Forum Whistlowisko Strona G³ówna Whistlowisko

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Gdzie znaleźć dobre instrumenty piszczałkowe...?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G³ówna -> Whistle
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Haloumi



Do³±czy³: 11 Lis 2007
Posty: 1

PostWys³any: Nie Lis 11, 2007 2:52     Temat postu: Gdzie znaleźć dobre instrumenty piszczaÅ‚kowe...? Odpowiedz z cytatem

Witam !
Poszukuję instrumentów piszczałkowych - low whistle, dwojnicy, fujary pasterskiej itp...zależy mi na dobrym brzmieniu i dość przyzwoitym wzornictwie...no i oczywiście w miarę rozsądnej cenie...
słyszałem, że Pan Marek Bzowski z Lublina wykonuje dość dobre instrumenty, znalazłem nawet w sieci jego stronę internetową:

http://www.fujarek.ovh.org/index.html

Czy ktoś zna może potwierdzić dobrą jakość fujarek wykonanych przez Pana Marka... Question
brzmienie, jak słychać w mp3 umieszczonych na stronie jest przyzwoite (szczególnie jak się posłucha na dobrym sprzęcie audio).
Może ktoś zna innych dobrych whistle-makerów Question
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Perry



Do³±czy³: 30 Sie 2007
Posty: 212
Sk±d: Jozee pod Warszawa

PostWys³any: Pi± Lis 23, 2007 15:39     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmmm.. Słyszałem ze jest malo powtarzalny. Ewelina ma chyba jakieś jego fujarki wiec najlepiej niech ona sie wypowie Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Peter_Piper



Do³±czy³: 07 Lis 2007
Posty: 81
Sk±d: Lublin

PostWys³any: Nie Gru 09, 2007 14:07     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

Mogę się wypowiedzieć na temat instrumentów od Pana Marka, ponieważ od paru już miesięcy posiadam dwojnicę w G-dur. Piękne wykonanie z bzu czarnego, bardzo rozsądna cena jak na tak nietypowy instrument, dobry kontakt i pomoc w opanowaniu podstaw grania, że nie wspomnę o świetnym brzmieniu zarówno części alikwotowej jak i fletowej, granej razem i oddzielnie. Polecam, polecam, polecam Very Happy

Pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
poznanskapyrka



Do³±czy³: 12 Wrz 2007
Posty: 190
Sk±d: w drodze...

PostWys³any: Nie Sty 27, 2008 0:05     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Perry napisa³:
Hmmm.. Słyszałem ze jest malo powtarzalny. Ewelina ma chyba jakieś jego fujarki wiec najlepiej niech ona sie wypowie Smile


po zakupie fujarki w G byłam bardzo zadowolona (przynajmniej z tonu i strojenia w zakresie do półtorej oktawy mniej więcej), zamówiłam sobie jeszcze high i low D ale niestety były dużo gorsze. Zwłaszcza low....ale z tego co wiem to były chyba początki pana Marka, a z początkami różnie bywa. to było chyba z dwa lata temu, więc nie wiem na ile moja opinia jest adekwatna do stanu teraźniejszego
_________________
Poznań miasto Doznań
www.ewelinagrygier.art.pl
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Adidadi



Do³±czy³: 29 Sie 2007
Posty: 261
Sk±d: Szczytno/Olsztyn

PostWys³any: Nie Sty 27, 2008 23:07     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja też mam low whistle i dwojnicę od Pana Marka i moje egzemplarze nie spełniają moich oczekiwań. Brzmienie jest nawet niezłe, ale gorzej ze strojeniem szczególnie w drugiej oktawie w obu instrumentach. Dodać tylko muszę, że też kupowałem te fujarki dwa lata temu i przez ten czas mogło się wiele pozmieniać. Plusem jest to, że kupiłem je za niską cenę więc nie spodziewałem się rewelacji i nie byłem mocno rozczarowany. Kupiłem je bardziej z ciekawości. Teraz jedynie zdobią szafkę w moim pokoju więc można powiedzieć, że stale ich używam jako dekorację.

Cytat:
"Peter_Piper"
Witam!

Mogę się wypowiedzieć na temat instrumentów od Pana Marka, ponieważ od paru już miesięcy posiadam dwojnicę w G-dur. Piękne wykonanie z bzu czarnego, bardzo rozsądna cena jak na tak nietypowy instrument, dobry kontakt i pomoc w opanowaniu podstaw grania, że nie wspomnę o świetnym brzmieniu zarówno części alikwotowej jak i fletowej, granej razem i oddzielnie. Polecam, polecam, polecam Very Happy


Właśnie się zastanawiam czy znowu nie kupić czegoś od Pana Marka (z ciekawości), żeby porównać jakość dzisiejszą z tą sprzed dwóch lat.
_________________
W życia wędrówce, na połowie czasu,
Straciwszy z oczu szlak niemylnej drogi,
W głębi ciemnego znalazłem się lasu.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Marek



Do³±czy³: 22 Sty 2008
Posty: 7
Sk±d: Kniazie / Lublin

PostWys³any: Pon Sty 28, 2008 11:05     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich!

