zainteresuje, wi?c wrzucam linka. Cena chyba nie jest zbyt wysoka: http://www.ebay.pl/itm/Uilleann-Practice-Bagpipe-Set-with-Case-by-Michael-Vignoles-/251060563317?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a74602d75#ht_500wt_1127

Dodatkowo dwa Practice Sety do odbudowy, ale z tego co widz? w ca?kiem niez?ym stanie: http://www.ebay.pl/itm/2-IRISH-UILLEANN-BAGPIPE-PRACTICE-SETS-1-Set-Made-by-Dan-ODowd-FOR-RESTORATION-/120909689759?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c26c7739f

Na koniec stary full set Crowley'a z dwoma regulatorami (troch? dziwne, ?e nie z trzema) od nieco ponad 1000 z?.:
http://www.ebay.pl/itm/Uilleann-pipes-made-by-Tadhg-Crowley-of-Cork-1930s-/180880791473?pt=UK_Crafts_Leathercraft_LE&hash=item2a1d55d7b1#ht_1084wt_1344

To tyle ode mnie, wracam do pisania pracy o poezji Roberta Burnsa Wink
Before "Going Home" "The Wild Rover" bade his "Farewell To The Creeks". "All Through The Night" he travelled, saw "The Back Of The Moon" and at "The Dawning Of The Day" finally came back to his home in "Bonnie Dundee" Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
michu
Gość

PostWysłany: Pią Paź 12, 2012 9:42     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No i we wtorek przyszed? worek i przebierka.
Pod??czy?em mieszek ten kupiony od Micha?a z forum i si? zacz??o Smile
Przebierka bardzo ?adnie stroi. Co do worka mam takie pytanie czy dopuszczalne s? minimalne nieszczelno?ci - chodzi o ten zaworek w bardzo niewielkim stopniu nie trzyma czy to ?le czy dobrze bo nie wiem czy ca?o?? ma by? hermetycznie szczelna czy bardzo niewielkie nieszczelno?ci s? dopuszczalne? Worek wykonany jest bardzo solidnie i szczelny. Dzi? mój drugi dzie? poznawania instrumentu i musz? powiedzie? ?e to naprawd? trudny i wymagaj?cy instrument. Co zwróci?o moj? uwag? to fakt ?e praca miechem wcale nie jest lekka - trzeba w to w?o?y? sporo si?y. Mo?e kwestia tkwi w czym innym jak s?dzicie czy wy te? u?ywacie sporo si?y do obs?ugi miecha czy mo?e wina le?y po stronie miecha i trzeba by go jako? dodatkowo uszczelni?? Du?? trudno?ci? jest utrzymanie worka i chyba b?d? musia? si? d?ugo przyzwyczaja? do pozycji graj?cego. Kolejna pro?ba dla osób ju? graj?cych. Jak sobie radzi? z D#? chodzi o ten 1 otwór który si? odkrywa? Najwi?cej problemów mam z tym d?wi?kiem bo albo mi zdycha albo mog? go utrzyma? bardzo krótko szczególnie gdy gra si? skal? i ko?czy w?a?nie D#. Bardzo b?d? wdzi?czny za cenne wskazówki. Dodatkowa rzecz o któr? chcia?bym zapyta? to jak wy?wiczy? chwyt bo ci??ko mi utrzyma? szczelno?? przebierki jak dopompuj? powietrze bo cz?sto mi ucieka ono przez otwory? Co by?cie polecili jakie ?wiczenia by to dobrze wy?wiczy? je?li chodzi o szczelno?? przebierki. Ostatnie pytanie bo mi bardzo na tym zale?y to sprawa pozycji w jakiej najlepiej gra? i jak sobie poradzi? z trzymaniem worka - czy ma on by? mi?dzy lewym ?okciem czy mo?e powinien lekko opada? na lew? nog? - sam nie wiem. Z góry bardzo dzi?kuj? za wszelkie cenne rady.
Ca?y dzie? walki z instrumentem przyniós? efekty. Wymieni?em rur? ??cz?c? miech z workiem na d?u?sz? (co poprawi?o prac? ca?ego uk?adu gdy? nowy w?? si? nie za?amuje i nie komplikuje grania) oraz troch? majstrowa?em przy stroiku tj. t? obr?cz? która ?ciska listki do tego stopnia ?e j? nawet zdj??em i dogina?em bo co? albo si? zsuwa?a w dó? albo za mocno ?ciska?a listki. Obecnie trzyma ju? jak nale?y. W stroiku by?a te? ni? woskowana chyba do uszczelniania po??czenia chanter-stroik. Zdj??em j? i pokombinowa?em z u?o?eniem stroika tak aby stroi? dobrze. Dopiero po tym s powrotem nawin??em j? by stroik by? stabilny i w?a?nie do tego ta ni? s?u?y heh nie wiedzia?em na pocz?tku. Dodatkowa rzecz to jak na razie wychodz? d?wi?ki ca?ej skali i ju? zaczynam kuma? baz? je?li chodzi o operowanie mieszkiem i workiem. Najtrudniej utrzyma? D# a reszta wychodzi p?ynnie. Co do drugiej oktawy próbowa?em i wychodzi ale chc? najpierw opanowa? pierwsz? oktaw? i zabior? si? za 2 a potem po??cz? w ca?o?? przej?cia mi?dzy oktawami. Efekt dzisiejszych zmaga? - bol?ce ?ci?gna w prawej d?oni to jest kciuka oraz zm?czona prawa r?ka od walki z miechem - bezcenne Smile Co do rad to bardzo prosz? piszcie bo potrzeba wymiany do?wiadcze? dla tych co dopiero zaczynaj? przygod? z uilleannami tak jak ja.

