Forum Whistlowisko Strona Główna Whistlowisko

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Whistle czy Flet Porsty? Pomocy!
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Whistle
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Whistle czy Flet Porsty?
Whistle
64%
 64%  [ 9 ]
Flet Prosty
35%
 35%  [ 5 ]
Wszystkich Głosów : 14

Autor Wiadomość
xkacpertx



Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 9

PostWysłany: Sro Maj 07, 2008 19:36     Temat postu: Whistle czy Flet Porsty? Pomocy! Odpowiedz z cytatem

Witam> Mam zamiar zacząć grac na instrumencie piszczałkowym. I mam pytanie. Nie wiem, co wybrać Whistla czy Flet prosty:/? Głównie chodzi mi o prostotę w nauczeniu się na nim grac a zarazem o masę możliwości J. Dodatkowo, na jaki instrument jest więcej NUT! Znam je dość dobrze, bo Uczę się w szkole muzycznej jestem w II stopniu na akordeonie. A i np jeszcze jaki rodzaj fletu barokowy czy jakis inny Smile? Piszcie wszystkie za i przeciw ^^

PS Nie miałem jeszcze styczności z takim instrumentem i jestem ZIELONY J znam tylko nuty na 5-cio linii ^^. A i jeszcze powiedzcie od razu w jakiej tonacji najlepiej Wink

Pozdr xkacpertx Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Perry



Dołączył: 30 Sie 2007
Posty: 212
Skąd: Jozee pod Warszawa

PostWysłany: Sro Maj 07, 2008 19:52     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja bym na Twoim miejscu wybrał flet prosty. Trudniej sie nauczyć na tym. Ale:

1: masz pełną chromatyke
2: masz dużo większą skale
3: Przesiadka na whistla będzie prosta potem.

Co do systemu to chyba barokowy.

Najlepiej niech sie wypowie w tej kwesti Grzesiek Tomaszewicz który uczy fletu prostego i sporo koncertował na nim.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
xkacpertx



Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 9

PostWysłany: Sro Maj 07, 2008 20:19     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ok dzieki poczekam na grzeska ^^Smile jesli bedzie łaskaw Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Barfly



Dołączył: 28 Sie 2007
Posty: 237
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Sro Maj 07, 2008 21:14     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przesiadka na whistla może nie być tak łatwa, jak się wydaje, ale to jest drugorzędna sprawa. Przede wszystkim zadaj sobie pytanie: co chcesz grać?

Jezeli nastawiasz się na jakąkolwiek muzykę "z nut" to na flecie prostym masz zdecydowanie większe pole do popisu.

Jeżeli chcesz grać muzykę irlandzką - bierz whistla i nie licz, że jakiekolwiek nuty pomogą Ci w nauce.
Powodzenia
_________________
Strings in the earth and air
make music sweet
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
xkacpertx



Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 9

PostWysłany: Czw Maj 08, 2008 14:19     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a czy na flecie porstym da sie grac muzke irlandzka? Interesuje mnie FOLK S£OWIAńSKI< muzyka bałkańska itp Wink.

Pozdr.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ywysme



Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 41
Skąd: stolica powiatu

PostWysłany: Czw Maj 08, 2008 14:57     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Swego czasu grałam na flecie prostym, nie podobało mi się. Może dlatego, że po rzuceniu szkoły muzycznej odstręczało mnie wszystko co z nią związane, a może po prostu sama barwa fletu mi sie nie podobała. Co do wyboru to wszystko zalezy od twoich upodobań: flet prosty ma wiele możliwości a whistle raczej nadaje się tylko do folku, muzyki irlandzkiej, trochę dawnej.
Jeśli interesuje Cię folk słowiański, czy cos bałkańskiego może poszukasz jakiegoś fletu wzorowanego na tamtejszych instrumentach ludowych. Na flecie prostym można grac chyba wszystko, ale nie musi wszędzie dobrze brzmieć.
_________________
Never was a cornflake girl...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Perry



Dołączył: 30 Sie 2007
Posty: 212
Skąd: Jozee pod Warszawa

PostWysłany: Czw Maj 08, 2008 15:27     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sa rozne whistle i rozne flety proste. Barokowe flety sa delikatne, o małym dźwięku (np model Denner). Flety renesansowe mają dość duży i soczysty dźwięk. Miałem w ręku ostatnio Kynsekera w tonacji G. Miał takie udrzenie że nie widziałem jeszcze whistla który by tak fajnie brzmiał.. Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
xkacpertx



Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 9

PostWysłany: Czw Maj 08, 2008 16:57     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co powiecei o tym flecie? http://allegro.pl/item353418394_flet_prosty_drewniany_hohner_fh9550_barok.html
u nas w skelpie muzycznym sa takie po 44 zł i lepszy pokorwiec daja + tabela chwytow+ wycior. Czy bedzie dobry na poczatek?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Perry



Dołączył: 30 Sie 2007
Posty: 212
Skąd: Jozee pod Warszawa

PostWysłany: Czw Maj 08, 2008 17:05     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hohner to syf. Oni robia dobre ale harmonijki ustne... Ten flet sie nadaje do kosza.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
xkacpertx



Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 9

PostWysłany: Czw Maj 08, 2008 17:15     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co byscie polecili za flet DO 55 ZÂŁ Smile?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Perry



Dołączył: 30 Sie 2007
Posty: 212
Skąd: Jozee pod Warszawa

PostWysłany: Czw Maj 08, 2008 17:17     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rozejrze sie Smile za 55 to moze byc ciezko ale za 100 to bym juz znalazl naprawde dobry sprzet Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
xkacpertx



Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 9

PostWysłany: Czw Maj 08, 2008 17:22     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no mozna troche nadgiac budzet 70 to juz max :/ wiecej raczej nie dam rady ale najchetniej to do 55-60. ewentuanie mozesz podawac jakies do 100 MOZE ( nikła szansa ale jest) Rodzice dołożą ;/..
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Perry



Dołączył: 30 Sie 2007
Posty: 212
Skąd: Jozee pod Warszawa

PostWysłany: Czw Maj 08, 2008 17:43     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Widze ze trzeba poczekać na Grześka.. On napewno coś znajdzie..
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
xkacpertx



Dołączył: 07 Maj 2008
Posty: 9

PostWysłany: Pią Maj 09, 2008 20:39     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A mozecie podac jakas dobra firme fletow ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gregor101



Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Maj 10, 2008 15:58     Temat postu: flet prosty kontra whistle? Odpowiedz z cytatem

Witam,

Flet prosty czy whistle ? Oto jest pytanie!

Moim zdaniem oba instrumenty zasługują na uwagę. Zupełnie mi nie przeszkadza , jeśli ktoś gra folk na flecie prostym czy współczesnym flecie metalowym/Lunasa!./Jeśli to robi dobrze to dlaczego nie? Ilu muzyków gra źle na whistlach czy drewnianych fletach poprzecznych?.
To jest tylko narzędzie wyrażające człowieka i jego umiejętności, samo ich posiadanie nie zagwarantuje nam dobrego grania .

W mojej kolekcji mam sporo fletów prostych które mogą zaprzeczyć opinii ,że flet ten jest anemiczny, nie ma dynamiki i mocy- Kynseker, Ganassi, Moder Alt od Nika Tarasowa i wiele innych.


Parę słów o fletach prostych .Uniwersalny instrument o skali ponad dwóch oktaw w pełnej chromatyce ma prawie nieograniczone możliwości techniczne. Jeśli prześledzimy kto komponował na ten instr. to zauważymy, że pisali wielcy jak:Bach,Vivaldi,Haendel,Telamann etc. Na flecie prostym można grać w każdej tonacji np.- fis-moll,As-Dur,H-Dur. No problem.
W latach 50-tych wydano tabelę chwytĂłw zastępczych – ponad 400!!!.Dzięki nim moĹźna grać dwudĹşwięki oraz alikwoty.
Na całym świecie moĹźna od wielu lat zaobserwować zainteresowanie fletem prostym przez muzykĂłw jazz’owych czy teĹź wykonujących muzykę współczesną.
Sam wiele lat temu występowałem na festiwalu „Warszawska Jesień”, grając na flecie prostym.
Na pewno muzycy którzy mają opanowany flet prosty bez problemu poradzą sobie z whistly (jeśli chodzi o stronę techniczną).

Żyjemy w kraju w którym określenie tego instrumentu- flet prosty, wpływa
na nasze o nim wyobraĹźenie.

Flet prosty
-"prosty" do grania . Toć to tylko fujarka !
- tani w zakupie. - Pani,poproszę flet dla dziecka. 10 zł? A nie ma czegóś tańszego?
-"prosty" do zrobienia - Jak nie powinny grać flety proste! .Patrz-sklepy muzyczne w Polsce.
Czy naprawdę prosty do grania?
Spróbujmy wykonać na nim np. Sonaty Telemann'a, koncerty Vivaldi'ego etc.
Tani w zakupie.
Ten punkt mnie zawsze lekko irytuje. Duża część muzyków wymaga od fletu prostego kupionego za 30 zł. Uwaga! Doskonałej intonacji, świetnej dynamiki, super dźwięku, niezawodności itd. Dlaczego tych samych kryteriów nie stosujemy np. do skrzypiec . Koncertowe skrzypce za 30 zł. Okazja!
Prosty do zrobienia.
Ten punk łączy się automatycznie z poprzednim. Flet prosty to jeden z najtrudniejszych instr. dętych do wykonania, od wielu lat produkuję flety proste - firma T&S. Wystarczy spojrzeć na próby niektórych makerów w kraju jak i zagranicą.
Czy wiecie, że Chiny które kopiują wszystko, nie mogą wyprodukować w dalszym ciągu poprawnego fletu prostego, a przecież produkują :flety poprzeczne, klarnety, fagoty, oboje etc.

Ceny fletów kształtują się oczywiście różnie. Dobrej klasy flet prosty, który będzie spełniał wszystkie cechy instrumentu muzycznego a nie rurki wydającej jakieś dźwięki, to na pewno wydatek większy niż 100 zł. Polecam flety uznanych firm jak: Mollenhauer, Moeck, które nawet z drugiej ręki będą dobrze grały. Jeśli trafimy na ręcznie wykonany flet z dobrej pracowni: Van Huene, Dick ,Morgan, Blezinger etc.,to wtedy możemy docenić prawdziwe zalety i możliwości tego instrumentu ,ale ceny tych fletów to parę tysięcy złotych a nawet euro.
Powracając do tematu.
Moim zdaniem granie na flecie prosty nie musi zamykać nam drogi do grania na whistlu ,flecie poprzecznym, dudach. Jeżeli uda nam się opanować jakikolwiek z nich to świetnie!
Na całym świecie moĹźna zaobserwować duĹźy „wysyp” producentĂłw fletĂłw poprzecznych, whistle. Wszyscy się reklamują jako producenci najlepszych instrumentĂłw! CzyĹźby?
Czasami obserwuję dorabianie przez nich różnych teorii a prawda jest czasami zupełnie prosta - to są często słabe instrumenty.
W poszukiwaniu swojego instrumentu, radzę zdać się na opinię muzyków, którzy przeszli drogę szukania dobrych instrumentów, to pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze i sporo nerwów.
Jeżeli mogę służyć pomocą w poszukiwaniu fletów prostych czy poprzecznych to można kontaktować się ze mną tel. 663 401235 lub mail :gregor101@tlen.pl

pozdrawiam
Grzegorz Tomaszewicz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Whistle Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group