Forum Whistlowisko Strona Główna Whistlowisko

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

flet irlandzki w polskiej muzyce
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Folk polski
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
poznanskapyrka



Dołączył: 12 Wrz 2007
Posty: 190
Skąd: w drodze...

PostWysłany: Czw Wrz 13, 2007 8:29     Temat postu: flet irlandzki w polskiej muzyce Odpowiedz z cytatem

Jak na razie tylko Michał Żak pokazał się z fletem irlandzkim grając na nim polską muzykę.Mam na myśli kwartet Niedźwiecki/Żak/Kierzkowski/Pulcyn, występowali w tym roku na Nowej Tradycji. próbki dźwięku można pobrać tutej: http://www.myspace.com/nzkpband

a z własnych doświadczeń i rozmów z innym flecistami powiem, iż wydaje mi się, że w najbliższej przyszłości dane nam będzie więcej słuchać polskiej muzyki na flecie. OBY Very Happy
_________________
Poznań miasto Doznań
www.ewelinagrygier.art.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Perry



Dołączył: 30 Sie 2007
Posty: 212
Skąd: Jozee pod Warszawa

PostWysłany: Czw Wrz 13, 2007 22:12     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmmm Smile Widzialem ze Marek Przewłłocki ma jakieś ciągoty w strone naszego rodzimego folku Smile Też licze ze cos z tego wyjdzie Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
poznanskapyrka



Dołączył: 12 Wrz 2007
Posty: 190
Skąd: w drodze...

PostWysłany: Czw Wrz 13, 2007 22:21     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jeżeli chodzi o "Halinę" Razz to śpiewa ją od lat nieustannie:P...
_________________
Poznań miasto Doznań
www.ewelinagrygier.art.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Barfly



Dołączył: 28 Sie 2007
Posty: 237
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Pią Wrz 14, 2007 7:39     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marecki, przynajmniej na ostatniej Dowspudzie, bardzo entuzjastycznie propagował ideę grania polskiej muzyki na flecie. W szczególności do Oberków gorąco mnie namawiał, ale, że za tymi nie przepadam, krakowskim targiem stanęło na Kujawiakach Cool

Marecki! Może wpadniesz tu do nas, co? Będzie raźniej.
_________________
Strings in the earth and air
make music sweet
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Yoshi
Site Admin


Dołączył: 22 Sie 2007
Posty: 129

PostWysłany: Nie Wrz 16, 2007 17:13     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No wlasnie... Rozmawialem z Mareckim wlasnie na Dowspudzie i mowil, ze wlasnie czyms takim jest zainteresowany Wink

Maila do Dullahan'ow wysylalem, wiec jesli odebrali to wie o istnieniu tej stronki Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Searleit



Dołączył: 04 Wrz 2007
Posty: 4
Skąd: Odroujście

PostWysłany: Czw Paź 11, 2007 16:32     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie, jeśli ktoś jest w posiadaniu nut/nagrań z naszą muzyką ludową to ja jestem zainteresowana, nawet bardzo Smile .
_________________
Caellum non animum mutant qui trans mare currunt.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Barfly



Dołączył: 28 Sie 2007
Posty: 237
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Pią Paź 12, 2007 12:03     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ależ proszszsz, oberek z (byłego) radomskiego:
http://mp3.wp.pl/p/strefa/posluchaj/hifi,83997.html

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
_________________
Strings in the earth and air
make music sweet


Ostatnio zmieniony przez Barfly dnia Pią Paź 12, 2007 13:56 , w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Yoshi
Site Admin


Dołączył: 22 Sie 2007
Posty: 129

PostWysłany: Pią Paź 12, 2007 13:52     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciezkie Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Marecki



