Forum Whistlowisko Strona G³ówna Whistlowisko

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Flet Irlandzki - co polecacie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G³ówna -> Flet irlandzki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
QuendiX



Do³±czy³: 13 Sie 2009
Posty: 35
Sk±d: Wojenna PiÅ‚a ;)

PostWys³any: Pon Lut 28, 2011 10:16     Temat postu: Flet Irlandzki - co polecacie Odpowiedz z cytatem

Cześć, od dłuższego czasu zamierzam się do kupna Fletu Irlandzkiego. Mój fundusz na ten cel obecnie to około 4500-5000zł, ale mogę jeszcze dozbierać jakby co.

Mam kilka pytań natury techniczno-teoretycznych:

Od jakich makerów polecacie flety dobrej jakości?

Jakie są różnice dotyczące drewna z jakiego są wykonane?

Czy klapy można dodać do keylessa później ?

Czy klapy w ogóle mi się przydadzą i jeśli już to z jakimi klapami zamawiać Flet?

Taka poboczna prośba, czy jakiś posiadacz Fletu Irlandzkiego (bądź kilku Fletów) z Warszawy, bądź najbliższych okolic ewentuanie może się ze mną spotkać żebym mógł bardziej namacalnie się dowiedzieć czy Flet, który posiada mi pasuje. Do tej pory grałem tylko na jedynym Flecie - Copley & Boegli w Delrinie D Keyless.

Nadmienie że z nieznanych mi przyczyn mam chęć zamówić Flet u Martina Doyla - Celtic style w Cocus D Keyless

Pozdrawiam
Kamil Jachnicki
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
przemek



Do³±czy³: 24 Lis 2007
Posty: 111
Sk±d: WrocÅ‚aw

PostWys³any: Pon Lut 28, 2011 11:47     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja , mimo że jeszcze nie mam, czekam już 14 miesięcy, polecam Pola Jezequela z Bretanii, w ogóle w Bretanii jest kilku b. dobrych makerów.
Co do drewna , zamówiłem flet z mopane , poczytaj o tym drewnie, po za tym bardzo lubię taki kolor Smile
miałem okazję pograć na takim flecie i nie mam wątpliwości!
polecił mi go Diarmuid Johnson mimo ,że sam gra na co dzień na fletach Hammy Hamilton
Co do klap - trzeci rok gram na flecie bezklapowym i brakuje mi wszystkich dźwięków których nie mam, a w szczególności Es (Dis), dość często potrzebne jest też Gis ( w A-dur ) ale to zależy już od repertuaru,

sześć klap załatwia całą sprawę, masz całą skalę - nigdy nie wiadomo co będziesz sobie chciał sobie pograć, a przy takim wydatku nie ma co rezygnować z jakiegoś dźwieku.

Z drugiej strony jeśli już grasz jakiś czas i nie natrafiłeś na nic, co byś chciał sobie zagrać i gdzie potrzebne są klapy, to może nie są Ci wcale potrzebne, a to BARDZO zmienia cenę!

Ale dobrą alternatywą jest Tomasiewicz z Warszawy, cenowo! a i jego flety są całkiem- całkiem, no i masz na miejscu!
Nie wiedziałem ,że robi w ogóle i do tego tak dobre, jak się dowiedziałem to już miałem wpłaconą zaliczkę...
_________________
"the first task of an Irish fiddler is to make the feet and the soul dance" Eileen Ivers
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
fishman



Do³±czy³: 13 Sty 2008
Posty: 59
Sk±d: ToruÅ„

PostWys³any: Pon Lut 28, 2011 12:17     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć, moim zdaniem drewno różnica między drewnem nie ma znaczenia, gram na blackwoodzie i nie potrzebuję więcej. Wypadałoby pomyśleć o slajdzie, wyjątkowo przydatna rzecz, jeżeli nie chcesz poświęcać wypracowanej barwy dźwięku dla stroju (w zespole oczywiście), ale przy tym przedziale cenowym to standard. Klapy to nie tylko nowe dźwięki, ale i potężne E jeżeli użyjesz klapy Es, a ten dźwięk jest często wykorzystywany. Przy szybszych kawałkach w A dur bez klapy G też ciężko utrzymać równą moc. Bez klapy c przeżyjesz, reszta klap to albo jakieś szkockie, często w B i Es (ale to możesz przerobić na co chcesz), albo muzyka rozrywkowa.

Gram na Copleyu i jest spoko, szczególnie dół, a górę myślę, że wypracuję jeszcze. Podobnie korzystnie cenowo stoją flety O'brien, klipy na stronie zrobione bez żadnych przekształceń czy pogłosów (jak pamiętam) i brzmią i wyglądają ładnie. Zupełnie inną bajką, ale też wartą rozważenia jest flet koncertowy. Za 2 tysie dostaniesz yamaszkę, za 3 z otwartymi klapami. Jeżeli chodzi o chromatykę to jest pikuś, dźwięk trochę się różni ale ornamentcje też wychodzą (nie grałem na otwartych klapach, ale na zamkniętych daje radę).
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
fishman



Do³±czy³: 13 Sty 2008
Posty: 59
Sk±d: ToruÅ„

PostWys³any: Pon Lut 28, 2011 12:47     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Miałem na myśli oczywiście klapę Gis. A co do odnowionych antyków z pracowni p. GT - byłem, zagrałem i polecam.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
przemek



Do³±czy³: 24 Lis 2007
Posty: 111
Sk±d: WrocÅ‚aw

PostWys³any: Pon Lut 28, 2011 13:06     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z tego co wiem Grzegorz Tomasiewicz robi też flety całkiem nowe!
_________________
"the first task of an Irish fiddler is to make the feet and the soul dance" Eileen Ivers
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
QuendiX



Do³±czy³: 13 Sie 2009
Posty: 35
Sk±d: Wojenna PiÅ‚a ;)

PostWys³any: Pon Lut 28, 2011 13:22     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A mógłbym prosić o jakieś przykłady utworów, w których te klapy się wykorzystuje ?

Ze względu na to, że nie jestem w stanie opanować nazewnictwa dźwięków, bo to jak rozmowa z niewidomym o kolorach to chciałbym sprawdzić trudność zagrania takich utworów na Low D ze słuchu.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
przemek



Do³±czy³: 24 Lis 2007
Posty: 111
Sk±d: WrocÅ‚aw

PostWys³any: Pon Lut 28, 2011 13:36     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gram głównie ze słuchu, i nie zawsze znam tytuły, ale coś pomyślę później,
może w międzyczasie ktoś coś napisze...
_________________
"the first task of an Irish fiddler is to make the feet and the soul dance" Eileen Ivers
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
fishman



Do³±czy³: 13 Sty 2008
Posty: 59
Sk±d: ToruÅ„

PostWys³any: Pon Lut 28, 2011 13:50     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

swedish jig wykorzystuje f w molowej częsci
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Janek



Do³±czy³: 28 Lut 2011
Posty: 10
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Pon Lut 28, 2011 22:02     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zależy, jaką muzykę chcesz grać. Jeżeli będziesz grał irlandzką, to możesz się bez klap obejść. Nie zagrasz kilku nowszych kawałków, ale 98% repertuaru będziesz mógł pograć. Jeżeli zechcesz jednak grać kawałki O'Carolana, coś bretońskiego albo, nie daj Boże, kawałki spoza tradycji celtyckich lub coś bardziej awangardowego z pozycji irlandzkopodobnych, klapy są fajnym wynalazkiem. Polecam.

Dobrych makerów jest mnóstwo, w Bretanii, Stanach, Anglii, Australii, Niemczech... a nawet w Irlandii. Jest nawet jeden w Polsce, bo Grzegorz Tomaszewicz (nie Tomasiewicz) jest naprawdę godny polecenia.

Nie zawsze dobry maker oznacza dobry flet (widziałem flety Hamiltona, które się nadawały co najwyżej do podpierania okiennic), nie zawsze dobry maker oznacza dobry kontakt. Akurat Doyle nie należy do moich ulubieńców, jego flet średnio mnie zachwycił - kiedyś mieliśmy na ten temat przyjacielską różnicę zdań z Witkiem z Duanów, który do tej pory gra na flecie Doyle'a, ale miał kłopoty chyba z terminowym zdobyciem zdobyciem instrumentu. Moje typy (z tych, co grałem): Glenn Watson, Sam Murray, Pol Jezequiel, Michael Grinter, Patrick Olwell, Gilles Lehart, ale grałem też na bardzo fajnych fletach np. Desi Seery'ego (który robi flety z tworzywa), i ostatnio na niezłym Copleyu, czyli zdarzają się okazy też na średniej półce.


Klapy do keylessa teoretycznie można dorobić później, tzn. albo zamawiasz u makera flet z blokami pod klapy, albo sobie później dorabiasz klapy na kołkach. Jeżeli masz flet z krótką nóżką, zapomnij o klapach C i C#. Nie to, żeby to była wielka strata - są one zasadniczo zbędne i w większości modeli hałasują - dobrze sprawdzają się tylko w modelu Hawkes, ale to model bardzo rzadko wykonywany.

Drewno robi różnicę w niewielkim zakresie - większość gęstych gatunków brzmi właściwie tak samo, natomiast takie gatunki jak bukszpan czy grusza dają nieco "słodszy" dźwięk. Dla tej muzyki nie ma to większego znaczenia.

Jeśli zamawiać flet, to wg. mnie najlepiej z sześcioma klapami (czyli pełne oklapowanie minus C i C#) - po co potem pluć sobie w brodę.

Jeśli jesteś zainteresowany jak brzmi flet oklapowany, odezwij się do mnie na priva - jestem w Warszawie.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
QuendiX



Do³±czy³: 13 Sie 2009
Posty: 35
Sk±d: Wojenna PiÅ‚a ;)

PostWys³any: Wto Mar 01, 2011 10:52     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za odpowiedzi Smile

Janek napisa³:
Zależy, jaką muzykę chcesz grać.


Muzykę przede wszystkim ITM, ale chętnie pograłbym też Bretony i coś w stylu muzyki Hiszpańskiej/Cygańskiej.

Janek napisa³:
Jeżeli masz flet z krótką nóżką


Nie bardzo wiem o czym piszesz.Możesz bardziej opisać czym jest ta krótka nóżka, jestem w tym temacie laikiem.

Janek napisa³:
Klapy do keylessa teoretycznie można dorobić później, tzn. albo zamawiasz u makera flet z blokami pod klapy,, albo sobie później dorabiasz klapy na kołkach.


Czy te bloki nie przeszkadzają grać ?

Czy ewentualnie dorobione klapy na kołkach mają jakieś wady, np. częściej się uszkadzają ?

Jeszcze co do slide, czytałem gdzieś, że jeśli Flet jest dwuczęściowy to nie ma sensu kupować Fletu ze slidem, bo jak wiadomo drewno pracuje a metal nie co może powodować uszkodzenie Fletu, a przy dwu częściowym Flecie zawsze jest możliwość lekkiego dostrojenia się - chciałbym znać Wasze opinie na ten temat.

Pozdrawiam
Kamil Jachnicki
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
jurbassteck



Do³±czy³: 25 Kwi 2009
Posty: 25
Sk±d: Jelenia Góra

PostWys³any: Czw Mar 03, 2011 9:35     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

QuendiX napisa³:

Jeszcze co do slide, czytałem gdzieś, że jeśli Flet jest dwuczęściowy to nie ma sensu kupować Fletu ze slidem, bo jak wiadomo drewno pracuje a metal nie co może powodować uszkodzenie Fletu, a przy dwu częściowym Flecie zawsze jest możliwość lekkiego dostrojenia się - chciałbym znać Wasze opinie na ten temat.

Pozdrawiam
Kamil Jachnicki


Metal też pracuje, to się nazywa rozszerzalność temperaturowa. Oczywiście będzie pracował inaczej niż drewno, ale jednak.
_________________
www.ekambard.mp3.wp.pl
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Janek



Do³±czy³: 28 Lut 2011
Posty: 10
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Wto Mar 08, 2011 8:20     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak chcesz grać hiszpańską i cygańską, to klapy są bardzo wskazane. Przy bretonach też nie przeszkadzają.

Krótka a długa nóżka: patrz tutaj: http://www.mcgee-flutes.com/images/foot%20joints.jpg

Długa nóżka jest przystosowana do zamontowania klap C i C#. Na krótkiej ten numer nie przejdzie.

Bloki nie przeszkadzają grać.

Klapy na kołkach nie uszkadzają się częściej, tyle że nie wyglądają tak "stylowo" jak na blokach. Poza tym z punktu widzenia ergonomii są mniej awaryjne (nie to, że blokowe są jakieś strasznie awaryjne - ale sam zauważyłeś, że drewno pracuje inaczej niż metal; metalowe klapy w drewnianych blokach, inna rozszerzalność i czasem coś się zatnie).


Co do slide'u, można sobie poradzić bez niego, tyle że masz mniejszy zakres dostrojenia się.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G³ówna -> Flet irlandzki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group