Forum Whistlowisko Strona Główna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Witam i pytam ;)

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Dla "nowych"
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lulu

PostWysłany: Pon Gru 28, 2009 0:25     Temat postu: Witam i pytam ;) Odpowiedz z cytatem

Witam was drogich whistlerów, flecistów i wszelakich innych instrumentalistów Very Happy
Forum zacz??em odwiedza? kilka dni temu, (i chyba przeczyta?em wszystkie tematy) dowiedzia?em si? wielu ciekawych rzeczy na temat whistla, lecz nurtuje mnie kilka pyta?, o których za chwilk? powiem.
Folkiem zainteresowa?em si? 2 miesi?ce temu, w momencie gdy zacz??em s?ucha? zespo?u Eluveitie (folk-metal), szczególnie zainterosowa?a mnie ich najnowsza p?yta w której przewa?aj? utwory eksponuj?ce; whistle, skrzypce, lir? korbow?, dudy oraz damski wokal (teksty w wymar?ym ju? j?zyku galijskim) no i zainspirowali mnie... Pokocha?em ich muzyk? za jej niesamowity klimat, który czuje w ich utworach, a ze od niepami?tnych czasów s?ucha?em soundtracków wiec, jestem otwarty na ludowe brzmienia.
Niedawno bo 5 dni temu (wiem, mo?ecie si? ?mia?) wyci?gn??em stary, plastikowy, strasznie brzmi?cy flet szkolny i nauczy?em si? grac partie fletu z utworu Land of the dead - summoning tu link --> http://www.youtube.com/watch?v=OxbG_rFrjGE&feature=related brzmi to na tym czym? na czym gram strasznie ale d?wi?ki gram te które powinienem wiec radocha jest Very Happy No i zrozumia?em, ?e chcia?bym gra? na whistlu, postanowi?em na pocz?tek zakupi? feadoga, my?l? ?e na pocz?tek mi wystarczy... W przysz?o?ci chcia?bym jednak gra? na low whistlu - podoba mi si? jego barwa d?wi?ku (taki bardziej dostojny i powa?niejszy ni? tin whistle) a poniewa? sam gram na basie to naturalnie ci?gnie mnie do niskich tonów. Tu pojawiaj? si? moje pytania na które nie znalaz?em odpowiedzi:
1. Czy na whsitlu mog? wydoby? wszystkie d?wi?ki chromatyczne?
Bo je?eli odkrywamy kolejne dziurki to otrzymujemy d?wi?ki (na whistlu d) kolejno: D E Fis G A H Cis a chwytami wide?kowymi mo?emy wydoby?: Gis Ais C to co z d?wi?kami Dis i F? Czy s? one niemo?liwe do zgrania na wshistlu o takim stroju?
2. Na pocz?tek kupie tin whsitla D ale wiem, ?e w przysz?o?ci b?d? chcia? gra? na low whistlu i czy nie stworze sobie z?ych nawyków graj?c na tin a chc?c gra? na low? Czyta?em, ?e s? ró?nice w technice gry. Czy to nie jest przypadkiem tak jak z gitara i basem? Bo dla wi?kszo?ci to i to gitara, cho? ich mo?liwo?ci brzmieniowe, rola w muzyce oraz technika gry s? zupe?nie inne. Zatem zaczyna? od tin whistle i przerzuci? si? na low, czy da? sobie spokój i zbiera? na low?
3. Czym jest tunning slide, do czego s?u?y, co trac? jak go nie mam i czy oznacza to samo ze flet jest strojony? Jak mo?na przestraja? whistle, po co to robi?, w ogóle o co w tym chodzi? Very Happy
Wi?cej pyta? ju? nie mam (pewnie odetchneli?cie z ulg?) Very Happy Przepraszam za mojego d?ugiego posta, mam nadzieje, ?e kto? przeczyta? Very Happy
Jeszcze raz witam was wszystkich, a w szególno?ci Fearona i jego tat?, gdy? to pewnie o nich kupie low whistla w przysz?o?ci (Bo?e zrzu? mi z nieba te 2 stówy to b?d? mog? kupi? ;P)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
michal18c

PostWysłany: Pon Gru 28, 2009 9:29     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Mo?na zagra? metod? cz??ciowego zakrywania otworów np. D E po?owa otworu - F G A H
2. Na low whistle gra si? najcz??ciej metod? piper's grip (dudziarsk?) tzn. otworów nie zakrywa si? opuszkami palców lecz mniej wi?cej ?rodkami palców zobacz tu
http://www.chiffandfipple.com/pipers.html
3. Tuning slide pozwala dostroi? whistle'a do innych instrumentów podczas gry poprzez regulacj? na przebierce - wysuwa si? lub wsuwa j? do cz??ci z ustnikiem

Ostatnio zmieniony przez michal18c dnia Wto Gru 29, 2009 10:59 , w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Barfly

PostWysłany: Wto Gru 29, 2009 9:57     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tuning slide to te? bardzo u?yteczna rzecz (szczególnie przy whistlach metalowych) w ni?szych temperaturach, np w plenerze, kiedy trzeba dostroi? whistla zanim si? na dobre rozgrzeje.
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Dla "nowych" Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: