Forum Whistlowisko Strona Główna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pytania pocz?tkuj?cego
Idź do strony 1, 2, 3  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Whistle
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Krisso

PostWysłany: Wto Sty 13, 2009 13:43     Temat postu: Pytania pocz?tkuj?cego Odpowiedz z cytatem

Witam!
Stwierdzi?em, ?e zaczn? sobie gra? na whistle - zw?aszcza, ?e od zawsze klimaty irlandzkie mi le?a?y
Znalaz?em ca?? mas? tabulatur, ale mam problem - co oznaczaj? "+" i "#" pod nimi? Jak si? to gra?
Np. poni?ej mam link do Foggy Dew - zale?a?oby mi si? tego nauczy?
http://sniff.numachi.com/lookup.cgi?tt=DEWFOG&ti=DEWFOG2&tab=w

Z góry dzi?ki za pomoc i wyrozumia?o??
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Yoshi
Site Admin

PostWysłany: Wto Sty 13, 2009 13:46     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

+ - wy?sza oktawa
# - d?wi?k nie do zagrania na danym whistle'u (teoretycznie Razz)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Krisso

PostWysłany: Wto Sty 13, 2009 13:47     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzi?ki Very Happy - ale:
Jak zaga? wy?sz? oktaw?? S?ysza?em, ?e wystarczy mocniej dmucha? Smile

Teoria teori? - jak zagra? te "teoretycznie" niemo?liwe d?wi?ki?
Powrót do góry
Yoshi
Site Admin

PostWysłany: Wto Sty 13, 2009 18:23     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.whistle.art.pl/forum/viewtopic.php?t=140
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Krisso

PostWysłany: Wto Sty 13, 2009 22:21     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak przeczyta?em temat o oktawach... "+" oznacza ?e trzeba przerzuci? o oktaw? wy?ej, a "#" ?e nie da si? zagra? teoretycznie... wi?c te? trzeba o oktaw? wy?ej?
Podsumowuj?c - je?li pojawi? si? takie oznaczenia musz? gra? zgodnie z tabulatur?, tylko przy danym d?wi?ku "mocniej dmucha?" tak ?
Wink Wybaczcie natr?ctwo zupe?nie zielonego i nadu?ywanie cierpliwo?ci Sad
Powrót do góry
Barfly

PostWysłany: Sro Sty 14, 2009 8:36     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Troch? to bardziej skomplikowane ni? tylko "mocniej dmucha?" (ogólnie w ITM) ale w tym przypadku powinno zadzia?a?.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Glas

PostWysłany: Nie Mar 28, 2010 16:12     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

korzystaj?c z tego tematu chcia?bym dorzuci? swoje pytanie, mianowicie:
Jak gram na whistlu (chwilowo Feadóg) high D zauwa?y?em tak? zale?no??, ?e d?wi?ki ni?sze w pierwszej oktawie wymagaj? znacznie mniejszej si?y dmuchania ni? d?wi?ki wy?sze. W moim przypadku objawia si? to tym, ?e ci??ko jest mi wydoby? czysty d?wi?k D, czy E (oczywi?cie starannie zakrywam dziurki) przez co albo:
a) d?wi?k zaczyna '?wiszcze?' nieprzyjemnie
b) zwyk?e E czy D momentalnie przechodzi do oktawy wy?szej przy takiej samej sile dmuchni?cia jakiej u?ywam przy graniu ka?dego innego d?wi?ku.

Gdzie mo?e tkwi? feler?
czy mo?e tak jest i po prostu powinienem dmucha? s?abiej (z kolei wtedy jest problem z wydobywaniem np C# czy B)?

b?d? d?wi?czny za pomoc Smile
fishman

PostWysłany: Nie Mar 28, 2010 20:38     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Je?eli to wina whistla to i tak nie przekonasz si?, dopóki nie spróbujesz jakiego? innego. Osobi?cie nie gra?em na feadogu, ale z innymi whistlami jak i fletem te? musia?em si? oswoi? z przej?ciami mi?dzy oktawami, tzn. ekperymentowa?, próbowa? dmucha? z ró?n? moc? itd. My?l?, ?e nawet jak jest spora ró?nica moc? mi?dzy otawami to da si? nauczy? jako? to kontrolowa?, na pocz?tku ?wiadomie, pó?niej ju? odruchowo.

Spróbuj po?wiczy? oktawy i harmonie (kalkuj? to s?owo z angielskiego). Sam je robi? od paru miesi?cy i my?l?, ?e daj? po czasie bardzo fajne efekty. Wygl?da to tak, ?e próbujesz zagra? co? pomi?dzy d?wi?kiem drugiej oktawy, a 3ciej (na jednym otworze). W praktyce robi si? to na 3 dolnych otworach, na pozosta?ych trzeba bardziej kombinowa?, poza tym najwy?sze d?wi?ki ju? zabijaj? uszy. Przejrzyj ?wiczenia, jakie sugeruje JM Veillon na stronie:

http://users.skynet.be/berkenhage/index.html

?wiczenia na flet, ale na whistlu te? si? sprawdzaj?. Zdecydowanie pomagaj? wy?wiczy? wra?liwo?? zad?cia.
Powrót do góry
Luki