Od dłuższego czasu odwiedzam tą stronę i forum. Bardzo fajnie, że powstała.
Moim zdaniem sporo się zmieniło, jeżeli chodzi o technikę wykonania moich piszczałek, szczególnie jeżeli chodzi o samą budowę ustnika. Można to zauważyć w brzmieniu oraz w większej łatwości grania drugiej oktawy. Nie zmienił się natomiast sam materiał czyli bez czarny. Od niecałych dwóch lat zrobiłem bardzo dużo piszczałek. Z dotychczasowego doświadczenia wiem, że sam bez czarny nie jest dobrym materiałem na instrumenty idealnie strojące. Instrumenty te są wykonywane z przewiercanych gałęzi, znajdują się tam sęki, różna grubość słoi w przekroju, więc sama struktura drewna zmienia się na całej długości. Dlatego każdy instrument jest inny i posiada inne brzmienie. Po przewierceniu i nasączeniu olejem lnianym gałąź może lekko, nierównomiernie pęcznieć w różnych miejscach. Wpływa to na strojenie instrumentu w drugiej oktawie a rozmieszczenie otworów dobierane jest dla dźwięku podstawowego. Samo przewężenie wewnętrznej średnicy o około 0,5mm powoduje zwykle obniżenie stroju drugiej oktawy o kilka herców. Dlatego teraz staram się przewiercać kilkukrotnie co poprawia ich strojenie.
Drewno bzu pomimo, że historyczne nie jest dobrym materiałem na whistle bardzo dobrze strojące. Wykonywałem whistle toczone z długo sezonowanego drewna czereśni bądź ze śliwy. Instrumenty po jednokrotnym przewierceniu stroją dobrze w obu oktawach. Niestety teraz już nie posiadam tokarki, planuje jej zakup na wakacjach.
Lepiej „strojÄ…cym materiaÅ‚em” jest aluminium. W poÅ›cie o low D kolega Efraim napisaÅ‚, że gÅ‚oÅ›niejszy instrument nie stroi w drugiej oktawie, chyba zaszÅ‚o maÅ‚e nieporozumienie.
Jeżeli chodzi o instrument głośniejszy (zwykle większa średnica wewnętrzna) oraz cichy i średnio cichy to wszystkie będą stroiły dobrze w obu oktawach z tym, że trudniej będzie się wydobywało ostatnie dźwięki z drugiej oktawy, związane to jest z menzurą instrumentu. Gdy ona rośnie (rośnie średnica rury), zmniejsza się wtedy amplituda drugiej harmonicznej
w widmie dźwięku (czyli takie piki ze składowymi harmonicznymi) i aby ją wydobyć trzeba mocno dmuchnąć czyli dostarczyć więcej energii.

Jak kiedyś mi napisała Ewelina, każda opinia na temat moich instrumentów powinna być dla mnie konstruktywna i pewnie jest. Mam nadzieje, że nie dam sobie spokoju z budowaniem piszczałek pomimo tego, że zajmuje mi to większość wolnego czasu Smile
Pozdrawiam
Marek
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Efraim



Do³±czy³: 12 Sty 2008
Posty: 17
Sk±d: Mazury/GdaÅ„sk

PostWys³any: Pon Sty 28, 2008 20:19     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hm to prawda co pisze Marek. Zaszło nieporozumienie :/ Zbyt pochopnie napisałem, że w głośnych low whistlach może być problem ze strojeniem (w kontekscie instrumentów robionych przez Marka). Jestem początkujący w tym temacie i trochę się pospieszyłem. Errare humanum est. Ze swojej strony przepraszam Confused
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
michal18c



Do³±czy³: 18 Sty 2008
Posty: 326
Sk±d: MÄ…kolno

PostWys³any: Wto Sty 29, 2008 10:53     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mi się wydaje, a wręcz wiem, że zamówiony low d whistle na fujarek.ovh.org będzie dobrym instrumentem, każdy instrument na początku trzeba rozegrać. Z sample'a low d aluminiowego d brzmi światnie. Dobrze, że mamy Polish Whistle Maker"a
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G³ówna -> Whistle Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group