Forum Whistlowisko Strona Główna Whistlowisko

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Konserwacja fletĂłw
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Flet irlandzki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bobatikla



Dołączył: 30 Sty 2008
Posty: 16
Skąd: Poznań

PostWysłany: Nie Maj 04, 2008 19:43     Temat postu: Konserwacja fletĂłw Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie technicze: czym czyścicie lub konserwujecie flety drewniane? najlepszy ma być olejek migdałowy ale... gdzie go nabyć? bo na pewno nie odważę sie użyć olejku migdałowego do ciasta Very Happy
Będę wdzięczna za wszelakie porady; mój flet jest wykonany w blackwood
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Yoshi
Site Admin


Dołączył: 22 Sie 2007
Posty: 129

PostWysłany: Nie Maj 04, 2008 20:20     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tu masz małe info: http://www.whistle.art.pl/forum/viewtopic.php?t=65
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
przemek



Dołączył: 24 Lis 2007
Posty: 111
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Nie Maj 04, 2008 22:47     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kupiłem w sklepie zielarskim, a właściwie z taką, wiecie żywnością zdrową i nie z tego świata. To olejek ze słodkich migdałów do kompozycji zapachowych. producentem jest PROFARM LeBORK i 100 ml kosztowało coś koło 10 zł. Wydaje mi się , że jest OK.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Perry



Dołączył: 30 Sie 2007
Posty: 212
Skąd: Jozee pod Warszawa

PostWysłany: Pon Maj 05, 2008 0:03     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kup najlepiej taki w brazowej butelce do masazu.
Producent Pollena Aroma.

Jezeli ktoś miałby problem z dostępem do tego oleju to moge go kupić.
Jest w 100% pewny. Troszke go podrasowalem dodając witaminy E która jest przeciwutleniaczenem i zwiększa żywtność oleju.

UĹźywam go do hebanu, grenadillu, cocuswood. Grzesiek Tomaszewicz teĹź go zna.

Znam jego skład chemiczny bo wyciągnąłem od dystrybutora. (Pollenie aromie dostarcza to firma Adviser Consult. Kupowałem kiedyś u nich 2 kg tego oleju. Teraz niestety min ilość to 25 kg ;/ ) Pollena Aroma tylko go konfekcjonuje. Nie dodaje nic do niego.


Musiałbym zobaczyć ten olej co kupiłeś. Czysty olej migdałowy jest praktycznie bezwonny. Boje sie że mogli tam dodać jakieś domieszki..
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bobatikla



Dołączył: 30 Sty 2008
Posty: 16
Skąd: Poznań

PostWysłany: Pon Maj 05, 2008 18:13     Temat postu: Konserwacja fletĂłw Odpowiedz z cytatem

Very Happy wielkie dzięki za wszelkie porady ; natychmiast przelecę wszystkie drogerie:D
A gdybym nie znalazła- to czy preparaty do drewnianych podstrunnic w gitarach (np.Dunlop)-jak polecał mi pan w sklepie muzycznym- też się nadają? Oczywiście wolałam znać najpierw zdanie fachowców fletowych.
I jeszcze chciałam spytać-jak często powinno się flet drewniany czyścić?
Z góry przepraszam jeżeli pytania są oczywiste- przechodzę trudne początki z fletem poprzecznym Very Happy i wszelkie uwagi są dla mnie cenne. Pozdrawiam.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
przemek



Dołączył: 24 Lis 2007
Posty: 111
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pon Maj 05, 2008 18:57     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

do Perrego!
Ten olejek o którym pisałem wyżej jest bezwonny.
producent : PROFARM Lębork
skład: wg etykiety -Prunus Dulcis , Tocopheryl Acelate
zastosowanie : olej bazowy do sporządzania kompozycji z olejków eterycznych.

Dobrze by było jakbyś go kupił i, jako najbardziej kompetentny w tej kwestji,
wypowiedział się na forum.
Mielibyśmy jasną sprawę.

Tak w ogóle to ćwiczymy, ćwiczymy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Perry



Dołączył: 30 Sie 2007
Posty: 212
Skąd: Jozee pod Warszawa

PostWysłany: Pon Maj 05, 2008 20:51     Temat postu: Re: Konserwacja fletĂłw Odpowiedz z cytatem

bobatikla napisał:

A gdybym nie znalazła- to czy preparaty do drewnianych podstrunnic w gitarach (np.Dunlop)


ZDECYDOWANIE NIE !!! Odradzam to każdemu. Mogą one uszkodzić drewno i zmienić dźwięk. Ja jestem też przeciwny wszelkiego rodzaju olejkom do klarnetów itp. Pisze to z punktu widzenia osoby która gra na fletach często mających ponad 100 lat, gdzie drewno jest w różnym stanie. Oleje naturalne tak jak ten migdałowy są bezpieczne.

Jeżeli flet jest nowy najlepiej zapytać sie producenta co poleca (producenta a nie sklepu) Bardzo często poleci nam jakiś swój specyfik którego w dużym prawdopodobieństwem używał podczas produkcji fletu.

Migadałowy jest bezpieczny zawsze.

Co do tego jak często czyścić flet to. Hmmm. Pytanie słuszne.
Po każdym graniu do sucha.. To troszke tak jak z myciem zębów. Im częściej tym lepiej. Jeśli chodzi o smarowanie to już dłuższa dyskusja Smile
Chyba skończe w końcu ten swój artykulik o pielęgnacji fletów.

Wracając do oleju migdałowego to ten którego używam wygląda tak:

http://www.kappa-medyczny.pl/photo/m_736.jpg
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Efraim



Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 17
Skąd: Mazury/Gdańsk

PostWysłany: Pon Paź 20, 2008 11:25     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam! W ciągu kilku dni stanę się szczęśliwym posiadaczem fletu Very Happy i chciałbym od razu zapytać o parę rzeczy. Co do olejowania fletu to jak często trzeba to robić? Rozumiem, że wycierać do sucha trzeba po każdym graniu. Będę mieć flet 4-częściowy, wobec tego czy przechowywać go rozłożonego na części? Podejrzewam, że łączenia będą się wyrabiać. Prosiłbym o radę
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Barfly



Dołączył: 28 Sie 2007
Posty: 237
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Pon Paź 20, 2008 12:31     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W kwestii oliwienia - najlepiej zwrócić się z takim pytaniem bezpośrednio do makera. Sa różne szkoły - najlepiej trzymać się zaleceń makera, który zna swoje instrumenty od podszewki. Z pewnością na początku, kiedy flet będzie się dopiero przyzwyczajać do wilgoci, będzie potrzebował tego bardziej, potem już nieco mniej - prawie wcale. Najlepszą metodą na utrzymanie rozegranego fletu w dobrej kondycji jest po prostu regularne granie. A i przesmarować raz na jakiś czas nie zaszkodzi.

W kwestii przechowywania - jak najbardziej niech leży rozłożony. Dzięki temu korek (czy cokolwiek innego, co znajdzie się na łączeniach) zachowa odpowiednią elastyczność - łączenie będzie solidne i szczelne. W przeciwnym razie może się "skompresować" i spowodować, że łączenie będzie zbyt luźne.

A cóż to za cacko do Ciebie idzie?, jeżeli wolno zapytać Rolling Eyes
_________________
Strings in the earth and air
make music sweet
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Efraim



Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 17
Skąd: Mazury/Gdańsk

PostWysłany: Pon Paź 20, 2008 14:02     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest to flet w blackwood, z tunning slide, klapą es. Przerobiony w pracowni Grzegorza Tomaszewicza
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Perry



Dołączył: 30 Sie 2007
Posty: 212
Skąd: Jozee pod Warszawa

PostWysłany: Pon Paź 20, 2008 14:16     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To wiem nawet ktory Smile Pare dni temu gralem na nim Smile Baaaardzo przyjemny flecik Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Efraim



Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 17
Skąd: Mazury/Gdańsk

PostWysłany: Pon Paź 20, 2008 14:36     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cóż, dobrze słyszeć takie rzeczy o swoim nabytku Very Happy Mam nadzieję, że nie odpadnę po kilku pierwszych dniach nauki
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bobatikla



Dołączył: 30 Sty 2008
Posty: 16
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wto Paź 21, 2008 20:59     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Laughing Pozdrawiam kolegę w " początkowym bólu" ; życzę wytrwałości i niechaj zadęcie będzie Ci lekkim, a dźwięk czysty i mocny( ale warto , oj warto się pomęczyć; mnie przeszło w nałóg; gorzej z efektami ale żyję nadzieją... Very Happy )
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Barfly



Dołączył: 28 Sie 2007
Posty: 237
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Sro Paź 22, 2008 7:08     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bobatikla napisał:
niechaj zadęcie będzie Ci lekkim, a dźwięk czysty i mocny
A jak będzie brudny i mocny to tysz dobrze - takie właśnie lubię najbardziej! Cool
_________________
Strings in the earth and air
make music sweet
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Efraim



Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 17
Skąd: Mazury/Gdańsk

PostWysłany: Sob Paź 25, 2008 11:55     Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam już wreszcie swoje cacko Very Happy Baardzo mi przypadł do gustu. Przez wzgląd na wycieranie myślę, że nie opłaca się krótko grać Smile Mam pytanko a propos tunning slide. Jak się z tym obchodzić? Pewnie trzeba po prostu pociągnąć lub pchnąć. W moim flecie ten element wydaje się być mocno osadzony i póki co ani drgnie. Nie chcę na siłę ciągnąć czy coś, żeby już na starcie nie zepsuć Smile Proszę o jakieś wskazówki
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Whistlowisko Strona Główna -> Flet irlandzki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group