Dołączył: 16 Gru 2007
Posty: 7
Skąd: Kołobrzeg / Warszawa

PostWysłany: Nie Gru 16, 2007 13:00     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witan wszystkich.
Bardzo mnie cieszy ta nitka tematyczna.
Otóż w/g moich informacji można stwierdzić istnienie takiego pojęcia jak flet polski. Jedynym czynnym flecistą działającym w kapeli ludowej jest dzisiaj chyba tylko Antoni Bednarz z Kapeli Bednarzy z Nowej Wsi w okolicach Tomaszowa Lubelskiego. Tu znajdziecie jedo zdjęcie:
http://www.kapelabednarzy.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=57&Itemid=101
Flet na ytm zdjęciu, moim zdaniem nie jest polską produkcją, wydaje mi się, Ĺźe pochodzi z niemiec i najprawdopodobniej Antoni Bednarz znalazł się w jego posiadaniu przypadkiem, "Flet poprzeczny – A. Bednarza – po Ignacym Zwolakiewiczu. Instrument fabryczny bez znaku firmowego. Jest to stary typ fletu tzw. flet „monowski” o menzurze konicznej. Ustnik wykonany jest z kości słoniowej."
Pan Antoni gra teĹź na fletach zrobionych przez siebie :
http://www.kapelabednarzy.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=58&Itemid=102
Jednak nie byłbym taki entuzjastyczny a propos tego wątku. Słyszałem, że Michał był u Pana Antoniego żeby dowiedzieć się czegoś o jego graniu i dowiedział się niewiele, parę melodi na krzyż.
Natomiast bardziej popularna jest fujarka brzozowa alikwotowa.
Gra na takiej pan Stanisław £oskot z Samogoszcza. Dwa nagrania można znaleźć na płycie Mzaowsze II z serii Muzyka ¬ródeł. Inny flecista grający na fujarce alikwotowej to ś.p Jan Trzpil z Mierżączki k/ Garwolina. Nagranie oberka w jego wykonaniu można znaleźć na płycie Mazowsze z serii Muzyka ¬ródeł.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Marecki



Dołączył: 16 Gru 2007
Posty: 7
Skąd: Kołobrzeg / Warszawa

PostWysłany: Nie Gru 16, 2007 22:37     Temat postu: Aha i jeszcze jedno Odpowiedz z cytatem

Myślę że raczej nie powinno się określać tego typu fletu jako irlandzki. Jest to po prostu pozostałość po flecie barokowym (jego ewolucyjny ciąg dalszy), który został zasymilowany w wielu tradycjach europejskich. Akurat w Irlandii najdłużej chyba się utrzymuje. Przecież w Polsce miał miejsce ten sam proces co w Irlandii. Przypomnę że chodzi o moment, w którym system boema zyskał na popularności, wówczas muzycy angielscy grający muzykę 'poważną' przeżucali się masowo na boema i bardzo tanio odsprzedawali te drewniane flety z tzw systemem prostym. I dokładnie to samo działo się w Polsce, tylko do Polski trafiały najczęściej flety z Niemiec, te z główkami z kości słoniowej. Słyszałem ostatnio, że w wielu domach na Mazowszu są jeszcze takie flety ale już nie ma kto na nich grać bo ci 'dziadkowie' którzy na nich grali najczęściej już są ś.p.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Yoshi
Site Admin


Dołączył: 22 Sie 2007
Posty: 129

PostWysłany: Nie Gru 16, 2007 22:48     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wlasciwie racja... W koncu irlandzkim powinno sie nazywac flet jedynie nieoklapowan - tak przynajmniej mi sie wydaje. Ale kto wie, moze gdzies w Polsce byl sobie taki jeden co na takim pogrywal Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Perry



Dołączył: 30 Sie 2007
Posty: 212
Skąd: Jozee pod Warszawa

PostWysłany: Pon Gru 17, 2007 15:14     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odezwe sie jako czlowiek ktory siedzi troche w histori fletu poprzecznego i budowie.

Typowy flet "irlandzki" to jest tak naprawde flet romantyczny w odmianie angielskiej. Istnieje jeszcze odmiana niemiecka, francuska i mniej popularne wloska, duńska i amerykańska.
Wszystkie te flety maja niemal identyczny system palcowania, roznia sie ukladem kluczy, menzura, i dzwiekiem.

Flety niemieckie maja mniejszy dzwiek od angielskich, mniejsza menzure i duza ilosc klap.
Temperacje maja podobna do barokowej (niskie D, niskie F#, wysokie A itp) Najbardziej popularny jest tzw german standard (11-klap integralna stopka w H). Glowka kosciana jest tez jednym z elementow wyrzoniajacych flety niemieckie, aczkolwiek wiekszosc fletow byla robiona z glowka drewniana.
Kosc byla wtedy sporo tansza ale mimo wszystko byl to material drogi i trudny w obrobce.

Ale powtarzam to jest tzw standard. W Niemczech w XIX wieku bylo mnostow producentow fletow ktorzy robili flety w ukladzie od 4 do 25 klap (takie monstra ze stopka w dolnym G). Generalanie powyzej 15 klap flety sa rzadko spotykane.

Na zdjeciu Pana Bednarza flet jest z odlaczalna stopka C. Glowka z kosci sloniowej. Klapy osadzone na metalowych slupkach. Klapa G# wygieta co tez jest rzecza ktora czesto spotyka sie we fletach niemieckich
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
poznanskapyrka



Dołączył: 12 Wrz 2007
Posty: 190
Skąd: w drodze...

PostWysłany: Sro Gru 19, 2007 19:09     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"już nie ma kto na nich grać bo ci 'dziadkowie' którzy na nich grali najczęściej już są ś.p"

kiedyś w Lublinie w Chatce Żaka widziałam na wystawie fotografii Bieńkowskiego zdjęcie flecisty (niestety nie pamiętam nazwiska, zrobiona chyba w 98 roku) grającego, czy już raczej w tym momencie jedynie pozującego do zdjęcia z fletem drewnianym, z główką z kości słoniowej.Być może zostały też poczynione jakieś nagrania i jeśli tak może zostanie to wydane na jakiejś płycie z serii muzyka odnaleziona. Choć....nawet jeżeli człowiek ten grał kiedyś to zapewne miał dużą przerwę i nie wiadomo jakby to granie mu wyszło po latach niepraktykowania.
Stopka była złożona w sposób sugerujący nieużywanie klap- co często można też zaobserwować na sesjach w Irlandii.

Podobno w okolicach Lublina kiedyś granie na fletach było popularne,i rzeczywiście teraz walają sie po strychach. Ostatnio pewien ktoś znalazł u siebie dwa flety, chyba po kimś z rodziny jeśli dobrze pamiętam.
_________________
Poznań miasto Doznań
www.ewelinagrygier.art.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Marecki



Dołączył: 16 Gru 2007
Posty: 7
Skąd: Kołobrzeg / Warszawa

PostWysłany: Sro Gru 19, 2007 20:58     Temat postu: PowrĂłt po latach Odpowiedz z cytatem

Ale to nie jest nic nadzwyczajnego taki powrĂłt do grania po latach.
Słynna dzisiaj, wiekowa już pani Kitty Hayes (nie pamiętam ja dokładnie się to pisze) też od niedawna gra na koncertinie. Ale to jest jej 'druga' przygoda. Grała jak była młoda, chyba jeszcze przed wojną. Kiedyś instrumentem używaną przez armię zbawienia była właśnie koncertina, stali oni ci członkowie armii zbawienia na rogach ulic, grali na koncertinach i nawoływali jakimiś tam hasłami chrześcijańsko-agitacyjnymi (sam słyszałem na żywo tę opowieść od Pani Hayes).
Ona właśnie tak robiła, następnie po wojnie zarzuciła granie na koncertinie i kilka lat temu za namową młodych muzyków wróciła do tego i świetnie gra. Możecie obejżeć filmik z nią na... już zapomniałem jak ten sklep się nazywa chyba Custy's z Ennis, w każdym razie na stronie tego sklepu. No więc nie widzę problemu żeby na nasz grunt przenieść takie akcje, tylko trzebaby dziadków ponamiawiać.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
poznanskapyrka



Dołączył: 12 Wrz 2007
Posty: 190
Skąd: w drodze...

PostWysłany: Sob Gru 22, 2007 1:43     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no tak...tylko ile po takich namowach będzie własnej woli a ile przymusu do uczestnictwa w "folklorach"...?...
taka dygresja na temat:)...jak wiadomo mamy w Wlkp między innymi dudy wielkopolskie. Jakieś dwa, trzy lata temu na pasterce w Opalenicy (troszkę dalej na zach. od Pozn. niż Niepruszewo:) grał sobie kolędy Pan Gruszczyński na dudach z akompaniamentem organisty. mnie się bardzo podobało. niestety większość ludzi przed kościołem mówiła co innego:(
_________________
Poznań miasto Doznań
www.ewelinagrygier.art.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Folk polski Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group