Forum Whistlowisko Strona G³ówna Whistlowisko

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Pytania poczÄ…tkujÄ…cego
Id¼ do strony 1, 2, 3  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G³ówna -> Whistle
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Krisso



Do³±czy³: 13 Sty 2009
Posty: 5

PostWys³any: Wto Sty 13, 2009 13:43     Temat postu: Pytania poczÄ…tkujÄ…cego Odpowiedz z cytatem

Witam!
Stwierdziłem, że zacznę sobie grać na whistle - zwłaszcza, że od zawsze klimaty irlandzkie mi leżały
Znalazłem całą masę tabulatur, ale mam problem - co oznaczają "+" i "#" pod nimi? Jak się to gra?
Np. poniżej mam link do Foggy Dew - zależałoby mi się tego nauczyć
http://sniff.numachi.com/lookup.cgi?tt=DEWFOG&ti=DEWFOG2&tab=w

Z góry dzięki za pomoc i wyrozumiałość
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Yoshi
Site Admin


Do³±czy³: 22 Sie 2007
Posty: 129

PostWys³any: Wto Sty 13, 2009 13:46     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

+ - wyższa oktawa
# - dźwięk nie do zagrania na danym whistle'u (teoretycznie Razz)
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Krisso



Do³±czy³: 13 Sty 2009
Posty: 5

PostWys³any: Wto Sty 13, 2009 13:47     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Very Happy - ale:
Jak zagać wyższą oktawę? Słyszałem, że wystarczy mocniej dmuchać Smile

Teoria teorią - jak zagrać te "teoretycznie" niemożliwe dźwięki?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Yoshi
Site Admin


Do³±czy³: 22 Sie 2007
Posty: 129

PostWys³any: Wto Sty 13, 2009 18:23     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.whistle.art.pl/forum/viewtopic.php?t=140
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Krisso



Do³±czy³: 13 Sty 2009
Posty: 5

PostWys³any: Wto Sty 13, 2009 22:21     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak przeczytałem temat o oktawach... "+" oznacza że trzeba przerzucić o oktawę wyżej, a "#" że nie da się zagrać teoretycznie... więc też trzeba o oktawę wyżej?
Podsumowując - jeśli pojawią się takie oznaczenia muszę grać zgodnie z tabulaturą, tylko przy danym dźwięku "mocniej dmuchać" tak ?
Wink Wybaczcie natręctwo zupełnie zielonego i nadużywanie cierpliwości Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Barfly



Do³±czy³: 28 Sie 2007
Posty: 237
Sk±d: Gliwice

PostWys³any: Sro Sty 14, 2009 8:36     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trochę to bardziej skomplikowane niż tylko "mocniej dmuchać" (ogólnie w ITM) ale w tym przypadku powinno zadziałać.
_________________
Strings in the earth and air
make music sweet
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Glas



Do³±czy³: 28 Mar 2010
Posty: 3
Sk±d: Brd/Klin

PostWys³any: Nie Mar 28, 2010 16:12     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

korzystając z tego tematu chciałbym dorzucić swoje pytanie, mianowicie:
Jak gram na whistlu (chwilowo Feadóg) high D zauważyłem taką zależność, że dźwięki niższe w pierwszej oktawie wymagają znacznie mniejszej siły dmuchania niż dźwięki wyższe. W moim przypadku objawia się to tym, że ciężko jest mi wydobyć czysty dźwięk D, czy E (oczywiście starannie zakrywam dziurki) przez co albo:
a) dźwięk zaczyna 'świszczeć' nieprzyjemnie
b) zwykłe E czy D momentalnie przechodzi do oktawy wyższej przy takiej samej sile dmuchnięcia jakiej używam przy graniu każdego innego dźwięku.

Gdzie może tkwić feler?
czy może tak jest i po prostu powinienem dmuchać słabiej (z kolei wtedy jest problem z wydobywaniem np C# czy B)?

będę dźwięczny za pomoc Smile
_________________
Ecrasez l'infâme!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
fishman



Do³±czy³: 13 Sty 2008
Posty: 59
Sk±d: ToruÅ„

PostWys³any: Nie Mar 28, 2010 20:38     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli to wina whistla to i tak nie przekonasz się, dopóki nie spróbujesz jakiegoś innego. Osobiście nie grałem na feadogu, ale z innymi whistlami jak i fletem też musiałem się oswoić z przejściami między oktawami, tzn. ekperymentować, próbować dmuchać z różną mocą itd. Myślę, że nawet jak jest spora różnica mocą między otawami to da się nauczyć jakoś to kontrolować, na początku świadomie, później już odruchowo.

Spróbuj poćwiczyć oktawy i harmonie (kalkuję to słowo z angielskiego). Sam je robię od paru miesięcy i myślę, że dają po czasie bardzo fajne efekty. Wygląda to tak, że próbujesz zagrać coś pomiędzy dźwiękiem drugiej oktawy, a 3ciej (na jednym otworze). W praktyce robi się to na 3 dolnych otworach, na pozostałych trzeba bardziej kombinować, poza tym najwyższe dźwięki już zabijają uszy. Przejrzyj ćwiczenia, jakie sugeruje JM Veillon na stronie:

http://users.skynet.be/berkenhage/index.html

ćwiczenia na flet, ale na whistlu też się sprawdzają. Zdecydowanie pomagają wyćwiczyć wrażliwość zadęcia.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Luki



Do³±czy³: 10 Gru 2007
Posty: 123
Sk±d: WrocÅ‚aw

PostWys³any: Nie Mar 28, 2010 23:25     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I ja dodam parÄ™ groszy od siebie.
Zaczynałem moją przygodę z muzyką irlandzką od whistla Feadóga.
Okazało się, że to największy śmieć wśród whistli na jaki trafiłem. Wiem, że niektórym osobom trafił się dobry model i polecają whistle tego producenta, ale obiegowa opinia jest taka, że trafienie na dobrego taniego whistla można porównać do udziału w loterii. Mi się nie udało i Tobie prawdopodobnie też nie Smile.
Proponuję jak najszybciej przesiąść się na coś porządniejszego.
_________________
--------------------------------------------------------------------------------------------
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Glas



Do³±czy³: 28 Mar 2010
Posty: 3
Sk±d: Brd/Klin

PostWys³any: Pon Mar 29, 2010 15:28     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@fishman - tak jak mówisz, nie dowiem się co i jak póki nie spróbuję gry na innym egzemplarzu, także za takowym się rozglądnę - i pewnie czytając opinie padnie na goldfinch'a Smile

no i dzięki za link'a do ćwiczeń Smile

@Luki - bardzo możliwe, że kiepski egzemplarz się trafił, ale również mój brak umiejętności może być tu kluczowy - sprawdzimy jak nowy whislte wpadnie mi w łapy Smile

w każdym razie dzięki Panowie Smile
_________________
Ecrasez l'infâme!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
michal18c



Do³±czy³: 18 Sty 2008
Posty: 326
Sk±d: MÄ…kolno

PostWys³any: Pon Mar 29, 2010 23:07     Temat postu: feadóg Odpowiedz z cytatem

Ja też posiadam feadóga. Gdy go dostałem i zacząłem grać poczułem się rozczarowany ponieważ dźwięk tego whistla był jakby "trzeszczący". Zastosowałem jednak pewiem "myk" otóż z blistra po witaminie C Smile wyciąłem prostokąt o wymiarach: pierwszy na szerokość kanału, którym wydobywa się powietrze a drugi na pół cm. Prostokąt ten umieściłem w owym kanale - skróciło to drogę powietrza a co za tym idzie dźwięk whistla się poprawił. Budowa ustnika wpływa na barwę instrumentu.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Feaorn



Do³±czy³: 09 Wrz 2007
Posty: 211
Sk±d: Bydgoszcz - Goldfinch Whistles

PostWys³any: Wto Mar 30, 2010 17:21     Temat postu: Polecamy siÄ™! Odpowiedz z cytatem

Glas napisa³:
@fishman - tak jak mówisz, nie dowiem się co i jak póki nie spróbuję gry na innym egzemplarzu, także za takowym się rozglądnę - i pewnie czytając opinie padnie na goldfinch'a Smile

Polecamy siÄ™! Wink

W materii Feadogów chyba wszystko zostało już powiedziane. Też tak zaczynałem i też nie było z tym brzmieniem łatwo. Wink
_________________
http://www.goldfinch.eu/ - Goldfinch Whistles
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Glas



Do³±czy³: 28 Mar 2010
Posty: 3
Sk±d: Brd/Klin

PostWys³any: Czw Kwi 08, 2010 9:11     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Także tego Panie i Panowie.
4 już chyba dzień Ciesze się z Goldfincha, ale pomimo, że naprawdem rad z instrumentu (opinię swą umieszczę w odpowiednim temacie za jakiś czas), widzę, że prawda wygląda najprawdopodobniej w ten sposób, że nie doceniłem, bądź przeceniam siłę moich płuc. W skrócie - mam problemy z zadęciem. Także tego, w jaki sposób Wy, bardziej doświadczeni whistlerzy i whistlerki, wyćwiczyliście optymalne zadęcie?
Tak wiem - powinienem wyczuć instrument i przystosować się do niego, jednak wydaje mi się, że są jakieś sposoby konkretne aby wyćwiczyć zadęcie jednocześnie delikatne (ale nie zbyt) i dynamiczne. Korzystam póki co z ćwiczeń na flet wskazanych przez fishmana jednak byłbym dźwięczny za wskazanie ćwiczeń konkretnie na whistla.

Slán! Smile
_________________
Ecrasez l'infâme!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
fishman



Do³±czy³: 13 Sty 2008
Posty: 59
Sk±d: ToruÅ„

PostWys³any: Czw Kwi 15, 2010 21:32     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak wyrobić optymalne zadęcie? Odpowiedź jest chyba prosta - należy potrenować co najmniej tych parę latek. Jesteś bardzo optymistyczny, jeśli myślisz, że granie na whistlu jest tak proste, że wystarczy jedna rada i po kłopocie.
Poza tym jest jedna, chyba najczęściej powtarzana ogólnie wśród flecistów rada: długie dźwięki. Jeżeli miałbym dodać jeszcze coś od siebie, to proponowałbym nauczenie się swobodnego czerpania powietrza między dźwiękami - ale tak naprawdę to nie wiem dokładnie na czym polega Twój problem, tzn. czy najzwyczajniej w świecie nie musiałbyś trochę pograć i oswoić się z pracą przepony. Jako-takie granie na whistlu nie jest chyba na tyle trudne, żeby musieć czytać podręczniki, wystarczy dobry instrument i muzyka do osłuchania. Problemem to są raczej szczegóły w późniejszym etapie nauki.
Jeszcze dodam coś odnośnie ćwiczenia z harmoniami, o których wspominałem. Kiedyś na C&F spotkałem się z analogicznym ćwiczeniem, które polega na graniu oktawy tylko dolną ręką - zaczynając od drugiego d i używając po g właśnie dźwięków harmonicznych. Na moim goldfinczu całkiem fajnie to wychodzi. W sumie, to przy lekkim wysiłku da się zagrać na nim harmonię na każdym otworze, a nawet i sporą część trzeciej oktawy. Więc nie masz już co zwalać na sprzęt Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
michal18c



Do³±czy³: 18 Sty 2008
Posty: 326
Sk±d: MÄ…kolno

PostWys³any: Pi± Kwi 16, 2010 14:21     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A słyszał ktoś o graniu na whistle'u przy użyciu metody oddechu permanentnego?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G³ówna -> Whistle Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2, 3  Nastêpny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group