PostWysłany: Nie Mar 28, 2010 23:25     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I ja dodam par? groszy od siebie.
Zaczyna?em moj? przygod? z muzyk? irlandzk? od whistla Feadóga.
Okaza?o si?, ?e to najwi?kszy ?mie? w?ród whistli na jaki trafi?em. Wiem, ?e niektórym osobom trafi? si? dobry model i polecaj? whistle tego producenta, ale obiegowa opinia jest taka, ?e trafienie na dobrego taniego whistla mo?na porówna? do udzia?u w loterii. Mi si? nie uda?o i Tobie prawdopodobnie te? nie Smile.
Proponuj? jak najszybciej przesi??? si? na co? porz?dniejszego.
Glas

PostWysłany: Pon Mar 29, 2010 15:28     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@fishman - tak jak mówisz, nie dowiem si? co i jak póki nie spróbuj? gry na innym egzemplarzu, tak?e za takowym si? rozgl?dn? - i pewnie czytaj?c opinie padnie na goldfinch'a Smile

no i dzi?ki za link'a do ?wicze? Smile

@Luki - bardzo mo?liwe, ?e kiepski egzemplarz si? trafi?, ale równie? mój brak umiej?tno?ci mo?e by? tu kluczowy - sprawdzimy jak nowy whislte wpadnie mi w ?apy Smile

w ka?dym razie dzi?ki Panowie Smile
michal18c

PostWysłany: Pon Mar 29, 2010 23:07     Temat postu: feadóg Odpowiedz z cytatem

Ja te? posiadam feadóga. Gdy go dosta?em i zacz??em gra? poczu?em si? rozczarowany poniewa? d?wi?k tego whistla by? jakby "trzeszcz?cy". Zastosowa?em jednak pewiem "myk" otó? z blistra po witaminie C Smile wyci??em prostok?t o wymiarach: pierwszy na szeroko?? kana?u, którym wydobywa si? powietrze a drugi na pó? cm. Prostok?t ten umie?ci?em w owym kanale - skróci?o to drog? powietrza a co za tym idzie d?wi?k whistla si? poprawi?. Budowa ustnika wp?ywa na barw? instrumentu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Feaorn

PostWysłany: Wto Mar 30, 2010 17:21     Temat postu: Polecamy si?! Odpowiedz z cytatem

Glas napisał:
@fishman - tak jak mówisz, nie dowiem si? co i jak póki nie spróbuj? gry na innym egzemplarzu, tak?e za takowym si? rozgl?dn? - i pewnie czytaj?c opinie padnie na goldfinch'a Smile

Polecamy si?! Wink

W materii Feadogów chyba wszystko zosta?o ju? powiedziane. Te? tak zaczyna?em i te? nie by?o z tym brzmieniem ?atwo. Wink
Glas

PostWysłany: Czw Kwi 08, 2010 9:11     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak?e tego Panie i Panowie.
4 ju? chyba dzie? Ciesze si? z Goldfincha, ale pomimo, ?e naprawdem rad z instrumentu (opini? sw? umieszcz? w odpowiednim temacie za jaki? czas), widz?, ?e prawda wygl?da najprawdopodobniej w ten sposób, ?e nie doceni?em, b?d? przeceniam si?? moich p?uc. W skrócie - mam problemy z zad?ciem. Tak?e tego, w jaki sposób Wy, bardziej do?wiadczeni whistlerzy i whistlerki, wy?wiczyli?cie optymalne zad?cie?
Tak wiem - powinienem wyczu? instrument i przystosowa? si? do niego, jednak wydaje mi si?, ?e s? jakie? sposoby konkretne aby wy?wiczy? zad?cie jednocze?nie delikatne (ale nie zbyt) i dynamiczne. Korzystam póki co z ?wicze? na flet wskazanych przez fishmana jednak by?bym d?wi?czny za wskazanie ?wicze? konkretnie na whistla.

Slán! Smile
fishman

PostWysłany: Czw Kwi 15, 2010 21:32     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak wyrobi? optymalne zad?cie? Odpowied? jest chyba prosta - nale?y potrenowa? co najmniej tych par? latek. Jeste? bardzo optymistyczny, je?li my?lisz, ?e granie na whistlu jest tak proste, ?e wystarczy jedna rada i po k?opocie.
Poza tym jest jedna, chyba najcz??ciej powtarzana ogólnie w?ród flecistów rada: d?ugie d?wi?ki. Je?eli mia?bym doda? jeszcze co? od siebie, to proponowa?bym nauczenie si? swobodnego czerpania powietrza mi?dzy d?wi?kami - ale tak naprawd? to nie wiem dok?adnie na czym polega Twój problem, tzn. czy najzwyczajniej w ?wiecie nie musia?by? troch? pogra? i oswoi? si? z prac? przepony. Jako-takie granie na whistlu nie jest chyba na tyle trudne, ?eby musie? czyta? podr?czniki, wystarczy dobry instrument i muzyka do os?uchania. Problemem to s? raczej szczegó?y w pó?niejszym etapie nauki.
Jeszcze dodam co? odno?nie ?wiczenia z harmoniami, o których wspomina?em. Kiedy? na C&F spotka?em si? z analogicznym ?wiczeniem, które polega na graniu oktawy tylko doln? r?k? - zaczynaj?c od drugiego d i u?ywaj?c po g w?a?nie d?wi?ków harmonicznych. Na moim goldfinczu ca?kiem fajnie to wychodzi. W sumie, to przy lekkim wysi?ku da si? zagra? na nim harmoni? na ka?dym otworze, a nawet i spor? cz??? trzeciej oktawy. Wi?c nie masz ju? co zwala? na sprz?t Smile
Powrót do góry
michal18c

PostWysłany: Pią Kwi 16, 2010 14:21     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A s?ysza? kto? o graniu na whistle'u przy u?yciu metody oddechu permanentnego?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Whistle Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

Skocz do: