Forum Whistlowisko Strona Główna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pytania pocz?tkuj?cego
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Whistle
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
fishman

PostWysłany: Pią Kwi 16, 2010 15:50     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy masz na my?li to? - http://www.youtube.com/watch?v=SWpv7w5kNk4
Sam pomys? ciekawy, jak wida? facet nawet reele gra w ten sposób. Tylko po co to przy grze na whistlu? Przy flecie to by by?o rozwi?zanie wr?cz genialne - bo boli mnie troszk? to, ?e nie da si? utrzymywa? na nim takiego "tempa" gry, jak na dudach czy skrzypcach - ale whistle na ogó? wymaga na tyle ma?o powietrza, ?e te przerwy w oddechu spokojnie mo?na wpasowa? w utwór. W ka?dym razie domy?lam si?, ?e mo?e to znale?? jakie? sensowne zastosowanie - i bior? si? do nauki Razz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
michal18c

PostWysłany: Pią Kwi 16, 2010 21:03     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Taka umiej?tno?? napewno si? przyda. Poradnik z ?wiczeniami Oddech Permanentny plik z rozszerzeniem doc
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
PannaW?óczykija

PostWysłany: Pią Maj 20, 2011 15:59     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
Jeszcze nie mam tego cudownego instrumentu jakim s? Whistle, dopiero zg??biam na sucho teori? i zastanawiam si? nad wyborem.

W zwi?zku z tym mam pytanie, zapewne do?? prymitywne:
Jak zagra? chwyty molowe? Very Happy

Mam np chwyty : dGad i co?

Bo rozumiem, ?e skala w stroju D to oko?o dwie oktawy. Gram na gitarze i wiem jak zgra? akord molowy i durowy. Czy w wistach gra sie tylko dury? Nic nie rozumiem Smile

PS.Przeszuka?am forum, nie znalaz?am odpowiedzi..

Chcia?abym to wiedzie? zanim kupie taki intrument. Z góry przepraszam za poziom Embarassed [/url]
Powrót do góry
Lulu

PostWysłany: Pią Maj 20, 2011 21:16     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj

Pierwsza sprawa: whistle jest instrumentem melodycznym, nie mo?esz harmonicznie zagra? na nim akordu (chwytu).

Druga sprawa: Je?eli zakupisz whistla w tonacji D mo?esz swobodnie gra? w D-dur, E-mol i wielu po innych skalach wykorzystuj?cych d?wi?ki: D, E, F#, G, A, H, C i C#.

Skala whistla zale?y od konkretnego modelu i umiej?tno?ci (s? whistle na których ludzie graj? i w trzeciej oktawie). Z tego co wiem w tradycyjnej muzyce irlandzkiej w wi?kszo?ci utworów u?yjesz najwy?ej górnego H (mówi?c o instrumencie w D).

Mam nadziej?, ?e pomog?em kole?ance Wink

Jak masz jeszcze jakie? pytania to mo?esz tu b?d? do mnie na priva pisa? Very Happy

A i uzupe?nij w profilu z jakiego miasta jeste? - jest szansa, ?e spotkasz, pogadasz z kim?, a to jest du?o lepsze ni? stukanie na forum Wink
Powrót do góry
Adidadi

PostWysłany: Sob Maj 21, 2011 14:26     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja chcesz si? na d?u?sz? met? zwi?za? z whistlami i na nich gra? to musisz si? z tym liczy?, ?e jeden mo?e nie wystarczy?. Ja mam ich bardzo du?o w ró?nych tonacjach, z ró?nego materia?u, o ró?nych brzmieniach i daj?ce ró?ne mo?liwo?ci. St?d wniosek - wi?kszo?? skal jest dla mnie w pe?ni osi?galna.
Powrót do góry
PannaW?óczykija

PostWysłany: Pon Maj 23, 2011 12:56     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziekuj? za cenne rady. Ju? pojmuj?. Smile

A da sie na takim whistlu gra? w zwyk?ym zespole np w ko?ciele? Macie jakie? sposoby na sprawne i ?adne towarzyszenie np gitarze, klawiszom i basowi? Czy zagram z nimi wszystko?

Czy instrument za 25 z? marki clarke jest w porz?dku?

Jaki mi polecicie? (wiem, ?e by?y juz tematy, ale mo?e wska?ecie mi jaki? instrument do grania wlasnie w takim zespole - nie do muzyki irlandzkiej)

z góry dzi?ki Smile
Powrót do góry
Adidadi

PostWysłany: Pon Maj 23, 2011 15:07     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak jak napisa?em, ka?dy rodzaj whistla ma inne brzmienie w zale?no?ci od masy czynników i mo?esz gra? na tym nawet techno jak dasz rad?. Nikt nie narzuca Ci grania ITM na tym instrumencie. Zadajesz pytania, na które w?a?nie dosta?e? odpowied?: zagrasz wszystko w skalach diatonicznych o ile masz flety w ka?dym stroju. Jest sposób na granie pó?tonów, ale to technika dla zaawansowanych wi?c na razie o tym nie my?l. Co do wyboru instrumentu, to wysil si? i poczytaj forum. Nie ma sensu si? ju? po raz kolejny powtarza?.
Powrót do góry
PannaW?óczykija

PostWysłany: Pon Maj 23, 2011 20:13     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to kupi?am jakiego? za 20 z? MUZA w D na poczatek, zeby ogólnie obczai?. Mecz? go od kilku godzin i dosz?am do wniosku, ?e najprostszy instrument ?wiata, no oprócz jakich? tam trójk?tówWink

Moje pytania:
1. Czy to normalne, ?e mog? ?atwo ?ci?gn?? ten ustnik? Kto? tu pisa? o gor?cej wodzie itd... Neutral

2. Czy lepiej zaczyna? od nut czy lepiej od razu improwizowa??

Question
Powrót do góry
Feaorn

PostWysłany: Czw Maj 26, 2011 18:21     Temat postu: Witam Odpowiedz z cytatem

Witam Pann?,

1. To zale?y od "modelu". Ruchomy ustnik jest o tyle przydatny, ?e pozwala dostraja? instrument - je?li wysuniesz "g?ówk?" z "przebierki", strój wszystkich d?wi?ków na whistlu si? obni?y, za? wsuwaj?c - podwy?szy. Pozwala to gra? z instrumentami, które mog? "ogólnie" stroi? nieco wy?ej, lub nieco ni?ej, jak np. akordeony. Niektóre whistle pozbawione s? mo?liwo?ci takiego strojenia, st?d ró?ne metody "na gor?c? wod?", by g?ówk? sklejonego whistla poluzowa?.

2. Jedno i drugie si? przydaje. Smile To zale?y, co i jak chcesz gra?. Z moich do?wiadcze? wynika, ?e bardzo przyjemnie si? na whistlu improwizuje, z racji na diatoniczn? skal? i relatywn? prostot? gry, co rozwija wyobra?ni? i kreatywno??. Z drugiej jednak strony, granie z nutek (czy w ogóle granie ju? skomponowanych melodii) jest bardziej "bezlitosne" w kwestii techniki, bo narzuca graj?cemu takie, a takie ramy.

W tradycyjnej muzyce irlandzkiej cz?sto chwalonym zwyczajem jest uczenie si? utworów "na s?uch", co rozwija nie tylko muzyczne ucho, ale i wprowadza do muzyki nieuchronne i charakterystyczne dla Ciebie zmiany, czyni?c, ?e melodia ewoluuje i staje si? bardziej "Twoja".

W ka?dym razie, ?eby fajnie gra?, potrzebna Ci b?dzie zarówno technika, jak i wyobra?nia. Smile

PS.
Urokliwy nick, Panno! Jako cz?onek zespo?u Strays, co jako "W?óczykije" przet?umaczy? mo?na, pozdrawiam serdecznie!
PannaW?óczykija

PostWysłany: Pią Maj 27, 2011 20:28     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzi?kuj? Ci Feaorn za wyczerpuj?c? odpowied?Smile

Wprawdzie w pierwszym pytaniu sz?o mi bardziej o to, czy jak jest raczej za lu?ny gwizdek to czy to niczemu nie szkodzi, np czy nie rujnuje mojej "gry", nie przepuszcza powietrza... itd Wink

No ale zrobi?am test i teraz wiem, ?e w moim przypadku nie.

Kupia?am dzisiaj drugi whistle w C, te? najta?szy.
Kiedy? natomiast kupie co? drozszego, jak juz gra? sie naumiem.

Ps. Feaorn czy to mo??iwe, aby W?óczykijów by?o kilku?? I to jednej gromadzie?? Wszak on jest samotnikiem... Wink

Pozdrawiam równie?! :]
Powrót do góry
Jesse C.

PostWysłany: Wto Cze 14, 2011 3:46     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

this is such a beginner question,haha but how do you properly hold a tin whistle?
michal18c

PostWysłany: Wto Cze 14, 2011 9:34     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

It should face downwards
and away from you at a 45
degree angle. Place your
dominant hand at the
bottom and your other
hand at the top of the
tube. Pinkies are not used
except to support the
whistle while playing certain
notes, or when playing the
largest (and lowest) tin
whistles. Thumbs hold up
the whistle from below.
Cover the six keyholes with
your fingertips. Place the tip
of the fipple between your
lips, but not between your
teeth.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Jesse C.

PostWysłany: Wto Cze 14, 2011 19:22     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

thank you haha, i've been doing some of that correct
Feaorn

PostWysłany: Czw Cze 16, 2011 1:17     Temat postu: W?óczykije Odpowiedz z cytatem

Jesse - As Michal18c said, I use the pinkie when playing some fast tunes in A, when C# note is often used, in order to keep a firm grip. Some use it when holding a traverso flute as well - a matter of personal choice/hand size, as I see it.

PannaW?óczykija napisał:
Ps. Feaorn czy to mo??iwe, aby W?óczykijów by?o kilku?? I to jednej gromadzie?? Wszak on jest samotnikiem... Wink

Im? W?óczykij jest niechybnie jeden, lecz w?óczykijów - wi?cej, ni? si? wydaje. Wszyscy oni jednak czasem spotykaj? si? na szlaku, a wówczas wspólnie te? przychodzi im muzykowa?. Wink

(Pozdrawiam zespó? Greenwood! Wink)
Maja84

PostWysłany: Sro Kwi 04, 2012 12:45     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

michal18c napisał:
A s?ysza? kto? o graniu na whistle'u przy u?yciu metody oddechu permanentnego?

Je?eli chodzi o tzw. oddech cyrkulacyjny to jakie? tam informacje mo?na znale?? w wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Technika_cyrkulacyjnego_oddechu

Rekord d?ugo?ci ci?g?ego, nieprzerwanego d?wi?ku granego technik? oddechu cyrkulacyjnego wyniós? 90 minut i 45 sekund... :)
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Whistle Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

Skocz do: