Forum Whistlowisko Strona Główna Whistlowisko

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

gdzie sesje ?
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> ITM
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
przemek

PostWysłany: Sob Sty 26, 2008 11:58     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
raz zdarzy?a mi si? taka sytuacja na koncercie, ?e zapomnia?am jak lecie dunmmore lassies, niestety okaza?o si?,?e skrzypek te? nie pami?ta, no i musieli?my omin?? kawa?ek bo za chiny nie mogli?my doj?? jak to by?oSmile

no i w zasadzie o to mi chodzi. Gdyby by?o gdzie zerkn??, to by?cie zagrali...
Kawa?ki mo?na te? sobie ?piewa?, jak kto ma trudno?ci z zapami?tywaniem. Trzeba by?o zapyta? publiczno?ci, czy zna Dunmore Lassies, te? by?cie zagrali, bo kto? by si? znalaz?, kto by wam za?piewa? pierwsze trzy nuty.

nawiasem mówi?c, sk?d wy bierzecie tych ludzi ze szkó? muzycznych Shocked

Cytat:
je?eli chodzi o nuty,i ich odczytywanie to je?li kto? zna irlandczyzn? to bez problemu czyta a vista "po irlandzku" "suchy" zapis nutowy.

zamiast tego co napisa?em poprzednio, to twoje jedno zdanie wystarczy!!!

Ale czuj? tu na forum niech?? do nut. Mo?e macie jak?? traume Smile i takie skojarzenie z tymi nieszcz??nikami po szko?ach muzycznych, którym odebrano (je?li mieli) resztki w?asnej osobowo?ci i wra?liwo?ci, a w?a?ciwie tak naprawd? przyjemno?ci i rado?ci z grania. Oni chyba nigdy nie grali tego co chcieli, a ?wiczenia to by?a smutna konieczno??, a nie rado?? z rozwijania w?asnych umiej?tno?ci Crying or Very sad Zreszt? dowodem na to s? naprawd? du?e trudno?ci ze znalezieniem dobrych p?yt z muzyk? klasyczn?. Tu przy okazji polecam Il Giardinio Armonico! To kilku ludzi, którzy z pasj? zacz?li gra? Vivaldiego i to tak ?e ciarki po plecach przechodz?. Oni na pewno nie maj? prób od 8.00 do 15.00 z przerw? ?niadaniow? dok?adnie od 11.00 do 11.30.
Od Vivaldiego i Bacha to kroczek do ITM - Turlough O'Carolan!!!

No i ostatnia moja uwaga - na pewno widzieli?cie dobrych muzyków jazzowych, na dobrych koncertach, z porozk?adanymi nutami Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
padre

PostWysłany: Sob Sty 26, 2008 13:51     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nuty nie sa zle, tak samo jak ich uzywanie
pamiec ludzka jest ograniczona a czasami przydaje sie sciagawka.
Jednak, jezeli ktos chcialby sie uczyc grac muzyke irlandzka tylko i wylacznie z nut bedzie to brzmialo jak wspomniala Ewelina. Suche odwalanie kawalkow. Niestety, mnostwo ludzi w naszym kraju w duzym stopniu tak gra ta muzyke.
W nutach nie bedzie podana pulsacja utworu, i akcenty. Nie wspominajac o ornamentacji.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Perry

PostWysłany: Sob Sty 26, 2008 14:30     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przemek napisał:
Zreszt? dowodem na to s? naprawd? du?e trudno?ci ze znalezieniem dobrych p?yt z muzyk? klasyczn?.

I tu sie mylisz jest mnóstwo dobrych z muzyk? klasyczna. Posluchaj sobie np dowolnej plyty nagranej z polskim zespo?em "Arte Dei Suonatori"

przemek napisał:

No i ostatnia moja uwaga - na pewno widzieli?cie dobrych muzyków jazzowych, na dobrych koncertach, z porozk?adanymi nutami Smile

Tez nie jest to. Widzia?e? co oni w tych nutach maj?? Oni tam zapisuj? g?ównie linie harmoniczn? i ew kawa?ek tematu. Nie nazwa? bym tego graniem z nut.
Powrót do góry
Adidadi

PostWysłany: Sob Sty 26, 2008 16:38     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przemek napisał:

Ale czuj? tu na forum niech?? do nut. Mo?e macie jak?? traume Smile i takie skojarzenie z tymi nieszcz??nikami po szko?ach muzycznych:)

Mo?e co? w tym jest. Ja mia?em wiele takich sytuacji i by?em mocno rozczarowany owymi "muzykantami"i mo?e dlatego podchodz? do nut z dystansem. Poza tym dotychczas radzi?em sobie zazwyczaj bez nich. Przydaj? si? jako ?ci?gawka, ale tak na sta?e to bym nie móg? z nich gra?. Kiedy? si? uczy?em gra? z nut na gitarze, ale jako ?e jestem samoukiem i od zawsze gra?em ze s?uchu, mimowolnie zapami?tywa?em utwór i nie utrwala?em sobie przez to umiej?tno?ci czytania zapisu nutowego. Tak wi?c orientuj? si? w tym na tyle, ?eby zobaczy? mniej wi?cej jak utwór leci i to mi wystarcza.
Powrót do góry
poznanskapyrka

PostWysłany: Sob Sty 26, 2008 17:14     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Micha? ma racj? podaj?c przyk?ad Arte Dei, poza tym -moim zdaniem-jest tak samo du?o ciekawych p?yt z tzw. muzyk? klasyczn? jak p?yt z?ych.

Cytat:
Od Vivaldiego i Bacha to kroczek do ITM - Turlough O'Carolan!!! ]

od Bacha to chyba troch? wi?cej kroków trzeba by by?o wykona? ni? od Vivaldiego -przyk?ad vivaldowsko-irlandzka "O'Stravaganza" (polecam, zw?aszcza je?li jeste? fanem i Antosia i Ajtiemu ) poza tym jeszcze -przynejmniej w cz??ci-Kilowska "Handel's Fantasy" Smile

takie jeszcze jedno mam skojarzenie barokowo-irishowe a propos nut. W wielu przypadkach w kompozycjach barokowych nie jest jeszcze zapisane dok?adnie to co brzmi,tak jak w ITM, jest tylko "szkielet" , bez ozdobników,które trzeba samemu doda?. I mimo, ?e nie ma ich zapisanych, to wiadomo gdzie i jakie musz? by?. tak samo jest z irlandczyzn?, tylko, ?e tu jest mniejszy stopie? komplikacji.

ps. widzia?am kiedy? na mezzo koncert Kennedyego z Polisch Chamber Orchestra, nie pami?tam co konkretnie grali, ale na koniec po 1 improwizowanym bisie (dzi?ki bogu takie rzeczy si? te? zdarzaj?) Kennedy zagra? jakie? polki irlandzkie Smile
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
przemek

PostWysłany: Sob Sty 26, 2008 21:52     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
I tu sie mylisz jest mnóstwo dobrych z muzyk? klasyczna. Posluchaj sobie np dowolnej plyty nagranej z polskim zespo?em "Arte Dei Suonatori"

Dzi?ki! Pos?ucham!
Coraz bardziej podoba mi si? ta dyskusja, bo od pytania o sesj? doszli?mi ju? do k?cika z muzyk? klasyczn?, wi?c jak kto? jeszcze nie s?ucha? to polecam p?ytk? Zimmermana z koncertami Chopina. I wcale nie b?dziemy daleko od muzyki folkowej- gdzie jest wi?cej ta?ców ludowych ni? u Chopina?
Si?gn??em sobie i przegl?dam w?a?nie zapis nutowy Mazurków Chopina...tak sobie my?l?, czy kto? kto nigdy nie s?ysza? jak powinien brzmie? mazurek, oberek czy kujawiak, to na podstawie tych nut jest w stanie odda? charakter tych ta?ców?

jednak b?d? si? upiera?, ?e nie ?atwo o dobre wykonania muzyki klasycznej ( mo?e kto? znowu da jaki? ekstra przyk?ad Laughing bardzo prosz?! ).
Mia?em na my?li to, ?e jak staniesz w sklepie przed pó?k? z p?ytami to te dobre stanowi? u?amek procenta... a do tego znam tylko jeden sklep w Polsce ( w Poznaniu zreszt? ) w którym sprzedawca zna si? dodrze na tym co sprzedaje...wie? k?cik z muzyk? klasyczn? ?
Powrót do góry
poznanskapyrka

PostWysłany: Sob Sty 26, 2008 23:36     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a propos Arte Dei...jest to forum whistlowo-fletowe wi?c polecam nagranie koncertów fletowych G.Ph.Telemann z D.Laurinem na flecie prostym Smile (wydane nota bene w kolekcji GW)
ADS wspó?pracuje jeszcze z flecist? A.Kossenk? (traverso), i z tego co si? orientuje te? nagrali jak?? p?yt? razem, ale nie wiem jak?. Jako? zbyt manieryczny ten Kossenko ostatnio mi si? wydaje i na razie nie chce mi si? sprawdza? tej p?yty.