==============
==============

Aby nie nabija? postów niepotrzebnie dopisz? tutaj.
Sprawy si? troch? ryp?y gdy? poznaj?c instrument ujawni?y si? pewne wady. Pierwsza z nich to stroik a raczej jego mostek. Próby regulacji spe?z?y na niczym do tego stopnia ?e mostek p?k? Exclamation w wyniku doginania. Pomoc? okaza?y si? filmiki na YT i tam pokazane jest ?e mo?na dorobi? mostek z drutu najlepiej miedzianego i mi?kkiego. Tak te? zrobi?em. Za?o?y?em ten zwój tak jak czyta?em w jednej z instrukcji odno?nie stroików. Lekko potem ?ci?gn??em szczypcami. Zacz??em nast?pnie sprawdza? czy mi przebierka b?dzie stroi?a. Okaza?o si? ?e wszystko jest nareszcie dobrze bo na tunerze pokazywa?o mi dobre strojenie. Mostek si? nie zsuwa i listki trzyma dobrze.
Kolejn? wad? okaza? si? mieszek - przepuszcza? lekko powietrze na klapie wlotowej tam gdzie jest ni? która uszczelnia zaworek - owin??em ta?m? teflonow? i po problemie. Wiele razy dokonywa?em korekty klapki na wlocie do worka i musz? przyzna? ?e po ilu? próbach u?o?y?a si? w ko?cu dobrze. Co do po??czenia to wymieni?em ca?y w?? ??cz?cy miech z workiem i troch? mi zaj??o aby go dobrze poprzycina? na d?ugo?? obwodu w moim pasie i biodrach tak by mi worek nie odstawa? za bardzo od lewego ?okcia. Najgorsza wad? to okaza? si? worek - by? mo?e by? szyty dla kogo? o wi?kszych gabarytach...bo szyjka by?a za d?uga i albo si? za?amywa?a i d?awi?a przep?yw powietrza do przebierki albo pozycja by dobrze gra? wymaga?a dos?ownie umiej?tno?ci gimnastycznych. Teraz pewnie jak to kto? czyta to si? za g?ow? z?apie co zrobi?em. Nie mog?c doj?? do ?adu z t? szyjk? wzi??em no?yczki Shocked i najzwyczajniej w ?wiecie obci??em zwój nici woskowanej trzymaj?cej stocka i wyj??em go. Potem obci??em gdzie? z 3 cm szyjki. Próbowa?em to potem zmontowa? w ca?o?? opaskami plastikowymi tzw. zaciskami. Mimo tego nieszczelno?ci by?y spore. Postanowi?em inaczej sobie z tym poradzi?. Nast?pnego dnia wzi??em i ca?o?? sklei?em to jest stocka z szyjk? klejem szewskim Rolling Eyes i ?cisn??em zapinkami plastikowymi bo takie obejmy do w??y co si? je skr?ca nie dawa?y rady. Ca?o?? owin??em ta?m? maskuj?c? i czeka?em a? zwi??e. Nast?pnego dnia zdj??em ta?m? i ca?o?? owin??em ta?m? izolacyjn?. Ca?o?? jest troch? krótsza i nie za?amuje si? jak wcze?niej. Wczoraj robi?em ma?e próby i wszystko gra?o dobrze. Dzi? przetestowa?em wszystko i mog? powiedzie? ?e wszystko gra i stroi oraz pracuje w ko?cu dobrze Very Happy. Pomocne okazuje si? te? nie zapinanie paska od mieszka ciasno i wysoko i w tedy mieszek pompuje wi?cej powietrza oraz pracuje p?ynnie i nie d?awi si?. D?wi?ki s? stabilne i p?ynne. Strój trzyma znakomicie oraz druga oktawa wchodzi tak jak powinna. Teraz mog? si? ju? zaj?? ?wiczeniami. Na razie potrafi? zagra? ca?? skal?. Wychodz? mi te? drugie oktawy. Mam jeszcze spore problemy z utrzymaniem ci?g?o?ci d?wi?ku i zm?czeniem palców. My?l? ?e solidna praca przyniesie efekty. Teraz zajm? si? wy?wiczeniem ci?g?o?ci d?wi?ków oraz prac? nad tzw. octave jumping. Jak opanuje wydobywanie d?wi?ków i ?wiczenia ich to bior? si? za pierwsze próby grania prostych melodii.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Dudy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4
Strona 4 z 4

Skocz do: