Forum Whistlowisko Strona G³ówna Whistlowisko

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Witam i pytam ;)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G³ówna -> Dla "nowych"
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Lulu



Do³±czy³: 27 Gru 2009
Posty: 51
Sk±d: Bydgoszcz

PostWys³any: Pon Gru 28, 2009 0:25     Temat postu: Witam i pytam ;) Odpowiedz z cytatem

Witam was drogich whistlerów, flecistów i wszelakich innych instrumentalistów Very Happy
Forum zacząłem odwiedzać kilka dni temu, (i chyba przeczytałem wszystkie tematy) dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy na temat whistla, lecz nurtuje mnie kilka pytań, o których za chwilkę powiem.
Folkiem zainteresowałem się 2 miesiące temu, w momencie gdy zacząłem słuchać zespołu Eluveitie (folk-metal), szczególnie zainterosowała mnie ich najnowsza płyta w której przeważają utwory eksponujące; whistle, skrzypce, lirę korbową, dudy oraz damski wokal (teksty w wymarłym już języku galijskim) no i zainspirowali mnie... Pokochałem ich muzykę za jej niesamowity klimat, który czuje w ich utworach, a ze od niepamiętnych czasów słuchałem soundtracków wiec, jestem otwarty na ludowe brzmienia.
Niedawno bo 5 dni temu (wiem, możecie się śmiać) wyciągnąłem stary, plastikowy, strasznie brzmiący flet szkolny i nauczyłem się grac partie fletu z utworu Land of the dead - summoning tu link --> http://www.youtube.com/watch?v=OxbG_rFrjGE&feature=related brzmi to na tym czymś na czym gram strasznie ale dźwięki gram te które powinienem wiec radocha jest Very Happy No i zrozumiałem, że chciałbym grać na whistlu, postanowiłem na początek zakupić feadoga, myślę że na początek mi wystarczy... W przyszłości chciałbym jednak grać na low whistlu - podoba mi się jego barwa dźwięku (taki bardziej dostojny i poważniejszy niż tin whistle) a ponieważ sam gram na basie to naturalnie ciągnie mnie do niskich tonów. Tu pojawiają się moje pytania na które nie znalazłem odpowiedzi:
1. Czy na whsitlu mogę wydobyć wszystkie dźwięki chromatyczne?
Bo jeżeli odkrywamy kolejne dziurki to otrzymujemy dźwięki (na whistlu d) kolejno: D E Fis G A H Cis a chwytami widełkowymi możemy wydobyć: Gis Ais C to co z dźwiękami Dis i F? Czy są one niemożliwe do zgrania na wshistlu o takim stroju?
2. Na początek kupie tin whsitla D ale wiem, że w przyszłości będę chciał grać na low whistlu i czy nie stworze sobie złych nawyków grając na tin a chcąc grać na low? Czytałem, że są różnice w technice gry. Czy to nie jest przypadkiem tak jak z gitara i basem? Bo dla większości to i to gitara, choć ich możliwości brzmieniowe, rola w muzyce oraz technika gry są zupełnie inne. Zatem zaczynać od tin whistle i przerzucić się na low, czy dać sobie spokój i zbierać na low?
3. Czym jest tunning slide, do czego służy, co tracę jak go nie mam i czy oznacza to samo ze flet jest strojony? Jak można przestrajać whistle, po co to robić, w ogóle o co w tym chodzi? Very Happy
Więcej pytań już nie mam (pewnie odetchneliście z ulgą) Very Happy Przepraszam za mojego długiego posta, mam nadzieje, że ktoś przeczytał Very Happy
Jeszcze raz witam was wszystkich, a w szególności Fearona i jego tatę, gdyż to pewnie o nich kupie low whistla w przyszłości (Boże zrzuć mi z nieba te 2 stówy to będę mogł kupić ;P)
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
michal18c



Do³±czy³: 18 Sty 2008
Posty: 326
Sk±d: MÄ…kolno

PostWys³any: Pon Gru 28, 2009 9:29     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Można zagrać metodą częściowego zakrywania otworów np. D E połowa otworu - F G A H
2. Na low whistle gra się najczęściej metodą piper's grip (dudziarską) tzn. otworów nie zakrywa się opuszkami palców lecz mniej więcej środkami palców zobacz tu
http://www.chiffandfipple.com/pipers.html
3. Tuning slide pozwala dostroić whistle'a do innych instrumentów podczas gry poprzez regulację na przebierce - wysuwa się lub wsuwa ją do części z ustnikiem


Ostatnio zmieniony przez michal18c dnia Wto Gru 29, 2009 10:59 , w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Barfly



Do³±czy³: 28 Sie 2007
Posty: 237
Sk±d: Gliwice

PostWys³any: Wto Gru 29, 2009 9:57     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tuning slide to też bardzo użyteczna rzecz (szczególnie przy whistlach metalowych) w niższych temperaturach, np w plenerze, kiedy trzeba dostroić whistla zanim się na dobre rozgrzeje.
_________________
Strings in the earth and air
make music sweet
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G³ówna -> Dla "nowych" Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group