Forum Whistlowisko Strona G³ówna Whistlowisko

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Wpływ materiału na brzmienie...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G³ówna -> Różne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Feaorn



Do³±czy³: 09 Wrz 2007
Posty: 211
Sk±d: Bydgoszcz - Goldfinch Whistles

PostWys³any: Pi± Kwi 11, 2008 17:49     Temat postu: WpÅ‚yw materiaÅ‚u na brzmienie... Odpowiedz z cytatem

Jak powszechnie wiadomo, whistle buduje się z przeróżnej maści materiałów. Myszkując po sieci znalazłem wiele, często sprzecznych ze sobą opinii na temat tego, w jaki sposób materiał, z którego taki instrument jest zbudowany, wpływa na jego brzmienie.

Gdzieś nawet słyszałem (o ile czegoś nie przekręciłem), że robiono eksperyment, dając do posłuchania jakimś "fachowcom" próbki dźwięków whistlów zbudowanych z najróżniejszych materiałów (podobno jeden był z betonu, czy czegoś takiego). Efektem tegóż procesu było stwierdzenie faktu, iż nie byli w stanie odnaleźć różnic.

Jakie są Wasze doświadczenia? Czym różni się whistle drewniany od aluminiowego, mosiężnego, niklowanego, miedzianego? Te zaś od zrobionego z PCV?
_________________
http://www.goldfinch.eu/ - Goldfinch Whistles
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Fast128



Do³±czy³: 29 Mar 2008
Posty: 42
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Wto Lis 04, 2008 1:29     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rodzice przywieźli mi z wycieczki po Toskanii poprzeczny flet wykonany z alabastru. Samo brzmienie od metalowego klasycznego poprzecznego może się nie różni specjalnie, ale jego moc jest niesamowita. Odnoszę wrażenie, że sam flet w ogóle nie wibruje, że cały dźwięk jest przenoszony przez słup powietrza, przez co całość jest głośna i brzmi potężnie.
No chyba żeby to była kwestia konstrukcji ustnika, bo flet ten wymaga dość dużo powietrza.
Mam też plastikowy i drewniany flety proste sopranowe w C, oba firmy Tands (T&S) i nie bardzo mogę rozróżnić brzmienie.
_________________
Optymiści przynajmniej są weselsi!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Barfly



Do³±czy³: 28 Sie 2007
Posty: 237
Sk±d: Gliwice

PostWys³any: Wto Lis 04, 2008 8:19     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten eksperyment, o którym piszesz był prowadzony na fletach. "Przedruk" artykułu można znaleźć m.in. tutaj: http://irishflutes.net/mef/SciAmFlutes.htm

Moim skromnym zdaniem (wyłącznie z doświadczeń "audio") materiał nie ma decydującego wpływu na brzmienie, szczególnie w przypadku fletów, których możliwości w zakresie barwy są ogromne i w większym stopniu zależne od grającego niż samego instrumentu.
Na równoważnym miejscu postawiłbym wykonanie instrumentu - jego budowę, techniczne niuanse, a dopiero później materiał.

Wydaje się logiczne że zmiana materiału powinna mieć wpływ na brzmienie, ale nie przeceniałbym zbytnio tego czynnika (przynajmniej w przypadku fletów irlandzkich).

W przypadku whistli - mam wrażenie, że barwa jest w większym stopniu zależna od konstrukcji ustnika - dużo bardziej niż od samego materiału, aczkolwiek te rzeczy są na pewno w jakiś sposób powiązane. Różne materiały pozwalają na różne kombinacje z grubością ścianek itp.
_________________
Strings in the earth and air
make music sweet
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona G³ówna -> Różne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group