W sumie nie wiem jak to do ko?ca jest, ale chyba od baroku wzwy? coraz cz??ciej przy nutach dopisywano elementy pomocnicze (agogika,artykulacja,frazowanie, ozdobniki itd), które maj? pomóc w wykonaniu "zgodnym" z zamys?em kompo. I chyba u Chopina jest tak, ?e pó?niejsze dzie?a s? mocno przesycone tymi "elementami pomocniczymi".

ps. a co to za sklep w Poznaniu? Fripp?

fakt, ze co? nie jest dost?pne w Polandii nie oznacza, ?e w ogóle tego nie ma. (to a propos dobrych p?yt z klasyk?Smile bo czy? dobre p?yty folkowe s? dost?pne? w wi?kszo?ci przypadków na pó?kach sklepowych znale?? mo?na jedynie folk(lor) ?rednich lotów i ciekawy chyba jedynie dla hotelowych turystów.

a z takich klasyczno-celtyckich produkcji to przysz?a mi do g?owy jescze jedna rzecz, nie irlandzka a breto?ska- Squibanowska "Symphonie Bretagne ". Bombarda na tle orkiestry robi wra?enie Smile
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
przemek

PostWysłany: Nie Sty 27, 2008 10:18     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja na nich mówi? Multi-Culti. Bardzo dawno tam nie by?em, ale my?l? ,?e pozostali sob?.
To jasne, ?e je?li u nas nie ma p?yt to nie znaczy,?e ich w ogóle nie ma. Ale w w ko?cu jeste?my do?? blisko ?wiata i chcia?oby sie wej?? do sklepu i bez problemu kupi? jak?? dobr? p?ytk?. Wyobra? sobie, ?e kto? trafi? na koncert dobrej , rasowej muzyki irlandzkiej i na drugi dzie? idzie do sklepu, bo ma ochot? na wi?cej.........

Ja kiedy? we Frippie, pomy?la?em , ?e mo?e by tak suity orkiestrowe Bacha (no bo to ta?ce w ko?cu); mieli trzy ró?ne warianty, ale zasugerowali, ?ebym poczeka? miesi?c, ?e trzeba poczeka? na te, którymi dyryguje Philip Pickett. Znacie jeszcze jakie? takie miejsce???

Wracaj?c jeszcze do nut i Zimmermana - jak pos?uchacie tych koncertów Chopina (to wyda? Deutsche Grammophon) to us?yszycie tam drugie g?osy, które zawsze by?y zapisane w nutach, ale których jako? nikt przed Zimmermanem nie zauwa?y?. Zreszt? w tych suitach orkiestrowych ,tych w?asnie pod dyrekcj? Picketta, w Badinerie - siódmej cz??ci II suity, tego najlepiej znanego kawa?ka fletowego - te?, okaza?o si?, jest zapisany w nutach drugi g?os, no i tu go mo?emy pos?ucha? Smile

pozdrawiam wszystkich, dzi?kuj? za pouczaj?c? wymian? opinii i wy??czam si?, bo mnie ju? tu za du?o. Smile
Powrót do góry
Yoshi
Site Admin

PostWysłany: Nie Sty 27, 2008 11:16     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

E tam za duzo... Im wiecej tym lepiej. Przynajmniej cos tu sie dzieje i ktos pisze, wiec jest dobrze Wink

Co do nagran muzyki klasycznej to troszke mnie dziwi zdanie, ze malo jest dobrych. W koncu na swiecie w prawie kazdym kraju mamy po kilka orkiestr i mimo wszystko maja one swoje nagrania. Wystarczy poszukac. A od sklepu zalezy czy obok "dobrych" nagran wrzuca kilka wydawanych w ramach dolaczania do gazetek Wink A tu trzeba nadmienic, ze nie kazde jest zle. Tak mi sie przynajmniej wydaje, ale moze wynika to z mojej niewiedzy Wink

Swoja droga juz dawno nie sluchalem klasyki... Ehh... Bedzie trzeba nadrobic.
Powrót do góry
Luki

PostWysłany: Nie Cze 22, 2008 18:44     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przemek rozpocz?? ten w?tek pytaniem o sesje, wi?c chcia?bym nawi?za? do tego tematu.

Od jakiego? czasu we Wroc?awiu jest miejsce w którym mo?na pouczy? si? muzyki irlandzkiej, wymieni? do?wiadczeniami, spróbowa? wspólnie zagra? muzyk? irlandzk?. Spotkania s? organizowane przez Stowarzyszenie Mi?o?ników Kultury Irlandzkiej "Pogue May" z Wroc?awia i odbywaj? si? cyklicznie co dwa tygodnie w Klubie "Pod Kolumnami" przy pl.Św.Macieja 21.
Spotykam si? tam mi?dzy innymi z ww.Przemkiem, wymieniamy si? spostrze?eniami, w?asnymi do?wiadczeniami i ogólnie pracujemy nad rozwojem, zarówno techniki jak i repertuaru Smile.
Zach?cam osoby zainteresowane tematem muzyki irlandzkiej z Wroc?awia i okolicy do odwiedzenia nas. Zach?cam zarówno osoby nie graj?ce muzyki irlandzkiej, a chc?ce rozwin?? si? w tym kierunku, jak i weteranów irlandzkiego grania, którzy mogliby podzieli? si? swoim do?wiadczeniem.
Ze wzgl?du na ruchome godziny spotka? ch?tnych prosz? o wcze?niejszy kontakt mailowy ze mn? (przez forum).
Powrót do góry
Barfly

PostWysłany: Wto Cze 24, 2008 10:14     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ech, no... jak ju? we Wrocku nie mieszkam to takie fajne miejsce si? wyklu?o. Kiedy? takowego bardzo brakowa?o, wi?c Stra? Miejska musia?a po nocach goni? nas z rynkowych i Placowo_Solnych ?awek Smile

A propos "celtycko-klasycznych" kombinacji - przypomnia?o mi si? jeszcze z dawnych "wroc?awskich" czasów - je?eli kto? lubi takie przedsi?wziecia, to warto zwrócic uwag? na ogromniasty, orkiestrowo-chóralno-solistyczny utwór p.t."Pilgrim" (autor: Shaun Davey). Opowiada o ?yciu i pielgrzymkach Św. Kolumbana - opis akcji znajdziecie na stronie http://www.taramusic.ie/features/plgstory.htm

Znajdziecie tam klimatyczn? narracj? opart? na ?redniowiecznych irlandzkich tekstach (bardzo udane po??czenie s?owa i muzyki), tradycyjny ?piew irlandzki (mój ulubiony Iarla O'Lionaird) a tak?e pie?ni w jezyku walijskim, kornwalijskim, breto?skim, angielskim i w szkockim gaelicu. Jak na podró?e muzyczne przysta?o, oprócz kompletnej orkiestry symfonicznej i chóru mamy tam te? wszelakie instrumenty charakterystyczne dla danych regionow takie jak irlandzkie uilleann pipes, galicyjska gaita, szkockie bagpipes (solo i z ca?ym pipes&drums bandem), breto?skie biniou, bombardy, harf?, a do tego nawet syntezator (?eby by?o klimatyczniej w narracjach Wink) i... niestety - perkusj?. Niestety, bo jak na moje skromne ucho ta ostatnia totalnie i nieodwracalnie psuje i sp?yca, szczególnie monumentalne chóralne partie, które tym samym przestaj? by? monumentalne. Tu przyk?ad: http://ie.youtube.com/watch?v=205nlcJFppc

Na pewno warto pos?ucha?, je?eli Wam wpadnie w r?ce. Mnie ten utwór zaskoczy? przede wszystkim spójno?ci? brzmienia uilleann pipes i orkiestrowych smyków - wspó?graj? wr?cz idealnie.
Luki

PostWysłany: Czw Lip 10, 2008 21:53     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W?a?nie ustali?em termin wspólnego grania we Wroc?awiu.
Spotykamy si? W Klubie pod kolumnami przy pl.Św Macieja 21 w sobot? o godzinie 10:00. Ch?tnych serdecznie zapraszamy.
Powrót do góry
Luki

PostWysłany: Pią Wrz 05, 2008 16:54     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nast?pne wspólne granie w Klubie pod Kolumnami we Wroc?awiu przy ulicy Pl.Św.Macieja 21. Spotkanie odb?dzie si? w sobot? 13 wrze?nia o godzinie 17:00.
Zapraszam ch?tnych do pogrania.
Powrót do góry
Luki

PostWysłany: Sob Sie 15, 2009 9:54     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie po d?ugiej przerwie w tym dziale.
Pisz? bo jest okazja zaprosi? na sesj? muzyki irlandzkiej.
Zapraszam w poniedzia?ek (17.08.2009) na 21 do Wroc?awskiego pubu Guinnes przy placu solnym. Przynajmniej pi?tka nas tam b?dzie, ale liczymy na wi?ksz? grup?. B?dziemy mieli go?cia z zagranicy graj?cego na akordeonie i ?wietnie ?piewaj?cego pie?ni.

W niedziel? poprzedzaj?c? t? sesj? zapraszam wieczorem do pubu W?odkowica 21 przy ulicy W?odkowica pod numer 21. B?d? tam ja, go?? z zagranicy i troch? tancerzy, którym b?dzie mo?na pogra? Smile. Mniej wi?cej na 20- 21 godzin?.
Barfly

PostWysłany: Nie Sie 16, 2009 11:22     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oj, brzmi kusz?co Cool
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> ITM Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 2 z 5

Skocz do: