Forum Whistlowisko Strona Główna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czego sluchacie, co Was inspiruje?
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Yoshi
Site Admin

PostWysłany: Wto Wrz 11, 2007 8:12     Temat postu: Czego sluchacie, co Was inspiruje? Odpowiedz z cytatem

W tym dziale, bo nie chodzi mi tylko o ITM Wink No, wiec jakie zespoly lub solistow lubicie sluchac i ktorzy wywarli na Was jakis wplyw? No i tak ogolnie co polecacie posluchac Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Barfly

PostWysłany: Wto Wrz 11, 2007 10:00     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poza ITM, moim wielkim muzycznym "guru" jest Tom Waits, a zaraz po nim Nick Cave.

Ich muzyka u?wiadamia mi ile pi?kna i si?y kryje si? w pozornych niedoskona?o?ciach - "charakterystycznych" g?osach, swobodnej intonacji, zgrzytach, piskach, szumach, wszelkich d?wi?kach, o których najcz??ciej nie my?limy w kontek?cie muzyki, ale które przecie? ca?y czas nas otaczaj? i sprawiaj?, ?e to co s?yszymy brzmi prawdziwie, autentycznie. Szczególnie przyk?ad Toma Waitsa uczy ile si?y, przekazu kryje si? w prostocie, ile emocji, a nawet delikatno?ci mo?e zawiera? g?os, "na pierwszy rzut ucha" nale??cy do - delikatnie mówi?c - aktywnego konesera tanich win z wieloletnim sta?em. Naturalna si?a przekazu o ogromnym potencjalne, w ?adnej z jej wielu ods?on nie wymagaj?ca sztucznych wzmocnie?, ulepszaczy. Twórczo?? Waitsa ma wiele twarzy. Tu dla przykladu ta moja ulubiona: knajpiano-kameralno-dymna Wink http://www.youtube.com/watch?v=oZD75yvI5F4 http://www.youtube.com/watch?v=PV7bxC0UVMM&mode=related&search= http://www.youtube.com/watch?v=mqPsIMI2lOs&mode=related&search= Nawet w "coverze" potrafi brzmie? tak: http://www.youtube.com/watch?v=CVE72Ae82Tw&mode=related&search=

We wielu wspó?czesnych nagraniach, w których wszystko jest sztucznie czyste, sterylne, wyrównane, komputerowo podrasowane, brakuje mi rzeczy takich jak skrzypienie p?yty na adapterze, ma?ych potkni??, niedoci?gni??, szumów, zgrzytów, pozornie niezdarnych, przypadkowych, niewyretuszowanych d?wi?ków zdradzaj?cych obecno?? prawdziwego cz?owieka po drugiej stronie g?o?nika.

I dok?adnie to dostaj? z nawi?zk? na ostatnim 3-p?ytowym albumie Tom Waitsa: "Orphans". Szczególnie mój faworyt - druga p?yta "BAWLERS" - to dla osób o wy?ej opisanych upodobaniach po prostu uczta! Prostota, pi?kna i inspiruj?ca!

--------------------------------------------------------------------------

Z ITM moim faworytem w kategorii "zespó?" jest DANU - genialne po??czenie mistrzostwa wykonania, swobody, delikatno?ci i ogromnej energii.
Moi starzy mistrzowie, z tych samych wzgl?dów, to De Danann, którzy dodatkowo posiadaj? zdolno?? "zirlandczania" d?wi?ków nierzadko pochodz?cej z zupe?nie odleg?ych przestrzeni muzycznych. Przez lata poddawali i nadal poddaj? swoj? muzyk? eksperymentom (bardziej lub mniej udanym) ale zawsze gdzie? przebija to ich charakterystyczne brzmienie, które tak lubi? i do którego mam ogromny sentyment.

Na Flecie z kolei wielk? inspiracj? s? dla mnie:

Matt Molloy - perfekcyjna technika, zawsze w wiernej s?u?bie "flow" i niesamowity klimat, którego apogeum znajduj? na p?ycie "Shadows on Stone".
Harry Bradley - niezawodna pulsacja, dzieki której mo?na na w?asne uszy przekona? si? co jest najwa?niejsze w tradycyjnym graniu i jak flet moze by? jednocze?nie pot??nym instrumentem perkusyjnym (bynajmniej, nie mówi? o waleniu nim o stó? Wink). Z tych samych przyczyn, mistrzem takiego w?a?nie "perkusyjnego" grania jest dla mnie Conal O'Grada.
Brian Duke - po??czenie powy?szych cech. Flow, technika i motoryka w idealnej symbiozie.
Tom McElvogue - technika i fantazja która nadal mie?ci si? w ramach jak najbardziej tradycyjnych.
Peter Horan - najwa?niejsza dla mnie posta?, spo?ród starszych mistrzów - jego motoryka i niesamowity talent do tradycyjnych "wariacji" s? - oprócz wspania?ej muzyki - niezast?pionym materia?em szkoleniowym.

Jest jeszcze wielu - du?o by wymienia?, cz?sto nieznanych mi z imienia i nazwiska. Ot, bezimienny muzykant, niekoniecznie flecista, który pewnego wieczora w pewnym ciasnym pubie, w jakiej? ma?ej miejscowo?ci usiad? sobie, wyj?? instrument i "zamiót?" mnie doszcz?tnie dostarczaj?c wra?e? i wyzwa? na kolejne lata Smile
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Dagu??

PostWysłany: Wto Paź 09, 2007 20:42     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lubi? s?ucha? jak grasz d?ugie d?wi?ki Twisted Evil
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
poznanskapyrka

PostWysłany: Sob Gru 22, 2007 1:46     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dagu?? napisał:
Lubi? s?ucha? jak grasz d?ugie d?wi?ki Twisted Evil

d?ugie d?wi?ki to podstawa:)
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
poznanskapyrka

PostWysłany: Pon Gru 31, 2007 0:50     Temat postu: fletowa muzyka Odpowiedz z cytatem

to mo?e rozwijaj?c w?tek napisz? jacy fleci?ci mnie inspiruj?Smile
K.Popek genialny flet altowy, spokojny jazzik dobry na zadum?, mam nawet swój ulubiony utwór "Just groovin" z p?yty "letters and leaves". Popek gra ze sk?adem mi?dzynarodowym , w którym znajduj? si? jeszcze jeden genialny Polak- tr?bacz Piotr Wojtasik.
Hefi -ciekawy, bo odmienny (ale nie tylko dlatego), poza tym ??czy jazz z folkiem (a to jest po??czenie, które chyba najbardziej mnie fascynuje), zw?aszcza polecam solowy projekt "Lechoechoplexita".
oczywi?cie inspiruje mnie jeszcze nasz znajomy M.?ak bo gra lekko i z feelingiem, i mnie osobi?cie podobaj? si? jego improwizacje.ponadto ze znajomych bardzo sobie ceni? sessiowe interakcje i dialogi fletowe z pozna?sk? flecistk? Asi? Zieleck?
ko?cz?c w?tek polski-ostatnio s?ucham K.Zgraji Zw?aszcza urzek?a mnie p?yta duo Bednarka i Zgraji "Live in Hanover", jest tam taki jednek kawa?ek w którym jest imitacja polskiej muzyki tradycyjnej.Wychodzi to strasznie przekonuj?co,nie jest ?atwo zagra? tak,z?by wygl?da?o i brzmia?o tak,jak gdyby gra? wiejski muzykant ,a nie wykszta?cony flecista.
z pogranicza jazzu, muzyki kuba?skiej i innych fascynuje mnie Dave Valentin .powala niezwyk?a energia:) p?yn?ca z tej muzy.
z tzw. muzyki klasycznej s?ucham przede wszytskim D.Laurina (?wietna p?yta z koncertami Vivaldiego na recorder) oraz M.Petri (ciekawie zagrane Sonaty Telemanna wraz z E.Selini no i niez?e 4 pory roku, cho? koncertowe wykonanie Laurina by?o naprawd? koncertowe i rozkocha?o mnie we flecie prostym)

je?eli chodzi o flecistów z kr?gu celtyckiego to mistrzem dla mnie N.Keegan( jig jazzy i nigdy nieko?cz?ca si? inspiracja:), dalej
Sylvian Barou, Jean-Michell Veillon (za lekko??, finezj?, i za wtr?ty nieceltyckie) M.Carvou (za ca?okszta?tSmile
Cormac Breatnach równei? za ca?okszta?t, za finezj?, improwizacje i ogólny super klimat w Deisealu.

kiedy? te? wielk? inspiracj? i codzienn? liturgi? by?o s?uchanie Seamusa Egana i Jean-Luc Thomasa

oczywi?cie to tylko cz??? bogatego ?wiata fletowego:)...never say that flute is boring Smile

Ostatnio zmieniony przez poznanskapyrka dnia Nie Lut 17, 2008 17:35 , w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Adidadi

PostWysłany: Sro Sty 16, 2008 16:17     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja uwielbiam s?ucha? Michaela'a McGoldricka za jego brzmienie i niepowtarzalny klimat. Dzi?ki niemu zauwa?y?em jak wielkie spektrum muzyczne obejmuje gra na low whistle. Drugim artyst?, którego polecam jest Barry Kerr, który jest zarówno genialny w grze na whistle jak i na uillean pipes.
Zespo?y, na których si? wychowa?em to m. in. Shantalla, Avalon(Hiszpania), Beltaine (szczególnie pierwsza p?yta), Ar Re Yaouank (Bretania), Hevia

Ostatnio zmieniony przez Adidadi dnia Sro Sty 30, 2008 17:07 , w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
michal18c

PostWysłany: Wto Sty 29, 2008 11:21     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ostatnio jak dlas mnie inspiruj?cy jest utwór Johny'ego Debney'a "Resurrection"

Ostatnio zmieniony przez michal18c dnia Wto Sty 29, 2008 20:59 , w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
padre

PostWysłany: Wto Sty 29, 2008 20:50     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Village Kolektiv
Very Happy
Powrót do góry
poznanskapyrka

PostWysłany: Nie Lut 17, 2008 17:47     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z "literatury fletowej" polecam jeszcze Rampal&Bolling
"Suite For Flute and Jazz Piano" naprawd? niez?e! -wiele kawa?ków z tej p?yty mo?na znale?? na youtubie.
poznanskapyrka

PostWysłany: Pon Cze 22, 2009 13:58     Temat postu: cymru Odpowiedz z cytatem

Ostatnio fascynuje mnie muzyka walijska, w necie znalaz?am m.in flecist? Ceri Rhys Matthewsa:

http://homepage.mac.com/juliemurphymusic/yscolan/index.html
http://www.myspace.com/ceriandchristine
adam prószy?ski

PostWysłany: Pon Cze 22, 2009 21:57     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zajrzyj na www.greenlinnet.com Kiedy? mieli wszystkie swoje wydawnictwa podzielone na grupy narodowo?ciowe. Teraz s? wymienieni arty?ci. By?o tam sporo "walijszczyzny". Je?li znasz tych którzy takowa muz? wykonuj? to pewnie ich tam znajdziesz. A i mo?na tego pos?ucha? online.
Powrót do góry
Helbreder

PostWysłany: Nie Sie 16, 2009 16:34     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Afro Celt Sound System Very Happy

"The Silken Whip" - http://www.youtube.com/watch?v=vhL_8lA43d8
"Mojave" - http://www.youtube.com/watch?v=KfgBz89sxMA
Troszk? materia?u live (niestety RealMedia, polecam drugi kawa?ek - "Big Cat" - 00:15:50) - http://www.bbc.co.uk/radio2/realmedia/cambridge03/afrocelts.ram
padre

PostWysłany: Czw Sie 20, 2009 8:41     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Avishai Cohen
Puck Fair
poznanskapyrka

PostWysłany: Pią Sie 21, 2009 0:36     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fernhill czyli fajna muza z Walii Smile

http://www.myspace.com/fernhillmusic

poza tym polecam te? zespó? naszego ziomka, który osiad? by? w Wiedniu - Krzysztof Dobrek i Dobrek Bistro

na przyk?ad :

Slavienna : http://www.youtube.com/watch?v=ZeLF5zbWImE&feature=related

i jeszcze co?, co mnie urzek?o na tegorocznym EthnoPorcie (Jeden z lepszych koncertów na jakich ostatnio, a mo?e i w ogóle by?am:

Houria Aichi i L'Hijaz Car Smile

http://www.myspace.com/lescavaliersdelaures

Ostatnio zmieniony przez poznanskapyrka dnia Pią Sie 21, 2009 0:53 , w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
michal18c

PostWysłany: Pią Sie 21, 2009 21:20     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prócz ITM, kocham, uwielbiam muzyk? na native american flute (czyli flecie indian ameryki pn.) - brzmienie tego fletu z innymi tradycyjnymi instrumentami india?skimi, ale te? po??czenie naf'a z wiolonczel?, skrzypcami, gitar? itd.
Drug? inspiracj? jest muzyka filmowa: soundtracki z filmów Titanic, Braveheart, Narnii. Ostatnio zas?uchany w muzyce Micha?a Lorenca soundtracki z filmów takich jak Bandyta (Brute), '300 mil do nieba' - ciekawe i inspiruj?ce utwory z u?yciem hammered dulcimer. Inspiruj?ca jest te? dla mnie ITM w wykonaniu Joanie Madden.
S?ucham i polecam muzyk? zespo?u Kansas, ?wietne rock'owe kawa?ki. Najbardziej znane utworki to "Dust In The Wind" czy "Carry On My Wayward Son"

Ostatnio zmieniony przez michal18c dnia Sob Sie 22, 2009 22:05 , w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Inne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: