Forum Whistlowisko Strona Główna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

practice chanter

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Dudy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kub

PostWysłany: Wto Wrz 16, 2008 15:50     Temat postu: practice chanter Odpowiedz z cytatem

witam

mam pytanie - nie znam si? absolutnie na dudach, ale mam na sk?adzie practice chantera (longa z bagpipe.co.uk). co? tam próbuj? od czasu do czasu z niego wydoby?, ale po nied?ugiej chwili (przewa?nie gdzie? tak w 3/4 amazing grace) rozsadza mi policzki. próbowa?em co? tam przy tym majstrowa? ale ogólnie uczucie jest takie jakby w ogóle nie by?o uj?cia powietrza (co? jakby próbowa? dmucha? z zamkni?tymi ustami). no i niestety, ?eby to moje diabelstwo wyda?o jaki? d?wi?k trzeba dmucha? mocno. czy to jest normalne, tylko ja jestem d... i nie potrafi? si? z tym obej?? czy mo?e co? innego jest nie tak?
M. Seán

PostWysłany: Wto Wrz 16, 2008 16:42     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie jestem w dudziarstwie kompetentny, ale co mi si? wydaje, ?e wiem, to napisze. Wink

Mia?em kiedy? okazj? spróbowa? gry na practice chanter'ze i co do ci?nienia wra?enia mia?em podobne.Shocked

Raczej jest to norma. Mo?esz ew. poszuka? jaki? stroik przyst?pniejszy (np. bardziej mi?kki), ale nie wiem czy to co? wiele da.

Odno?nie "rozsadzania" policzków, to raczej jest sprawa odpowiedniego napi?cia mi??ni.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Peter_Piper

PostWysłany: Wto Wrz 16, 2008 20:20     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W 100% zgodz? si?, ?e problem tkwi w stroiku. Cho? to troch? dziwne, bo posiadam dok?adnie taki sam practice chanter (przyszed? w zestawie z Practice Pipes) i stroik, który z nim by? jest taki, jak ka?dy plastikowy do practice chantera by? powinien, czyli ?atwy w zad?ciu. Radzi?bym sprawdzi? wewn?trz stroika czy co? nie blokuje przep?ywu powietrza. Ca?o?? jest prosta w rozebraniu na cz??ci pierwsze, ale mo?e jeszcze przed "operacj?" zamie?ci?by? jakie? zdj?cie tego stroika z bliska i widok wewn?trz i wtedy uda?oby si? wspólnymi si?ami rozpracowa? t? zagadk? Wink
Before "Going Home" "The Wild Rover" bade his "Farewell To The Creeks". "All Through The Night" he travelled, saw "The Back Of The Moon" and at "The Dawning Of The Day" finally came back to his home in "Bonnie Dundee" Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kub

PostWysłany: Sro Wrz 17, 2008 8:28     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wygl?da to tak:

Peter_Piper

PostWysłany: Sro Wrz 17, 2008 9:13     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawa sprawa, bo ten stroik jest nieco inny ni? practice chanterowy z Bagpipes Galore, poniewa? ma trzeci? gumow? nak?adk? na samym ko?cu przy metalowym staple'u, ale reszta jest identyczna. Listki stroika s? nieco ubrudzone, usun??bym ten w?osek, które wystaje na zewn?trz i jest widoczny tak?e w ?rodku. ?ó?ty osad na brzegach (bardzo mo?liwe, ?e jest te? wewn?trz) pojawi? si? pewnie od cz?stego u?ytkowania albo dlatego, ?e stroik by? zostawiany mokry po graniu. Zawsze dobrze jest chocia? przedmucha? go od strony staple'a po sko?czonych ?wiczeniach. Wtedy wida? ile kropelek wilgoci wydostaje si? przez listki. Same listki zdaj? si? by? wystarczaj?co blisko siebie, by dawa?y d?wi?k bez du?ego nak?adu si?y, ale mo?esz spróbowa? za?o?y? na nie ma?? gumk? recepturk? b?d? te? najlepiej gumk? ortodontyczn?, u?ywan? do zaciskania na z?bach (woreczek z ca?? mas? takich male?stw kosztuje ok. 5 z?. w sklepach z akcesoriami dentystycznymi). Wtedy obie cz??ci zbli?? si? do siebie, dzi?ki czemu b?d? szybciej wpada?y w dr?enie przy l?ejszym zad?ciu.
Co do roz?o?enia stroika postaram si? dzi? wrzuci? tutaj zdj?cia jak to robi? krok po kroku, cho? zapewniam ?e nie ma ryzyka, by co? uleg?o uszkodzeniu Smile
Before "Going Home" "The Wild Rover" bade his "Farewell To The Creeks". "All Through The Night" he travelled, saw "The Back Of The Moon" and at "The Dawning Of The Day" finally came back to his home in "Bonnie Dundee" Smile
Powrót do góry
Peter_Piper

PostWysłany: Sro Wrz 17, 2008 10:54     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oto obiecane zdj?cia jak po kolei rozk?ada? stroik:

W razie jakich? w?tpliwo?ci, mog? zamie?ci? nieco inne uj?cia Smile
Powrót do góry
michal18c

PostWysłany: Sob Paź 17, 2009 10:16     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przebierka ?wiczebna w tonacji C palisander
Mam takie pytanie czy warto kupi?? Czy mo?na zagra? jakie? melodie na tym (ze wzgl?du na jedn? oktaw?) nie tylko irlandzkie ale np. jak?? kolend?? Wiem troch? du?o pyta? ale ostatnio s?ucha?em mp3 z dudami takie wolne kawa?ki i musz? przyzna? a? ciarki przechodz?.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Peter_Piper

PostWysłany: Pon Paź 26, 2009 18:29     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jak?e wygl?da taki practice chanter w tonacji C? Szczerze mówi?c pierwszy raz s?ysz? o czym? takim, poniewa? PC do dud szkockich s? w tonacji A/Bb, jedyny za? taki sprz?t o jakim mi wiadomo s?u?y do nauki gry na gaita galega, wtedy mamy do dyspozycji ok. 1,5 oktawy.

PS: Palisander troch? mnie odrzuci?, ale to ju? taka awersja zawodowa do tego drewna Very Happy
Powrót do góry
michal18c

PostWysłany: Pon Paź 26, 2009 22:36     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja si? kompletnie nie znam jestem zielony w sprawie dud, pc - ale przymierzam si? do kupna pc. Fajnie by?oby zagra? na tym te 1.5 oktawy. Chodzi mi o nie tylko irlandzkie melodie, ale np. kol?dy, tematy filmowe. Wiem, ?e nie wszystko na wszystkim da si? zagra?, ale chyba warto spróbowa?. Za?ó?my, ?e ten PC jest w C - jak? cz??? oktawy by obejmowa? tzn. jakie d?wi?ki w za?o?eniu oktawy 1.5(przed?cie?)? No i Piotrek jak mo?esz to napisz tak na swoje oko jaki mo?e okaza? si? w realiach tzn. to mo?e nie by? C a... no w?a?nie jaki? Sklepy nie raz pisz? ró?ne rzeczy.
Powrót do góry
Jasiek

PostWysłany: Wto Paź 27, 2009 11:08     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Druga oktawa na PC b?dzie brzmia?a masakrycznie, jak chcesz gra? irlandzkie melodie na dudach kup sobie uilleann pipes i uzbrój si? w cierpliwo?? na kilka lat Smile

Moja gaita osi?ga 1,5 oktawy jednak granie w drugiej oktawie bardziej przypomina boniou ni? gaite, podejrzewam, ?e na plastikowym stroiku od PC b?dzie jeszcze gorzej.

Pozdro,
Powrót do góry
michal18c

PostWysłany: Wto Paź 27, 2009 15:17     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sam ju? nie wiem... :-S Pozostaj?c w kwestii instrumentów stroikowych my?la?em jeszcze o flecie pochodz?cym z Armenii o nazwie duduk. Jest to flet w budowie przypominaj?cy f. prosty ale ma stroik a d?wi?k podobny do oboju. Cena ok. 600z? (www.duduk.pl) chocia? jak ma si? mo?liwo?? to na ebay po?owa tej kwoty. D?wi?k jest nostalgiczny (wyra?ny stroikowy). Rozpowszechniony w muzyce filmowej np. w Pasji, Gladiatorze, Narnii (A Narnian Lullaby) no i nauka te? nie jest ?atwa wymaga cierpliwo?ci i czasu. Urzek? mnie ten instrument. Natomiast wiele osób rezygnuje z gry na nim ze wzgl?du na trudno??.
Powrót do góry
padre

PostWysłany: Wto Paź 27, 2009 20:46     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tia
tylko, ze blaszki stroika maja po dobre kilka milimetrow
grube jak cholera, moj kumpel ma i walczy z nim od dluzszego czasu.
michal18c

PostWysłany: Wto Paź 27, 2009 23:05     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

padre napisał:
tia
tylko, ze blaszki stroika maja po dobre kilka milimetrow
grube jak cholera, moj kumpel ma i walczy z nim od dluzszego czasu.

Na jakim? forum wyczyta?em, ?e jaki? kole? zu?y? stroiki do duduka w czasie nauki i czeka? na zamówione. Chyba tych stroików nie da si? tak ?atwo zniszczy? (wykluczam si?owe otwarcie) ? Z tego co mi wiadome to przygotowanie instrumentu do gry to tak tzw. zabieg polegaj?cy na otworzeniu si? ustnika przy u?yciu wody (nie na si??).
Bardzo cz?sto (na ró?nych forach) odnosz? wra?enie, ?e to trudny do opanowania instrument, st?d rezygnacja z nauki gry. Z drugiej strony za? interesuj?ce jest nabycie umiej?tno?ci gry na tym flecie.
Powrót do góry
Mroczny Piskacz

PostWysłany: Pon Gru 07, 2009 23:46     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam wszem i nawet wobec, znalaz?em to forum z powodu m?cz?cego i dr?cz?cego mnie problemu dudziarskiego którego nie mog? rozwi?za? na podstawie materia?ów danych, co ju? samo w sobie jest dziwne.

Chc? niezmiernie sprawi? sobie dudy pokroju GHB tylko ?e hmm, w przysz?o?ci, a w mi?dzyczasie u?ywa? piszcza?ki ?wiczebnej. Pytanie brzmi: czy sama piszcza?ka od practice chantera (long) jest, b?d? mo?e by? cz??ci? kompletnego seta? To jest ta sama cz???? Wymienna i niezmienna? Kieruj? si? tu czysto szkockimi wzgl?dami finansowymi.
Takie rury do dronów mo?na sobie bezproblemowo wytoczy? pewnie w jakim? zak?adzie stolarskim, projekty gdzie? dopa??, czy cho?by policzy? wymiary jak si? zna troch? fizyki, a worek i piszcza?k? kupi?. Tu jest niestety jaki? biedny zwierzak pochowany, poniewa? kupowanie osobno piszcza?ki do ?wicze? i pó?niejsze kompletowanie seta z now? piszcza?k? w ogóle nie kojarzy mi si? z ekonomi? Wink. Mam nieco do?wiadczenia z muzyk? raczej gitarow?, pó?niej gwizdan?, pisz? ten post z wszelk? nadziej? ?e niebawem zaczn? z dudami, podoba mi si? ten d?wi?k!
Bardzo prosz? o rady co by tu zrobi??!
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Dudy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: